קליש מחלקת את חיפה לחמישה חלקים • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

במקום לחבר ולהכפיל – ראש העיר חיפה מחסירה ומחלקת

אחד הדברים שהשלטון הנוכחי בחיפה מצטיין בהם הוא חיסור וחילוק. עובדה, ההחלטות האחרונות של ראש העיר קליש מחלקות לכאורה את העיר לחמישה חלקים – לא שווים. חלקים מחיפה ניתנים כמעט במתנה לקבוצות אינטרס כאלה ואחרות, בעוד חלקים אחרים מוגדרים למטרות מאוד מסוימות. התהליך הכואב הזה מהווה עוד צעד בהתפוררותה של העיר חיפה המשתנה מעיר אחת גדולה וחזקה לפדרציה חסרת הגיון. בתוך הפדרציה הזו מתעצב כל חלק של העיר עם האוכלוסייה השבויה שלו, עם אג'נדה המייחדת רק אותו ובעיקר עם תכנון עתידי המנותק לחלוטין מהחלקים האחרים. 

1. שכונות הכספומט שעל הכרמל

עיריית חיפה עושה את הכסף הגדול על הכרמל. נראה לכאורה ששכונות הרכס מקבלות מינימום שירות לצד מקסימום ארנונה. ומינימום השקעה בתשתיות לצד ניפוח פרוייקטי תמ"א ובנייה חדשה וצפופה שלא יודעת גבול. אין מה לעשות, העיר צריכה אגרות בניה והיטלי השבחה אחרת היא תמות מרעב. הצפיפות המתגברת על הרכס אולי עוד לא מורגשת בכל בתי הספר בשכונות הכספומט, אבל אין ספק שבשנים הקרובות נתוני הצפיפות בכיתות יעלו לסביבות 30 תלמידים בממוצע בכיתות א'. דרך אגב, בתי הספר בחלקים האחרים של העיר ימשיכו להיסגר בגלל חוסר עניין לציבור. ומה התמורה לתושב בסך הכל? מה יש לדבר. בעיות חניה שרק ילכו ויתעצמו, כבישים סדוקים, איי תנועה מיובשים וחזירי בר מדושנים יעטרו את המרחב הציבורי לעוד שנים קדימה ככל הנראה.

מרכז הכרמל בחיפה (צילום: ירון כרמי)
מרכז הכרמל בחיפה (צילום: ירון כרמי)

2. גבולות הטריטוריה החרדית מוגדרים מחדש

לאחר שנים ארוכות בהן הציבור החרדי נאלץ להתכווץ אל תוך המתחמים הישנים והמוכרים הגיע השינוי הגואל. מבני ציבור עוברים לידי הציבור החרדי בזכות הסכמים פוליטיים מרחיקי לכת ובכך נדחקות אבני הגבול של השכונות החרדיות אל מחוזות חדשים. העיר החרדית החדשה פורצת מהאזורים המסורתיים אל מרכז הדר הכרמל, נווה יוסף, נווה פז ונווה שאנן. כל אשר נמנע מהאוכלוסייה הזאת בתקופת השלטון הקודם היא מקבלת כדת וכדין כבר עתה ובריבית דריבית. בנוסף, ניכרת השפעת הקהילה הזו גם על אירועי התרבות בעיר, או יותר נכון על אופים ומועד קיומם של האירועים הללו.

צומת גאולה הפועל ארלוזורוב (צילום: ראובן כהן)
צומת גאולה הפועל ארלוזורוב (צילום: ראובן כהן – עיריית חיפה)

3. שטחי ההפקר שבמערב העיר – עתודה לקבלנים

השלטון הנוכחי מבצע הפרדה אכזרית בין אזורים בהם יש ביקוש להתחדשות עירונית (שכונות הכספומט) לכאלה שבהם כמעט ואין סיכוי שיקרה משהו בשנים הקרובות (שכונות מערב העיר). ואל תתנו לתכניות ההתחדשות בגווני הירוק-אפור להטעות אתכם. התכניות הללו רק נותנות לכאורה תירוץ לשלטון הקיים לא לעשות בשכונות המערביות כמעט שום דבר אחר.

לחדש פארקים עירוניים? בשביל מה, יש התחדשות עירונית. לסלול כבישים? בשביל מה, יש התחדשות עירונית. חכו. אולי תקבלו. ומה בקשר למושבה הגרמנית ולעיר התחתית? זאת בעיה.. אלה מקומות המנציחים הצלחות של שלטונות קודמים. אז במקום להודות בהישגים ולהמשיך לטפח אותם, עשו כמה תיקונים קוסמטיים בתכניות של קמפוס הנמל ואת המושבה הגרמנית רוקנו מתוכן.  

עיריית טירת כרמל – רחב
נקודת משטרה סגורה - רחוב הנמל - עיר תחתית (צילום: ירון כרמי)
נקודת משטרה סגורה – רחוב הנמל – עיר תחתית (צילום: ירון כרמי)

4. ערי הטייקונים במרחב המפרץ

תבוסת העיר חיפה ל"עיר הנמל" במלחמת הנמל הראשונה הביאה להפיכת אזור המפרץ למחסן מכולות עצום. בנוסף, אבדו חלקים ניכרים מפארק הקישון לטובת מחסני מכולות נוספים. אבל אם לא די בכך, אז נראה שאנו עתידים להפסיד גם במלחמת הנמל השנייה.

מה נאבד הפעם? נמל התעופה הבין לאומי ייזכר כהלצה, הרחבת המעגנה תהפוך לבדיחה ותחרויות השייט בקישון ישקעו בדפי ההיסטוריה.  ואם לא די בכך, מסתמנת ברית חזקה מאוד בין "עיר הנמל" ל"עיר הפטרוכימיה".

דרך אגב, גם עיר הפטרוכימיה זכתה בשרשרת הישגים לא מבוטלת מול רפיסות עיריית חיפה ולא נראה בכלל שלעיר חיפה יש השפעה עליה. לשתי ערי הטייקונים הללו היה רק לאחרונה הישג לא מבוטל נוסף. ניתוץ חזון מפרץ החדשנות של ראש עיר חיפה. הישג כזה מבטיח לא רק את הישארותן של ערי הטייקונים, אלא גם את חיזוק הברית שלהן.

