"גן החיות הוא כתם לעיר חיפה" | השאילתה של הילה לאופר מ"הירוקים של חיפה"

חברת מועצת העיר הילה לאופר (הירוקים של חיפה) הגישה לראש העיר שאילתה בנושא גן החיות בחיפה

בשאילתה כותבת לאופר:

"כמי שמכירה היטב את גן החיות החיפאי, אני חושבת שגן החיות הוא כתם לעיר חיפה. גן חיות מיושן, כלובים קטנים לחלק מבעלי החיים, בעיקר הטורפים הגדולים, בעלי חיים כלואים, חלקם פיתחו התנהגות כפייתית פסיכוטית עקב טיפול לקוי, חוסר בהעשרה, שטח מחיה קטן וכו'.

לא מעט תושבים מעידים כי הם שומעים את האריה האומלל והמדוכא מיילל בלילות. עד כמה שידוע לי, גן החיות הוצא בעבר מארגון גני החיות העולמי, עקב אי עמידה בתנאי אחזקה וכיום שייך לאותו ארגון. אין פיקוח על מבקרים אשר מטיילים בגן וזורקים אוכל לבעלי החיים ומסכנים אותם".

השאלות שהפנתה לאופר:

 • האם יש תכנון להעתיק את גן החיות?
 • מה נעשה כיום בכדי לנסות ולשפר תנאיהם של בע"ח הכלואים?
 • האם עדיין מייבאים לגן החיות בע"ח ממקומות אחרים?
 • כמה תצוגות קיימות כיום בגן החיות?
 • כמה מטפלים בגן החיות, לא אנשי אחזקה, גינון, מתנדבים וכו… נטו מטפלים?
 • מדוע אין פיקוח ואכיפה כנגד מבקרים שעלולים לסכן את בעלי החיים?
הילה לאופר מסיעת "הירוקים של חיפה" (צילום: עיריית חיפה)
הילה לאופר מסיעת "הירוקים של חיפה" (צילום: דוברות עיריית חיפה)

לאופר מסרה לחי פה:

הנושא נחלק לשניים: האם גן חיות הוא דבר שמוסרית, בשנת 2020 על גבול ה-21, אמור בכלל להתקיים? רבים כבר מבינים שלא. לצפות בחיות כשהן כלואות בתוך תאים, מפוארים ככל שיהיו – אלו עדיין תאים אשר כולאים בתוכם בעל חיים למען בידור נטו, ואלו שטוענים כי גני החיות קיימים כדי לחזק וליצור גרעיני רבייה – חזקו את האריות במקום משכנם, חזקו פילים במקום משכנם וכך את כל בעלי החיים שנמצאים בסכנת הכחדה. חזקו אותם בביתם, בשמורות מוגנות, לא בשבי.

האם יש פה איזשהו ערך חינוכי? בעיניי, ולשמחתי גם בעיני רבים נוספים – לא. כמי שעבדה בתחום שנים רבות, אני מכירה היטב את הנושא.

הנושא השני הוא תנאי המחייה של בעלי החיים אשר שוכנים בגן החיות החיפאי. כפי שציינתי בשאילתה, גן חיות מיושן שקיים כ-70 שנים, לדעתי, כלובים סגורים משכנים בעלי חיים שזקוקים לקילומטרים כדי לספק את צרכיהם כמו למשל, טורפי העל. המטפלים עושים עבודה מהלב, אני בטוחה בזה, זו עבודה קשה ומי שנשאר ושורד בה, אלו רק המטפלים שבעלי החיים בליבם.

