מרינה בחיפה ותכנית המעגנות לישראל – סקירה נרחבת | אביהו האן דורש שיתוף ציבור בחיפה וחשיבה שלא תפגע בחופים

משה כחלון, שר האוצר לשעבר, הטיל על צוות תכנון להכין תכנית לשדרוג מעגנות ולהקמת מעגנות חדשות לאורך חופי ישראל. צוות התכנון החל את עבודתו עוד בשנת 2018 והגיש תכנית רעיונית שנדונה בשבוע שעבר בולנת"ע (ועדה לתכנון עקרוני). עינת קליש הופיעה (בזום) מול חברי הועדה ודיברה על חשיבות הקמת מרינה בחיפה. בוועדה העלתה קליש חלופה להקמת מעגנה חדשה מול בה"ד חיל הים, בדיוק במקום בו נחנכה טיילת החוף על שם חולדה גורביץ, באמצע ספטמבר.

האן דורש שקיפות ודיון ציבורי בחלופות לחיפה

היות שמרינה היא פרויקט גדול ויקר ולאור העובדה כי החלופה שמול בה"ד חיל הים היא חלופה אחת מתוך מספר חלופות ולנוכח העובדה שעיריית חיפה לא קיימה כל דיון ציבורי בנושא, בטרם הצביעה על חלופה זו כאפשרית/רצויה, האן דורש דיון ציבורי בנושא, בטרם תציג עיריית חיפה חלופה מועדפת במוסדות התכנון.

אביהו האן

המחלוקת על תכנית המעגנות הופכת למאבק ציבורי כלל-ארצי

בבסיסה של תכנית המעגנות עומדות מספר הנחות עבודה:
1. קיימים ביקושים במדינת ישראל, וביקושים צריך למלא – לדעת מזמיני התכנית (נציין כי זו הנחה שנויה במחלוקת).
2. המעגנות יקדמו את הספורט הימי (הנחה זו נמצאת בהסכמה).
3. המעגנות יקדמו תיירות.
4. כדי לממש את סעיפים 1-3 ניתן לקחת מידי הציבור חופי ים ולסגור אותם למעגנה, באופן בלתי הפיך (זו הנחה שנויה במחלוקת ציבורית).

משרד התכנון "לרמן אדריכלים" נבחר להכין הצעה לפריסת מעגנות לאורך חופי ישראל המשרד הציג את הצעתו עוד בפברואר 2019, בכנס שיתוף ציבור שנערך בתל אביב בהשתפות מגוון רחב של פעילים, אשר נחלקו לשני מחנות: שייטי היאכטות ורספ"ן המעוניינים לקדם את התכנית ומולם פעילי סביבה וגולשים המעוניינים לרסן את התכנית, כך שתכלול הרחבה והסבה של מתקנים קיימים בלבד (אך לא לבטלה).

כנס שיתוף ציבור – מעגנות – מרינות בחופי ישראל – תל אביב – 21/2/20


ריסון התכנית וביצוע "עיבוי-בינוי" למתקנים קיימים

גופי הסביבה, החברה להגנת הטבע והגולשים, קוראים לרסן את התכנית ולהגביל אותה להרחבה וניצול מתקנים קיימים, ללא פגיעה נוספת בחופי ישראל. גם לחופי ישראל יש ביקוש ציבורי שקשה למלא ובמידה שייבנו עוד ועוד מתקנים חדשים בתוך המים, מדובר בנכס שייעלם מידי הציבור הרחב ויוענק למעטים, אומרים בארגוני הסביבה.

