יהב פותח מלחמה נגד המפעלים : "הילדים שלנו לא יהיו בני ערובה"

ראש עיריית חיפה יונה יהב, הכריז הבוקר (א') במסגרת פתיחת שבוע הבריאות ברמב"ם צעדים חריפים שהשלכותיהם יהיו דרמטיים למשק הישראלי. הבוקר חסמה עיריית חיפה כניסתן של משאיות למתחם בז"ן ומסוף הכימיקלים, ואסרה אספקת אמוניה ודלקים למשק הישראלי וזו רק ההתחלה. יהב: "במלחמה כמו במחלמה כל האמצעים כשרים".

003-_יהב.JPG

יהב: "במלחמה כמו בלחמה כל האמצעים כשרים". צילום: סמר עודה
"ממשלת ישראל הכריזה לפני מספר ימים מלחמה על שליש מתושבי מדינת ישראל שהם תושבי הישובים הבאים: חדרה, קיסריה, זיכרון יעקב בנימינה יישובי חוף הכרמל וחיפה, חמשת הקריות ועכו. מדינת ישראל לא יכולה להפקיר את בריאותם של תושבי המפרץ ולהתנהל כאילו הכל בסדר", במשפט זה פתח יהב את דבריו בכנס פתיחת שבוע הבריאות בקריה הרפואית רמב"ם. יהב טען הבוקר כי בידיו נמצאים מסמכים רשמיים שבהם כתוב ע"י הגורמים המקצועיים במדינה, כי אחוז הסרטן בצעירים בחיפה הוא מהנמוך מבין ערי ישראל וכי קיימת מגמת שיפור יוצאת דופן, וכי הוא הופתע מהמסמכים האחרונים שפורסמו בשבוע שעבר ומהם עולה, כי קיימת סכנה ממשית לחיי הילדים. "עיריית חיפה מתנהלת מזה שנים לפי המסמכים שמתפרסמים ע"י גורמים מקצועיים בממשלה, אם הנתונים האחרונים נכונים אנחנו דורשים להפסיק לאתר את כל הפעולות של כל המפעלים המזהמים במטרופולין חיפה והקריות, ובמידה והנתונים שהוצגו אינם נכונים שיגיעו לכאן ללא דיחוי נציגי הממשלה שיבהירו מדוע יצרו וזרעו חרדה בקרב הציבור".

יהב ציין, כי בעקבות הדו"ח צמרת העירייה קיימה בסופ"ש דיונים קדחתניים וכי הוא הורה על הקמת מטה חירום בלשכתו עד שמדינת ישראל תבטיח את בריאותם של תושבי חיפה והקריות. אלה הצעדים המידיים שהעירייה נוקטת. הבוקר נחסמו משאיות ע"י העירייה במתחם בז"ן ובמסוף הכימיקלים ומהיום לא תותר כניסת מכליות למפעלים ותימנע אספקת דלקים ואמוניה למשק הישראלי . במקביל העירייה מוציאה צווי סגירה למפעלים ומגישה עתירה לבית המשפט להקפאת התוכניות – מה שנקרא מתחם קרקעות הצפון, המיועדות למכלי הגז והנפט של תש"ן ובז"ן.


"לא ניתן לדחוף למטרופולין חיפה עוד תשתיות מזהמות וזאת רק ההתחלה. אני יכול לומר כי הפעולות הבאות תהיינה דרמטיות למשק הישראלי. מבחינתי כשיש ספק אין ספק, אנחנו עם הילדים. הוכחנו בעבר ,במלחמה ובשריפה שבניהול משברים אנחנו יודעים לתפקד ולהנהיג. נגמרו המשחקים סדר היום של הנהלת העיר בוטל ואנחנו נעסוק רק בזה. אנו דורשים ממשלת ישראל לדעת לאתר מהם נתוני האמת ושהילדים שלנו לא יהיו בני ערובה. במלחמה כמו במחלמה כל האמצעים כשרים. מרגע זה אני נמצא במטה החירום שנמצא בלשכתי", אמר יהב

בהמשך לאחר שיצא יהב מאולם הכנסים הוא פנה לתקשורת ואמר: "קיבלנו החלטה מאוד דרסטית בסופ"ש ואנחנו לוקחים את כל האמצעים לידיים שלנו, אנחנו לא מחכים לממשלת ישראל. לא חכינו לממשלת ישראל במלחמת לבנון השניה וגם במקרה הזה לא נחכה, למרות שאנחנו כל הזמן מקבלים מסרים סותרים. גם בסוף השבוע המדינה העבירה לנו מסרים מאוד סותרים. נגמרו הסיפורים, הילדים אינם בני ערובה – אלה הילדים שלנו ואנחנו בצד הילדים. והילדים האלה מכשירים אותנו לעשות כל פעולה".