"עמק החדשנות" - שער המפרץ - תכנית רמ"י - לניקוי מפרץ חיפה - רשות מקרקעי ישראל - 35
"עמק החדשנות" – שער המפרץ – תכנית רמ"י – לניקוי מפרץ חיפה – רשות מקרקעי ישראל – 35

5. קריית חיים – רחוק מהעין רחוק מהלב

הדבר הטבעי ביותר הוא לבסס את קריית חיים-קריית שמואל כאוטונומיה תחת מנהלת תושבים אמיתית. אבל בגלל שמדובר בדבר הטבעי אז כמובן שזה לא יקרה בתקופת השלטון הנוכחית. מה שצפוי לקרות הוא שנהיה עדים להמשך ההמתנה מורטת העצבים להתפוררותם הסופית של כביש הטכני וכביש יוליוס סימון. רק כשבכבישים הללו יהפכו לחול וחצץ יצליחו תושבי קריית חיים וקריית שמואל להתנתק סופית מחיפה. לא רחוק היום…

תושבים בכנס הצגת תכנית התחדשות עירונית לקריית חיים (צילום: ירון כרמי)
תהיה התחדשות עירונית? תושבים בכנס הצגת תכנית התחדשות עירונית לקריית חיים (צילום: ירון כרמי)

חיפה בדרך להפוך לרפובליקה

הדרך לגהינום רצופה כוונות טובות. באמת יכול להיות שלהנהגת העיר חיפה יש כוונות טובות בכל המהלכים שהם ביצעו לאחרונה, אבל אי אפשר להתווכח עם התוצאות העגומות. התוצאה הקשה ביותר היא השבירה של העיר לחמש טריטוריות נפרדות. מהלך זה ממחיש באופן סופי את ההליכה של העיר אחורה. גם בעבר היו שכונות הכרמל והדר רחוקות זו מזו שנות אור כאשר רק שני כבישים רזים חיברו ביניהן. קריית חיים הייתה מעבר לדיונות החול של המפרץ ובתי הזיקוק היו רק נוף מחלונות תושבי הדר הכרמל. איכשהו חזרנו לזה, ובלי שום סיבה טובה.

57 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל הכבוד לך גברתי ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש – רותם. יישר כוח לך. אוהב אותך מאוד על מה שאת עושה למען תושבי חיפה רבתי. כך צריך להיות. זה מה שאמרתי לך לפני הבחירות לעירית חיפה כאשר ישבנו בקפה בריסל בכרמל בחיפה.שבת שלום

 2. זהבה אמר/ה

  הצעד הבא הפיכת הטכניון והאוניברסיטה למרכזים תורניים…… בצעד בטוח דוהרים למטה במדרון.

 3. טובי אמר/ה

  איפה הכביש שמחבר את כבביר עם נוה דוד? העיקר שתושבי ככביר קיבלו אחוזי בניה מטורפים כדי להסכים. כל מה שהובטח ע"י יונה יהב נזרק לפח. ביום בחירה נתחשבן איתה!!!

 4. טובי אמר/ה

  ראש עיר שהשתן עלה לה לראש

 5. גידי בלוך אמר/ה

  אבא חושי היה ראש העיר הראשון והאחרון שהצעיד את העיר קדימה. האוניברסיטה, התיאטרון ומועדון התיאטרון, הכרמלית. יישב בעיר אמנים וסופרים. והעיר היתה נקייה.

 6. גלי אמר/ה

  קרית חיים היא מזמן אקס טריטוריה בכל מה שקשור בטיפול שוטף/ טיפוח. קחו לדודמה את הטיילת של ק.ים השכנה, לעומת הטיילת הזעירה של ק.חיים, שגם היא נבנתה בכספי תרומה. עירית חיפה נהנת מכספי הארנונה של הדיירים ובעלי העסקים אך אינה משקיעה אפילו בצביעה של מעברי החצייה, שלא להזכיר את חוסר האכיפה על בעלי כלבים שהגללים שלהם מקשטים את הרחובות.