בחברה להגנת הטבע הגישו תכנית מרוסנת, המצביעה על מתקנים קיימים לאורך חופי ישראל וגם בחיפה, אותם לפתח למעגנות (סוג של עיבוי-בינוי):
הרחבת נמל תל אביב הישן (לא פעיל היום), ניצול נמל רידינג (תחנת הכוח אינה פעילה), ניצול נמל חדרה (התחנה מפסיקה לפעול על פחם), ניצול הנמל המערבי בחיפה (תכנית מאושרת משנת 2007 שלא מומשה, הרחבת מעגנת שביט בקישון ועוד…

עיריית טירת כרמל – רחב

בחיפה מצביעים המתכננים על שתי חלופות שאינן פוגעות בחופים הפתוחים:

1. הסבה של רציפים בשטח הנמל המערבי למרינה, כולל פיתוח חזית ים עירונית מול שדרות בן גוריון. חלופה זו משתלבת היטב בחזון חזית הים העירונית מול שדרות בן-גוריון ויצירת רצף אורבני תיירותי, הידוע גם בשמו "חזון חיפה ברצלונה". לגבי חלופה זו, טוענים המתכננים כי היא תלויה בפינוי הבסיס הצבאי הנמצא בחלקו הצפוני של הנמל (זו טענה שיש לברר אותה לעומק, מכיוון שהיא מונעת את קידום התכנית). נציין עוד כי עם הקמתו של נמל המפרץ, עשויה להיווצר הזדמנות חדשה בנמל המערבי.

מרינה בחיפה - חלופת הנמל המערבי - מתוך ההצעה של משרד "לרמן אדריכלים"
מרינה בחיפה – חלופת הנמל המערבי – מתוך ההצעה של משרד "לרמן אדריכלים"

2. הרחבת מעגן שביט בקישון, שישמש גם כאתר מרכזי של תיירות ופנאי בתכנית "מפרץ החדשנות", אשר תהפוך את כל האזור מתעשייה מזהמת למגורים. חלופה

מרינה בחיפה - תכנית המעגנות - הרחבת מעגן שביט - מתוך ההצעה של משרד "לרמן אדריכלים" למינהל התכנון
מרינה בחיפה – תכנית המעגנות – הרחבת מעגן שביט – מתוך ההצעה של משרד "לרמן אדריכלים" למינהל התכנון

שתי חלופות נוספות שנדונו לחיפה, שנויות במחלוקת ציבורית:

1. חלופת בה"ד חיל הים שהוצגה כחלופה מועדפת על ידי קליש:
המתנגדים מסבירים כי חלופה זו תחסום את טיילת החוף החדשה (טיילת חולדה) ותגרום לפגיעה בחוף סלעי קיים וכן פגיעה אנושה באתרי הצלילה שמול טיילת בת גלים, בשל אגירת החול (כפי שהוסבר בתסקיר ההשפעה על הסביבה שהוגש על ידי המתכננים – ראו שקף).

זאת ועוד – על פי התכנית של לרמן (עמוד 70) – בחלופה זו יש תלות גם בפינוי בה"ד חיל הים, כ"עורף אורבני" – פינוי שאין לו תאריך יעד ולא ברור אם בכלל יפונה בטווח הנראה לעין. המתכננים מסבירים עוד כי חלופה זו תגרום להצטברות חול מדרום מערב, על מדף הסלע (מול טיילת בת גלים), המשמש כבית גידול עשיר ואתר צלילה עירוני.

לגבי חלופה זו, מסבירים בציבור הגולשים כי קיימת גם סכנה לגולשים המקיימים פעילות בטיילת בת גלים (בעיקר בחורף), היות שגולש שנסחף, בסערת חורף, יוצא בדרך כלל בבה"ד, בעוד שבחלופה זו הוא צפוי להתנפץ בגלי הענק על שובר הגלים החדש שיקום במקום.

חלופת בה"ד חיל הים - צילום מתוך מסמך שהגישו "לרמן אדריכלים" למינהל התכנון
חלופת בה"ד חיל הים – צילום מתוך מסמך שהגישו "לרמן אדריכלים" למינהל התכנון

2. חלופת קריית חיים הוצגה בעמוד 74 כחלופה שאינה ראויה ואינה מומלצת, על ידי המתכננים ולכן לא אתעכב עליה כלל בסקירה זו.

