זיפות הציבור: הדור הבא של שיתוף הציבור בחיפה | פרשנות | ד"ר יריב שגיא

נוסח ההזמנה ל"שיתוף הציבור" בעניין שיקום שדרות הצבי, שדרות יצחק ושדרות הברושים, לא יכול היה להיות מדויק יותר: "בהשתתפות ראש העיר". ואכן, נראה שרק ראש העיר השתתפה ב"שיתוף הציבור" הזה. לא היה קהל, תושבים לא עלו לשוחח עם אנשי העירייה וגם השאלות הבודדות מאוד שעלו לשידור נראו ככאלו שנדלו בהתאם למידותיה של ראש העיר.

ד"ר עינת קליש-רותם הרגישה כל כך טוב עם המצב הזה עד שהיא אפילו טרחה לשתף את ה"ציבור" בפילוסופיית ה"שיתוף" שלה: "תראו את זה בבקשה כהתחלה של יחסי עבודה". והאמת היא שזה באמת נראה ככה בכל הנושאים העירוניים.  לראש העיר אין מערכת יחסים עם התושבים, יש לה יחסי עבודה איתנו. קחו את זה בחשבון בפעם הבאה שאתם בוחרים מנהיגות.

הזמנה לשיתוף ציבור - שיפוץ שדרות הצבי - עיריית חיפה
הזמנה לשיתוף ציבור – שיפוץ שדרות הצבי – עיריית חיפה

האם מדובר במפגש שיתוף ציבור?

נראה שנעשה מאמץ לא קטן על מנת לדאוג לכך שמפגש שיתוף הציבור הזה לא יהיה קצר מדי. הרי מפגש של שעה לשיתוף ציבור עשוי להעיד על כך שלא היה בו באמת שיתוף ציבור.

אז מה עושים?

חוזרים על חלקים מהמצגת שוב, חוזרים גם שוב על שאלות ועל נושאים שעלו, ומשתדלים שלא ישימו לב שאין פה באמת שיתוף. גם מבחינה טכנית, ועל אף הטכנולוגיה של המאה ה-21, התאימה התנהלות המפגש לסגנון השיתוף שהיה נהוג בחיפה לפני שלושים שנה. תכני המצגות והתכניות המפורטות לא חולקו מראש, כך שלא היה באמת זמן להעמיק בהן טרם המפגש. תושבים לא השתתפו ולא עלו להציג את השאלות בקולם, לא התקיים שום דיון ודיאלוג עם התושבים, ובעיקר לא היה שום שיתוף. כל התכניות שהוצגו היו סגורות, נעולות וידועות מראש ולמפרע. אז למה בעצם התקיים אירוע כזה לנושא שניתן היה למצות בהנחתה על ראשם של התושבים, כפי שהורגלנו עד כה?

עינת קליש-רותם בדיון שיתוף ציבור בנוגע לשיפוץ שדרות הצבי (צילום: עיריית חיפה)
עינת קליש-רותם בדיון שיתוף ציבור בנוגע לשיפוץ שדרות הצבי (צילום: עיריית חיפה)

ראש העיר – סטודנטית מצטיינת?

התשובה לכך קשורה ישירות לתפישת "יחסי העבודה" של ראש העיר עם תושבי חיפה. האירוע הזה התקיים מכיוון שנושא התכנון האדריכלי הוא לכאורה הנושא היחיד שבו יודעת הנהגת העיר להפגין ידע.

תעזבו חינוך, תעזבו ניקיון, תעזבו חזון ותשכחו מדיפלומטיה – כי בזה היא ממש חלשה. הנהגת העיר חיפה יודעת להגיש עבודות גמר בחוג לארכיטקטורה בטכניון. בשביל זה היא תעמיד את כל הפייסבוק על הרגליים, ובשביל זה היא תכביר מלים ותרשימים עד שכבר לא תוכלו לראות בעיניים.

ומדוע זה העיקר? 