 7. אייל אמר/ה

  מי ששבר את העיר לחלקים הוא כמובן יונה יהב. ב-2008 כאשר נבחר, סייר בעיר והבין שכדי להמשיך לשלוט לבטח, יחלק אותה למגזרים. יוליה שטראיים הופקדה על המגזר הרוסי, והטריטוריה שלו נקבעה כקרית אליעזר, ק.אליהו, הדר הכרמל. דבר לא קרה שלא היה קודם כל מיועד למגזר הרוסי כדי לרצות את שטראיים. כך למשל הוקמו בהדר לא פחות מ-3 מתחמי דיור לעולים. לא לצעירים, לא לסטודנטים, רק עולים.
  שנית הבין יהב, שואקים יביא לו את המגזר הנוצרי. חיש מהר הגדיר את הטריטוריות. המושבה נזנחה, גלריות נזרקו ופנימה נכנסו לעסקים האוכלוסיה הערבית הנוצרית, שקיבלה שכונות עוד בתקופת מצנע (שאפילו קדח את כל ההר בשבילה בסטלה מאריס). כך למשל סגר את בית ספר מעלה כרמל, מכיוון שלא תאם את החלוקה והבהאים לטשו אליו עיניים. גם להם יהב נכנע בלי הפסקה.
  את קרית חיים הזניח להצפות, הזדקנות וסרטן והיא גם הוגדרה טריטוריה לגדודי שטראים לתפוס אחיזה. זאת מכיוון שעיקר התקציבים הלכו למגזר סמוך שתמך בו: הדתיים בקרית שמואל. הם קיבלו ללא הפסקה. התוצאה: קרית שמואל פרחה, וקרית חיים דעכה. מכיוון שדוניץ וועד קרית חיים רבו ללא הפסקה, וחלקם תמכו בירוקים, הכיוון היה ברור: אפס עשייה, ורק שטפונות או סערות קשות הביאו לשיפוצי רחובות וחוף נאות הקוסמטיים. את החגים היה יהב עושה בקרית שמואל, להראות כמה הוא אוהב מסורת (פעמיים בשנה בערך).
  המגזר החרדי קיבל מיהב הרבה יותר מקליש, לפחות עד שנתיים לפני הבחירות. יהב אפילו רצה להקים 'קמפוס חרדי ענק' בקמפוס הנמל. מסע ההשתלטות על נוה שאנן נוהל בעיניים עצומות וידיים מחבקות של העירייה. תושבי נוה שאנן הופתעו מישיבות שצצו בבנייני מגורים, כאילו אין עירייה ואין יעודי קרקע. החל מ-2008 גדלה אוכלוסית נוה שאנן החרדית פי שלושה ובולמוס של בנייה במורדות המזרחיים עבורם של דיור זול, כמו גם סגירת בתי ספר חילוניים היה אמור להעביר לידיהם עוד ועוד מבני ציבור. תושבי נוה שאנן אפילו גילו שמקלטים עירוניים – נמסרו לגורמים חרדיים על ידי עיריית יהב.
  לאחר שגמר לשחד את העולים, הערבים, הדתיים והחרדים, כמו על סבתא שבישלה דייסה, לא נשאר.. נכון. לכל השאר.
  שכונות שלא הוגדרו 'משימתיות למגזרים' פשוט דעכו. לא חודשו, לא נבנו בתי ספר, הוזנחו גני משחקים (עד שכמה פסיקות בבית משפט עקב ההזנחה ומשטחי גומי מתפוררים, חייבו את העיריה לעקור מתקנים ישנים, ובמשך שנים גנים עמדו ריקים ועוד רבים נותרו ריקים).
  אם ציפיתם שהציבור שאינו מגזר בתוך הקואליציה יתקומם, אז כמובן שלא. התושבים באדישות ראו כיצד הארנונה נחלבת מהשכונות שהוזנחו על ידי יהב, תוספת 17%, בעוד שכונות המגזרים שבקואליציה זוכות לפטורים אינסופיים למוסדות עמותות והעלמת עין מתוספות בנייה עצומות בחישובי הארנונה. הציבור הכללי היה אולי עסוק בהוספת ממ"דים לאחר מלחמת לבנון השנייה, אבל בעוד שהוא הוסיף ממ"דים, אחרים קיבלו העלמת עין מהוספת קומות שלמות על הגגות, סגירת קומות עמודים שלמות.. כמובן, ללא חישוב חדש של הארנונה או תוך קבלת פטור גורף ממנה. אתם מבינים, שקשישה ברחוב בין הדר לואדי ניסנס, שמוסיפה 150 מ"ר לביתה – זקוקה לבדה ל-240 מ"ר של דירה, לא יתכן שהיא גרה לבד ולא משלמת ארנונה. אבל ככה זה כשאתה מקורב של מישהו שחשוב לראש העיר.
  את "שאר חיפה" לא רק שיהב הזניח אלא הפך לפרה חולבת של היטלים וקנסות. עוד ועוד רחובות נצבעו כחול לבן, עוד ועוד חניונים הפכו לבתשלום (כמובן, בכרמל) ותמ"א 38 נוצל באופן מופרע ופרוע לחלוב היטלים, כך קיבלנו בחביבה רייך את האסון התכנוני-קבלני, וזכויות בנייה נדיבות מדי יצרו תפלצות כמו מורדות ורדיה וגילוח גבעות שלמות לבנייה נמוכה ובזבזנית בשטח וברכב פרטי כמו גבעת זמר. הכשלון התכנון עוד ישתכפל לשכונות שאושרו במורדות המערביים שיסיימו את רצף מעט הואדיות שעוד נותרו כשטח ירוק טבעי. כך למשל, כאתנן לאוכלוסיה הערבית אישרה עיריית יהב לבנות בעין הים תוך גילוח חלקים מראש הכרמל ויצרה מפגע נופי אחד אחר השני, כמו גדרות התיל שהוצבו במצפור סן פרנסיסקו, או הגילוח של "פארק מטרופוליני אתגרי" שקרי שמעולם לא קם, כי לא שירת אף מגזר לידו, בואדי הגיבורים, פצע שנותר מדמם ומסוכן.
  בעוד שלא נבנו כמעט מבני ציבור, העירייה עשתה שמיניות באויר ממש כדי לממן תוכניות נדלניות הרסניות מעידן ההשחתה של מצנע כמו מגדלי מגידו. שני בתי ספר נעקרו ממקומם עבור תוכנית הביש הזו. או מלון שלם בדרך הים שנעלם עבור פרויקט מגורים סתמי. קרקעות שיועדו לבתי אבות הפכו לפתע למגדלי יוקרה, וקרקעות תעשייה במפרץ הפכו לקניוני ענק של משפחת עופר, הפטרונים שלו, שקיבלה כל מה שהיא ביקשה כולל תוכנית ענק במורדות לינקולן שתעשיר את קופתה במליארד שקלים לפחות ותחסל עוד ואדי שלם עם חציבות ענק.
  אין ספק שקליש ירשה עיר מפולגת לתוך שיטת המגזרים של יהב. היכן שגרים שני מגזרים, הקפיד תמיד להזניח את אלו שלא היו בקואליציה או היו בכיסו דרך ועדי בובות ששם כדי למסמס כל יוזמה מקומית. אותם ועדים תפקידם היה לדווח על האופוזיציה ומיד הייתה יוצאת איזו יוזמה-בכאילו לנגח. היכן שביקשו תושבים לתקן רחובות מיד נעשו שולחנות עגולים בהם פטפטו פטפוטי סרק על שינויים בהסדרי התנועה. ואם לשכונה הציק אישור דרך גישה, שולחנות עגולים הכתיבו פטפוט על כלובי מיחזור חדשים. אתר העירייה חסם סדרתית כל מי שהעז כמובן להעלות ביקורת אמיתית ומוצדקת. גירוש דומה היה לכל פקיד שהעז לדווח על בגדי המלך החדשים. אם יש גרעון ענק, כולם מתגייסים להסתיר אותו מהציבור.
  אם חסר תקציב, כולם תומכים בואקים המאיים כי אם לא יעלו את האנרונה ייפגעו שירותים חיוניים (לעולם לא ייפגעו משרות בכירות ב-30-40 אלף שקל של עשרים מנהלי אגפים ויועצי משפטיים לכל אחד).
  בתקופת יהב חולקו השכונות למגזרים, לתתי מגזרים (החרדים של נו"ש, הערבים של קרית אליהו) וכל החלטה נעשתה תוך פוליטיזציה: א. הם בקואליציה או באופוזיציה? ב. מדובר באנשים נאמנים או באופוזיציה? ג. אפשר למסמס עם נציג ועד וציבור אדיש, או שזה יעורר הפגנות ויש אוכלוסיה פעילה? ד. האם אפשר לקנות שתיקה דרך התקשורת המקומית (להבטיח שמשהו בטיפול ולא לטפל בו, או לעצור באמצע, למשל אצטדיון האתלטיקה).
  ב-2018, כבר מספיק מתושבי העיר האדישים הבינו את הפרינציפ. שוב החרדים של שס ואגודה למעט דגל לתושב, תמכו ביהב. שוב המגזר הערבי נוצרי, תמך ביהב. שוב הדתיים מקרית שמואל, תמכו ביהב. שוב שטראים פצחה במסע נלהב ברוסית שוטפת כמה נפלא הוא יהב, שמימן לה את העמותה לקליטת עלייה עם 30 תקנים מיותרים ודוח קטלני של מבקר המדינה, אלא שהיא הוזזה הצידה ובתמורה קיבל קפלון סגנות מקליש, שחוזרת ומממנת את העמותה המושחתת.
  אבל עיניכם הקוראות,
  שורש כל מה שכותב עליו האדון, הוא שיטת יונה יהב להפרד ומשול בעיר חיפה. נאמר בכנות, שזו שיטה מקובלת בערים רבות עם אוכלוסיות עולים ושכונות חצי מבודלות או מבודלות לחלוטין. לעולים אתה מבטיח מקבלי דיור לעולים, לערבים הנוצרים תמיכה בעוד כנסייה גדולה והמשך הענקת מבני ציבור לעמותות ללא מנהל תקין (כמו זו ברחוב הגפן), לדתיים עוד ישיבות וסגירת צירים בשבתות ולחרדים העברת מבני ציבור. אז מה חדש? כלום בעצם. הכל כשהיה.

