חיי כלב | הצעד הראשון בחיים חדשים • בית מחסה לכלבים בחיפה

קרמבו מאגודת צער בעלי חיים בחיפה

מקום של התחלות חדשות לבעלי חיים • צער בעלי חיים בחיפה

גם בימי הסגר, פועל צער בעלי חיים מדי יום, ומספק מחסה למאות כלבים במסעם למציאת בית חם ואוהב. שוחחנו עם שאול לפיד, מנהל בית המחסה בחיפה, על החששות, כמות האימוצים וההתנהלות בסגר.

פתוחים בכל מצב

איך עוברים עליכם ימים אלו, לפני סגר?
“אנחנו עובדים כרגיל, במלוא המרץ. לאחר האימוץ הרחב שפקד אותנו בסגר הראשון, קיבלנו עוד המון כלבים שמחכים לבית. מתחילת תקופת הקורונה לא הרגשנו שינוי ברמת העבודה. אנחנו גוף חיוני, אנחנו נשארנו ונישאר פתוחים בכל מצב”.

כלב לאימוץ (צילום: צער בעלי חיים - חיפה)
כלב לאימוץ (צילום: צער בעלי חיים – חיפה)

״הכלבים חיים אצלנו בתנאים מאוד טובים, חשוב לנו שהם יגיעו לבתים כאלו״

האם בסגר הקודם הרגשתם שינוי בכמות הדרישות לאימוץ?
“בסגר הקודם הייתה עלייה בכמות הדרישות לאימוץ. חששנו שעלייה זו תוביל גם לעלייה בכמות הנטישות. לשמחתנו, לא ראינו עלייה כזאת”, מספר לפיד. “אנחנו לא ממהרים לתת כלבים. חשוב לנו לוודא שהכלב מגיע לבית יציב ואוהב, למקום שהוא יוכל למצוא בו בית לטווח הארוך”. לפיד אף מספר על מקרים בהם העדיפו לחכות עם מתן הכלבים והדבר הוביל לתגובה שלילית ואלימה מצד המאמצים. “היו ויכוחים שהובילו לשיימינג בפייסבוק וברשתות החברתיות. הכלבים אצלנו חיים בתנאים מאוד טובים, חשוב לנו שהם גם יגיעו לבתים כאלו”.

תמיד שמחים למתנדבים חדשים

מה מבחינת כוח אדם? הרגשתם מחסור בכמות המתנדבים?
“הצטרפו אלינו המון אנשים שבחל”ת או שפוטרו. יש המון ביקוש להתנדב. מתחילת תקופת הקורונה, מספר לפיד, הם לא הרגישו במחסור בכוח אדם. “אנחנו עמותה ותיקה. יש לנו אנשים שמלווים אותנו עשרות שנים. יחד עם זאת, אנחנו תמיד שמחים שאנשים באים עם רצון להתנדב”.

ריי, מס לוחית: 14063 (צילום: צער בעלי חיים חיפה)
(צילום: צער בעלי חיים חיפה)

חוששים שכמות הנטישות תעלה

האם ישנן דאגות לפני הסגר?
“כפי שחששנו מעלייה בכמות הנטישות לקראת הסגר הראשון, זה קיים גם עכשיו”. לפיד גם מוסיף גם כי מאחר ועיקר הביקוש הוא לגורים ולכלבים קטנים, נוצר מהם מחסור. מאחר ועבודתם במהלך הסגר לא תשתנה, צפויים צער בעלי חיים לפעול כרגיל.

הסיפור שלי | החוויה שלי עם צער בעלי חיים

לאחר חודשים ארוכים של שכנועים ועשרות הבטחות שאנחנו נטפל בו ונדאג לו, הסכימו ההורים של אחי ושלי, לאמץ כלב. המועד הנקבע להגעה לצער בעלי חיים – יום שישי של אותו שבוע. הדבר שמשפחתי ואני לא ידענו אז, זה עד כמה אותו יום ישנה את החיים של כולנו.

אולי אני עדיין לא מוכן לזה

תחילת אותו יום גרמה לי לחשוב שאולי אימוץ כלב הוא לא בשבילי. כל כך הרבה כלבים, כל כך הרבה עיניים מבקשות, מחכות לצל שיוטל עליהם כשיבואו אנשים, כל אחד, לא משנה מי, יפתח את הכלוב, ויקח אותן. יאמץ אותן. יהיה עבורן מה שאף אחד עדיין לא היה עבורן. מי אני שאחליט את מי אדון להתחלה חדשה ואת מי אשאיר? ״אני חושב שבסוף אני לא רוצה כלב״, אני אומר להורים שלי תוך כדי שאנחנו מתקדמים לעבר המשרד כדי להודיע שהיום זה לא היום.

