בעיית הבריונות • בין המוזר לנורמאלי | מקסים קוגן

(אילוסטרציה - ירון כרמי)

אנו חיים בעולם מודרני אשר מנסה לפתור את כל הבעיות הידועות לנו בתור בני אדם. פתרונות לבעיות, שווים כיום כסף. ככל שהבעיה יותר נפוצה והפתרון יותר נוח, כך הפתרון יעלה יותר. אם נחשוב על זה, כמעט כל דבר שיש לנו בעולם הוא ניסיון לפתור בעיה מסוימת.

בעיות ופתרונות

לפני מיליוני שנים למד האדם להפיק ולהשתמש באש, במטרה לפתור בעיות כמו קור, רעב, חושך ועוד… לפני אלפי שנים המציא האדם את הגלגל. לפני המצאת הגלגל היו גוררים משאות כבדים על הרצפה ולעיתים היו זקוקים להרבה כוח, אנשים וזמן על מנת לבצע דברים שנראים לנו היום פשוטים למדי. כמו כן, היה אפשר להתנייד אך ורק ברגל או על בעלי חיים. הגלגל פתר את הבעיות הללו. מהנורה של תומס אדיסון ועד לאייפון של סטיב ג'ובס, מהכרכרות ועד למטוסים ומהבגדים ועד לחנויות. כל המצאה היא ניסיון לפתרון בעיה.

אז איך יכול להיות שבשנת 2020, כשנדמה כבר שיש פתרון כמעט לכל דבר, ישנה בעיה שלא מפסיקה לגדול ולהתפשט? ולא, הכוונה היא לא לקורונה. אני מדבר על בריונות.

לתמונה אין קשר לכתבה | "פרא אדם וחיות אחרות" (צילום: מוזיאוני חיפה)

להאמין ב"אדם הממוצע"

כיום החברה דוחפת אותנו להאמין שיש נורמות מסוימות. בעזרת דרכי תקשורת מפותחות וחשיפה מהירה למידע מכל העולם, המוח שלנו התרגל להאמין באדם הממוצע. מבחינתנו אדם ממוצע נולד, הולך לגן, לבית ספר, לצבא, לאוניברסיטה, לעבודה, מקים משפחה, מזדקן, פורש, נפטר. נשמע הגיוני לא? אין סיבה שלא, מכיוון שהמוח שלנו כבר מכיר את הסדר הזה. בתוך כל שלב יש את האנשים ה"נורמאליים", אשר עושים את מה שהמוח שלהם כבר מכיר ומרגיש בטוח איתו, ויש את ה"מוזרים". המוזרים הם לא כמו "הנורמאליים". הם שונים, גם אם זה במעט או אפילו בפרט קטן ושולי.

אמור לי מי אתה

כיום כל אחד יכול לשקר לגבי מי שהוא באמת בצורה פשוטה מידי, באמצעות הרשתות החברתיות. כלומר אדם יכול לשקר לגבי הפעולות היום יומיות שהוא עושה, לגבי תחושותיו, רגשותיו, אופן הדיבור שלו, מעגל החברים שלו ואפילו לגבי המראה החיצוני שלו. היום זה כל כך קל ומשכנע שלרוב אנשים יאמינו לכל דבר. נדמה שכבר כמעט כל האנשים הם חיקויים אחד של השני.

לקבל או לא לקבל

למי ששונה מהרוב, קיימים 2 תרחישים אפשריים: התרחיש הראשון והשמח יותר זה שהחברה תעריך את מה שהוא עושה אחרת ולפעמים אפילו תהלל את זה. ושלא תבינו לא נכון, זה קורה והרבה. ככה נוצר בעצם דבר שנקרא "טרנד". התרחיש השני הוא פחות נעים: החברה לא תקבל את השוני ותנהג כלפי אותו האדם בבריונות.

הבעיה נטולת הפתרון

הבעיה היא שלבריונות אין עדיין פתרון חד משמעי, וספק אם יהיה. כיוון שהרבה פתרונות שאנו משתמשים בהם, דוחפים (במכוון או לא) להגדלת הבעיה הספציפית הזאת, ועוד לא נוצר פתרון גדול ומבריק מספיק שיפתור אותה.

עולם נורמאלי זה עולם משוגע

זה אומר שבשנת 2020, ובשנת 2021, ובשנת 2022 (אפשר להמשיך את זה לעוד הרבה מאוד זמן)… בריונות, לצערנו הרב, תהווה חלק בלתי נפרד מהעולם. אין דרך להתחמק מזה. בנוסף, תמיד יהיו אנשים שונים, הם לא ייעלמו, אלא יתחלפו. וזה טוב ואפילו מצוין, כי עולם נורמאלי לחלוטין הוא עולם משוגע! האנשים ה"מוזרים" הם אלו שבעצם משאירים את העולם שלנו נורמאלי, עד כמה הזוי שזה נשמע.