ישנו חשש כי תהיה השתלטות נדל"נית על הריאה הירוקה הזו. אני רוצה לציין כי נעשו בעבר פעולות מסיביות כדי לבצע שינוי יעד לריאה הירוקה הזו וזה לא צלח, לשמחתי. כמובן שלא נאפשר זאת. יחד עם זאת, לא ייתכן כי נשמר גן חיות שבעיני הוא פשוט כלא לכל דבר, רק מהחשש כי יבנו שם. אין התכנות לבניה, אבל כן אפשר להפוך את המקום למרכז חינוכי/ טיפולי למשל, ויש עוד המון רעיונות. אבל גן החיות, במתכונתו הנוכחית, אין לו שום זכות קיום בעיני.

7 תגובות
 1. שלמה אמר/ה

  הגברת לאופר שדואגת לחיות ולא לבני האדם היכן את רוצה שילדים חיפה יצפו בחיות רק בטלויזיה או גם בגן החיות

 2. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  עצוב מאד, מאד שגן החיות מוזנח כפי שמפרסמים, גם במרכז הכרמל ישנם הרבה אוהביי חיות. אחד המקומות הנחמדים בעבר היה בגן חיות הזה, קל מאד לפרק אותו, ולבנות עוד גורד שחקים. כל כך הרבה כספים כיום מיועדים לדברים משניים, שלא היו קודם. מאחר וחלק ניכר של כספיי העיריה באים מהתושבים, הייתי מציעה להקים ועדה שתבדוק את המצב הקיים בגן המדובר, וצריך לחשוב להשקיע בו, לרווחת החיות המדהימות, המקום הוקצע למטרה נעלה, בחיפה יש גם דור חדש של ילדים, בסביבות חיפה הרבה ילדים, למה לחדןב על העברה, כל כך הרבה אטרקציות אין כבר הרבה הכרמל.בבקשה תחשבו על אופציה של שיפוץ נאות. אין לי ספק שהאזרחים יתמכו בהצעה זאת. תודה לכם.

 3. שרית אמר/ה

  +אם יש עצומה בנושא איפה חותמים ? אם יש חומר להפיץ אני מוכנה
  תודה

 4. יוסי אמר/ה

  יותר חשוב כרגע שיהיה לתושבי קרית חיים איפה לחיות זה הרבה יותר חשוב כרגע למה קריית חיים זה לא מקום נאות לחיות בשביל בני אדם!!! תתרכזי בזה גברת יקרה ….בנוגע לגן חיות שיעשו שם שיפוץ קודם כל צריך לדאוג לבני אדם לאנשים זקנים אחר כך לחיות שאין ספק שצריך לדאוג להם אבל הם קודמים לבני אדם

 5. ליביו אמר/ה

  הילה צריכה לראות סדרה בריטית על גני חיות ואז דעתה תהיה שונה. כיום גני החיות משמשים מקלט לבעלי חיים עזובים ובסכנת הכחדה. כדאי ורצוי שיתקיים גן החיות. דרכו גם הילדים לומדים ומתחברים לעולם החי.
  הגן החיפאי הוא מיוחד וגם מיייחד את העיר.
  רצוי מאד לא לשנות מיקום, רק לשפר את הקיים.

 6. מלכי דרורי אמר/ה

  המילה "גן" היא תאור מכובס כדי להלבין את מצפונינו. זה לא גן זה כלא. עלוב, מטונף וצפוף. כמובן שאין שום סיבה שתצדיק החזקת חיות כלואות למען הנאתם של אנשים, אך אם כבר כן מחליטים להתעלם מהעובדה שהן זכאיות לחופש תנועה בטבע בדיוק כמונו, ולהכניס חיות למקום סגור ראוי שיהיה בתנאים מוסריים ועל פי סטנדרטים הקיימים בשאר העולם הנאור.
  חיפאים יקרים, תתכבדו וסעו לספארי ושחררו אותנו מהעוול והאכזריות שנמצאים בלב העיר שוחרת השלום שלנו.

 7. יענקל צימרבויים אמר/ה

  המצב בגן החיות נורא ואיום. רציתי להתנדב לעזור אולם סרבו לי בגלל מגיפת הקורונה. אז תרמתי ירקות מן השוק.

לא ניתן להגיב