פרשת הקיר שקרס | וטרמן: היה כשל חמור בבניה | ראיון מיוחד עם מהנדס העיר חיפה ומנהלת מחלקת הרווחה

קיר תומך קרס ברמות רמז (צילום: איחוד הצלה)

שיחה עם אריאל וטרמן, מהנדס העיר ומאירה קיפרמן, מנהלת מחלקת הרווחה

ביום שישי (19.02.21) בין רחוב בורלא לרחוב זלמן שניאור, ברמות רמז שבחיפה, קרס קיר תומך הנמצא בשטח פרטי ותומך במבנה פרטי חדש, שאוכלס בשנה האחרונה. בעקבות קריסתו של הקיר כמות גדולה של אדמה גלשה למתחם הבנוי וגרמה לנזק, אך במזל לא נמצאו נפגעים בעקבות האירוע. בעקבות מקרה זה, פונו 144 דירות והדיירים אשר נדרשו לעזרה בשיכון הועברו לבתי מלון.

חברת שתית, אשר בנתה את המבנה, מסבירה כי האירוע התרחש בעקבות הצטברות מי גשמים מרח’ בורלא ומבניינים סמוכים, שהצטברו לתוך הקיר במקום למערכת הניקוז ומפנה אצבע מאשימה גם אל העירייה, האחראית לתכנון הניקוז בעיר.

אריאל וטרמן, מגיב כאן לראשונה לטענות חברת שתית:

אריאל וטרמן הוא מהנדס העיר חיפה

הסיבה לפינוי חמישה מבנים בסביבת המבנה:
יועצי קרקע ומהנדסים מומחים, יעזרו, בימים הקרובים, בציוד שיבסס מידע בנוגע ליציבות הקרקע באזור המבנים אשר פונו. על בסיס המידע שנקבל, נחזיר את הדיירים לדירות, רק אם נהיה בטוחים שאין סכנה למבנים נוספים. בהחלטה לוקחים חלק גם המשטרה וכב"ה. בשלב זה אנחנו עדיין אוספים מידע, כך שכרגע אין מועד מדויק להחזרת הדיירים, אבל אנחנו כולנו תקווה כי מדובר בימים ספורים, בתנאי שנגלה, כמובן, שהכל תקין.

בנוגע לניקוז ונפילת הקיר:
בשטח רואים קיר שחסר בו ברזל מזוין ורואים שהקיר דק מאד ושאין בו ניקוזים. מאחורי הקיר שנפל רואים פסולת. אנחנו קיבלנו אישור על תקינות הבניה וכעת אנחנו רואים שזה לא נעשה.
כל מהנדס יודע ומבין שאין שום קשר בין נקזים של נגר עילי לבין נפילת הקיר, מכיוון שקיר תומך שכזה צריך לעמוד בעומסים גם כאשר יש מאחוריו הצטברות של מים.

מבנה מסוכן:
כרגע אנחנו פועלים תחת החוק שמגדיר "מבנה מסוכן". לחוק הזה יש הגדרות מדויקות וחייבים לפעול על פיו. חברת הבניה שתית כרגע מתמודדת עם העניין של תיקון מבנה מסוכן, בהתאם לחוק.

בנוגע לטופס 4 שניתן לקיר הזה:
על פי חוק, מי שנותן את האישורים ההנדסיים לעירייה הוא המהנדס שתכנן את הקיר הזה. לא מדובר במהנדסים של העירייה. העירייה מקבל חוו"ד מסודרת מהמהנדס בשטח ועל סמך זה מעניקה טופס 4.
זה נכון לגבי כל הקונסטרוקציה במבנה. כעת תהיה בדיקה איפה היה הכשל.

אריאל וטרמן - מהנדס העיר חיפה (צילום - ירון כרמי)
אריאל וטרמן – מהנדס העיר חיפה (צילום – ירון כרמי)

מאירה קיפרמן – הטיפול במשפחות שפונו:

מאירה קיפרמן היא מנהלת מחלקת הרווחה בעיריית חיפה

מייד עם קבלת המידע הראשוני על הוראת הפינוי, צוות של מחלקת הרווחה של עיריית חיפה יצא לשטח, על מנת לסייע לתושבים שפונו מבתיהם ונאלצו להתמודד עם ההנחיה הזאת בזמן קצר ביותר ולעזוב את בתיהם.

במהלך האירוע עשינו ככל שניתן ליצור קשר עם כל הדיירים – גם אלה שהיו בדירות וגם אלה שלא היו במבנה. ביצענו תיעוד מסודר וראינו שחלקם הסתדרו לבד ולחלקם סייענו במתן פתרונות דיור במלון.

ביום האירוע נשארנו בשטח עד שווידאנו שכל הדיירים קיבלו פתרונות. הגענו למלון אליו פונו הדיירים. שוחחנו עם כולם ווידאנו שהם מסודרים.

