מנדי זלצמן מנכ"ל נמל חיפה | על מנהיגות בעת שינוי • צפו

מנדי זלצמן | מנהיגות בעת שינוי (צילום מסך: דוברות נמל חיפה)

להיות מנהיג של מנהיגים | מתוך כנס החברות המובילות במשק – ועידת SCM ה-20

מנדי זלצמן, מנכ"ל חברת נמלי חיפה, איש רב זכויות, בעל ניסיון ניהולי רב, חולק אתנו את התובנות שצבר ואת העקרונות שגיבש לאורך שנותיו כמנהל בארגונים גדולים.

מי מנשים את הארגון?

אם מנכ"ל חברה כלשהי, קטנה כגדולה, הוא הוא היחיד שעל פיו יישק דבר, אם מילים שנשמעות שוב ושוב במסדרונות החברה הן: 'המנכ"ל אמר', 'המנכ"ל כתב', מה לדעתכם יקרה לארגון בעת משבר? אם ניקח, לדוגמה, את משבר הקורונה: נגיד, חלילה, שהמנכ"ל נדבק בנגיף. בתחילה הוא ממשיך לנהל ביד רמה את הארגון, מביתו, דרך הטכנולוגיה שמאפשרת זאת. אך מה אם, לא עלינו, מצבו מידרדר והוא מתאשפז ומונשם? מי מנשים את הארגון?

נטילת אחריות או בריחה מאחריות?

אם תרצו, דוגמה פחות קיצונית: שרפה במפעל, תקלה בקו ייצור מרכזי, דבר מוביל לדבר והנה, משבר של ממש. כיצד לדעתכם, יגיבו העובדים מהדרגים השונים, במצב כזה? עד כה, כל האחריות היתה מוטלת על איש אחד – המנכ"ל. ועכשיו, בשעת משבר, האם ייקחו על עצמם את האחריות לפתע? או אולי, המודל הניהול שהתקיים עד כה, מעודד, דווקא, בריחה מאחריות?
צפו בסרטון ותקבלו את התשובות

צפו: מנהיגות בעת שינוי | מנדי זלצמן • מנכ"ל נמל חיפה

5 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  מנדי זלצמן,איש טוב מאוד.אוהב אותו,יודע מה הוא אומר.פיתח את נמל חיפה מאז כניסתו לפקיד מנהל נמל חיפה.איש אמין, ,מעולה,מקסים.נהדר.לידו עובד צוות נהדר כמו מיכל ואניטה.מעולים

 2. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  תיקון,מאז כניסתו לתפקיד.

 3. שמואל גלבהרט אמר/ה

  חיפה זקוקה למנהיגות בדיוק מהסוג הזה

 4. שמעון פיטלסון אמר/ה

  נחמד לשמוע את מנדי ..
  הנקודה שהוא נגע בה היא ניהול ריכוזי או מבוזר, משולב בנושא "החופש לטעות" .
  במקום בו מותר לטעות כדי להשתפר…. יהיה שיפור. אם הכישלון הוא רק קו שמחבר בין מאמצי שיפור…הוא יחבר הצלחות.
  אנשים שמקבלים אשראי…בדרך כלל יכבדו את החופש… לטובה. הבחינה לסגירת המשוב צריכה להיות מהירות תיקון השגיאה. כלומר החופש …קשור לאחריות. לכן הניהול מחוייב לתת יותר חופש ,למי שמפגין אחריות יותר מרובה . זו מתבטאת בזריזות ההכרה בבעיות ,ובתיקונן. וכאן זרנו לניהול המבוזר… הנותן לכל קצה את אותו החופש לטעות. מתוך שולי החופש הזה…תקום אחריות ושיפור. בהעדרו ,יגולגל כל האחריות תמיד למרכז. הניהול יקבל כל הזמן משוב לתפוס אחריות. קוצר רוחם של מנהלי מיבנה כוכב זה…..יחמירו את שולי החופש…והמערכת תתכנס לריכוזית. משמע ראש קטן לכל מקטע כוכבי ….אלו הם הקטבים של ניהול ריכוזי או מבוזר. והחופש לטעות הוא הבסיס לשוליים שלו. יש המשך לנושא והוא "החופש לבקר " …גם כאן ניתן להגדיר שוליים לשני צדדיו…אבל זה דיון אחר

 5. שיקו זנה אמר/ה

  מנדי מנהל עם נסיון רב, איש של אנשים ורב פעלים!
  יישר כוח

לא ניתן להגיב