 8. אד אמר/ה

  צל"ש על הכתבה

 9. התמנון אמר/ה

  אייל צודק כמובן.
  בתור תושב מערב חיפה זה 42 שנה ופעיל בנושא פינוי בינוי באזור אני יכול לומר כי המצב לא השתנה בהרבה.
  אותו סיפור פנים שונות.

 10. טל אמר/ה

  ראש עיר מצויינת.

 11. רמבי אמר/ה

  רפול, אתה אוויל משריש וחסון!

 12. אור אמר/ה

  איך לא ראיתם לפני הבחירות את ההתנהלות של הגברת עוד סיפור שחיתות הפעם עירונית לא ממשלתית אין כבר אנשי ציבור ישרים בארץ הזו ???

 13. יואלי אמר/ה

  יפה תיארת, קליש נבחרה עם אג'נדה שלה ולא שלך.
  נמשיך ונאכל את הכובע.

 14. א.א.אהאנם.חיפה אמר/ה

  העיר חיפה יקרה לי. אני תושבת קרית חיים נסינו מספר פעמים להתנתק מחיפה. כי הרגשנו שחיפה רק מנצלת את משאבינו.בעוד שאנחנו סובלים . קרית חיים צורפה לחיפה מכמה סיבות אמרתי ניצול משאבינו מתעשיות מפרץ חיפה. בעוד שבוע נחנו סובלים מזהום אויר. הים בילדותי נהננו ממנו מיופיו. אבל במשך השנים העיריה הפכה את הים ןמצבור של אשפה. אי מסםי- אכיפה או יותר נכון איו אכיפת חוק וכל האשפה של אוניות השוכנות בים בקרבתינו הי פולט בחוף שלנו ניילונים ועטד שאריות אטכל ופלסטיקים תסלחו לי צוואות כי מי הביוב נשפך במיוחד בחופנו. העיריה לא עושה כלום . אני שנים לא שוחה בחוף קרית חיים .בושה וחרפה לעיר שאינה מתפקדת. הרחובות שלנ מזוהמות. היה בעבר שהיה פעם מתי זהוא מנקה את שאריות הזבל. אולי בגלל קורונה יותר זבל יש רבל מוכח שנכון יש ראש עיר אבל. ציון הייתי נותנת הכי נמוך. אם היו תלונות על יונה יהב. היא עלתה עליו בחוסר תפקוד. אני מכירה את העיר חיפה מעל 73 שנים. מצבה נוראי. כי רוב הבעיות הן בסביבות מגוריהם של ערביי חיפה. וחיפה נהפכה לשיקגו של ישראל.עיק יהודית שנהפכה למקום מבוכן להסתובב שם. אנחנו צורפנו לחיפה כי נחזק את מועצת העיר בתושבי יהודים ומבחינה כלכלית. אני כבר לא מסתובבת בעיר התחתית מפחד לנפגע. פחד להסתובב כמו פחד להסתובב בתמרה אותו דבר. פעם העער היתה יקרה מאטד לראש העיר וגם כל מועצת העיר. היום כל אחד דואג לאינטרס שלו והעיר נהפכה לא נעימה. רחוקה מלהיות עיר תיירות . לכן אני אישוב על עצמי וכל תטשבי קרית חיים וקרית שמואל להתנתק מחיפה. להיות כמו כל הקריות שכננו לבנות את עצמנו לבד . כי ממזמן לא נכנס לקרית חיים כל כסף מהממשלה רק בגלל התנהגות שלה עינת קלוש אנחנו בובלים בגלל. הכי נוח לה לסגור בתי ספר מבלי לחשוב על איכות חיינו. 'ממזמן איננה. אני פונה לכל המעונינים להתארגן להתנתק מהעיר חיפה שהפכה עבורנו רק נטל ממזמן לא תומכת

 15. ירון חנן אמר/ה

  הכל אמת ונוסיף על כך כיצד קליש הרגה ב-5 דקות של פגישה אומללה עם שר התחבורה דאז ישראל כץ את תוכנית כבישי הירידה מהרכס שהיו מחוללים מהפכה תחבורתית מעולה בציר הרכס ועל הדרך ויתרה בלי להבין מה היא עושה, על יותר ממיליארד וחצי ₪ שהוקצו לטובת שיפור התחבורה ברכס הכרמל ונוסיף להזכיר את כשלונה של קליש להוביל ביחד עם הממשלה את פתיחת חזית הים העירונית מול הנמל המערבי ואת הסרת חיץ מסילת הרכבת מול הנמל ומול החוף!
  כל אלה היו דגלים בהם נופפה קליש לפני שנבחרה ודי מהר היא קיפלה אותם בזה אחר זה, נכנעה ונכשלה לקדמם ואיכזבה את כל מי שהאמין בה ותמך בבחירתה!

