הפסיפס המרהיב חוזר הביתה | מבצע רגיש ומיוחד

הפסיפס מלוד (צילום: רן הלל)

פסיפס מהתקופה הרומית המאוחרת, קטע מ”פסיפס לוד”, הועבר מהמוזיאון הימי הלאומי בחיפה לעיר לוד, במבצע מיוחד ורגיש של העברת המוצג העתיק באמצעות מנוף

צוותי המוזיאון הימי הלאומי ממחלקות האוספים והשימור התקבצו אמש (3/12/20) על מנת לפקח על העברתו של הפסיפס הנדיר שהוצג במוזיאון הימי הלאומי וחוזר כעת לעיר לוד, שם נתגלה. נוכח משקלו ורגישותו של המוצג, הורד הפסיפס העתיק בשלמותו בזהירות מרבית, מחדר התצוגה במוזיאון הימי הלאומי, נעטף בקפידה רבה ובאמצעות מנוף הועמס על מנת לעשות בזהירות את הדרך בין חיפה ללוד.

הפסיפס מלוד (צילום: רן הלל)
הפסיפס מלוד (צילום: רן הלל)

יונקים, ציפורים, דגים, מפלצות ים ואוניות

הפסיפס כולו התגלה בחפירות הצלה בעיר לוד מטעם רשות העתיקות בשנת 1996, בשרידי וילה שתוארכה למאות 3 או 4 לספ”נ. מדובר במרצפת פסיפס, מהמרהיבות שנחשפו עד כה בישראל, בשטח של כ-160 מ”ר, ומחולקת לפאנלים מעוטרים של יונקים, ציפורים, דגים, מפלצות ים, אוניות סוחר ועוד.

חוזר ללוד

באדיבות רשות העתיקות, הוצג אחד הפאנלים בשנים האחרונות במוזיאון הימי הלאומי בחיפה וכעת חוזר לעיר לוד שם הוא צפוי להיות מוצג לציבור.

המוזיאון הימי הלאומי בחיפה משנה בימים אלה את התצוגות המרכזיות שבו, שמתחדשות באופן מרתק, עם דגש על פעילויות למשפחות וילדים – תצוגות חדשות שתיפתחנה בקרוב, בתקווה שאכן ניתן יהיה לפתוח מחדש את כלל המוזיאונים.

הפסיפס מלוד (צילום: רן הלל)
הפסיפס מלוד (צילום: רן הלל)

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. עידן אמר/ה

    כתבה נהדרת וחשובה

  2. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    מבצע רגיש. שבת שלום נירית קופל – וונדרמן.

הגיבו כאן לכתבה