“תקציבים מידיים לשיקום חופים והיערכות לאומית לטיפול בזיהום” | בעקבות אסון הזפת האדיר

אסון הזפת בחופים (צילום: מוטי מנדלסון)

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל:

אנו מגישים לממשלה לאישור בישיבתה מחר (ב’ 22/2/21) הצעת מחליטים, שתכלול תקציבים מידיים לשיקום חופים, תקני כוח אדם ותקציב שוטף להיערכות לאומית לטיפול בזיהום ים וחופים בשמן וקידום חוק למוכנות ותגובה לתקריות זיהום ים בשמן. זה הכרחי כדי לצלוח את האירוע הסביבתי הנוכחי, לסיים אותו בזמן המהיר ביותר, ולהתכונן לאירועים הבאים.
אסון הזפת - דג מת (צילום: שלומית שפיצר)
אסון הזפת – דג מת (צילום: שלומית שפיצר)

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, אמרה, בעקבות האירוע הסביבתי החמור שפוקד את ישראל בימים האחרונים, של נחיתת גושי הזפת ברצועת חוף של 160 ק”מ מצפונה ועד לדרומה, כי סוכם עם ראש הממשלה על כך שהמשרד להגנת הסביבה יגיש לממשלה בדחיפות, הצעת מחליטים על מנת לקבל את אישורה לתוכנית שיקום לחופי הים התיכון והיערכות לאומית באירועי זיהום ים וחופים. הצעת מחליטים זו כוללת תקציבים מידיים לשיקום, תקנים וקידום חוק התלמ”ת – תוכנית לאומית למוכנות ותגובה, זיהומי ים בשמן.

השרה גילה גמליאל (צילום: ציביה קצמן, לעמ)

השרה גמליאל הוסיפה:

אנו ממוקדים באיתור האונייה האחראית לזיהום המשמעותי ונעזרים בכל הגופים הבין-לאומיים. במקביל, אנחנו מוודאים כי פעולות השיקום שיבוצעו על ידי הרשויות המקומיות ושאר הגורמים האחראים, ימזערו את הנזקים וההשפעות הסביבתיות והאקולוגיות וישיבו את המצב לקדמותו, על פי הסטנדרטים המקובלים בעולם. המטרה שלנו היא למנוע ככל האפשר, נזקים סביבתיים מאירועים עתידיים, בין היתר, לאור הפריסה הרחבה של תשתיות האנרגיה במרחב הימי, כל זאת לשם שמירה על בריאות הציבור והסביבה, השמירה על הטבע ומניעת מפגעים סביבתיים.
זפת ברצועת החוף (צילום: מרכז מחקר סביבתי חיפה)
זפת ברצועת החוף (צילום: מרכז מחקר סביבתי חיפה)

הצעת המחליטים תכלול תקצוב ופיקוח על פעולות השיקום בחופים המבוצעות באחריות ובסמכות הרשויות המקומיות.

אסון הזפת - צב ים מת (צילום: קובי ציטר - חוף הכרמל)
אסון הזפת – צב ים מת (צילום: קובי ציטר – חוף הכרמל)

הגיבו כאן לכתבה