תהליך תכנון שיהפוך למאבק ציבורי

אני מעריך כי בשנים האחרונות יהפוך התהליך הזה למאבק ציבורי. אנחנו בחי פה נלווה אותו לאורך כל הדרך.

הפגיעה בשטחים הירוקים:
ככל שהמתכננים יקדמו חלופות שיש בהן פגיעה בחופים פתוחים ובשטחים ירוקים, כך יקטן הסיכוי שתכניות אלה יבשילו לכלל תכניות מאושרות, בשל מגוון ההתנגדויות שיתקיימו סביב חלופות אלה.

כמו בתהליכי פינוי בינוי:
אני מעריך כי ככל שיקודמו חלופות המנצילות שטחים מופרים, כך ייאלצו המתכננים לקחת בחשבון שיקולים מורכבים (ממש כמו בבית מגורים שנהרס בפינוי בינוי ומחייב הסכמה של הדיירים והשכנים). חלופות אלה לא ייתקלו בהתנגדויות ציבוריות ולכן הסיכוי להתממשותן גבוה יותר, שכן הן אינן פוגעות באינטרס הציבורי ובנגישות לערכי טבע ונוף.

הצעד הבא יהיה דיון מעניין ומסקרן במועצת העיר חיפה ואנו נסקר אותו בהרחבה.

21 תגובות
 1. גדי אמר/ה

  קודם כל שיסים את התוכנית מחיר למשתכן בכבוד ולא יברח לפרוייקטמם של עשירים…."יש ביקוש וצריך למלא !!!

 2. יונתן אמר/ה

  ללא ספק תוכניות וחלופות כאלו אשר מובואות להחלטות ארציות צריכות קודם להיות מסוכמות ברמה המקומית לפני שהעירייה מצהירה על חלופה מועדפת מבחינתה בועדה הארצית.
  חלופות אשר יפקיעו מרוב האוכלוסייה שטחי חוף יקרים ו/או יחריבו ברמה גבוהה בתי גידול ואתרי טבע וים עם משתמשים רבים ראוי להן שירדו מסדר היום במהרה.

  – כותב התגובה הוא יליד העיר חיפה ומשתמש פעיל בים (סירות מפרש, קייט, גלישת גלים וצלילה) מזה 30 שנה.

  תודה רבה על הכתיבה ירון – כתוב יפה ומעלה את הסוגיות הנכונות.

 3. יובל אמר/ה

  חלופת ניצול הנמל המערבי היא הטובה יותר נשאלה אם אפשרית מבחינת חיל הים ותשתיות הנמל . אפשרות נוספת לבחינה היא מעגנה ימית בהמשך לשובר של הנמל המערבי היא תחובר עם גשר לנמל. זו אופציה שלא תגזול עוד חוף ושווה בחינה טכנית כלכלית וסביבתית

 4. אלה אמר/ה

  כתבה מצויינת. פינוי הבהד ופינוי הנמל בעיר תחתית. שניהם מדגישים את השפעת הצבא על העיר.
  מפתיע שעינת בוחרת בחלופה הפחות עירונית. לטעמי והיותר פוגענית הצדק חלוקתי.
  אפשרות נ6ספת היא היא הרחבה של שביט ומעגנה קטנה נוספצ בעיר תחתית בהמשך. לכל חובבי ייון. מדובר במעגנות קטנות ולא במגה פרוייקטים ובוודאי השאלה תמיד היא השילוב במרחב האורבני.
  מי נהנה ומי נפגע

 5. שקיפות ושיתוף ציבור אמר/ה

  מה שעולה בכתבה וגורם לתחושה לא נוחה, הוא אותו דפוס פעולה קבוע של הנהלת העיר בראשותה של קליש, שמתאפיין בחוסר שקיפות וחוסר שיתוף הציבור בהחלטות שיש להן השפעה מכרעת על צביונה ועתידה של חיפה. הולך להיות מעניין בדיון בנושא, לבקשתם של הירוקים, שצפוי להתקיים במועצה. תודה לירון על הסקירה. שירות חשוב לתושבי חיפה. נמשיך לעקוב אחר הדיון הציבורי בנושא, ובפרט הדיון במועצה, ביחד איתך.

