מחסנים נטושים בכניסה לחיפה: מדוע העירייה לא מתערבת?

שטחים נטושים במקום שכונות מגורים

ב-01/09/2020, הגישה חברת מועצת העיר יעל שנער, שאילתה לראש העיר, בדבר שטחים נטושים הממוקמים בדרום העיר חיפה, שאינם שייכים לעירייה ושמטרת נוכחותם טרם התבררה. בשאילתה, קראה שנער לעירייה לפנות שטחי אחסון נטושים שהם בסיסי צבא, וביקשה לדעת באילו פעולות נקטה העירייה בשנתיים האחרונות, בשביל לקדם פינוי אותם שטחים.

אזור המחסנים הנטושים (מתוך מפת גוגל)
אזור המחסנים הנטושים (מתוך מפת גוגל)

יעל שנער מסרה לחי פה:

ברחבי הארץ, צה”ל ומשרד הביטחון מפנים בסיסים ממוקדי אוכלוסייה כחלק מהעתקת בסיסי צה”ל לנגב. בחיפה יש עתודת קרקע בפריים לוקיישן בכניסה לעיר: קרוב לים, למוקדי תחבורה ציבורית ולעורקי תנועה מרכזיים. אך כשנכנסים לעיר הדבר הראשון שרואים זה מחסנים ריקיים כעשור, במקום אפשר לבנות שכונה שלמה, על קרקע שטוחה וזמינה – במקום לגזול עוד ריאות ירוקות בעיר.

העירייה לא ממהרת

השאלה הניצבת בראש מחלוקת סביבתית זו היא מדוע הייתה נחושה העירייה להשאיר שטחים ריקיים אלו מההתחלה? מדוע לא נעשה דבר בנידון מוקדם יותר? מצד העירייה טרם נקבע מועד לדיון בשאילתה זו וטרם התקבלה תגובה מצדם. נוסף על כך, טוענת יעל שנער כי היום חודשים רבים חולפים לפני שהצעות שאילתות עולות לדיון; זאת בניגוד לתקופת השלטון הקודמת. ביחד עם יעל שנער, חי פה יעדכן בהתפתחות פרשה זו.

כתבתו של זיו אביב

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. דיכטבסקי כרמלה אמר/ה

  גם ברחבי העיר מלא מבנים נטושים

 2. דיכטבסקי כרמלה אמר/ה

  גם בתוך העיר מלא מבנים נטושים

 3. צחי הוד אמר/ה

  לפי דעתי, במקום למכור לתושבים פנטזית על מנהרות ורמפות, היו צריכים בשנייה שהם נכנסים לתפקיד לעבוד על פינוי מחנות צה”ל מהחופים הנהדרים:
  במ”ב: יכול להיות פנינה תיירותית, עם מלונות נמוכים 2-3 קומות ופארקים ךקראוונים ולקמפינג עם גישה קצרה לחופי הרחצה באמצעות גשרים
  הבה”ד בבת גלים: שכונת מגורים עם קרבה לים, ואולי מרינה קטנה שתשמש את היאכטונרים ותהווה מוקד תיירותי (המרינה לפי דעתי עדיפה בנמל המערבי בתוך נמל חיפה – יותר גדולה – יותר מוגנת ותהווה חיבור טיבעי לנמל המערבי שיהפוך פתוח לתיירות)

 4. רפי רפול - חסון. אמר/ה

  יפה מאוד יעל שנער,חברת מועצת העיר חיפה.הירוקים.נכחתי אישית בישיבות מועצת העיר וראיתי אותה,. את דאגתה לתושבי העיר הכרמל,חיפה.מרשים יעל.כל הכבוד לך.שבוע טוב לך ,יעל.המשיכתי לעשות ,כאמור,למען חיפה היפה והיקרה לנו.כולנו.

 5. אייל אמר/ה

  חולדאי מסלק מחופי תל אביב מפגע אחר מפגע ובחיפה רק מוסיפים עוד ועוד. עוד שתי מסילות רכבת, עוד חשמול, עוד גדרות, עוד נמל מפרץ עם עורף לוגיסטי ענק, וחוות המיכלים שלא זזה למרות שהוחלט לפנותה מזמן. במקרה של השטח המדובר, טענתי שצריך להצמיד את תוואי הרכבת לכביש ההגנה, ולהרוויח את כל השטח הנפלא הענק הזה של הבסיס המדובר כשהוא ‘נקי’ ממסילות רכבת וקווי חשמול שיהרסו כל אפשרות להשתמש בו. השטח הזה יכל להיות שכונת מגדלי מלונות, מגורים ועסקים בדומה לשכונה שמקימה בת ים בדרומה (פארק הים). חיפה יכלה להרויח אלפי חדרי מלון, מגדלי מגורים ועסקים הקרובים לתחנת חוף הכרמל מה שהיה הופך את השכונה הזאת למבוקשת ביותר ומייצר אלפי מקומות תעסוקה נוספים. זה חלם ממדרגה ראשונה. אפשר עוד לפני הפינוי שלו להתחיל עם בניית תוואי הרכבת החלופי שייצמד לדרך ההגנה מול בתי הקברות. מימון העתקת המסילה מזרחה לכביש ההגנה יגיע משיווק הקרקעות בעתיד. זאת יכולה להיות שכונה שתיראה כמו בדובאי – לגונה קטנה, טיילות, מגדלי מלונות ומגורים מפוארים. אין אצלנו חזון!!!

 6. יעל אמר/ה

  יעל, יישר כוח!

הגיבו כאן לכתבה