ד”ר קובי בן מאיר • אוצר חדש למוזיאוני חיפה

ד"ר קובי בן מאיר (צילום: דן ענבר)

נבחר פה אחד: אוצר ראשי חדש למוזיאון חיפה לאמנות • ד”ר קובי בן-מאיר

ועדת האיתור של מוזיאון חיפה לאמנות בחרה פה אחד, אוצר ראשי חדש למוזיאון, ד”ר קובי בן-מאיר. קובי בן-מאיר, 42, הוא אוצר וחוקר של אמנות עכשווית, ומאחוריו 17 שנים במגוון תפקידים בתחומי האוצרות והחינוך במוזיאון ישראל, ירושלים. 

בין התערוכות שאצר: “לילה טוב” (2012) ו”מסעות” (2014), בהן הפגיש בין יצירות אמנות עכשוויות מישראל והעולם ובין חפצים מתרבויות שונות מן העבר. אצר עם ריטה קרסטינג את התערוכה “ז’ורז’ אדאגבו: אפריקה בירושלים” (2016), ועבד עם אמנים מובילים נוספים מהארץ ומהעולם. ב-2017 היה המנהל האוצרותי של פסטיבל המוזיקה הבינלאומי במוזיאון ישראל, “רואים את הקולות”. גישתו האוצרותית מתאפיינת באינטגרטיביות, בשילוב בין אמנות עכשווית ובין תרבות חזותית מן העבר, ובין האמנויות השונות.

מלבד היותו אוצר, קובי בן-מאיר הוא חוקר של תרבות חזותית עכשווית ומלמד באוניברסיטה העברית בירושלים. עבודת הדוקטורט שלו מהאוניברסיטה העברית בחנה ייצוגים של מסעות באמנות עכשווית כביטוי לסוגיות פוליטיות. בין פרסומיו, מאמרים על אודות אמנות ישראלית בשנות ה-70 והאמנית סוזן הילר. בשנים 2019-2017 היה עמית מחקר בחוג לתולדות האמנות של האוניברסיטה החופשית בברלין. 

70 שנה למוזיאון חיפה לאומנות

מוזיאון חיפה לאמנות יציין השנה את שנתו ה-70. המוזיאון נמצא במיקום מסקרן בחיפה, בין הדר הכרמל לואדי ניסנאס, והאוסף שלו בוחן לעומק ולרוחב את תולדות היצירה המקומית. המוזיאון הציג בשנים האחרונות מספר תערוכות פורצות דרך של אמנות עכשווית, ובימים אלו הוא מציג את התערוכה “מרחבים במשבר” העוסקת בהיבטים שונים של מגפת הקורונה.

"מרחבים במשבר" | מירב הימן, סלון, קרדיט (צילום: מירב הימן)
התערוכה “מרחבים במשבר” במוזיאון חיפה לאומנות | מירב הימן, סלון (צילום: מירב הימן)

פרופ’ עידו ברונו, מנכ”ל מוזיאון ישראל, ירושלים, בירך את קובי בן-מאיר:

קובי הוא אוצר מצוין שבנה עצמו מקצועית במוזיאון ישראל במשך שנים רבות, ואף הוביל ופיתח תכניות חינוך ייחודיות. אני מאחל לו הצלחה רבה בתפקידו החדש ומשוכנע שהשידוך עם מוזיאוני חיפה יוביל לעשייה אמנותית ענפה, פורה ומעניינת.
ד"ר קובי בן מאיר (צילום: דן ענבר)
ד”ר קובי בן מאיר (צילום: דן ענבר)

ד”ר קובי בן-מאיר:

מוזיאון חיפה לאמנות הוא חלק מהותי בנוף התרבותי בישראל. השורשים העמוקים שעליהם ניצב המוזיאון – האוסף המעולה, התערוכות המכוננות שהציג, והסביבה העירונית והאנושית – הופכים אותו למקום המדויק למלאכת טוויית קשרים בין אמנות, רעיונות וא.נשים.  אני נרגש מהאמון שניתן בי בהובלת הקו האוצרותי שלו, ונלהב להצטרף לצוות מוזיאוני חיפה.
נעמה לזימי (צילום: ירון כרמי)

בראש ועדת האיתור עמדה יו”ר דירקטוריון מוזיאוני חיפה נעמה לזימי, שאמרה:

סיימנו תהליך מיון מקצועי ואיכותי בו היינו צריכים לבחור מבין עשרות מועמדים מצוינים את המתאים ביותר למוזיאון חיפה לאמנות. אני מודה לחברי הוועדה ובמיוחד לאוצרות הבכירות שסייעו לנו מאד – אלן גינתון, מירה לפידות ועדנה מושנזון. מאושרת מהבחירה שלנו ומאחלת לקובי בן-מאיר הצלחה רבה.
יותם יקיר (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)
יותם יקיר (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)

יותם יקיר, מנכ”ל מוזיאוני חיפה:

מאמין שזכינו. שקובי בן-מאיר הוא האדם הנכון להצעיד קדימה את מוזיאון חיפה למקום משמעותי בעולם התרבות בישראל. מוזיאון חיפה יגבש לעצמו בתקופה הקרובה כיוון ודרך, ומסילות לליבם של קהלים חדשים ומגוונים – ואני משוכנע שקובי הוא האדם הנכון להוליך את התהליך המרתק הזה ולהצליח בו בגדול.

קובי בן-מאיר צפוי להתחיל את עבודתו במוזיאון חיפה בתחילת ינואר 2021.הגיבו כאן לכתבה