5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו',...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מגדל הנביאים בהדר הכרמל – תקווה נכזבת

מגדל הנביאים שוכן בקצהו הצפוני של רחוב הנביאים, מרחק...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

ילדים, שירים ואבטיחים במקום לימודים ביום העצמאות

בית הספר עין הים יורד לים מחצלות נפרשו על החוף,...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי...

"לא-חיפה" – קווים לדמותה של כניסת ש"ס לקואליציה העירונית בחיפה • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

כניסת ש"ס לקואליציה החיפאית היא מעשה כמעט טבעי עבור השלטון הנוכחי. הרי הניסיונות החוזרים ונשנים להכניס סיעות אחרות כמו הליכוד או הירוקים או סיעת הצעירים נדונו מראש למתחים – אז בשביל מה הכאב ראש?
כניסת החרדים לקואליציה, לעומת זאת, פשוטה הרבה יותר. מדובר בסחר-מכר שאין בו שום דיון מהותי על העיר חיפה, אלא רק על אוכלוסייה מסוימת בתוכה. דרך אגב, במקרה של ההסכם המדובר, האוכלוסייה הזאת איננה כוללת רק את החרדים של ש"ס אלא את כל הציבור החרדי בחיפה:
"עיריית חיפה והקואליציה יפעלו למען שיפור ורווחת צרכי הציבור החרדי".
זאת אומרת שבתוך ההסכם יש לא רק את ש"ס ואת קליש, אלא גם שותף חרדי נוסף מהקואליציה הלא הוא סגן ראש העיר מיכי הלפר המזוהה עם יהדות התורה.


הרב אורי אוזן (צילום: יוסי ויינר - הדור הבא בצילום)
הרב אורי אוזן – יו"ר סיעת ש"ס בחיפה (צילום: יוסי ויינר – הדור הבא בצילום)

חיוכים מצד לצד

מבחינה פוליטית אין מחלוקת שנעשה כאן מהלך שמיטיב עם שני הצדדים. רשימת ההישגים והקניות שבה זכתה סיעת ש"ס נראית אולי ארוכה (16 סעיפים). אבל כנגדה ישנו את "סעיף הזהב" בו כנראה חשקה הנהגת העיר יותר מכל: "כניסה לקואליציה מחייבת משמעת ושותפות קואליציונית מלאה כולל תמיכה בפעולות ופרויקטים מטעם הנהלת העיר".

על פניו נראה לכאורה שיש כאן קנייה של שקט פוליטי, במחיר מופקע, אבל היציבות השלטונית בטווח הארוך חשובה כנראה לראש העיר הרבה יותר מהמחיר ששילמה. הקהילה החרדית היא קהילה מגובשת וחזקה. רוב הפעילות שלה, ורוב הסעיפים בהסכם נועדו לשרת אך ורק את הקהילה הזו. יחד עם זאת, נראה שגם לשכת ראש העיר לא משיגה הרבה יותר מאשר את היכולת לשרת את עצמה.

אז מה קיבלה סיעת ש"ס בהסכם הקואליציוני?

ש"ס תקבל לידיה את התפקיד הנחשק של יו"ר המועצה הדתית בעיר, תפקיד שהובטח בעבר לסגן מיכי הלפר מיהדות התורה. הוויתור לא נעשה, ככל הנראה, ללא ידיעתו של מיכי. ולמרות שלא מוזכר אם יש תמורה לוויתור הזה מצד הרב הלפר, הרי שאנו עוד עשויים לגלות את התמורה בעתיד.

