נאסרה כניסת מנכ”ל ‘בצלם’ לפאנל תלמידי תיכון הריאלי – בעקבות פנייתו של מנכ”ל ‘בצלמו’ שי גליק • עדכון | צפו

גלנט: “לא נאפשר לארגונים המכנים את מדינת ישראל “מדינת אפרטהייד” להרצות בפני תלמידים העומדים בפני גיוס לצה”ל”

מוקדם יותר היום (17/1/21) פרסמנו בחי פה כי מחר (ב’) היה אמור להתקיים פאנל “זכויות אדם” המיועד לתלמידי כיתה יב’ בבי”ס הריאלי בחיפה, בהשתתפות מנכ”ל ‘בצלם’ חגי אלעד ושני נציגי שמאל נוספים, לעומת נציגה אחת מהצד הימני של המפה הפוליטית. בעקבות פניה דחופה של מנכ”ל ‘בצלמו’ שי גליק, לשר החינוך יואב גלנט הוציא השר הוראה לאסור את קיום הפאנל בהרכב שתוכנן.

שי שמאי גליק (צילום: אלבום אישי)
שי שמאי גליק (צילום: אלבום אישי)

שר החינוך מגיב לכוונה לאפשר לחגי אלעד מארגון
‘בצלם’ להרצות בפני תיכוניסטים בחיפה | צפו


מצ”ב מכתבו של שר החינוך יואב גלנט למנכ”ל המשרד ומנהלי המחוזות:

הוראה לאסור השתתפות מנכ"ל 'בצלם' בבית הספר הריאלי בחיפה
הוראה לאסור השתתפות מנכ”ל ‘בצלם’ בבית הספר הריאלי בחיפה

גלנט: “הנחיתי לאסור על הכנסתם לבתי ספר של ארגונים הפועלים בסתירה למטרות החינוך הממלכתי או באופן המבזה את חיילי צה”ל”

שר החינוך יואב גלנט הנחה היום (א’) את מנכ”ל משרדו ומנהלי המחוזות לאסור על כניסתם לבתי הספר של ארגונים הפועלים בסתירה למטרות החינוך הממלכתי, ובכלל זה כינויה של מדינת ישראל בכינויי גנאי שקריים או אמירות נגד היותה של ישראל מדינה יהודית, ציונית ודמוקרטית או פעולה כנגד חינוך לשירות משמעותי בצה”ל או פעולות המיועדות לפגוע או לבזות את חיילי צה”ל בעת או לאחר שירותם.

שר החינוך יואב גלנט:

משרד החינוך תחת הנהגתי חרט על דגלו את קידומם של ערכים ציוניים, יהודיים ודמוקרטיים, והוא פועל בהתאם; בין היתר כדי לעודד את בוגרי מערכת החינוך לגיוס משמעותי לצה״ל המהווה את כלי המגן של ישראל ותנאי מרכזי לקיומה. לא נאפשר לארגונים המכנים את מדינת ישראל “מדינת אפרטהייד” להרצות בפני תלמידים העומדים בפני גיוס לצה”ל. הנחיתי את מנכ”ל המשרד ומנהלי המחוזות והאגפים לאסור על כניסתם של ארגונים אלו למערכת החינוך.

יש לציין כי גם חה”כ אריאל קלנר עשה מעשה, כאשר שיגר מכתב לתלמידי תיכון הריאלי, בו למד בעצמו, בנוגע לנו לקיום האירוע כפי שתוכנן.

מצ”ב המכתב:


הידיעה המקורית | 15:45 – יום א’ 17/1/21

“פעל לביטול הזמנת מי שפוגע במדינת ישראל ובערכיה” – פניה דחופה לשר החינוך מאת מנכ”ל ארגון ‘בצלמו’ ומאת חה”כ ניסים ואטורי

מנכ”ל ארגון בצלמו שי גליק, (ארגון זכויות אדם ברוח יהודית מטעם עמותת מוסרי) פנה באמצעות עורך הדין מיכאל ליטווק, היום – ראשון 17/1/21, במכתב דחוף לשר החינוך יואב גלנט, מנכ”ל המשרד והיועץ המשפטי של המשרד, בגין הזמנת מנכ”ל ‘בצלם’ לדבר בבית הספר הריאלי בחיפה מחר (ב’ 18/1/21) בפאנל זכויות אדם.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