 6. ציפי אמר/ה

  דחוף מרינה בבת גלים..שיעירו את המקום..שכונה מתה ..אז קדימה אל תחפסו למה לא !!!!!

 7. מיר אמר/ה

  הידד! יש התקדמות?

 8. אבי כהן אמר/ה

  כמו בכל מדינה נורמלית, ניתן להעמיק את החוף, כפי שעשו הסינים בנמל החדש, מבלי לפגוע בחיל הים, מבלי לגזול שטחי חוף ציבוריים ובמהירות.
  עם הפוטנציאל של חיפה, יפה שעה אחת קודם.

 9. עליזה אמר/ה

  דבר ברור אחד. אין מצב להקים שום מעגנה או משהו דמוי מעגנה,בחוף קריית חיים.
  שיעברו דרומית לחיפה ולא יפריעו לתושבים.

 10. מנדלסון+מוטי אמר/ה

  יש לאפשר לכל התושבים באשר הם ,גישה חופשית לים,
  יש גולשים שייטים,צוללים וכל סוגי ספורט ימי נוסף.אין לתחום שטחים בכך שיבנו שוברי גלים.שוברי גלים הינם סיכון לפגיעה הספורטאים אלו ויגרמו לזרמים וצרות נוספות.
  יופי של מאמר.

 11. אבי הראל אמר/ה

  כל הכבוד לירוקים שמביאים את הנושא לדיון ציבורי

 12. ערן דוידוביץ אמר/ה

  התייחסות לחלופות, דברים שלא הועלו והם קריטיים לדעתי.
  בשתי החלופות של נמל מערבי ומעגנת שביט, לדעתי שתיהן רעות ולא מעשיות מהבחינה שיש עירוב של יאכטות וכלי שייט קטנים בתוך נמל של אוניות ענק. לא מכיר מקומות בעולם שזה קיים וזאת בגלל בטיחות וחוסר אפשרות לנהל תנועת אוניות וסירות יחדיו.
  הנמל הסיני כשיופעל יגביל או ימנע הפלגות חופשיות של יאכטות וסירות מהעגנה לפתח הנמל.
  אותו הדבר גם בנמל המערבי.
  נראה לי הזוי שאנשי המקצוע של השייט והספנות לא פסלו חלופות אלה מייד.

  לדעתי חבל שלא ממליצים על מקטע מספר אחד בבת גלים.
  זה יוצא מול רמבם והחוף השקט.
  אפשר במסגרת חלופה זו לאשר ייבוש רצועה צרה שתקיף את רמבם עם טיילת שטחי מסחר ושרותי ים למרינה, וכך ליצור רצף של טיילת שתמשיך את טיילת בת גלים ועד לחוף השקט והנמל המערבי בעתיד.
  חלופה זאת גם מוגנת יותר מגלים, כך שהשובר גלים שיהיה לה יהיה פחות מפלצתי מאשר בחלופה 2, וגם הנזק שלו לחוף בת גלים עם צבירת חול יהיה אפסי.
  בפתרון זה אפשר בקלות גם להקצות שטח לצורך חינוך ימי וגם היציאה לים של השייטים לא תיפגע.

  צריך לזכור שמעגנת שביט הינה במיקום גרוע ביחס לעיר, ואם תוקם מרינה בבת גלים יבקשו כולם לעבור אליה, גם בגלל הנמל הסיני, כך שכמות מקומות העגינה צריכה להתחשב בזה גם.

