חיפה: העיר שנתקעה בין התפוח וחבית הנפט • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

פארק מתם אולי שייך לחיפה מבחינה מוניציפלית אבל הוא מהווה גם נכס חשוב לכל הרשויות הנמצאות מדרום לסמי עופר בואך הרצליה. מפעל בזן נמצא גם הוא בשטח המוניציפלי של חיפה, אבל הוא מהווה מפגע ומקור תעסוקה למטרופולין של כמיליון איש ואישה. אם זהו המצב, אז עד כמה מזכר ההבנות של בזן עם חברת Mazrui מאיחוד האמירויות, בצד האזור הפטרוכימי, ועסקת השכרת 28 אלף מ"ר למרכז הפיתוח של אפל בצד פארק מת"ם משרתים בכלל את האינטרס החיפאי?

התשובה המתבקשת היא שמדובר בהכנסת ארנונה לא מבוטלת עבור העיר  – וזה נכון, אבל נראה שבזה ההישג החיפאי מסתכם. הרי ברור לכל שלא כל 1500 העובדים במרכז הפיתוח החדש של אפל יגורו בחיפה. ולפי התפלגות העובדים הקיימת במת"ם כרגע הרי שנראה שחלק ניכר מהעובדים העתידיים אפילו לא יחפש דירה בחיפה.

פארק מתם - מבט מנאות פרס (צילום: נגה כרמי)
פארק מתם – מבט מנאות פרס (צילום: נגה כרמי)

המרחק בין מת"ם לחיפה הולך וגדל

חשוב לציין שבעוד שאת עסקת אפל ניסתה הדוברות העירונית לחבק חיבוק אמיץ – ובלי הצדקה מיוחדת, הרי ההישג הוא של חברת גב-ים ושל מת"ם. הרי שאת מזכר ההבנות של בז"ן עם האמירויות בחרה העירייה להעלים מההודעות לעיתונות לחלוטין. האם לא ראוי היה שראש העיר תתבטא באופן נחרץ על כך שגם העסקה עם האמירויות לא תשאיר כאן את בזן? והאם לא היה ראוי יותר שהחיבוק העירוני של העסקה עם אפל ייתן קרדיט גם לחברת גב-ים ולחברת מת"ם? במקום זאת, טענה ראש העיר ביובש שאפל "מביעה אמון בחיפה". רק שלהערכתי האמירה הזו רחוקה שנות אור מהמציאות.  לא בטוח שמנהלי אפל בכלל יודעים משהו על חיפה.  לעומת זאת, הם מבינים היטב את הקשר של מתם לטכניון ולאוניברסיטת חיפה.

בז"ן - בתי הזיקוק לנפט • בתחתית התמונה: קרקעות הצפון • ברקע: העיר חיפה על הכרמל (צילום: מרום בן אריה)
בז"ן – בתי הזיקוק לנפט • בתחתית התמונה: קרקעות הצפון • ברקע: העיר חיפה על הכרמל (צילום: מרום בן אריה)

עסקת אפל – הצד האפל של התפוח

אזורים שבעבר היו חיפאיים לחלוטין שואפים כעת להיתפש יותר ויותר כאזוריים ואפילו כאקס-טריטוריה של חיפה. הדוגמא המובהקת לכך היא המשולש של מתם, טכניון ואוניברסיטה. בהרבה מובנים מדובר באי של מצוינות שאולי בעבר היה מותג חיפאי מוביל, אבל ככל שחולף הזמן הוא כבר אינו אי חיפאי. מדובר באי אזורי בו חיפה מהווה רק שכונה אחת מיני רבות. התהליך שקורה עם בז"ן דומה למה שקורה עם מת"ם, אבל באופן קיצוני יותר. במקרה הזה הרי שחיפה היא זו השואפת להתנתק מהאזור הבעייתי הזה הנמצא בתוכה – אך ללא הצלחה. המיתוג של האזור הפטרוכימי לא רק שנדבק בחיפה יותר ויותר, אלא נראה שהוא נדבק פחות ופחות במוצקין או בקרית אתא.

עיר של "20 שנים – זוז!"