יש לציין כי זוהי הפנייה הרביעית שנעשית בנושא. גליק טוען, באמצעות עורך דינו, כי מחר ייערך בבית ספר הריאלי בחיפה פאנל על “זכויות אדם” במתכונת ‘זום, וכי הפאנל אינו מאוזן, מאחר ששלושה מן המשתתפים מייצגים את הצד השמאלי במפה הפוליטית: מנכ”ל “בצלם” חגי אלעד, עו”ד עודד פלר מ”האגודה לזכויות האזרח” ועו”ד דניאל חקלאי – איש שמאל קיצוני שמתנגד להרס בתי מחבלים, ורק נציג אחד מייצג את הימין הפוליטי (נאוה דרומי מנהלת מיזם – זכויות אדם כחול לבן).

נדרש איזון מלא

בפנייה מציין עו”ד ליטווק, כי חוזר מנכ”ל משרד החינוך מחייב איזון מלא בכל פעילות פוליטית בבתי ספר. כך ששלוש נגד אחד לא מקיים איזון כלל, וכי דבריו של מנהל בית הספר כי איננו מוצא אנשים מהמחנה היותר ימני ושמרני, אינם נכונים, שכן מרשו, שי גליק, פנה בעצמו למנהל בית הספר אך זה סרב בעקשנות להכניסו לפאנל זה, או לכל פאנל באשר הוא, בנושא זכויות אדם.

ליטווק הדגיש כי ארגונו של מרשו מוכר על ידי כל הגופים, כולל ע”י משרד החינוך, כארגון זכויות אדם המורשה להופיע בבתי הספר כארגון שמעביר פעילות לתלמידים.

‏‏להלן המכתב:

לכבוד שר החינוך מר יואב גלנט 17/1/21
יועמ”ש משרד החינוך
מנכ”ל משרד החינוך דחוף
הנדון: הזמנת מנכ”ל בצלם לדבר בבית הספר הריאלי בחיפה מחר

בשם מרשי שי גליק מנכ”ל ארגון בצלמו ארגון זכויות אדם ברוח יהודית מטעם עמותת מוסרי.
שלום רב,
1. מחר ייערך בבית ספר הריאלי בחיפה פאנל על “זכויות אדם” מצ”ב ההזמנה לכנס שיתקיים במתכונת זום.
2. הפאנל נורא מאוזן (בציניות כמובן) ויתארחו בו מנכ”ל בצלם חגי אלעד, עו”ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח ועו”ד דניאל חקלאי, איש שמאל קיצוני שמתנגד להרס בתי מחבלים, בין היתר, ומגן משפטית על המפגינים בבלפור.
3. לאחר לחצים רבים מובא למקום עלה התאנה – הגברת נאוה דרומי ששייכת לצד הימני.
4. חוזר מנכ”ל משרד החינוך מחייב איזון מלא בכל פעילות פוליטית בבתי ספר. שלוש נגד אחד זה ממש לא איזון.
5. אדגיש ואומר מנהל בית הספר כפי שנכתב בפניותיי הקודמות הינו משקר בטענתו שאיננו מוצא אנשים מהמחנה היותר ימני ושמרני כך לדוגמה מרשי פנה למנהל בית הספר אך הוא סרב בעקשנות ! להכניס את מרשי לפאנל הזה או לכל פאנל בנושא זכויות אדם .
6. אדגיש ארגוני של מרשי מוכר על ידי כל הגופים כולל משרד החינוך ! כארגון זכויות אדם וארגונו של מרשי מורשה להופיע בבתי הספר כארגון שמעביר פעילות לבתי ספר . זאת בניגוד למשל לארגון בצלם!
7. אולם אוסיף ואומר הזמנת ארגון בצלם הינה מפורשות עבירה על החוק!
8. חוק שוברים שתיקה או בשמו המלא מניעת פעילות של גורמים חיצונים הפועלים נגד צה”ל במערכת החינוך התשע”ח 2018
9. ואני מצטט מתוך החוק.
10. אדגיש ואומר ארגון בצלם קורא לסרבנות גיוס – אם כן דבר זה ברור שארגון זה הינו ארגון האסור לבוא לבתי ספר.
11. בנוסף הארגון קורא פומבית באו”ם בצורה הכי רשמית לנקוט סנקציות נגד
שהינו ברור זה דבר שוב פגיעה חמורה במדינת ישראל.
12. השבוע ציינת בראיון לערוץ עשרים שתפעל שהחוק לא ייהפך לאות מתה.
13. אדגיש ואומר מדובר בהרצאה לתלמידים לפני גיוס! דהיינו אותו אדם שקורא לחיילי צה”ל לסרב פקודה! כן אותו אדם שקורא לחיילי צה”ל לסרב פקודה הוא זה שירצה לתלמידי בתי ספר לפני גיוס! היש איוולת גדולה מזו?
14. אנחנו מחכים ודורשים ממך לפעול בעניין ולהנחות מידית על ביטול הזמנת מי שפוגע במדינת ישראל וערכיה וקורא לסרבנות גיוס.
15. כמו כן אנחנו דורשים שתנחה מידית את כלל מנהלי בתי ספר בדבר החובה לקיים את החוק וכן את חוזר מנכ”ל על פאנלים מאוזנים במאה אחוז ולא מוטים תמיד לטובת השמאל הקיצוני .
16. אודה לתשובתך המידית!
בברכה,
מיכאל ליטווק עו”ד
העתק: לשכת היועמ”ש
ועדת החינוך
חברי ועדת החינוך