 16. זבולון אמר/ה

  לכי כבר הביתה קליש, את והדתיים …אנחנו רוצים חזרה חיפה חופשייה בלי שום מונופול דתי- קישטה קליש!!

 17. צביקה אמר/ה

  מצער ומביך עד כמה אישה אחת לא מוכשרת ולא חכמה יכולה לגרום נזקים בלתי הפיכים לאוכלוסיה של מאות אלפים.
  גברת קליש התנערה מכל העכבות ובדומה לכישלונות אחרים בחיינו הציבוריים אינה מהססת לחלק אתנן נדיב לתומכיה החרדים ששתלטים על נתחים הולכים וגדלים בעירנו. תוך זמן לא רב נהפוך להיות בני ברק של הצפון ואריסים נרצעים של משקיעים סינים שיעמידוערמת מכולות בחצרו של כ"א מאיתנו.
  ההתחדשות העירונית הפראית שהעיריה יוזמת ומעודדת תוך התעלמות מוחלטת מן הפגיעה הקטלנית באורח חיינו, אולי תזרים באורח זמני אגרות לכיס הערייה, אך היא תבריח מן העיר הזאת כל בר-דעת.
  יש לנצל כל דרך חוקית לשים מיידית קץ לחרפת ממנשלה של הכשלון קאליש והחצר העותומאנית הרקובה, שבה היא הקיפה את עצמה!!!

 18. איציק אמר/ה

  בחרתם בה שבו בשקט ותוכלו את החרה שלה

 19. אילה+רוזנפלד אמר/ה

  אם אכן זה המצב זה נורא

 20. עמוס אמר/ה

  חשבתי שבקדנציה אחת אי אפשר להרוס עיר והשפעתה על ההסטוריה שולית- מסתבר שטעיתי

 21. עמוס אמר/ה

  חשבתי שבקדנציה אחת אי אפשר להרוס עיר והשפעתה על ההסטוריה שולית- מסתבר שטעיתי

 22. רונית אמר/ה

  רלוונטי ולא רלוונטי לכתבה: גני השעשועים ננעלו על מנעול ובריח בתקופת הסגר בעוד רשויות כמו קרית אונו, גבעתיים, רמת גן השביחו את גני השעשועים והשאירו אותם פתוחים לטובת הציבור. מוסיפים כאן חטא על פשע. שום פעילות למען הצובור בתקופת הקורונה לא תרבות ולא אמנות. לא ברור מה עושים הממונים על תחומים אלה בעיריה כבר שנה מאז החלה המגיפה. כשל מתמשך!!! בושה!

 23. שז אמר/ה

  פרוייקט. CAR2GO , דבר ניפלא
  חוזה ש נחתם עד 2023.
  לפני חודשיים פורסם כי מיסתיימת ההיתקשרות עימם עם טעונים הזויים.
  מילה אחת. פ ו ל י ט י ק ה. ונימוקי שוא

  רחובות מלוכלכים, פחי מיחזור רק באזורי הכספומטים (כאמור לעיל)
  איזור נווה שאנן ,גשר רח חנקין מועד לפורענות קשה עי נהגים עברייני תעבורה בהא הידיעה.
  בעיקר סופשים עי נהגים שתויים , ואכיפה?
  אין, למרות פניות חוזרות להעמיד מכמונות , אז פנינו…. והפניה נידחפה למגירה , .
  בעית חניה קשה סוגיה שמתאימה לפקחים להגיע ב 5 בבוקר ל"דפוק" דוחות חניה למלא קופת עירייה לחופשה הבאה של עובדי עירייה שמגיעים לעבודה לא לעבוד.
  תיכנסו לבנין העיריה תעשו סיור לחיפוש מחלקה X , ספק אם תימצאו פקיד במשרד והשעה 10am חותמת תימצאו אותו/ה עושה שופינג בהרצל.
  בדוק

 24. קובי אמר/ה

  חיפה היתה פעם עיר נמל עיר חיה תוססת ויפה עם נוף ההר הירוק תמיד ,היום עיר עולם שלישי מוזנחת עם תשתיות מיושנות כבישים ללא ריבוד יותר מחמש עשורים שכונות מוזנחות אפילו בכרמל שכונות הכספומט המיומנות את שלטון קאליש אין ריצוף משתלב במדרכות אלה אספלט ישן ומתפורר ,קאליש מקבלת מספיק ארנונה בשכונות הללו נותנת מינימום שירות רק אוספים אשפה שזה מינימום לתושבים ,תראו את ק.מוצקין איזה ראש עיר יש שם איזה יחס ניתן לכל תושב מדרכות משתלבות כיכרות יפות ,חיפה לעומת זאת כפי שהלבנייה בבתי זיקוק התפוררה כך העיר מתפוררת לנו מול העיניים ,נכתבו המון על מבנה ציבור ואתרים בעיר שהפכו פילים לבנים מוזנחים שננטשו במקום לחדש ולפתח תושבי חיפה חייבים שינויי בראשות העיר "השלישית " בגודלה שלא תיהיה עולם שלישי אנחנו ב2021 ולא נעשה שום דבר!! ימים יגידו

 25. עומרי אמר/ה

  קליש פשוט הרסה את חיפה לחלוטין
  חבל פשוט באמת חבל

 26. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  רמבי, אני הרי תומך מאז ומתמיד בחברתי עינת קליש. אישה עם יושר ,נאמנות, ואצלה מילה זו מילה.לא כמו אחרים לא עומדים במילה שלהם. לידיעתך. זו אישה אמיצה .שבוע טוב