המוזר שעמד על הראש

לצורך העניין, אם חבר שלכם מהעבודה היה משתף אתכם בכך שבכל בוקר הוא הולך לים ופשוט עומד על הראש. כן, הבן אדם ה"מוזר" הזה, כל בוקר, במקום לישון, במקום להיות עוד זמן עם המשפחה (שאלו הם הדברים "הנורמאליים" לעשות), פשוט עומד על הראש להנאתו. מוזר, נכון? לא אם תשאלו את ראש ממשלת ישראל הראשון, דוד בן גוריון, שלא הסתיר דבר ולא התבייש במי שהוא ובתחביבים שלו. עדיין, למרות שהוא "מוזר" הוא עמד בראש המדינה בעת הקמתה ובזמן מלחמת העצמאות. הוא עמד בראשה בתקופות הכי קשות ואולי הכי מעצבות בהיסטוריה שלה, ועשה זאת בגדולה, למרות שהוא היה אולי "לא נורמאלי".

"עם אובד" (צילום: מוזיאוני חיפה)
לתמונה אין קשר לכתבה | להיות שונה (צילום: מוזיאוני חיפה)

בין מזויף לאמיתי

כיצד יהלומן מבדיל בין יהלום מזויף לאמיתי?
יהלום מזויף הוא מושלם.
ליהלום אמיתי יש פגמים.

שלם ולא מושלם

הנורמה היא מושלמת, אוטופית. ואין אדם מושלם, לכולנו יש פגמים. זה אומר, למעשה, שהאנשים הנתפסים כ"נורמאליים", פשוט מסתירים את סממניהם, החריגים כביכול, היטב.

אולי כדאי להפסיק להתייחס להבדלים ביננו כאל "חריגה" או בעיה. יש סיבה טובה שקיימים הבדלים בין בני האדם. הניחו ל"מוזרים" להישאר במוזרותם והרשו לעצמכם להיות מי שאתם, ללא מסכות וללא פילטרים. היו שלמים ולא מושלמים. רק אז, אולי, נתחיל להבין כי מה שנתפס כ"מוזר" אינו בהכרח רע ואולי להיפך. אולי הפתרון הוא בכלל להביט על כל העניין מזווית אחרת ולהבין שלמעשה, חריגויות, הבדלים, מוזרויות, ושוני, הם הם הנורמה האמיתית.

12 תגובות
 1. זהבה גראומן אמר/ה

  מקסים ומדויק.
  מי כתב?

  1. חיים+י אמר/ה

   מקסים קוגן.
   כתוב בכותרת.
   יודעת מי הבחור?

  2. זהבה גראומן אמר/ה

   וואו נכון חחח האמת קראתי עכשיו על מקסים קוגן

  3. מקסים קוגן אמר/ה

   שלום זהבה. תודה רבה על התגובה החמה!

  4. זהבה גראומן אמר/ה

   אתה כותב נפלא ובכלל עושה רושם שכל מה שאתה עושה נפלא חחח
   תודה לך 💜
   💫

 2. חיפני אמר/ה

  האדם לא "המציא" את האש.
  היה פשוט מישהו מספיק מבריק שלמג לנצל אש שטחזה בעצים או שיחים יבשים.

 3. חיפני אמר/ה

  ומה עושים נגד בריון, שבמקום שמשטרת ישראל תגן על קרבנותיו, עוד מתייצבת לצידו, מחפה עליו (על פי בכיר בתחנה) וסוגרת תלונות נגדו, לפעמים ביום ההגשה ?

 4. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  בעיית הבריונות צריכה להיעלם לחלוטין.צריך למצוא דרך לזה.לטיפול הנוגעים בדבר.שבת שלום.

 5. ניסים טרגנו אמר/ה

  התורה שלי על רגל אחת :
  ביריונות אפשר למזער ,עד גבול הנסבל.
  אם מערכת איפת החוק / והחונטה המשפטית
  יחמירו בעונשים, עד שהביריון המועד יחשוב
  מאה פעם באם לבצע את זממו…
  זה קל ופשוט !!!

 6. איריס סמליאן אמר/ה

  הכתבה מצויינת, מי שכתב אותה הביע במילים פשוטות רעיון שאני חושבת עליו כבר זמן רב. המוזרות והשונות חייבת להתקבל כחלק מהנורמה.
  חבל שלא מצויין מי הכותב.
  לצערי חלק מהמגיבים לא הבינו את כוונת הכותב

 7. מונא אמר/ה

  כתבה שמאד נוגעת ללב … מראה איזה אדם רגיש ומודע לבעיות שסובבות אותו … רק אחד כזה יכול להביע ולגעת בנפשו של הקורא …. הלוואי שכתבה מקסימה כזו תשנה התנהגות מסויימת בחברה שלנו….. תודה רבה מקסים♥️🧚🏿🌱

 8. יענקל'ה יונטב אמר/ה

  מה זה גיבוב המילים והברברת הלא מיתחברת הזו ? סתם כדי להוציא דמי סופר מן המערכת על חשבון הזמן שלנו ?

לא ניתן להגיב