מכיוון שיש פער עצום בין יכולת התכנון לבין יכולת הביצוע של עיריית חיפה של היום. עובדה, מדברים שם המון על תכניות ומצניעים מאוד את הביצוע. אף אחד שם לא מדבר על העיכובים בשיפוץ שוק תלפיות, על חוסר הרלוונטיות של מפרץ החדשנות ועל היעדר האסתטיקה בתחזוקת העיר.

"עמק החדשנות" - שער המפרץ - תכנית רמ"י - לניקוי מפרץ חיפה - רשות מקרקעי ישראל - 24
מה בנוגע לביצוע?
"עמק החדשנות" – שער המפרץ – תכנית רמ"י – לניקוי מפרץ חיפה – רשות מקרקעי ישראל

שדרוג "פסטיבל הזפת" לתרבות שיתוף עירונית

היח"צ העירוני מקפיד חדשות לבקרים לתעד אירועי ריבוד כבישים ברחבי העיר. גם מקטעים קצרצרים של כמה עשרות מטרים מתורגמים מידית בעיר חיפה לכותרות באותיות קידוש לבנה. פסטיבל הזפת הזה מעיד על מצוקה אדירה בניהול המוניטין של הנהגת העיר. אם פעם היינו צריכים לשאת את הפסטיבל הזה רק לפני הבחירות הרי שהשלטון הקיים הפך את פסטיבל הזפת לאירוע דו-שבועי.

לאור זאת, אושרו של היח"צ לא יודע גבול!
כי אם אפשר לעשות כתבות על ריבוד, וצילומים אין סוף על ריבוד אז למה לא לעשות גם שיתוף ציבור על ריבוד? וכך נולד מושג חדש בחיפה – "זיפות ציבור".

ריבוד כבישים בחיפה - רחוב טשרניחובסקי (צילום: ירון כרמי)
ריבוד כבישים בחיפה – ארכיון (צילום: ירון כרמי)

אז מה זה בעצם "אספלט פרוביזורי"?

אחת השאלות שנשאלו על ידי ה"ציבור" עסקה בשיקום ה"אספלט הפרוביזורי" שמול מגרשי הטניס שבשדרות יצחק. דובר העירייה אמר שאין לו מושג מה זה "אספלט פרוביזורי".

אז אני מקווה שהוא השלים את הפער הזה מאז, אבל חשוב מכך הוא שכולם מבינים כעת מה זה "שיתוף  ציבור" פרוביזורי.

23 תגובות
 1. חנה גרובר אמר/ה

  אני מאד התרשמתי ממקצועיות התכנון. כל בעייה נלקחה בחשבון לעומק, גויסו אנשי מקצוע לפרויקט המורכב הזה.נעשתה חשיבה והמצגת וההסבר היו ברורים למדי.למה אחרי כל פרסום פרויקט חייבים לשאול אז מה עם…??? . המפגש היה נקודתי לפרויקט ספציפי . העתיד עוד לפניה.סבלנות.

 2. ואגינה מארגנטינה אמר/ה

  מי זה הכותב הדוקטור למשהו הזה שכל הזמן משמיץ את ראשת העיר?! כל פעם מחדש ובכל נושא ועניין.. אחוז דיבוק ומפרש כל דבר שעושה העירייה באופן פרנואידי ומלא שינאה? תנוח חבר ותנשום עמוק. לאף אחד אין פה מטרה להרוס ולהזיק לעיר. אתה מאוד קיצוני ולדעתי בעל חשיבה פרנואידית משהו. תנשום חבר..תנשום..

 3. מיקי אמר/ה

  רחוב לח"י המחבר לנשר מקורצף כבר כמה שנים והמדרכה מסוכנת להולכי הרגל שרכי צמחים חוסמים

 4. סא"ל א' אמר/ה

  כתבה כלכך מוטה פוליטית עם מטרה לנגח בלבד כשהתוכן לא קשור לכותרת בכלל לא ראיתי הרבה זמן. לוקחים את עיתון הארץ בסיבוב מבחינת תוכן ערוך בהטיה חד צדדית.