02/08/13 – היום בו הבאנו את צ׳יטוס (צילום: זיו אביב)

״לא הייתה אופציה אחרת, היא הייתה שלנו״

אנחנו נכנסים, ההורים שלי מחכים לתורם ואני בינתיים משוטט. אני רואה את התעודות על הקיר, את איגרות התודה של המשפחות שנכנסו כאן וסופן היה שמח יותר משלנו, ואני רואה משהו נוסף. ״היא הגיעה אלינו אתמול. מצאנו אותה ברחוב אחרי שברחה מבעלים מתעללים״, מספרת לי המתנדבת תוך כדי שאני בוחן את הכלב הכחוש, העצוב, החסר תקווה ששוכב מולי, מתחת לשולחן המשרד. ״הבעלים שלה קשר אותה בחוץ כל יום, לא הביא לה לשתות ולאכול. היא החליטה לברוח״. נכון, אין לי את הזכות לבחור בין עבר ועתיד של כלב אחד לבין השני, אבל גם אין לי את הזכות להמשיך את היום כשאותה כלבה שוכבת שם. כבר לא הייתה אופציה אחרת, היא הייתה שלנו. אנחנו היינו שלה.

זכינו לסיפור חדש

היום צ׳יטוס כבר בת 10, מכלבה כחושה, עזובה, חסרת תקווה, הפכה לכלבה חברותית, אוהבת, חיה. צ׳יטוס עדיין סוחבת איתה קשיים שנוצרו כתוצאה מההתעללות, שלצערנו עמוקים מדי כדי לפתור, אבל היא זכתה לסיפור חדש. אנחנו זכינו לסיפור חדש. צער בעלי חיים היה המקום בו הכל התחיל, באותו יום שישי בצהריים בצער בעלי חיים בחיפה.

צ׳יטוס היום (צילום: זיו אביב)

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. קרן אמר/ה

  כתבה יפה זיו. כאחת שמאוד מחוברת לעולם בעלי החיים, ולעולם לא אתפוס איך אפשר לנטוש חיות, ועוד התעללות???!!! נקווה שתרמת רבות לכך שיבואו עוד רבים לאמץ כלבים, ולא רק גורים. הסיפור האישי עם צ’יטוס נוגע, ומוסיף לכתבה. בקיצור אהבתי הכתיבה הזאת.

 2. מיכל אמר/ה

  כלבה יפיפיה. שמחה שמצאה בית ואתם נהנים מחברתכם!

 3. שלומית אמר/ה

  מדהימים

 4. בורי אמר/ה

  יותר כתבות בנושא חייבים להגביר מודעות חזק ואמץ לאמץ

 5. רמבי אמר/ה

  שאלה לכול אוהבי הכלבים:
  איך קוראים לכלב שנראה בדיוק בדיוק כמו כלב?………….

  בול דוג.

 6. זהבה אמר/ה

  ברכות שנה טובה ובריאות לשאול לפיד, לכל המתנדבים ולכל הנשמות הטובות ההולכות על ארבע.
  כלב הוא חברנו הטוב ביותר אבל תמיד נשאר הילד הקטן שיש לטפל בו, להאכיל אותו, לרחוץ אותו, לשחק איתו, לטייל איתו וכו’. לצערנו יש אנשים המאמצים כלב בלי להבין זאת וכאשר נמאס להם מהמטלה נוטשים אותו. יש חולי נפש המתעללים בכלבים והללו בורחים. פלא שאינם מפקירים ונוטשים את ילדיהם הדורשים טיפול.
  צער בעלי חיים עושה עבודת קודש כאשר לוקחים חסות על הכלבים ומשתדלים למצוא להם בית טוב.
  נאצ’ו שלנו הגיע משם. כלב מקסים שנמצא משוטט בסביבות עוספייה ונראה שעבר התעללות.היה כבן 5-6.
  הוא אתנו שנתיים וכולנו משוגעים עליו. כלב פרוותי ענק, משיר המון שיער ומלכלך ברמות. למרות זאת מוסיף אושר רב לביתינו. קבלת הפנים הלבבית הנאמנות והעינים הטובות שוות את המאמץ הכרוך באחזקתו. נשמה טובה.
  יישר כוח לפועלכם בצער בעלי חיים ושוב שנה טובה ובריאות.

הגיבו כאן לכתבה