יונה יהב ביטל את צווי הסגירה למפעלים: "המדינה הפקירה אותנו"

יונה יהב תקף את התנהלות המדינה והמשרדים הממשלתיים לאחר שמשרד הבריאות חזר בו מהטענה כי אין עדות לעודף תחלואת סרטן בקרב ילדים בחיפה. "משרדי הממשלה הפקירו אותנו בשבוע האחרון ואני פונה למבקר המדינה לבדוק את השערורייה שהיתה כאן".

003-_יונה_יהב.JPG

יונה יהב במסיבת העיתונאים. צילום: סמר עודה
בעקבות ההודעה אותה הוציא משרד הבריאות ובה הוא מתנצל "טעינו" אין עדות לעודף תחלואת סרטן בקרב ילדים בחיפה, כינס ראש עיריית חיפה יונה יהב, היום (ג') מסיבת עיתונאים בה הוא הודיע, כי הוא מבטל את צווי הסגירה למפעלים המזהמים אך יחד עם זאת הוא אמר, כי "הפעם לא יצליחו להרדים אותנו".

"עבר עליי שבוע קשה. אפילו במלחמת לבנון השניה לא חוויתי תסכול כזה וחוסר אונים", אמר יהב והוסיף, "משרדי הממשלה הפקירו אותנו בשבוע האחרון וזרו פאניקה בציבור. אני פונה למבקר המדינה לבדוק את השערורייה שהיתה כאן, וקורא לראש הממשלה למנות את השופט בדימוס לינדשטראוס לעמוד בראשות ועדה לבדיקת נתוני האמת הנוגעים לבריאות ילדי חיפה".

יהב חזר ואמר, כי הנתונים "ההזויים" שפרסם משרד הבריאות מעולם לא עמדו מולו והם אינם נכונים (כפי שמעיד משרד הבריאות) וכי הוא שוב קובע כי העיר חיפה חווה ירידה דרמטית של זיהום בשנים האחרונות, וכי אין תחלואה עודפת או תחלואה חריגה של ילדים בחיפה, וכי חיפה היא מקום מצוין לגור בו. יחד עם זאת יהב אמר במפורש, "נגמרו המשחקים – לא יהיה גידול ביצור דלקים וכימיקלים במפרץ חיפה". והבטיח "לא יהיה חלקיק אחד שקיים בספרים שלא ינוטר בעיר חיפה".

יהב, הנחה את מהנדס העיר להקפיא כל טיפול בתוכניות פיתוח המפרץ וציין, כי הוא יופיע אישית בכל דיון משמעותי וידרוש לפתוח את כל התוכניות לשימוע ציבורי. בנוסף, הוא הנחה את מנכ"ל איגוד ערים לאיכות הסביבה לרכוש ולהציב בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה ציוד ניטור חלקיקים שלא נוטרו עד היום. וקרא למשרד הבריאות לספק תשובות ברורות ולמשרד האוצר לאמוד את הנזק שנגרם לעיר בשבוע האחרון ולהשקיע בהתאם משאבים באיכות הסביבה במפרץ חיפה.

יהב, הבטיח ואמר חד משמית – כי בתוכניות אין נמל דלקים ולא יקום נמל כזה, בז"ן לא ישולש והוא ימשיך להתנגד לקרקעות הצפון.

יש לציין, כי מנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל המשרד להגנת הסביבה מתכנסים בשעה זו והם התחחיבו בפני ראש העירייה יונה יהב, להתייצב בשבוע הבא בעירייה, עם הצעות משמעותיות ותוכנית עבודה לשיפור נוסף באיכות האוויר והבריאות בחיפה.

מוקדם יותר נערכה מסיבת עיתונאים במשרדי הקואליציה לבריאות הציבור בה הוצגו נתונים חמורים המוכיחים כי אכן יש עודף תחלואת סרטן בחיפה וכי אכן יש קשר סיבתי לזיהום אוויר. בנוסף לכך שמדובר בנתונים שכולם ידעו עליהם משרדי הממשלה והעיריות וגם הציבור. נתונים שפורסמו בכלי תקשורת ארציים ומקומיים מתחילת 2001 ועד 2015.

תחלואה חריגה בחיפה

לא ניתן להגיב