כעת אנחנו מסייעים לדיירים שפונו בהסעות לבתי ספר, בשירותי כביסה, בתיקון דלתות שנפרצו על ידי הכבאים במהלך הפינוי (פעולה של ניקוי הזירה, על פי חוק – פריצה של הדלת) ועוד. מאחר שנפרצו דלתות, שמרנו על הזירה עד שכל הדלתות תוקנו. כל מי שנכנס לזירה הציג תעודות לשומרים.

אנחנו מודעים לכך שיש עדיין מגוון רחב של קשיים ואנחנו נותנים מענה לכל המגוון.

מאירה קיפרמן - מנהלת מחלקת הרווחה בעיריית חיפה (צילום: ירון כרמי)
מאירה קיפרמן – מנהלת מחלקת הרווחה בעיריית חיפה (צילום: ירון כרמי)
20 תגובות
 1. גילי אמר/ה

  שטויות שכמויות המים היה הטריגר לקריסת קיר כזה לפי הפילוסופיה העקומה הזו ,הבנייה האירופאית שאני מכירה לא היתה עומדת בכמויות האלה וכל הבתים שם היו נופלים. עזות מצח להפיל את האשמה על האחר ( לא מפתיע..ישראלי מאד..על תקן הרקדן והריצפה העקומה ) ובושה לאינטליגנציה..

 2. sarit707@gmail.com אמר/ה

  תרבות ה"סמוך" באה לידי ביטוי בכל תחום..
  טוב שהארוע לא עלה בחיי אדם..
  ביזיון בושה לכל הנוגעים בדבר..
  הכלבים נובחים והשיירה עוברת..

 3. חבר של דייר כועס אמר/ה

  מעל 30 פעם חבר שלי התקשר למאירה לקבל מענה והיא לא ענתה!!!! 3 ימים העירייה שכחה מהם ואפילו נציג לא שלחה, ופתאום ביום שני התעוררו שם והחליטו להגיע לתת מענה, אחריי ששתית כבר דאגה להם!!!
  עירייה בזיונית שיודעת רק לתת אצבע מאשימה ולא לעזור בכלום!!
  תתביישו לכם

 4. משה כהן אמר/ה

  כל הכבוד לעיריית חיפה על ההתנהלות האמיצה.

 5. קונסטרוקטור אמר/ה

  על בסיס איזו תיאוריה הנדסית העירייה פינתה את דיירי הבניינים הסמוכים לקיר התומך שקרס?! כיצד קבע מהנדס העיר ששני הבניינים העליונים ברח' בורלא 12-14 עלולים לקרוס על הבנינים ברח' שניאור?! מה הזיקה והקשר ההנדסי בין הקיר התומך שקרס לבין המבנים העליונים?! היתכן והחלטת פינוי הבניינים מקורה בשיקולים זרים?!
  מה עשה עד הרגע הזה מהנדס העיר לפתרון הבעיה?! דחיית הפתרון ע"י מהנדס העיר מוזרה. האם אין בזמינות מיידית יועצי קרקע וקונסטרוקטורים ברמה נאותה?! מה הסיבה האמיתית להעדר טיפול מיידי בפתרון הבעיה, פרט לפינוי בהול ומיותר של דיירי 4 בניינים?!
  אדוני מהנדס העיר, על אף שאינך נושא בתעודת מהנדס אזרחי ואינך מצוי בתקני התכנון הקונסטרוקטיבי, למי בדיוק אתה מנסה למכור סיפורים והסברים מוזרים?!

 6. אייל אמר/ה

  אין לו בושה להתראיין?
  איפה הפיקוח של מהנדס העיר חיפה?
  למה לא דרש מהקבלן תיעוד מצולם של מה שבוצע?
  כמה עוד קירות כאלו מסוכנים יש בכל חיפה?
  איפה יחידת הפיקוח על הבנייה אדון וטרמן?
  מי בודק שדברים נבנים בהתאם להיתרים?
  אותך צריך להאשים יכולתם להביא לאסון כבד בחיי אדם בגלל הרשלנות שלכם בפיקוח על הבנייה??

 7. איגור אמר/ה

  קצת מוזר שפינו את הבניינים האחרים!!! הרי בזמן הריסה ובניה של בניינים כאלו אף פעם לא פינו או מפנים בניינים סמוכים. ממש מוזר לי העניין. הרי בשלב שהורסים את המבנה הישן וחופרים ומבצעים עבודות פיתוח וחפירה אין סכנה למבנים אחרים. איך זה שעכשיו כן??

 8. דן אמר/ה

  כול זמן שהמעטפה תהיה עבה הקירות ימשכו להיות דקים

 9. אלונה אמר/ה

  אני בתור דיירת התקשרתי כמה וכמה פעמיים לעירייה להתלונן על הכמות מים בגשמים וכמובן שאף אחד לא בא לבדוק! לא לראות שום דבר!
  מזל שיש את שתית מאחורינו מהרגע המקרה דאגנו לנו ללינה במלון קדם ארוחות ולסיוע בכל דבר שאנחנו צריכים
  אפילו משלם לנו על השכירות כי אנחנו נפגענו פה משפחות עם ילדים אף אחד מטעם העירייה לא הגיע לבדוק מה איתנו אל תספרו סיפורים כמה אתם ״עוזרים״! תתבישו לכם עיריית חיפה!

