צבים בסערה | 8 צבי ים נפלטו לחופים ברחבי הארץ, מנהריה ועד אשדוד וניצלו בזכות אזרחים ערניים | צפו

צב מטפל אחרי הסערה (צילום: רט:ג)
דיור מוגן – רחב

במהלך הסערה של השבוע האחרון, הגיעו למרכז הארצי להצלת צבי ים 8 צבי ים אשר נפלטו לחופים ברחבי הארץ, מנהריה ועד אשדוד, וניצלו בזכות אזרחים ערניים שמצאו אותם ודיווחו למוקד רשות הטבע והגנים.

בכל שנה כשמגיע החורף ומזג האוויר סוער, טמפרטורת הים יורדת ומחלישה את הצבים. זרמים ורוחות חזקות סוחפות את צבי הים החלשים והפגועים לחוף באפיסת כוחות. מזג האוויר היה סוער השבוע והתוצאות לא אחרו להגיע, 8 צבי ים נפצעו ומצאו את דרכם אל מרכז ההצלה לצבי ים של רשות הטבע והגנים.

במקרה אחד היה אירוע בו צב הוחזר למים מבלי שהועבר למרכז ההצלה למרות שנפצע בים דבר שעלול לגרום למותו. אנשי מרכז ההצלה לצבי ים מבהירים, בשום אופן אין לנסות להחזיר צב פצוע לים! צב ים שנפלט לחוף הוא חלש וצריך טיפול רפואי. גם אם כלפי חוץ הוא נראה שלם, רוב הסיכויים שהוא סובל מפגיעות פנימיות, למשל דלקת ריאות, פגיעת הדף או היפותרמיה ולכן יש להביא את הצב לטיפול במרכז להצלה לצבי ים.

יניב לוי מנהל מרכז ההצלה לצבי ים ברשות הטבע והגנים:

מתוך שמונת צבי הים הפגועים, שלושה הם צבי ים ירוקים צעירים אשר נמצאו מסובכים בפסולת חוטי דיג ושקי פלסטיק. הסתבכות בפסולת פלסטיק גורמת לפגיעות רבות, ביניהן פגיעה בגפיים ואף נמק. כאשר מוצאים צב ים מסובך אסור לשחרר את החסימה באופן עצמאי ואסור להחזיר את הצב חזרה לים. שחרור של החסימה עלול לגרום לנזק וחייב להתבצע ע"י אנשי מקצוע במרכז ההצלה ותוך מתן טיפול רפואי מתאים. אחד מהצבים הירוקים, בשם "טוב", אף סובל מפגיעה במערכת העיכול בגלל בליעה של חוט הדיג בו הוא הסתבך. שני צבי ים נוספים שהגיעו למרכז ההצלה הם אבקועים של צב ים חום מעונת הרבייה 2020, בני חודשים ספורים. בגיל הזה הצבים הצעירים אמורים להיות בלב ים, אבל כנראה כוחותיהם לא עמדו להם והם נפלטו לחוף.
לקראת סוף השבוע התקבלו במרכז ההצלה שלוש נקבות בוגרות של צב ים חום, בשם אח"א, לילי וחופש, אשר נמצאו על החוף תשושות וחלשות וקיים החשד במקרים אלה לפגיעות הדף.
כל הצבים שהגיעו למרכז ההצלה קיבלו טיפול מיידי של מתן נוזלים ותרופות ואף חימום ע"י אמבטית מים חמימים כנגד מזג האוויר הקר. כמו כן הם עוברים אבחון מעמיק באמצעות אולטראסאונד ובדיקות דם. אני מודה לציבור שמצא את הצבים והביא אותם למרכז ההצלה לקבלת הטיפול מציל החיים. גם אתם יכולים להציל צב ים! ראיתם צב ים חי או מת בחוף? צלמו את הצב, שימרו מיקום מדויק ודווחו מיד למוקד רשות הטבע והגנים 3639*

גם אתם יכולים להציל צב ים! ראיתם צב ים חי או מת בחוף? צלמו את הצב, שימרו מיקום מדויק ודווחו מיד למוקד רשות הטבע והגנים 3639*

צב מטפל אחרי הסערה (צילום: רט:ג)
צב מטפל אחרי הסערה (צילום: רט:ג)


דיור מוגן – רחב
3 תגובות
  1. אולג אמר/ה

    מצאנו אחד קטנצ'יק בנהריה. גפה קדמית קטועה. מסכן, כולו עם חבלים. מזל שמצאנו אותו – הוא לא היה שורד נראה לי.

  2. שלומי אמר/ה

    איזה יופי כל הכבוד לכולם!!!

  3. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    כל הכבוד לאזרחים העירניים. יישר כוח לכם.

לא ניתן להגיב