 5. ענת אמר/ה

  מאז היבחרה נמנעת מהקשבה לציבור ולצרכיו, לא מדברת עם עובדים או עם התקשורת. אילו לפחות היינו רואים עשייה ברחבי העיר, אך גם זה לא קורה.

 6. מאוריציו גלפר אמר/ה

  להסבר עבור מי שטרם קלט – אספלט זמני – טלאי חורפי עם זפת קר. אבל יריב שגיא היה אמור לדעת זאת.

 7. מאוריציו גלפר אמר/ה

  קרצוף לח"י סביר שלמניעת החלקה כי רבים עוברים שם הרבה מעל מהירות מותרת. עדיף מאשר הגבהות קורעות צירים.

 8. מאוריציו גלפר אמר/ה

  סעו לרחוב הרב משאש ותראו ביצוע, שימו ווייז וספרו בכל הקבוצות בחיפה מה אומרים לכם בווייז שמו של הרחוב.

 9. זהר אמר/ה

  עיריית חיפה מתהדרת במונח שיתוף ציבור, גם בהתחדשות שכונות ושוכחת שסירת מידע לציבור לא נחשב אפילו כצעד ראשוני של שיתוף ציבור.

 10. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום ענת, אלו הוכחות מצוינות לכך שראש העיר מנהלת יחסי עבודה עם העולם שסביבה. חבל. כולנו מפסידים. היה הרבה יותר טוב אם הייתה מתייחסת אל הסביבה כאל משאב יקר המציאות וממנפת בעזרתו את העיר אל מחוזות טובים וריאליים.

 11. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום מאוריציו, אני יודע מה זה, אבל הדובר אמר שאין לו מושג. עכשיו כולם יודעים. אתה רואה איזה יופי זה שיתוף ציבור?

 12. זהבה גראומן אמר/ה

  ד"ר יריב שגיא כתבה נפלאה 🫂
  שאלה לי אלייך, כאיש מקצוע מתכנן מדיניות, מייעץ פוליטי ומתכנן אסטרטגי ברשויות מקומיות ובארגוני מגזר שלישי
  מרצה ומנחה סדנאות בתחום הפסיכולוגיה הפוליטית – כבוד🙏
  מדוע תושבי חיפה ממשיכים להתלונן לסבול להפגע ולא עושים מהלך מיידי משפטי להדחת ראשת העיר הלא מתפקדת לכל הדיעות מכסא הקיסרות?

 13. דטו מגל אמר/ה

  צודק. אבל מה זה שונה לעומת השילטון הקודם? גם את זה צריך לבחון. יהב לא היה ממש איש של שיתוף ציבור. ראה חלק מהתכניות הטיפשיות שלו, הרכבל לטכניון? מטרונית ללא רכב אחד אפילו שעובד על חשמל. פרסומת על תחנות האוטובוס שמפרסמות את מתחם 21 זל שגם מנהל הפרויקט לא האמין בו. אז?

 14. דוד אמר/ה

  יריב, רואים שצפית בארוע בזום
  כנס לאתר תובנות של העיריה ותראה ששאלות המשתתפים מוגדרות כ"תשובות" למה?
  כמו כן יש שם שעון ספירה לאחור שכיום (שבת) נותרו עוד שלשה ימים ל"תשובות" התושבים
  ומה יתרחש לאחר מכן? ברור לכל שזה לא שיתוף אלא ידוע התושבים על מה יקרה להם בזמן הטיפול בעצים
  האגרונומים והעיריה לא יודעים שהעצים נשתלו ע"י הטמפלרים ב- 1903 ואם תוחלת החיים של העצים 100-120 שנה
  קיצם קרוב וכל השדרה היה הזו תמות יחד תוך כמה שנים! ואז יקרה הנס ולדברי ראש העיר יחשבו מה הלאה

 15. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  אמרתי כבר מספר פעמיים עינת , ראש העיר חיפה,עובדת ומשקיעה רבות למען רווחת התושבים בחיפה, כפי שהבטיחה לפני הבחירות יישר כוח עינת,שבוע טוב.אני עומד מאחוריך תמיד.מחזק לך ידיים.