בנוסף, מינוי הרב הראשי הספרדי יעשה בתיאום עם ש"ס, יישמר הסטטוס קוו בנושאי השבת והדת בחיפה ותתקיים אפליה מתקנת בקבלת עובדים מהמגזר החרדי למשרות במערך העירוני. שזה קצת מוזר לאור העבודה שראש העיר הצהירה כמה פעמים שהכל בעירייה יעשה רק על בסיס ענייני ומקצועי…

וזה עוד לא הכל…

יש בהסכם גם עיסוק נרחב בתקציבים ובמשאבים.
זה מתחיל באמירה כללית על הצורך בהנגשת מוסדות דת, ממשיך בהגדרת תקן לגורם מתאים במחלקה לתרבות תורנית אשר יסייע לקדם עניינים לטובת האינטרסים של ש"ס, והשיא הוא הקצאת סעיף תקציבי שנתי רלוונטי שלא יפחת מ-1 מיליון ₪. חשוב לציין שמדובר בהבטחות קואליציוניות שיתר החברים במועצה יכולים רק לחלום עליהם. העירייה גם תפעל לקדם הקמת בתי כנסיות ומקוואות, יבחנו באור חיובי בקשות להנצחת מורשת הרב עובדיה יוסף זצ"ל, יוסדרו זכויות קנייניות במבנה בית הספר ברחוב יל"ג בהדר  והעירייה "תפעל לעזור לשיפוץ מבנה התלמוד תורה". העירייה תבחן בחיוב להפעיל תכניות לנוער מתקשה/נושר ונוער בסיכון לשם "הצלת הנוער בשכונות הפריפריה" ובשכונות מערב חיפה. לסיכום תבחן העירייה הקמת ועדה עירונית חדשה "ועדת בתי כנסת" לפיקוח על מחזיקים במבני דת ועוד. רשימת הישגים מכובדת מאוד לכל הדעות.

לא-חיפה

בקלות ניתן לקחת את הכותרת של ההסכם הזה ולשנות את שם העיר לטבריה או כרמיאל ועדיין הייתם מקבלים את אותה התוצאה. הסיבה לכך היא שבהסכם הזה אין שום עניין הקושר את סיעת ש"ס לפיתוח אינטרסים אסטרטגיים של העיר חיפה. את כל אלה הפקידו לכאורה החרדים בידיה של ראש העיר ותחת משמעת קואליציונית נוקשה.  האם לא ניתן היה לקבל מהקהילה הזו קצת יותר מאשר הצבעה אוטומטית במועצה בתמורה למחירים ששילמנו?
ימים יגידו…

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ד"ר יריב שגיא
ד"ר יריב שגיא
ד"ר יריב שגיא • חיפאי: תכנון מדיניות, יעוץ פוליטי ותכנון אסטרטגי ברשויות מקומיות ובארגוני מגזר שלישי מרצה ומנחה סדנאות בתחום הפסיכולוגיה הפוליטית [email protected] • www.yarivsagi.com

כתבות קשורות לנושא זה

6 תגובות

  1. קודם כל אני מכבד אותך שאתה מגיב לתגובות של גולשים,לא אני מבין שנינו הוא הגזען.ואולי גם לא אתה.אבל תבדוק בכמה מאמרים אתה עוסק/עסקת בחרדים,וכן אם אתה רושם ש"הקהילה החרדית היא קהילה מגובשת וחזקה" אז לדעתי גם אתה חוטא בהכללה של ציבור שלם שכל אדם הוא בפני עצמו ונוטים לשייך אותם לאחד,ולמה בעצם?בגלל שהם אולי לבושים שונה(ממך התכוונתי).ואם כבר 2020 אז הגיע הזמן להפסיק להכליל אוכלוסיות ולתת לכל אדם הזדמנות שווה בתעסוקה.וכן אחת הדרכים לעזור למועמדים לא דיגיטליים למשל היא באפלייה מתקנת.ושיהיה להם בהצלחה.

  2. שלום הסכם צודק,

    אין בטור שלי מילה אחת נגד החרדים, נהפוכהו. והאמירה שלך "ראוי לתת צ’אנס לאנשים שמתלבשים שונה מאיתנו" זוכה בתואר האמירה הרדודה והגזענית של שנת 2020. ברכות.