"מישהו פרסם דוח נורא ואיום במשרד הבריאות ואני צריך לקחת אותו בחשבון אני פועל על פי המסמך הזה, אין לנו את הכלים לעשות מחקרים. אנחנו לא מנהלים בריאות במדינה, אנחנו מנהלים עיר ועכשיו עם מה שפרסם משרד הבריאות זה מחייב אותנו לפעול, ומאחר ומדינת ישראל מתעמעמת בנו לעשות את הפעולה הנדרשת. אנחנו נעשה אותה. אני מצהיר כי לאור המסמך החדש שיקרו אותנו לאור כל השנים".

חנה_קופרמן._אלה_נוה_מצלמת.jpgבתגובה לדבריו של ראש העיר אמרה חנה קופרמן, פעילה סביבתית: "ראש העיר עושה הצגה לתקשורת והתקשורת שוב תקנה את הסיפורים שלו. מ-2004 כשהתחילה המחאה והיום אנחנו ב-2015 ועדיין ממשיכים להרעיל את האנשים וזה בגלל שעומד ראש עיר אשף תקשורת שממשיך לקדם את תוכניות הענק- לא מתנגד להן ומצהיר שהן טובות".

ח"כ דב חנין תומך בצעדים האמיצים שנקט ראש העירייה יונה יהב

דב_חנן.jpgח"כ דב חנין, יו"ר ועדת המשנה לתכנון וסביבה במפרץ חיפה, בתגובה להחלטת ראש עיריית חיפה לחסום את הכניסה למפעלים המזהמים ולהוציא להם צווי סגירה: "חשוב שהעיריות יפעילו את כוחן נגד התעשיות המזהמות. הרשויות המקומיות, הנבחרות על ידי ציבור התושבים, חייבות לייצג אותו באומץ ולא להיכנע ללחצים של בעלי ההון. חסימת הכניסות וצווי הסגירה הם צעד נכון וצריך להשלים אותן בהתנגדות נחרצת של העירייה לכל התכניות להרחבת הזיהומים במפרץ. אני קורא לכל העיריות באזור המפרץ לאחד כוחות עם תושבי האזור במאבק נחוש נגד הממשלה הממשיכה להפקיר את חיי התושבים באזור. אני קורא לחברי הכנסת מכל הקשת הפוליטית להצטרף למאבק. הגיע הזמן למדיניות שתעדיף את חיי התושבים ובריאותם על רווחי בעלי ההון".

צעד אמיץ אך לא חוקי

מחוז_חוף.jpgבעקבות החלטת העירייה לחסום את כניסת המשאיות למתחם בז"ן ומסוף הכימיקלים, משטרת מחוז חוף הזמינה גרר לצורך גרירת המשאיות שהפריעו לתנועה וחילקו דו"חות. במשטרה ציינו: "לא נאפשר חסימת צירים או הפרעה לתנועה בכל תחומי המחוז, שפוגעים בשגרת החיים. נאפשר מחאה בכל נושא בתנאי שתוגש בקשה מסודרת כנדרש תוך שת"פ עם המשטרה".
בזן_בזן.jpgמבז"ן נמסר לחי פה בתגובה לחסימת הכניסה למפעל ואיום עיריית חיפה על הוצאת צו לסגירתו: "בשנים האחרונות מובילה קבוצת בזן מדיניות לשיפור היבטי איכות הסביבה בפעילותה. הקבוצה השקיעה מעל מיליארד ש"ח בשמירה על הסביבה בדגש על צמצום הפליטות ממתקניה, תוך רכישת הטכנולוגיות המתקדמות ביותר שהינם מהמתקדמים בעולם המערבי. קבוצת בזן עומדת בכל ההוראות של הרשויות, תוך יישום התקנים הסביבתיים המחמירים המוכתבים על ידן. כיום מדדי ניטור אוויר שנמדדו על-ידי גופים אובייקטיבים, בהם איגוד ערים והמשרד להגנת הסביבה, מעידים על שיפור דרמטי במדדי הפליטות של הקבוצה".

לא ניתן להגיב