 27. חיפאי אמר/ה

  רפול קשקשן אבל לא נראה מזיק. תומך קאליש כברינית הבנייה המורשעת. אכן אוויל משריש

 28. קובי אמר/ה

  חיפה היתה פעם עיר מטופחת יפה עם חוף ים יפה וההר הירוק תמיד מה השתנה מאז, עברו יובל שנים העיר לא השתנתה לראשי העיר לדורותיהם העיר התחתית היתה רפאים אחרי שעה חמש ,הדר שהיה תוסס פורח עם עסקים הפך למידרחוב כושל שאין בו חנייה, והכרמל הפך לכספומט של העיריה בארנונה מרקיעה שחקים לא מוצדק בעליל פרט לאיסוף אשפה אין שום שירות "אקסטרה" לא תשתיות מוזנחות עם צנרת וניקוז עלובים אספלט מתפורר כבישים עם. בורות אין הצדקה לגבות ארנונה כל כך יקרה! אין מדרכות עם לבנים משתלבות אלא אספלט שמרוב שנים מתפורר ונסדק ,זאת העיר השלישית בגודלה בישראל ונראת כמו עולם שלישי!!! ,מבנה ציבור שפעם היו שוקקי אדם הפכו פיל לבן ,
  אם תתעשת ראשית העיר ותלמד מק..מוצקין השכנה שם ראש העיר עשה פלאים מדרכות עם לבנים משתלבות כיכרות יפות וכל תושב נחשב ראש עיר צריך לשרת ציבור ולא את עצמו !!!

 29. סנט אנדראוס אמר/ה

  לטובי. אני גר בשכונת שער העלייה (נוף לים מקומה 9. בחוף הים תוך 5 דקות הליכה. רק אוויר נקי מהים כל השנה. אז תל אביב והרצליה שישלמו 7 מיליון שקל על דירה בבניין בחוף….)
  ואני הייתי ברחוב מור.. ראיתי שיש שם ירידה תלולה יחסית של כ150 מטר. עד לכביש של בית הקברות של נווה דוויד. למה לעזעזל לא בונים שם כביש ! זה יחבר את מרכז הכרמל עם מערב חיפה !

 30. רונן אמר/ה

  השבת הסתובב חזיר אימתני גם בלב נווה שאנן, סו חיית בר מסוכנת..מה יהייה בעיר הזו? טוב שלא ברח קרנף עם זוגתו מגן החיות והחליטו להתרבות..או נמר..והרה"ע הייתה משאירה אותם ומכינה להם תמרורים…

 31. אך גיבורים נפלו אמר/ה

  גברת כל כבוד הפכת רשמית את חיפה לבית קברות תשבי בכיסא חזק חזק כי בסוף הקדנציה תושבי חיפה יעיפו אותך משם כמו טיל!!!!

 32. קליש עושה, תנו לה זמן. אמר/ה

  תעברו על התגובות תראו כמה פעמים חוזרים לדבר על כבישים, תחבורה, כבישים, חיבורים, קאר טו גו, ירידות מהרכס, מצב הכבישים..
  זאת בדיוק הבעיה. כולם פה עם 2-3 רכבים פרטיים. הילדים מוסעים לבתי ספר במקום הליכה ואוטובוס. קניות ברכב בקניון במקום במרכז שכונתי. טיולים ברכב לחוף הים במקום בשאטל לחוף הים. נסיעה ברכב לעבוד ברמבם או מתם מהכרמל במקום אוטובוס וכרמלית.
  חיפה לא עיר ענייה בתקציב אבל ענייה בתכנטן כושל וחסר חזון. באה קליש רוצה דורשת להכניס תכנון מסודר עם חזון ויעדים. תוכניות אב להתחדשות, לחינוך, למתקנים, חזון המפרץ הנקי, פיתוח מרינה וספורט ימי. אבל הציבור פה במקום לפקוח עיניים להבין שחייבים את הכסף לשים באיכות חיים ופיתוח ותכנון לטווח ארוך רק מדבר על אבנים משתלבות וחניונים בשכונות. נו יופי. מכון טיהור ביוב, טיהורי קרקעוצ והחלפו חלקי צנרות מים זה לא סקסי.. אבל ככה בונים עיר טובה. אגב לא משקיעה בכרמל יוצאת לדרך תוכנית חידוש כל רחובות הכרמל הותיק 12 מליון שקל. אז משקיעים בהחלט, אבל חיבים השקיע במבני ציבור וטיפוח העיר כירוקה, איכות סביבה, שמירת ואדיות, מניעת צפיפות יתר בתמא בשכונות הכרמל.

 33. מרגלית אמר/ה

  אין חולק שכל מי שבחר בראשת העיר קליש מצטער על כך. היא הורסת את העיר, לא שהיה מושלם לפני כן בראשות יונה יהב אבל לא היה כל כך גרוע. אז אני מקווה שבבחירות הבאות קליש תיעלם לנו מהעירייה.

 34. טלי אמר/ה

  חבל מאוד מדוע לא מקצים יותר שטחים ירוקים לציבור ? לא מספיק כל הזיהום ?

 35. יוסי אמר/ה

  כתבה מעניינת

 36. יעל אמר/ה

  יונה יהב התחיל את ההרס וקליש ממשיכה. יהב טיפח את יו"ר הרשימה המשותפת כסגנו וקליש את זאעתרה.
  חיפה הופכת להיות עיר לחרדים וערבים, כשיתר התושבים המסכנים מממנים אותם. הפקירו את חיפה כעיר תעשייה מוזנחת ועצובה המתדרדרת מיום ליום בעזרת ראשי העיר הכושלים שלה.
  מי יושיע את חיפה??

 37. אבי+בוח³בוט אמר/ה

  בקרוב נהפוך לפריז רובעים לפי סווג אנרכיסטי ואוכלוסיה נפרדת זה הולך להיות התעבדות לדעת

 38. ממן עמירם אמר/ה

  אתה מה זה צודק.
  כמה שאני מנסה לשמור על לוקאל פטריוטיות כחיפאי (65) שנה לצערי בשנה שנתיים האחרונות אני מאבד זאת.
  דוגמא קטנה לכך היא מצב הכבישים והמדרכות ברכס הכרמל רבתי.
  ראשת העיר קאליש רותם בצעי נא מחר או מחרתיים נסיעה מרחוב קלר לדרך הים באמצעות שד' יצחק ואו ברחובות מקבילים כולל רחוב הצופים ותעדכני אותי אם חזרת מהנסיעה בשלום ואם רכב השרד שלך לא התפרק בנסיעה קצרה זו וזו רק דוגמא קטנה.
  בעזה דואגים טוב יותר לכבישים.פשוט בושה , בושה , ועוד פעם בושה.
  תהיתי לאן מתנקזים כספי המיסים? אין משרדים אין קבלת קהל אין הוצאות תחזוקה של מבנים עירוניים יש קפסולות יש חלתים לעובדים .
  מי שעובד זו מחלקת התברואה ופינוי האשפה.
  אין הוצאות מיותרות למעט משכורות לעובדים. בחצי משרה אבל הכנסות ארנונה יש בשפע.
  תעשו משהו בנידון לעזאזל.!!!!!