 10. חיפאי איכפת אמר/ה

  חלק מהתגובות כנראה העובדים של שתית שמאשימים את העיריה . המחדל הוא של שתית למה המהנדס שלו לא בדק את הקרקע לפני הבניה . היום רואים שאנשי שתית הגיעו לאתר הסמוך לקריסה שעדיין לא אוכלס . התחילו לקדוח בקירות לניקוז של המים . אם תרצו תמונות נשלח . כואב על המשפחות . זה לא מתפקידה של העיריה לדאוג אלה הקבלן שצריך לדאוג לתושבים שפונו . איזה ניקוז היה לפני כן היה הר ששתית חפרה בו שצינור ביוב היה תלוי ומסריח את הרחוב .

 11. מהנדס העיר לא צודק אמר/ה

  אף אחד כולל מהנדס העיר לא סיפר לשתית ולשטרית כי הקיר שלהם צריך לעמוד בחוץ ויכול שיהיה שם גם גשם. ברמות רמז מעולם לא ירד קודם גשם.
  מה לא ברור כאן?

 12. איגור שכן אמר/ה

  אני שכן שגר בורלא מעל לבנין
  זה לא נכון מה שאומר מהנדס העיר
  בחודשיים האחרונים היו שם כמויות מים שזרמו בכל הכח כמו סכר בנהר
  ראיתי לפני 4 שנים שבנו הקיר כל יום יצקו בטון והיה הרבה ברזל
  אננ מהנדס מרוסיה
  זה מים לא כמו בבריכה
  זה מים כמו נהר גועש
  אם המים לא היו על הקיר בלחץ
  גדול לא היה קורה כלום
  גם בנהר שיש סכר יודעים כאשר יש זרימה חזקה
  פותחים הסכר
  פה רק תעלה קטנה של בטון מעל לקיר
  היתה מונעת הנפילה שלו
  תראו איפה קיר נשבר
  זה מהנדס עיר ???

 13. חיחי אמר/ה

  הבנתם מהנדס העיר נותן טופס 4 בלי פיקוח ככה עלה באב אללה .איזו עליבו.

 14. חיפאי אמר/ה

  כשל ביצועי ענק של שתית. לא ברור כיצד הגישו אישורי קונסטרוקטור. מדליק אור אדום ענק לגבי שאר הפרויקטים של החברה ומחייב חקירה ובדיקה יסודית של הרשויות.

 15. מהנדס אמר/ה

  יש נוהל מאוד ברור לנושא הנהלים והאישורים לבניית קיר תומך. יש אחריות מלאה של הקבלן לביצוע על פי נתכנון ןלהגשת האישורים ההנדסיים. הרשות המקומית צריכה לוודא שהוגשו מסמכים בהתאם לנהלים. נראה כי במקרה זה יש כשל גדול מאוד אצל הקבלן שגרם לנזקים אדירים לדיירים.

 16. קבלן בניין אמר/ה

  צריך לחקור מי ניפק את האישור על תקינות הבנייה ולהעמידו לדין. קשה להאמין שאכן מהנדס מוסמך ואחראי חתם על אישור לקיר תומך ללא ניקוז וכמות ברזל פחותה מהתקן.

 17. לימבו אמר/ה

  מר אייל,
  אין מצב שעל כל מהנדס יהיה מהנדס בודק.
  מה שאתה מציע זה להסיר את האחריות מטיב התכנון ולהעבירה לעיריה.

 18. לימבו אמר/ה

  לקונסטרוקטור.
  הסיבה היא אותה סיבה שבגללה ילדים מסתובבים בלובי של בינינים וקניונים במקום בבית ספר: ״ליתר ביטחון״.

 19. פיני אמר/ה

  זה מה שקורה, כאשר מהנדס העיר, הופך להיות חותמת גומי לחוות דעת של מהנדסים מעוניינים אשר מתכננים באתרים השונים. האם מר וטרמן שמע פעם על דבר כמו בדיקה פיזית בשטח???

 20. אחד שיודע הרבה אמר/ה

  איך מהנדס העיר אישר לפינוי בינוי ברמות רמז ל 18 פרויקטים לבנות בלי חנייה תת קרקעית ?? מהנדס העיר לא יודע לעשות חשבון של תשתיות??? אם האוכלוסייה גודלת צריך להגדיל מקומות חנייה ??? האם השיקול נובע משיקול זר???
  חסכון בזמן לקבלן חסכון בעלויות לקבלן ,,, והנה פיצוץ מטורף ברמות רמז .

לא ניתן להגיב