אוכלוסייתה של העיר חיפה הולכת וגדלה בקצב איטי לאורך השנים האחרונות אך ההגירה השלילית מהעיר עדיין מבהילה. ההגירה הזו פוגעת בחיפה פעמיים. פעם אחת בבריחת צעירים למרכז הארץ – הרחק משוק העבודה של העיר, ובפעם השנייה בהגירה לערי הלוויין והפריפריה החיפאית. כך שהמהגרים ממשיכים לצרוך את השירותים של חיפה אך לא משתתפים בנטל המס הגבוה הנהוג בה. לכך מתווספת התופעה החדשה והבעייתית לפיה אזורי המצוינות של העיר מתרחקים מחיפה תוך שהם שואפים להתקרב ליתר המדינה. למעלה מכך, הם  מהווים רק דוגמא אחת לאיבוד השליטה של העיר על הפריפריה שלה עצמה.

בניה חדשה בטירת כרמל ( צילום: עקיבא דוד)
בניה חדשה בטירת כרמל ( צילום: עקיבא דוד)

חיפה מאבדת את הפריפריה שלה

תושבי קריית חיים כבר הכריזו כמה פעמים שהיו מעדיפים להתחבר למוצקין ולא להיות חלק מהעיר חיפה. ועיר הנמל הענקית המתרקמת לאורך החוף הצפוני של העיר לא רואה את חיפה ממטר. מי נשאר בטווח? כנראה שרק אלה שאין להם ברירה. בנקודה זו בדיוק נדרשת הנהגת העיר לפעולה משמעותית. לא רק שצריך לייצר חזון וגיבוש ציבורי חיפאי כמו שהיה פעם. אלא שנדרשת גם תכנית מסודרת ל"תפיסת בעלות" מחודשת על כל שטחי העיר בעזרת מיתוג ועשייה רלוונטיים.
פרסום היסטרי אודות התקנתם של ספסלי רחוב צפופים אינה מתאימה למשימה הזו כלל ועיקר. דרך אגב, גם הכרזות השחורות של "made in Haifa" מנציחות בעיקר את אלו שכבר אינם בחיפה.

אז אולי הגיע הזמן לשנות פאזה?

28 תגובות
 1. פיטר פן אמר/ה

  פשוט תותח

 2. חדוה+אלמוג אמר/ה

  כל סוף שבוע מחכה לטור של יריב. ולא מאכזב אף פעם. מצליח לנתח בצורה נכונה את המצב

 3. יוסי אמר/ה

  מענין בזמן יהב לא שמענו טור ביקורת אחת אבל אחת על התנהלות הזויה וכושלת !!!! פתאום מגיעה ראש עיר בולדוזרית עושה מהפכות …ואז צצים כל אלו שהנציחו את הריקבון בעירייה הקודמת כותבים טורי ביקורת על מישהו שבא לעשות טוב וכבר עושה טוב לא בדיבורים במעשים!!

 4. יוסי אמר/ה

  כל אלו שכותבים ביקורת על קליש אני פשוט לא מאמין לכם ..הרי לא יכול ליהות שבזמן יהב לא שמענו ציוץ אחד מכם
  מה אתם רוצים להגיד לי שכל מה שיהב עשה זה מצא חן בעיניכם?? אם כן אז מה אתם בוכים על איך העיר ניראת ועל מצבה העגום של העיר?? הרי לא השמעתם ביקורת אז כנראה אהבתם מאוד את ההתנהלות של יהב ….אז בבקשה תנו לקליש לתקן את העיוותים ואל תפריעו בבקשה

 5. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  תודה רבה פיטר פן!

 6. עידן אמר/ה

  כתבה מעולה.

 7. חיפ אי אמר/ה

  פיטר פן יש באגדות.
  ילדים מרחפים רק בדמיון.
  התותחים רועמים והשיירה עוברת
  מעניין, הדוקטור הגיב.
  לביקורת אין התיחסויות.
  הידד להתעלמות, כל הכבוד שיש התיחסות

 8. אייל אמר/ה

  כתבה מבולבלת שמסתיימת באיזו גחמה על מיתוג? הפתרון שלך מסתכם ב"לייצר חזון וגיבוש ציבורי חיפאי כמו שהיה פעם", פים מתי? עידן הפנקס האדום מול הדחויים? תגיד אתה רציני?! עיר של 20 שנה זוז, מה כל הסיסמאות המופרכות.. זה נסיון להראות קופירייטרינג, על בסיס עבודה של אחרים? אתה מלהג נגד קליש וההצעות שלך נשמעות יותר סיסמאות ריקות, יאללה לשיטתך בואו נגבש חזון.. או הנה, מפרץ חיפה נקי ממזהמים כלב המורופולין. טוב מר מיתוג מסתבר שיש חזון ומיתוג בלי סוף. עכשיו צריך לבצע כי כמו שאתה בטח יודע מיתוג בלי לקיים לא שווה כלום וחזון בלי לממש נשאר משאלת לב. ראש העיר בצדק בוחרת להדגיש (למתג..) את חיפה כמוקד היי טק ותעשיה נקיה, גם זה בעייתי בעיניך? החא בהחלט נלחמת מול הנסיון של בזן להרחבה בקרקעות הצפון ונסיון הרחקת חיפהכמועצה תעשייתית נפרדת. תתמוך במלחמה זו, תתגבש סביב החזון לסגור את המפעלים האסוניים האלו.