 39. בכור אמר/ה

  מדהים ראשת עיר שמשתפת פעולה עם רבני ועסקני הממון החרדים שכל מבוקשם להמשיך להשתמט מצה"ל להשתמט ממיסים לחמוס כספמדינה הן ברמה הכללית והן ברמה המוניציפלית. אבא חושי ידע לטפל באויבי הציונות הללו.

 40. ששי אמר/ה

  נכון עינת קליש ראית עיר של קדנציה אחת בלבד. אכזבה גדולה ותקווה למנהיגות חדשה מוצלחת יותר

 41. יוסי כהן אמר/ה

  צודק לחלוטין

 42. סמדר אמר/ה

  כל מה שרואים עכשיו זה כתוצאה מההיתרים של שלטון יהב .

 43. חבקה סמאהר אמר/ה

  תגובתי היא כתושבת חיפה לצערי הרי העיר היא לאמא ואבא של גברת קליש אני לא אכטיר אותנ התואר ראשה העיר ממש לא כי היא לא ראוייה לתואר ראשת עיר היא בעני היא ראשת מאפייה שחושבת שהעיר בבעולותה שלה ועושה בה כל אשר עולה על רוחה היא אלוו גברת קליש את הרי מהנדסת מה הנדסת עד הכשב אואדרכלית אני רוצה לסיים במילה מקווה שישאר משו מהעיר עג הבחירות הבאות 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😱😱😱🥶🥶🥶🥶😪😪😪😬😬✋✋

 44. יוסי אמר/ה

  צודק וכמה שזה כואב

 45. דוד כהן אמר/ה

  איך החרדים הליכודניקים הערבים והשמאל משתפים פעולה עם ראשת עיר שהורסת כל חלקה טובה בעיר וממשיכה להאשים את יונה יהב
  עד מתי נסכים שפוליטוכניקים לא עונים נקודתית ומסיטים את הדיון לאחרים במקום לספק תשובות
  ממש כמו ביבי

 46. אלי אמר/ה

  כמה נכון, ככה כואב. תושב העיר כמעט כל חיי ,עברתי מספר דירות בתוך העיר. כנראה הדירה הבאה תהיה כבר מחוץ לעיר. כשחלק מהתושבים בחרו בקליש הם רק התכוונו להחליף את יהב מבלי לחשוב עבור מי שמו את הפתק.

 47. איש אמר/ה

  אני קורא את הכתבה ואת התגובות .המסקנה שלי.אתם קבוצה של הזויים ומנותקים.חיפה זאת עיר גוססת שחלקים ממנה נזנחו .אבל הבעיה היא לא בעיית אלא הרבה הרבה שנים קודם לכן כשיונה יהב הפושע עלה לשלטון והתחיל תקופה של קיפוח והזנחה.אני רואה כאן שנאה עיוורת לקהילה של אנשים שלא עשו לכם כלום .החרדים יושבים בשכונה הכי שבורה ומגעילה של חיפה .הם קנו את הדירות האלו במקום שיהיו נטושות ומלאות נרקומנים (חילוניים).הם מחזיקים בתי תמחוי שמכילים את הזקנים (החילוניים)של השכונה שאתם הזנחתם .הם לא מנסים לכפות על אף אדם .אבל אתם שונאים אותם ואהבתם את יהב ששנא אותם גם.אצם אנשים חשוכים .תנסו קצת להכיר את האוכלוסייה שתכף תהיה רוב המדינה ותראו איזו אוכלוסייה נהדרת .גילוי נאות אני חילוני סטודנט שגר בשכונת הדר ורק לאחרונה התוודעתי לשכנים שלי הנפלאים.

 48. אסתר אמר/ה

  גם כאשר מפתחים למשקיעים בעשייה למען העיר יש לך טענות?
  מדוע אינך מדגיש את הטיפול בכבישים שיהב וקודמיו הזניחו???

 49. סילביה אמר/ה

  לקרוא גם את הכתבה של ד"ר יריב שגיא וגם את תגובות הקוראים – זה פשוט מדכא. ביחד עם הקורונה או מה שלא תהיה, הסגרים, האבטלה, העסקים הקטנים והקניונים הסגורים, מערכת החינוך המקרטעת, חוסר הבהירות לגבי מה יהיה ואיך יהיה, אין ספק שההזנחה בשירותים שניתנים לאזרח במשרדי הממשלה ואגפים שונים בעירייה, ברחובות, בתברואה, בנקיון ועוד ועוד ניכרת. ואין זה מפתיע שתושבי העיר מתלוננים ולחוצים. העולם שלנו מבוסס בביצה עכורה, וכל אחד רואה טוב יותר את הביצה העכורה או לא עכורה שלו לעומת זו של השכן. לא בטוח שראש עיר כזה או אחר יכול להביא למהפך במצב בשנתיים הקרובות. קבלני נדל"ן נראה שהם המרוויחים הגדולים של השנה אחרונה. בואו לשכונת בת גלים ותראו את תנופת הבניה המתרחשת שם. לפועלים יש עבודה גם בסגרים, רעשי המכונות לא פוסקים לרגע, בנין ליד בנין נבנה, וחדש מפני ישן יוצא. פינוי בינוי. ואם מישהו חלם על קאן – לא נראה לי שזה כאן. הים נהדר, הטיילת יפה, אך הצפיפות וריבוי התושבים הצעירים המתגוררים בכל חדר או דירה מחולקת ומחזיקים כלב או שניים מינימום, התחבורה הפרטית והציבורית הרבה, הולכים ומתגברים. בת גלים כשכונה ציורית, שקטה וותיקה, הפכה לנכס נדל"ני אחד גדול, מושקע, אך גם בעל פוטנציאל לעבריינות כזו או אחרת. מי שאוהב – שיבוא. הים פתוח לכולם.