  3. כותב המאמר לא נמנה עם "אוהבי החרדים" וזו זכותו לרשום מה שירצה.אבל ביננו מה החרדים כבר קיבלו?בחירת רב ספרדי,פתיחת מוסדות חינוך? היו מקבלים את זה גם ככה(בלי או עם הסכם) ומה זה כ"כ משנה לתושבים האחרים בחיפה? ואפלייה מתקנת- למה לא בעצם? כל הזמן מתלוננים שחרדים לא עובדים,אדרבא לתת להם הזדמנות לעבוד כמו שנותנים הזדמנות לעולים מאתיופיה ורוסיה,לערבים,לנכים,לנשים.אפלייה מתקנת כשמה כן היא.ראוי לתת צ'אנס לאנשים שמתלבשים שונה מאיתנו,הם גם בני אדם.

  4. והנה עוד הוכחה…מני רבות…. שעינת קליש לא בדיוק ראש העיר שציפינו.. רחוק מזה…מאד ועכשיו "העדפה מתקנת "….בינתיים , למעט שלטי "חזיר חיפאי…" לא ראינו שום עשייה רצינית (מלבד טקסי קריאת שמות של רחובות וכיכרות)..

  5. קואליציה של פליטי מרצ-עבודה, יהדות התורה, בל"ד, ש"ס, ישראל ביתנו, ועסקני גמלאים.
    נהדר אם ככה נראה העתיד של הפוליטיקה הישראלית אז אנחנו על פי תהום.

  6. הסכם מעולה,שכחת לכתוב שמשרד הפנים המוחזק בידי ש"ס יהיה נגיש יותר ויאשר תקציבים רבים יותר מיליון ש"ח שנכתב בהסכם.נכון שמבחינב מספרית היה עדיף עשרות מונים את הליכוד 3 מנדאטים מפלגת שלטון אבל לקליש לא הייתה ברירה .עוד מעט הראה עם ליברמן יעמוד בדיבורו"הרי "מילה זו מילה" ו2 חברי ישראל ביתנו ינטשו את הקואליציה.כמו כן מה לא בסדר בבניית בתי כנסת ומקוואות הרי כולנו יהודים וצריכים את השרותים גם אם אנו לא חרדים. סעיף תגבור וטיפול בנוער חרדי שנמצא בסיכון והגברת הגיוס לצהל הוא סעיף המפתח ולו רק בגללו (כמובן שאני חולם )הם חתמו את ההסכם.התפוח הלוהט שהוא המרכזי והמכריע יו"ר המועצה הדתית כח כסף עוצמה ומינויים רבים .

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הפגנה בחיפה – מוצ"ש 25/5/24

הודעת מטה "מחאת העם חיפה" חיפאיות וחיפאים, תושבי הצפון האמיצים,ביום שבת 25/5/24שימו לב ל*שינוי השעות: חד פעמי❗עקב הגבלות המשטרה בשל מדורות ל״ג בעומר 🔥♦ 18:00...

תאונה עם חזיר בר בחיפה – אזהרה (!) התמונות קשות לצפיה

(חי פה) - מכת חזירי הבר בחיפה - לחי פה מגיעים דיווחים על תאונות בין כלי רכב, כמעט מדי שבוע. שמאי הרכב מדווחים לחי...

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו', 25/5/24. בשעות הערב התנשאו הגלים לגובה של כ-150 ס"מ והזרמים היו חזקים מאד. סביב השעה...

הסוף לחניית רכבים על המדרכות • מטפלים בחוויה של הולכי הרגל בחיפה

קבוצת "הרחובות של חיפה" התחילה מהלך שמטרתו לשפר את החוויה של הולכי הרגל במרחב הציבורי. ביום שלישי 21/05/2024, נערכה הפגישה הראשונה של הקבוצה, שהחליטה...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי שיש. הוא עבר לחיפה לפני כעשור, ומאז הוא מכתיב טון של יצירה עצמאית וחיפאית. המדיום...