 9. דב מחיפה אמר/ה

  לא ברור למה רומז הכותב…הכתבה היא כתב חידה.כתב ולא פירש.

 10. סתם חיפאית אמר/ה

  1)זה שנותנים לכל 20,000 תושבים מעמד של עיר ג'ובים וכו' זה ביזיון ארצי,ירושלים על 900,000 התושבים והמורכבות שלה עם עירייה וראש עיר אחד ופה כל קרייתי רוצה עצמאות במקום לחבר את כל ערי הקריות לעיר אחת ולהתייעל 2)ההגירה השלילית לערי הלווין לא קשורה לעירייה לדעתי,אלו תהליכים טבעיים דמוגרפים של שנים שפחות אוהבים לדבר עליהם,זה מרגיש שזוגות מכפרי וישובי הגליל עוברים לחיפה ובאותם שכונות מקומיים ובעיקר הדור השני והשלישי עוברים מחיפה בעיקר לערי הלווין אבל נכון ממשיכים לעבוד בעיר 3)אם במקום המפעלים המזהמים היו מתחמי הייטק או בתי מלון מחירי הדיור באיזור היו מטורפים כמו בת"א,האם זה היה מתאים לכל אותם צעירים?חושבת שלא

 11. דוד אמר/ה

  הדבר היחיד שאהבתי בכתבה זה את התמונות ….כל השאר לא עניין .

 12. אורח במטרופולין אמר/ה

  המיתוג אכן חשוב, אבל המציאות חשובה יותר. לעובד במת"ם פחות משנה המיתוג – אם ברצונו לקצר זמן הגעה לעבודה הוא אכן ישקול התקרבות לחיפה. הפקקים בפרויד בהחלט יהוו שיקול נגדי למעבר אל תוך העיר.
  הארנונה שישלם אותו עובד כתושב, היא מועטה ביחס לעסק בו יעבוד. מנגד הוא יצרוך שירותים כגון חינוך, אותם אפל לא צורכת מן הסתם. אם יבחר לגור דווקא בקריות וישלם ארנונה זולה, אילו שירותי חינם הוא יקבל מחיפה? לא חינוך, לא ביוב, לא אשפה – אולי קצת שימוש בכבישי העיר. יתר השירותים יהיו שירותים בתשלום – בעיקר לעסקים חיפאיים פרטיים, כאלה שמשלמים עוד ארנונה יקרה ומשתלמת. שימוש שולי במוסדות תרבות חיפאיים, גם אם מסובסדים במקצת על ידי העירייה, רק יסייע להתקרב למסה הקריטית הנדרשת כדי לחדש את חיי התרבות כאן – שהחוסר בהם הוא בהחלט שיקול אצל הצעירים שעוזבים.
  לסיכום – ההגירה השלילית של מי שכבר מכיר את חיפה מושפעת בעיקר מהיעדר תעסוקה ראויה ומהיעדר תמורה לארנונה הגבוהה. עסקים משלמי ארנונה הם בדיוק הפתרון לכך. אפל, גם אם תעסיק רק חיפאים – פונה לקהל עובדים מצומצם. התעשייה המסורתית מוסיפה משרות ראויות לרובד נוסף של האוכלוסייה. לגבי המיתוג – מהרסייך ומחריבייך ממך ייצאו חיפה – יש לתמוך בחוזקות אותו מביא כל ענף ולשפר את הטעון שיפור. כריתת הענפים עליהם יושבת העיר בטח לא תקדם אותה.

 13. אייל אמר/ה

  אורח, ההגדרה "תעשייה מסורתית" מקפלת בתוכה מגוון ענק של תעשיות. גם ייצור רהיטים וגם ייצור דלקים מזהמים לשיווק לחו"ל בעיניך זה מסורתית. אז בואו נקבע מה מתוך "התעשייה המסורתית" אנחנו רוצים בעיר. לגיטימי שהם ירצו להתמקם כאן לזהם אותנו בריחות של פרוטרום ובזיהומי הקרקע של בז"ן השאלה האם כשכל שקל שנכנס למדינה יוצא עליו שקל לבעיות בריאות, זיהום ומפגעים – לא המקום להגיד עם כל הכבוד, לא רוצים אתכם פה. נוותר על 2000 מקומות עבודה האלו ונכניס במקומכם תעשיות נקיות יותר מזהמות הרבה פחות, שבסוף ההכנסה מהן תהייה גבוהה יותר למדינה ולפרנסה של כלל הציבור כי נפחית את ההוצאות האדירות על זיהום הסביבה וסרטן ותחלואה עודפת.