מנדי רבינוביץ’ מנהל החטיבה העליונה בבי”ס הריאלי בחיפה (אלבום פרטי)

מנהל בית הספר מנדי רבינוביץ, מסר לחי פה בתגובה:

בית הספר הריאלי בחיפה דוגל בפלורליזם, חופש הביטוי וחופש הדעה. במסגרת זו כבר שנים ארוכות אנו חושפים את תלמידנו למגוון רחב של דעות מכל קצות הקשת בחברה הישראלית, ויחד עם זאת מכבדים את זכותם של התלמידים להביע את דעתם. אנו גאים (ללא קשר לדעתם הפוליטית) במעורבותם הגבוהה של תלמידנו בסוגיות הנמצאות בליבת סדר היום של החברה הישראלית, תוך קיום שיח מכובד ומכבד ובכוונתנו להמשיך במסורת זו, שאת תוצאותיה ניתן לראות במיקומם של בוגרינו בקדמת העשייה בישראל, גם בשנים הבאות.

גם חבר הכנסת ניסים ואטורי שיגר מכתב בהול לשר החינוך לבטל אירוע זה, להלן המכתב:

17/01/2021 ד’ שבט תשפ”א
דחוף
לכבוד: שר החינוך וההשכלה הגבוהה חה”כ יואב גלנט

הנדון: דרישה לביטול הרצאתו של מנכ”ל ‘בצלם’ בבית הספר הריאלי בחיפה מחר (18/01/2021)