  1. אייל אמר/ה

   מסכים לחלוטין זאת פשוט שערורייה שלא יצא כבר לביצוע, לא יודע למה אולי הנקמנות של יהב שלקחו לו את המרינה הנדלנית שתכנן עם חבריו בראש הכרמל עם המחלף הגרוטסקי והמיותר שבנו שם??
   הטיילת סביב רמב"ם אידיאלית להקמת מרינה יש גם תוכניות שעשו בעבר שם (תוכנית צמיר). אפשר לייבש שטח כלפי הים, עם טיילות על גבי שוברי הגלים של המרינה ולעשות שם מה שיש היום כבר בכל עיר חוף בעולם מרינה עירונית עם פעילות תיירות, מסעדות ומועדוני שיט

 13. טבע אמר/ה

  כל הכבוד לירוקים.
  שימצאו חלופה נורמלית ויש כזאת, שלא תפגע בטבע ההולך ונעלם לטובת בטון איכסוש.

 14. חלומות בהקיץ אמר/ה

  לאחר שחלום שדה התעופה של קליש וצוק נמוג באויר, ואיתו גם כמה מאות אלפי שקלים מקופת העירייה הריקה, שאותם בזבזו צוק וקליש על עריכת תסקירים פרטיים שמטרתם הוכחת היתכנות הקמת שדה תעופה, וזאת בניגוד לתסקירים של משרד הביטחון, התחבורה והסביבה, שקבעו את ההיפך הגמור, ועל דיונים משפטיים יקרים ועקרים, תוך שהם שוכרים עורכי דין חיצוניים שעלו הון למשלם המיסים החיפאי, ונוהגים בקופה הציבורית כברכושם הפרטי ומבלי שיתנו את הדין על בזבוז כסף ציבורי כאילו היה כספם הפרטי, התפנו הצמד לא חמד צוק וקליש להגשים חלום פרטי מופרך נוסף – הקמת מרינה בבת גלים. נחשון צוק, בעל יאכטה ונכס בבת גלים, חולם על מרינה כמה דקות הליכה מהבית. מרינה שתשרת אותו ועוד כמה עשרות בעלי יאכטות, רובם אפילו לא תושבי העיר. שום מחשבה על הפקעת שטח חוף מהציבור, פגיעה בערכי טבע ונוף, וזיהום הים והסביבה החופית בשמן ודלק מהסירות. בנוגע לצוק, שהוא בעל יאכטה ונכס בבת גלים, ולכן בעל עניין עמוק בנושא, מן הראוי שהמחלקה המשפטית של העירייה תבדוק חשש לניגוד עניינים ותפסול אותו מכל מעורבות פעילה בתכנון, קידום ודיון בתכנית הקמת המרינה בבת גלים. תושבי חיפה בכלל, ותושבי בת גלים בפרט, צריכים להקים קול מחאה עד שהחלום הכחול של צוק וקליש על הקמת מרינה בשכונה ירד לטמיון וישקע במצולות השכחה, כמו החלום המופרך שלהם על הקמת שדה התעופה.

 15. אייל אמר/ה

  חזית הים העירונית היא פיקציה. בפועל יוסיפו עוד שני קוי רכבת שיחסמו גישה למעגנה המערבית ועוד קוי חישמול, גדרות, חיל הים לא יפנה את הבסיס העיקרי שלו ולא את הפולינום לטובת מעגנה. בואו נשכח מהפנטזיות ונתרכז לשם שינוי בעיר הזאת בדבר שכן אפשר לעשות וזה להקים מעגנה גדולה 250-300 כלי שייט במקום החניון מול רמב"ם ליד החוף השקט ומול בה"ד חיל הים שכבר פינה את שטח החוף. שם צריכה לקום מעגנה גדולה יש שם מקום שלא פוגע בגולשים, לא פוגע בחופי רחצה, לא פוגע בשמורת טבע, מקום מצויין שיאפשר להחזיר לחיים את חיפה כעיר ים ופעילות ספורט ימי. מעגנה שהשובר גלים שלה יוכל להיות חלק נוסף בטיילת ההיקפית וכולם ירויחו מזה. יבואו אליה תיירים ותושבים לבלות ולהנות וכולנו נרויח. זאת אולי עיר החוף היחידה סביב הים התיכון שאין לה מרינה בלב העיר.