 14. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  יוסי, על איזה מהפכות אתה מדבר. יושבת ראש עיר על הכיסא כבר שנתיים ולא הזיזה בעיר שום דבר מהותי. המגמות הקשות של העיר קיימות, ממשיכות ואף מחמירות. יש איבוד עשתונות מוחלט בתוך העירייה, פוליטיקאים מנהלים תחומים מקצועיים ומנהלת 2030 לא מנהלת כלום. אין דין, אין דיין, אין כיוון, אין תכניות עבודה, אין חזון ואין תקשורת. בעצם…. זאת באמת מהפכה…

 15. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  יוסי, ובקשר ליהב, לא מדובר בראש עיר מהמעלה הראשונה. אבל לעיר היה כיוון ברור. לא מדובר בראש עיר שהייתי רוצה לחזור אליו, אבל מה שיש כרגע זה לחזור אחורה. מאוד אחורה. לצערי קליש לא מתקנת עיוותים אלא מייצרת עיוותים חדשים. חמורים הרבה יותר ממה שהיה קודם. הגיע הזמן שתושבים יפסיקו להסתכל על ראש העיר שלהם כעל עגל הזהב ויתחילו לשאול שאלות קשות.

 16. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  דב, אני לא רומז, אני כותב בצורה מפורשת. העיר חיפה מתפרקת. אין אף גורם שמחזיק ומחזק אותה. הממשלה כבר לא מתייחסת אלינו, ההגירה השלילית נמשכת ואין מהלכים לתיקון העיוותים הללו. החידה הגדולה היא איך ייתכן שלמרות הכלום שקיים בלשכת ראש העיר התושבים עדיין מסתכלים בתקווה שמשהו ישתנה. חבל.

 17. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  תודה עידן!

 18. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  דוד, אכן תמונות יפות. כמה שהעיר שלנו פוטוגנית!

 19. גד אמר/ה

  קליש בונה תוכניות מאפס וזה לוקח זמן. שנתיים זה לא מספיק זמן בשביל לראות שינוי גדול. עוד קצת סבלנות

 20. רמי אמר/ה

  👍
  העיר שקודם כל נתקעה!
  ונתקעה חזק בשנות ה- 80 או ה- 90 של המאה שעברה.
  יהב התחיל בדירדור וקליש מאיצה אותה.

 21. אייל אמר/ה

  חיפה לא מפורקת, יהב השאיר עיי חורבות כלכלית, תשתיתית וניהולית.
  אצל יהב חיפה צנחה במדד יעילות ואיתנות פיננסית של העיריות (BDI) במשך 5 שנים ברציפות ממקום 12 למקום 31 מתוך 34. הגרעון התנפח פי 3 תוך שתי קדנציות. הארנונה זינקה 20% בקדנציה. אחוז הגבייה היה 20-25% פחות מבכל ערי פורום ה-15. התיירות שהייתה חמישית מתל אביב, הפכה לעשירית במספר חדרי המלון והתיירים. נצרת וטבריה צמחו בחדרי מלון, חיפה דרכה במקום עשר וחצי עם פחות מ-1500 חדרים בין 2003 ל-2018.
  מדובר בניהול שערורייתי, בעסקני השקשוקה שכל העיר התגייסה לטובת עסקי האוליגרכים ששלחו אותם למועצה.
  העיר באמת התפרקה ולכן הוחלף ראש העיר הכושל. מה היה כל כך שונה? שאז כל מי שניזון מהאקוסיסטם ההרסני הזה שתק.. שאז התקשורת המקומית הישנה עסקה רק בדברי שבח והלל ככל שהמצב החמיר – כי היא נקנתה. בכספי דוברות ויחצנות, עם ג'ובים לשהם נישליס ותקציבי "הפקות" לחברות מקורביהם, או חסויות בלתי פוסקות לרשת שוקן תמורת תקציבי פרסום גדולים של אותם ארועים – כדי שכלבו לא ינבח.
  בוא לא תחשוב שאנחנו עיוורים ושנולדנו באוקטובר 2018. עיריית חיפה עדיין סובלת מחוסר המקצועיות במינויים של אנשי השקשוקות, אבל היום מתפקדת טוב בהרבה מעיריית חיפה של 2008 ו-2013. לא סתם מחדלי אתו"ס, יפה נוף והגזברות צפו ועלו על ידי מבקר העירייה בעוצמה רבה עם החלפת יהב. מעניין איפה קברו את הדוחות ומה לא הופיע בהם בלחץ ההנהגה הקודמת עד שהתחלפה.
  בואו נזכיר שההנהגה הקודמת עמדה להכשיר לבז"ן התפשטות פי 3, מתקן פצחן, הכנסת אחסון חוות דלקים אדירה והגדלת הזיהום. זו גם העירייה שאיפשרה נמל סיני במפרץ מבלי לדרוש שיהיה משויך לעיריית חיפה, ושהסכימה למכור את מפרץ חיפה לחנ"י בנזיד עדשים תוך סילוק ביה"ס הטכני ואי-פינוי חוות הגז הענקית, ללא כל תמורה ובשתיקה.
  חיפה הרבה פחות מתפרקת מהפירוק המוחלט מצביונה וחוסנה שהתחולל בעידן יהב.

