“הפסיקו להרעיל אותנו!” | הפעילים הגיעו למשרדים הראשיים של תש”ן

הפגנה בתש"ן בהרצליה (צילום: מגמה ירוקה)

דורשים לסגור את המפעלים המזהמים | הפעילים הגיעו היום למשרדי תש”ן הראשיים (ה’ 10/9/20)

פעילי ופעילות ארגון “מגמה ירוקה” יחד עם תושבי קריית חיים הגיעו הבוקר חמישי 10/9/20 עד למשרדי תש”ן בהרצליה פיתוח, ומחו בדרישה לסגירת תש”ן, בז”ן ואישור החלטת ממשלה לקידום תכנית מפרץ החדשנות.

הפגנה בתש”ן בהרצליה (צילום: מגמה ירוקה)

דליפות של חומרים מסרטנים בלב אוכלוסיה עירונית

מיכלי תש”ן הנמצאים על קו החוף ובצמוד לשכונת דגניה בקריית חיים מביאים לאחוזי תחלואה גבוהים במחלות סרטן בקרב תושבי האזור. 43 מיכלי הנפט שנבנו בשנות ה-30 של המאה הקודמת נחשבים היום לטכנולוגיה “המתקדמת ביותר” לאגירת נפט. בפועל תחזוקת המיכלים רעועה והפיקוח על איכותם רשלני. אלה מובילים לדליפות חמורות של חומרים מסרטנים המביאים לזיהום אוויר, זיהום קרקע במקרים רבים גם למוות.

חוות מיכלי הדלק תש"ן. ברקע קריית חיים (צילום: ירון כרמי)
חוות מיכלי הדלק תש”ן. ברקע קריית חיים (צילום: ירון כרמי)

הפגנות תושבים מדי שבוע בקריית חיים

בחודשים האחרונים תושבי האזור מדווחים על מפגעי ריח חוזרים ונשנים ויצאו במהלך הקיץ למחאות שבועיות מחוץ לחוות המיכלים בדרישה לסגירתה. במהלך המחאות נחסם ציר מרכזי בקריות, ובעקבות הלחץ הציבורי חברת תש”ן זומנה לשימוע במשרד להגנת הסביבה, במסגרתו התגלו – עד כה – 5 מיכלים דולפים.

במגמה ירוקה אומרים:

ההגעה לתש”ן באה להעביר את המסר לדרגים הגבוהים, אשר אינם נמצאים בקו האש וגורמים לסבל רב לתושבי האזור ולעובדיהם.

בחודשים האחרונים הוגשה הצעת מחליטים לקידום מפרץ החדשנות וסגירת התעשייה המזהמת במפרץ חיפה, אך משרד הכלכלה מעכב את התכנית. בידיו של עמיר פרץ, נתונה היכולת לשנות את ההחלטה. דאגה לעובדים היא דאגה לבריאותם ודאגה למקום עבודתם לטווח הארוך. שמירה על הסטטוס קוו איננה מקדמת אף זכות שכזו. על עמיר פרץ לקחת יוזמה ולקדם את החלטת הממשלה לקידום תכנית מפרץ החדשנות.
זיו פישמן, פעיל סביבתי וחברתי מקריית חיים , מוביל את מאבק תש”ן.

זיו פישמן ממובילי מאבק תש”ן מסר לחי פה:

אנו התושבים המובילים את המאבק משתפים פעולה יחד עם כל הארגונים הסביבתיים באזור ומודים לכולם על ההתגייסות למען המאבק החשוב הזה ולארגון מגמה ירוקה שיזם את המחאה היום. אנחנו דורשים מהממשלה להוביל להחלטת ממשלה שתביא לסגירת חוות המיכלים והמפעלים המזהמים כמה שיותר מהר ולהבריא את האזור.

נמאס לנו לחיות בסכנה תמידית ולחלות בסרטן ומחלות זיהומיות, ולסכן את החיים שלנו ושל הילדים שלנו אנחנו התושבים רוצים לזה סוף אנחנו רוצים להבריא את האזור.

הממשלה חייבת להבין ולעשות מעשה כי אין גורם אחד שיגיד אחרת מאשר שמיקומם של מיכלי תש”ן לא בסמיכות מגורים. לא נעצור ולא נשקוט עד שתתקבל החלטה להעתקת המיכלים אנחנו נמשיך במאבק ולא נוותר כי הבריאות שלנו היא מעל לכל דבר ועניין.
מאיה חן חלדר

מאיה חן חלדר, מארגנת קהילתית במגמה ירוקה מפרץ חיפה:

הבאנו היום את מחאת תושבי קרית חיים להרצליה פיתוח, וערכנו טקס אזכרה לקרבנות תש”ן בתוך בניין הנהלת החברה – במקום שבו הם לא מריחים את הנזקים להם הם גורמים בחיפה – כדי להגיד שאין יותר מקום לתעשייה המזהמת במפרץ חיפה. חייבת להתקבל החלטת ממשלה לסגירת התעשייה ואימוץ תוכנית מפרץ החדשנות. אנחנו מפצירים בשר הכלכלה עמיר פרץ לקדם תוכנית ממשלתית, כי רק היא תבטיח פתרון הוגן וצודק לעובדי התעשייה.
הפגנה בתש”ן בהרצליה (צילום: מגמה ירוקה)

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. אני אמר/ה

  כל הכבוד ⁦❣️⁩ חברות וחברים יקרים על פעולותיכם.
  יישר כח!
  ביחד נסגור את הרעה החולה הזו בז”ן את תש”ן.
  די להרעלה לתחלואה ולמוות שאנו עוברים מדי יום ביומו.

 2. אורלי אמר/ה

  רק ביחד ננצח.חשוב שצעירים מובילים נם וותיקים מאבק.זה עתיד שלהם.קדימה.תגדילו שורות בפעילים צעירים.ככה תנצחו

הגיבו כאן לכתבה