מה קורה עם כספי ההורים שמשלמים לבתי הספר וילדיהם אינם לומדים בשל העדר מחשבים בבית או בעיית תשתית?

נותרו שקופים (צילום: יח"צ)

הורים רבים מודאגים בתקופה זו בה הילדים לא הולכים לבית הספר וממשיכים לשלם תשלומי הורים. שכן לא מעט תלמידים אין באפשרותם ללמוד מרחוק או כי אין להם מחשב או כי אין להם דרך להתחבר לרשת.

מוביל המאבק לחינוך חינם: "להקפיא את גבית התשלומים עד שיתברר מתי ואיך חוזרים לבתי הספר".

פיצ'י דובינר, מוביל המאבק לחינוך חינם, הסביר כי בזמן בו הילדים לא הולכים לבית הספר והמדינה בסגר בתי ספר רבים ממשיכים בגביית תשלומי הורים. בנוסף ישנם בתי ספר שכבר מפרסמים את מה שנקרא פעימה שניה שעדיין לא אושרה בוועדת החינוך.

כל זה מבלי להתייחס לנקודה רגישה שבזמן שמלמדים מרחוק ילדים שגם אין להם מחשב ו\או דרך להתחבר לרשת מתבקשים גם הם לשלם תשלומי הורים.

דובינר, קורא לשר החינוך ח"כ יואב גלנט, ולהנהגת ההורים הארצית להוציא הודעה למנהלי בתי הספר ולתקשורת בה הם מודיעים על הקפאת גבית התשלומים עד שיתברר מתי ואיך חוזרים לבתי הספר.

משרד החינוך: "במקרים בהם לא תתבצע פעילות חינוכית, הכסף יושב להורים".

מערכת חי פה פנתה למשרד החינוך בשאלות בנושא:

1- מה בכוונת משרד החינוך לעשות בנושא תשלומי ההורים לבתי הספר בחיפה בתקופת הסגר והלימדה מרחוק ?

2- כיצד בכוונת המשרד לטפל בסוגיה הזו של הלמידה מרחוק והתלמידים שלא לומדים בגלל שאין להם מחשב או תשתית התחברות טובה?

150,000 מחשבים ניידים יחולקו לתלמידים שידם אינה משגת.

ממשרד החינוך נמסר לחי פה:


1. ההנחיות אשר פרסם משרד החינוך בעבר בנוגע לתשלומי ההורים, נכונים ותקפים גם לשנה זו. במקרים בהם לא תתבצע פעילות חינוכית, הכסף יושב להורים.

2. המשרד משלים בימים אלה פער של עשור. הוא הקצה סכום חסר תקדים של 1.2 לקידום הטכנולוגיה, כאשר מתוך סכום זה ירכשו 150,000 מחשבים ניידים שיחולקו לתלמידים שידם אינה משגת. המשרד מצוי בשלב של רכישה מתקדמת. המשרד יעדכן את בתי הספר על מועד החלוקה.

בנוסף, אנו מפעילים יוזמה מחוזית "בית ספר עד לבית", מיזם הפועל ב- 60 בבתי ספר במחוז חיפה, הפועל באינטנסיביות רבה. בשבוע החולף, לפני הסגר המהודק, צוותי החינוך יחד עם מתנדבים החלו בהפקת חומרי לימוד ולחלקם בבתי התלמידים. זוהי תכנית התערבות דיפרנציאלית ממוקדת שגם מצמצמת פערים חברתיים ולימודיים המגובה במשאבים תוספתיים רבים.

במסגרת התכנית הנהלות בתי ספר, רכז התכנית וצוותי החינוך יובילו סדירויות והמנגנונים להפעלת התכנית: חלוקת התלמידים לקבוצות הטרוגניות עד 7 תלמידים, ליווי טלפוני יומי כחלק ממערך הלמידה המותאמת אישית לצרכי התלמיד ע"י מחנכי הכיתות, מורים מקצועיים או תומכי הוראה.

3 תגובות
 1. Anat Matri אמר/ה

  רשת מחסני השוק מתרימה כעת את לקוחותיה …
  מחשב לכל ילד…10 שח מינימום.
  הבעיה היותר רצינית היא תשלומים עבור שרותי אינטרנט…החברות שמספקות שרותים אלה מקווה שירצו לספסד או להשיג תמיכה ממשלתית שאכן אפשר יהיה לכולם ללמוד.

 2. מרסל אמר/ה

  אין שום צורך במחשבים ובחיבור לאינטרנט.ניתן לשדר שעורים ב12 ערוצים בטלויזיה, ל12 כיתות הלימוד.
  בכך מבטלים את הצורך בציוד וגם מקיימים הפרדה בין התלמידים.
  אבל, מתברר שלא משרד החינוך ולא המורים, מסוגלים להפעיל את המוח למציאת פיתרונות.

 3. צליל אמר/ה

  בס"ד
  יישר כוח המתנדבים בעם. פיצי גדול מהחיים. תחזקנה ידי המורים והמחנכים.
  רעיון אדיר למרסל. להשיב עטרת הטלויזיה החינוכית למקומה אולי ? געגועים…. הדבר הכי טוב שאי פעם נברא בידי הממסד התקשורתי הוא הטלויזיה הממלכתית לילדים. ולשדר לכולם בערוצי מולטימדיה את שיעורם לפי גילם?

  לסגור את התקציבים למשרד המחלה המכונה בטעות "משרד הבריאות" ולהשקיע את כל המשאבים בתשתיות חינוכיות. הכל לטובה. הקורונה מקדמת את משרד החינוך שהיה תקוע במאה ה 19 למאה ה21. וזה העיקר באמת. למי איכפת שמשרד הדואר, הרווחה , חרוב הממסד החולה של העולם לא מתפקד? זה סופם ויפה שעה אחת קודם! אם נשקיע בחינוך ונפריט את משרד הבריאות כך שרק מי שאוהב להזיק לעצמו ילך לרופאים המדומים, העולם יעלה מדרגה נכבדה מבחינה אנושית חברתית והתפתחותית.

  בנוסף למרסל חשובה גם רשת מחשבים לכל שכונה. מחשב חינם בכל בית. הוראה יחידנית לכולם יחד ולכל תלמיד לחוד בייחוד.

  ולא לשכוח להשקיע במלוא הכוח בתנועות הנוער שאסור לוותר עליהן ולשים שביעית על השקרים של הדוקטורים!

לא ניתן להגיב