 22. יוסי אמר/ה

  יריב היקר אתה אומר שקליש לא עשתה כלום בשנתיים ( שזה אמירה מצחיקה לכשעצמה כן) תוכל להגיד בבקשה מה עשה אדון יהב ב15 שנים ???

 23. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום גד,
  בונה תכניות מאפס? תראה לי דוגמא אחת לזה?
  היא שינתה קצת בקמפוס הנמל, הזיזה קצת פרוייקטים בהתחדשות עירונית שכבר היו בקנה
  ובעיקר לא הזיזה כלום בתחום החינוך בעיר. איזה להתחיל מאפס? איזו מין מדיניות זאת?
  ואם כבר מדברים על לעשות מאפס, אז אם שיפוץ שוק תלפיות מתקדם כמו שהוא מתקדם, אז אולי
  כדאי להחליף ראש עיר עכשיו ולהתחיל מאפס.

 24. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום אייל, נראה שאתה קורא את המילה הראשונה בכל משפט שלי. אני מדבר על מיתוג? לא היו לנו מספיק ראשי ערים שהתעסקו רק במיתוג? אני אומר בצורה פשוטה שהתהליך שעובר על חיפה בעשרות השנים האחרונות הוביל להתפרקותה של חיפה, להתעלמות מהעיקר שבה. הקמפיין ההזויים שהעירייה מריצה באינטרנט מזכירים יותר ויותר את תקופת יהב ולא שום תקופה של עשייה מהותית. המיתוג של עיר היי-טק אינו של קליש וגם לא של יהב, הוא בכלל של אבא חושי עוד לפני שידעו מה זה אומר עד הסוף. אז אל תלהג סיסמאות ריקות של ביקורת. תנסה להציע חלופה להתנהלות המוזרה הזאת, כי אני לא מוצא חלופה פרט לשינוי פאזה חמור.

 25. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  יוסי, לא אמרתי שקליש לא עושה כלום. התכוונתי לומר שהעשייה שלה לא רלוונטית ומתאימה יותר למצפה בגליל. המגמות הקשות שעברו על חיפה בשנים האחרונות ררק הולכות ומחמירות ומושיע אין… כמה זמן היא עוד צריכה כדי ללמוד ולהתארגן על עצמה? למה לא אמרה מראש ששנתיים היא תתעסק בחניה ובתכניות שלא יתממשו?

 26. נדיר עדין אמר/ה

  יריב שגיא לא מספר שהיה פקיד עיריה בתקופת יהב דומני, וכנראה מסיבות שונות לא נשאר…ממה מתפרנס הנ"ל כיום? ביקורת על קליש?

 27. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום נדיר עדין, סיפרתי גם סיפרתי, תתעמק יותר בתגובות לפוסטים קודמים, ואם עדיין יש שאלות אז פנה שוב ובכיף אספר.

 28. רן אמר/ה

  בקריות אין מה לנשום בכלל. איך ניתן להשוות חיפה ירוקה עם הפריפריה זולה? צעירים עוזבים כי יקר כאן בדיוק כמו שעוזבים את תל אביב. חייבים להחזיר את יונה. עכשיו מבינים כמה דברים הוא עשה. מאז שהוא עזב מצב מדרדר..

לא ניתן להגיב