שלום רב,
בעקבות פנייה של תלמידי בית הספר הריאלי בחיפה ללשכתי, נודע לי שמחר, יום שני ה-18 לינואר, מתוכננת בבית הספר הרצאה לתלמידי שכבת י”ב מפי חגי אלעד, מנכ”ל עמותת בצלם, אשר מכפיש בכל הזדמנות את מדינת ישראל בתוכה ובעיקר מחוצה לה.
ההרצאה אשר מתוכננת במסגרת פאנל בנושא זכויות האדם בו ישתתפו אנשי שמאל קיצוני נוספים ובהם עו”ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח ועו”ד דניאל חקלאי אשר פעיל נגד הריסת בתי מחבלים. לאחר לחץ מצד תלמידים מבית הספר, אשר העבירו ביקורת על כך שהפאנל מייצג עמדה פוליטית חד צדדית, הוזמנה לפאנל הגב’ נווה דרומי כמייצגת הצד הימני במפה הפוליטית. בפועל, הפאנל עודנו אינו מאוזן, זאת בניגוד לחוזר אשר הוציא מנכ”ל משרדך ובו הוא מחייב איזון מלא בכל פעילות פוליטית בבתי הספר.
אלעד והעמותה בראשה הוא עומד, ידועים בהתבטאויות כנגד מדינת ישראל. בין היתר, פורסם בשבוע שעבר נייר עמדה של בצלם בו נטען, באופן שקרי, כי מדינת ישראל מנהלת משטר אפרטהייד ונטען כי “בכל השטח שבשליטת ישראל – בתוך גבולות הקו הירוק, בגדה המערבית, מזרח ירושלים וברצועת עזה – מתקיים משטר אחד, הפועל על פי עקרון מארגן אחד: קידום והנצחת עליונותה של קבוצה אחת של בני אדם – יהודים – על קבוצה אחרת – פלסטיני.” אלעד גם הגדיל לעשות והגיע לנאום בעצרת האו”ם ואמר כי “הגיע הזמן למעשים נגד ישראל”. יתר על כן, בשנת 2018 הוציאה עמותת בצלם קמפיין ובו עודדה חיילים לסרב פקודה, זאת בניגוד מוחלט לחוק.
אדוני השר, תיקון 17 לחוק חינוך ממלכתי, התשי”ג-1953 אשר נחקק בכנסת ה-20 קובע כי בסמכותך לקבוע כללים לשם מניעת פעילות במוסד חינוך של אדם אשר אינו ממערכת החינוך שפעילותו עומדת בסתירה חמורה ומשמעותית למטרות החינוך הממלכתי, אשר אחת מהן היא לחנך לשירות משמעותי בצבא ההגנה לישראל או לשירות לאומי-אזרחי.
תלמידי בית הספר, בני נוער אשר לומדים בשכבת י”ב, אשר פנו אליי בבקשה לפעול לביטול ההרצאה, עתידים להתגייס בקרוב לשירות בצבא ההגנה לישראל וחשים כי הרצאה זו אינה אלא ניסיון נפשע לעודד בני נוער שלא לשרת בשירות משמעותי בצבא ואף לשכנעם לסרבנות.
אסור לנו לאפשר למערכת החינוך להפוך לכלי לשטיפת מוח פוליטית חד צדדית על ידי סגל ההוראה, הן מימין והן משמאל. על מערכת החינוך לחשוף את בני הנוער לשלל הדעות המגוונות בחברה הישראלית אך דעות קיצוניות של אלו אשר פועלים כנגד המדינה, אינה לגיטימית כלל וכלל. עלינו להבין בין חופש הביטוי והגיוון הפוליטי ובין מתן במה לאלו המבקשים לפגוע במדינת ישראל היהודית והדמוקרטית.
לאור האמור לעיל, אני קורא לך ולמשרדך לפעול לאלתר לביטול הרצאתו של אדם העומד בראש עמותה הקוראת לסרבנות ופועלת, תוך הפצת שקרים, לשם הטלת חרם כנגד מדינת ישראל ולפעול משמעתית מול מנהל בית הספר, מר מנדי רבינוביץ’, אשר פועל בניגוד להוראות החוק ולהוראות חוזר מנכ”ל משרד החינוך.

בברכה,
חה”כ ניסים ואטורי

שי גליק מנכ”ל בצלמו מסר לחי פה:
חוק שוברים שתיקה קובע מפורשות שארגון שפועל נגד ערכי מדינת ישראל או נגד חיילי צה”ל יסורב כניסה לבתי ספר אפילו באופן חד פעמי. ארגון בצלם קרא בפומבי לסרבנית גיוס נגד צה”ל וקרא בפומבי לאו”ם להטיל סנקציות נגד מדינת ישראל. אם זה לא פוגע בערכי מדינת ישראל אז מה כן?
אנחנו קוראים לשר החינוך: גלה משילות ופשוט השתמש בחוק שכבר קיים.
בנוסף, הורה לפתוח בהליך הפרה נגד מנהל בית הספר שמפר את החוק ברגל גסה שוב ושוב.הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. מיכל אמר/ה

  ריאלי, מה קרה לכם?
  הייתכן?

 2. חיפאי אמר/ה

  התאבדות מוס
  רית = הזמנה לשמאל השונא עצמי לביהס

 3. גוליית אמר/ה

  את גלנט לא מינו להיות רמטכ״ל וזה ברור למה,מה שלא ברור איך נותנים לו תפקיד ציבורי

 4. אלי אמר/ה

  רוצים להזמין את אותו?? אין בעיה רק בשביל שיהיה איזון תזמינו גם את ברוך מרזל או את בן גביר סבבה למה רק אנשי שמאל מזמינים??

 5. רוני אמר/ה

  מסתבר שמי שקובע זה מנהל בית הספר ולא פוליטיקאי סוג ג
  היה מפגש והכל בסדר

 6. יעלה אמר/ה

  בצלם מקבלים מימון מגרמניה . יש להם נטיה לשקר ולהראות חצאי אמיתות. מוזר שבית ספר כלשהו הזמין אותם להשפיע לרעה על התלמידים.

הגיבו כאן לכתבה