  1. אייל אמר/ה

   שימו לב קליפ מ-2010 על תוכנית בני איזק שבעצמה מבוססת על תוכנית צמיר ואולי עוד בעבר מי זוכר כבר
   לעשות מרינה במקטע מול בה"ד חיל הים ורמב"ם. איזק מראה מרינה גדולה ונרחבת שמאפשרת פיתוח מגורים
   בייבוש הים בתוכה, אבל בהחלט אפשר בשלב א' להקים רק מרינה 'נטו' לכמה מאות כלי שייט במימון משותף
   עם הפיס, משרד התיירות וגורמים אחרים כאשר השכרת שטחים לפעילות מסחר ובילוי לאורך טיילת חולדה
   בדופן המרינה תעזור במימון הפרויקט ובשלב א' יהיה יבוש הים מול רמב"ם (כמה עשרות מטרים, בוודאי לא יקר
   כמו נמל המפרץ העצום) ואותו שטח ייבוש יוכל להוסיף מסחר ובילוי ויסייע כאמור לממן הקמת המעגנה
   https://www.youtube.com/watch?v=5tcsrUi2jGo
   חבל על כל שנה שמתבזבזת. בעבר טענו שלא ניתן להקים מעגנה כי בה"ד חיל הים לא מפנה את רצועת החוף.
   אבל התירוץ הזה הוסר עכשיו. צריך לגשת במהירות האפשר לתכנן את ייבוש הים מול רמב"ם (20-30 מטר נוספים)
   ומשם את שובר הגלים הגדול שבתוכו יהיו חניות כלי השיט.

  2. שייט גולש אמר/ה

   קצת מפריע שניכר בכתבה העדפה של מעגנה בנמל המערבי על פני מעגנה במזרח בת גלים
   חשוב להסביר שבמקום המוצע מול בה"ד חיל הים לא ניתן להקים חוף רחצה ציבורי

 16. יריב אמר/ה

  כתבה מצוינת. לדעתי הדיון על מרינה ללא דיון על העורף העירוני שלה הוא כמובן עקר. עומק העורף צריך להיות משמעותי יותר ולא להסתפק בעורף שמגיע עד קו החוף או הטיילת. צריך לדבר על מרחבים יותר משמעותיים עד כדי מונחים של שכונות שלמות שאמורות להרוויח מהמרינה.

 17. שכונות החוף בהזנחה טוטאלית ומדגדג לו מרינה?? אמר/ה

  תסתובבו קודם פעם אחת בשכונות של העיר שלכם ברחובות סעדיה פז,תראו את כל ציפויי האסבסט בכל הרחוב הזה,את העליבות,את המבנים ביציאת אירופה 3 ו5,המעפילים בקרית אליעזר שכבר שקעו חצי מטר לתוך האדמה,מבנים שיקרסו עד עפר אם תהיה פה רעידת אדמה קלה,ומבנים דומים ועלובים בכל הכניסה לעיר בשער עלייה,בנווה דוד,בעין הים,בקרית אליעזר,בקרית אליהו,עליבות שאין כדוגמתה באף עיר חוף בישראל,מבטיחים לתושבים פינוי בינוי כבר 20 שנה והדיירים מצידם כבר מזמן חתמו ליזמים,,איפה העירייה בענין חוץ מלהעלות כל שנה אתר שהנושאים בבדיקה ושבודקים חלופות תכנון כל הזמן? וחברים מועצת העיר מדברים על תוכניות חלם של מרינה?? מנותקים!

 18. א.א.אהאנשים.חיפה אמר/ה

  כן צודק. הציבןר צריך לדעת ולהביע את דעתו. לי חשוב מאוד לדעת מה קורה עם חופי חיפה. איכות הסביבה צריכה לדעת וגם לשמור ולא יעשו דברים שיפגעו באיכות חיינו .

לא ניתן להגיב