 50. דודו רביבו אמר/ה

  ראשית העיר הכושלת ביותר מעולם……בכל מקום רואים את ההזנחה…פארקים שהיו נקודת חן הפכו מאז שהגיעה למוזנחים ולא מטופלים…גן ציבורי יואר עד 22:00 ..זהו ללכת לישון…. פניות תושבים סתם מטרד….בקיצור סופרים ימים לבחירות !!!

 51. יוסף אמר/ה

  בחלק גדול מהמקרים פרוייקט פינוי בינוי מאפשר לעשות סדר בפריטים שבתכולת הדירה וכן להפיק רווח אלטרנטיבי שניתן להפיק מהחפצים שאין בהם עוד צורך. הדבר נכון בעיקר בדירות של אנשים מבוגרים. ככל שיש בדירה פריטים ישנים כמו תקליטים, ספרים, עיתונים ישנים או כל פריט משנות החמישים, יש מצב שמדובר על פריטי אספנות בעלי ערך כספי. אם אתם רוצים לדעת כיצד להעריך את תכולת הדירה באופן עצמאי חפשו בגוגל "פינוי תכולת דירה ואספנות" ותגיעו לאתר של "יוסף האוסף" וקבלו מאמר מדוייק שמסביר איך לעשות זאת.

 52. Or אמר/ה

  עיירה שלא מצליחה לפתוח את חזית הים לא ראויה שנבחר בה שוב!

 53. יאללה ביי אמר/ה

  לאחר 33 שנה בחיפה, עיר הולדתי, שבה גדלתי למדתי ועבדתי – אני עובר עם משפחתי הטרייה לאזור השרון/פרדס חנה.
  קרוב לחיפה לביקור אצל ההורים, וגם למרכזי תעסוקה במרכז, מחירים די דומים לכאן, טבע, רק בלי המיאוס וההזנחה הודות לקליש, יהב, וליצנים אחרים שעוד יבואו..
  שיקום חיפה הוא פרוייקט כושל שאיננו עוד רלוונטי. האוכלוסיות היחידות שמתיישבות כאן הן אוכלוסיות מהכפרים בשל פיצוץ אוכלוסין בכפרים הערביים. אין הרבה מן המשותף ביניהם לבין תושביה המקוריים (יהודים וערבים) של העיר המעורבת, והם הולכים ומתרבים ומשנים איתם את אופי העיר. עכו רבתי? הרבה יותר מזה.

  פרוייקט מת"ם הוא כישלון בהתחשב בכמות המשאבים וההבטחות. חכו שאינטל, חברה בשקיעה, תתחיל לסגור משרדים בארץ ותראו את השכונות החדשות בדרום העיר מתרוקנות, או מתחלפות עם אוכלוסיות שאין להן ולאופי העיר דבר. מי שחכם מספיק כבר עזב דרומה לעיר.
  האוכלוסיות החרדיות גדלות ומשתלטות על חלקים ענקיים בעיר, ומכתיבות את הכללים למי שגר בשכונה (שערך הנדלן שלה צנח באותו רגע), ומסביב לה. נסי להסתובב בחצאית באזור בפאתי אחת השכונות הללו ותביני. נסו לעבור בשבת ברכב.

  כל מי שלפני צבא, לא ברח עדיין. מי שאחרי צבא או אוניברסיטה כבר ברח. אחרי מספר גלגולים, מי שנשארו/יישארו כאן הם הסבים ומי שאין לו מספיק כסף כדי לעבור לעיר אחרת. זהו סחרור המוות של העיר מבחינת מיסים ויכולת לכלכל את עצמה.

  שלא לדבר על הפשיעה המאורגנת, האלימות, וכו' מקרב משפחות משתפים מהשטחים שיושבו בעיר הזאת דווקא(?!) וממשיכים להרוס, ביחד עם גורמים מהכפרים הסמוכים ועתה גם המרוחקים. ראינו שהמשטרה חסרת תועלת כנגד פשיעה שכזו, אין שום סיבה שזה ישתנה בזמן הקרוב.

  בקיצור, דטרויט זה כאן.
  במקרה היותר טוב, אנחנו עיר סובייטית מתפוררת (יש קצת אקדמיה, לבינתיים, אך גם את זה הזום יחסל).

 54. אלי אמר/ה

  אם לא טוב לך אם הדתיים תעבור בבקשה לח"ל

 55. עמי מחיפה אמר/ה

  לד"ר יריב גזעני בושה וחרפה אני יודע מה מדהים?
  שאתה מודה השלטון הקודם היה מפלה חרדים לרעה ומאידך מפטם את תושבי הכרמל ועדיין מציג את השינוי שהתחולל האסון .."החרדים מקבלים רבית דרבית" עאלק כנראה שאתה לא שולט בתחום התקציבי ואגב להזכירך אנחנו בתקופת קורונה אז איך בדיוק החרדים משפיעים על אירועי תרבות שלא קיימים?!?
  את השנאה שלך כלפי חרדים והאהדה שלך כלפי תושבי הכרמל והאוכלוסיה המעושרת בחיפה לא הצלחת להסתיר בין המילים…"העיר החרדית החדשה מתפשטת לאיזורי הכרמל" אוי ואבוי אסון טרגי!! ממש בושה שנתנו לאחד כמוך להביע דיעה
  והכי כואב שיש עוד מלא תושבים שתומכים באחד כמוך..

 56. R אמר/ה

  עוד אנטישמי, יהודי ששונא את עצמו. אז לדבריך רק החרדים מרוויחים. מה עם הערבים, מה עם היריות? פדרציה קרא לזה…אין חוקים מקומיים.
  תפסיקו לעורר שנאה בין יהודים.

 57. ריטה אמר/ה

  לכול המגננים לקליש היתעוררו ,קיראו את הכתוב,(שברובו נגד נגד קליש,)אין ולא טיפה מניהול חיפה רק אסונות מכבישים זבל מידרכות חזירים חיה לרכבים ועוד ועוד,,,,,,,, די הניכי את המפתחות קליש לכי הביתה ושלא תלכי בבושת פנים בבחירות כי נמעסת מלא לעשות 👎👎👎👎

לא ניתן להגיב