 16. זהבה אמר/ה

  כל מילה רעה על ראשת העיר הינה understatement. הרויחה ביושר את הטינה כלפיה. ראשת העיר הגרועה ביותר שאי פעם חיפה ידעה. אסון מהלך.

 17. Jenny אמר/ה

  בקיצור, חיפה צריכה לחזור קצת אחורה לראש עיר כמו שהיה אבא חושי עליו השלום. מעשים אמיתיים ופתרון יעיל ולא פלסטר על פלסטר. למה סתם לתפוש כיסא? אז תושבים יקרים, תנו קולכם למי שאתם מאמינים בו שיוכל באמת לפתור בעיות חשובות בעיר ולא מלים בלי מעשים.

 18. Dadi אמר/ה

  כדאי שתקדים זו הגברת ותבין גם תפנים שככל שהיא מנסה לרפד עצמה בתמיכת העשירים לכאורה ובשכונות יוקרה לכאורה, הרי שהיא מקבעת עצמה בתודעת הציבור כפוליטיקאית עם אינטרסים אפורים אישיים בלבד. אלו כמובן יביאו לה המון נוטר טינה וזועם אשר לא יתמוך בה בשעת הצורך …אלא רק להיפך !

 19. לא כל דבר מחייב ביקורת אמר/ה

  יריב אתה הופך לבדיחה עם המרמור בכל נושא אפשרי..
  שיתוף הציבור היה מקצועי
  הייתה התייחסות גם לשאלות תכהטו נוספות כמו מגרש יובל אלון.
  דברתי עם שתי תושבות הרחוב והן התרשמו מאד מהתשובות והמאמץ שיושקע.

 20. רמי אמר/ה

  חמור מאוד שאוניברסיטת חיפה מממנת עובד מן המניין אשר מסית את הציבור כנגד ראש העיר באופן עקבי. יש מקום לביקורת על ההתנהלות של העירייה תמיד. אולם אין מקום לדברי בלע ושנאה תהומית כל כך המכוונת לתושבת חיפה, ראש העיר שאין לה אף אינטרס פוליטי ונכנסה מבחירה למאבק איתנים עבור העתיד של חיפה. עינת היא אדם נדיר שעושה, לומד, טועה אבל ממשיך בדרך למרות הכל. לעומתה יש הרבה יועצים ונותני עצות חסרי עמוד שדרה פחדנים שמעדיפים לשבת על הגדר. תתמודדו. תרתי משמע.

 21. עמנואל אמר/ה

  התחברתי רק כדי לאמר תודה למה שרמי אמר. תודה רמי.

 22. עמנואל אמר/ה

  תודה לואגינה מארגנטינה, קוראים ומגיבים כמוך ורמי עוזרים לאיזון הכתבות מהסוג הנ"ל, כמו כן המגזין חיפה עצמו מעודד אוירת אנטי קאליש, מתי בפעם האחרונה נראתה כתבה בעד קאליש במגזין? כתבה יחידה לאיזון?

 23. עפולאי מהשיכון אמר/ה

  ד"ר יריב שגיא מבקר את עבודת ראש העיר? מי היה מאמין.
  נכחתי במפגש שיתוף הציבור. היה מקצועי ומעמיק. שאפו לעירייה, מקווה (ומאמין) שהביצוע ייעשה באותה המקצועיות.
  וד"ר שגיא, עם כל הכבוד, לאור הפעילות בחשבון הפייסבוק והטוויטר שלך, וגם עקביות המסרים שלך כאן, הכנות והאמינות שלך מוטלות בספק.

  תושבי חיפה צריכים להיגמל מרגשי הנחיתות והסקפטיות, ולהתחיל להפנים שבמסדרונות העירייה נושבת רוח חדשה, וזו כבר סיבה לאופטימיות, גם אם זהירה.

לא ניתן להגיב