הטקס ה-53 לזכר חללי המשחתת 'אח"י אילת' שידור חי בחי פה • 23/10/20 | צפו בסיקור וידאו נרחב מהמים ומרחפן

טקס לזכר חללי אח"י אילת (צילום רחפן: מרום בן אריה)

משט לזכר חללי המשחתת 'אח"י אילת' התקיים השנה ללא נוכחות המשפחות, בשל מגבלות מגפת הקורונה | צפו בטקס ששידרנו בשידור חי מעל סיפון הספינה 'עדן', של חברת Gal-Yam אשר נתרמה, על צוותה, בהתנדבות, לאירוע.

הטקס לזכר חללי המשחתת אח"י אילת 23/10/2020 והנחת הזרים באנדרטה

צילום רחפן: מרום בן אריה


ברכת אלוף במיל דודו בן בעש"ט


שידור חי של הטקס ה-53 לזכר חללי אח"י אילת

השידור הוא מהאולפן הנייד של חי פה, על גבי הספינה EDEN של חברת GAL-YAM

במהלך השידור מהאולפן הנייד של חי פה:
ראיון עם אריה קופל, אח שכול, אשר איבד את אחיו התאום, טיבריו, באסון.
משפחת קופל הגיע לארץ מטרנסילבניה כשנה וחצי לפני האסון. ההורים, איזידור והלן, שורדי שואה, ניצולי מחנה ההשמדה "אושוויץ", שאיבדו בני משפחה רבים (איזידור, פרט לקרובים רבים אחרים, איבד אישה וילדה – משפחתו הראשונה), הצליחו סוף סוף לקבל אישורים לעלות לארץ ישראל, כמו שחלמו במשך שנים רבות.
טיבריו (טיבי) שאז עוד לא חגג 18, עשה הכל כדי להתגייס כלוחם לחיל הים הישראלי. זה היה חלומו עוד מימי ילדותו עד שהצליח להתקבל לשירות על המשחתת "אילת". אחיו התאום, אריה, מספר לחי פה אודותיו ועל החיים שאחרי האסון.
וכן ראיון עם חזי ביגר, אשר היה בירכתי המשחתת אח"י אילת ברגע פגיעת הטילים. חזי נפצע, חילץ את הפצועים למסוק החילוץ, בעודו צף פצוע בלב ים וחולץ אחרון כעבור מספר שעות מרגע הפגיעה.


הנצחת הנופלים על ידי עמותת חיל הים

לזכרם של 47 חללי המשחתת אח”י אילת, ולהעברת לפיד ההנצחה מדור לדור, מקיימת עמותת חיל הים מדי שנה, בשיתוף מועדוני השיט, שייטי כרמל וזבולון, משט לזכר חללי המשחתת “אילת”. בהמשך למסורת, גם השנה יתקיים השיוט, ביום שישי 23/10/20, משעה 10:30, כאשר כלי שיט קטנים, יאכטות וספינות, מתכנסים במפרץ חיפה סביב ספינת טילים של חיל הים, ומצדיעים לנופלים בטקס ימי, במסגרתו מטילים גלגלי אבל לים. 


עמותת חיל הים מבקשת להודות ולהוקיר את התגייסותם המידית ותרומתם הענקית של אתר החדשות חי פה, ושל חבר העמותה אילן ניקסון, הבעלים של חברת גל ים, אשר בלעדיהם השידור לא היה מתממש.

אח"י אילת" (צילום: באדיבות איציק גולדנברג)
אח"י אילת" (צילום: באדיבות איציק גולדנברג)

לא ניתן להגיב