הזוכים בפסטיבל הסרטים – חיפה 2014.

הסרט “את לי לילה” זכה בפרס קרן תרבות חיפה לסרט הטוב ביותר בתחרות הקולנוע הישראלי העלילתי בפסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-30 חיפה

הסינמטק_בפסטיבל_הסרטים._צילום_-_חי_פה_בשטח.JPG

הסינמטק בפסטיבל הסרטים. צילום – חי פה בשטח

תחרות הקולנוע הישראלי העלילתי


את_לי_לילה_1.jpg

את לי לילה
חבר השופטים: סאבולץ’ האידו (תסריטאי ובמאי הונגריה), אלברט ווידרשפיל (מנהל פסטיבל הסרטים המבורג, גרמניה), אילון רצ’קובסקי (מפיק,ישראל), פרופ׳ אבנר פיינגלרנט (במאי ויוצר קולנוע ראש בית הספר לאמנות הקול והמסך במכללה האקדמית, ספיר), ד”ר יעל מונק (מרצה, האוניברסיטה הפתוחה ישראל).
הסרט “את לי לילה” זכה בפרס קרן תרבות חיפה לסרט עלילתי בסך 100,000 ₪. בימוי: אסף קורמן תסריט: לירון בן שלוש, מפיקים: חיים מקלברג, אסתי יעקב-מקלברג. מפיקים שותפים: משה אדרי, לאון אדרי, יגאל מוגרבי.
הסרט מביא את סיפורה של חלי המקדישה את חייה לטיפול באחותה גבי הסובלת מפיגור שכלי. כשנכפה עליה להעביר את גבי למעון, נפער חלל שמאפשר את כניסתו של גבר לחייה, אבל הקשר המורכב עם האחות יוצר משולש חולני. מנימוקי השופטים: הסרט נטווה בעדינות עם דקויות רבות אודות דיוקן רגיש של מערכת יחסים מורכבת ביותר.
הסרט “עמק” זכה בפרס לסרט ביכורים עלילתי ע”ש ענת פרחי ז”ל, בסך 30,000 ₪ בימוי: סופי ארטוס. הפקה: דוד מנדיל, משה אדרי, לאון אדרי. שלושה בני נוער רגישים ממגדל העמק נאלצים להתמודד עם אלימות בבית ובבית הספר. סיפור של ידידות שבו מתגלה עולמם של המתבגרים; עולם שבו הרצון למות או להרוג והשאיפה לחיים מגדירים את גורלם. מנימוקי השופטים: הסרט חושף מצבים ריאליסטיים של אלימות בפריפריה הישראלית, תוך שמירה על קצב נכון, שפה קולנועית משובחת ועריכה מדודה.
עמק.JPG
עמק
פרס לתסריט, בשיתוף איגוד התסריטאים בסך 8,000 ₪ הוענק לתסריטאית לירון בן שלוש על התסריט לסרט “את לי לילה”
מנימוקי השופטים: התסריט מצליח לשרטט סיפור אודות הכלה, חמלה ואהבה על כל צורותיהן.
פרס השחקנית בסרט עלילתי תרומת Nu Image LA בסך 10,000 ₪ הוענק לשחקנית לבנה פינקלשטיין על משחקה בסרט “מיתה טובה”. בימוי: שרון מימון וטל גרנית. מפיקים: חיים מקלברג, אסתי יעקב-מקלברג, טליה קלינהנדלר, אסנת הנדלסמן קרן, תנאסיס קראטנוס. מנימוקי השופטים: לבנה פינקלשטיין משחקת דמות שברירית אשר נעה בצורה משכנעת על הקו הדק שבין קומדיה לטרגדיה. משחקה מתמצת את הדרמה כולה.
מיתה_טובה.JPG
מיתה טובה
פרס השחקן בסרט עלילתי תרומת Nu Image LA בסך 10,000 ₪ הוענק לשחקן נוה צור על משחקו בסרט “עמק”. בימוי: סופי ארטוס. הפקה: דוד מנדיל, משה אדרי, לאון אדרי. מנימוקי השופטים: נוה צור משחק תפקיד מאד קשה אשר מתפתח בהדרגה על פני 90 דקות, מדמות שאינה מעוררת אהדה לדמות המצליחה לעורר סימפטיה ואף כבוד בקרב הצופים.

תחרות הקולנוע הישראלי התיעודי

חבר השופטים: ירון כפתורי (מפיק ובמאי- ישראל), ענת יוטה צוריה (במאית ותסריטאית, ישראל), סבסטיאן מץ (במאי, גרמניה).
הסרט ‘פתלתל’ זכה בפרס לסרט תיעודי ישראלי ע”ש רוזליה כץ ז”ל, בסך 30,000 ₪ תרומת שמעון רוט. סרטם של אבי בלקין ואבי לוי.
אין נוף משוחרר מסיפור. אנו יוצאים למסע שיט בן זמננו לאורכו המפותל של הירקון, ממוצאו בראש העין ועד לשפך הים בתל אביב, על מנת לספר את סיפורם הלא ידוע של מימיו. מנימוקי השופטים: מצאנו את הסרט כיצירה שלמה מורכבת בעלת שפה קולנועית נועזת, וחזון אסטטי ואמנותי ייחודי. בעזרת סיפורו של נחל הירקון מביאים היוצרים את סיפורה של מדינת ישראל על חלומותיה הגדולים, הנפילות והניסיונות לתקנם.
פתלתל.JPG

פתלתל
ציון לשבח הוענק לסרט התיעודי ‘מול התוהו שבה’. בימוי: יעקב ינאי ליין. הפקה: סילבן ביגלאייזן
מסע הנע בין קבלה, הרואין, כאוס וגאולה. בגיל 14, ברח יעקב ינאי ליין לרחובות תל אביב והפך לנרקומן, כשלבסוף מצא את עצמו קולנוען בירושלים המספר את מסע חייו בסרט. זהו סרט החוקר והחותר לעבר המושג “בית”. מנימוקי שופטים: הסרט מתאר ברגישות מערכת יחסים של אם ובנה, מציאות של חיפוש זהות בסגנון ויזואלי ייחודי ואישי.

תחרות סרטים קצרים וסרטי אנימציה

חבר השופטים: ירון שין (המרכז האקדמי ויצו חיפה), יעל פרלוב (מפיקה ועורכת), פרופ’ רוני אורן (מאייר ובמאי אנימציה).

מענק קרן מקור לקולנוע וטלוויזיה ע”ש שרון עמרני, לסרט קצר- עצמאי
בסך 10,000 ₪, הוענק לסרט ״ענפים שבורים״. בימוי: אילה שרוט
מנימוקי חבר השופטים: עבודה דוקומנטרית ומרשימה בהיקפה המשלבת אנימציה ככלי קולנועי לכל דבר. צלילה לעולם קסום ואישי העוסק בנושא אוניברסאלי.
ציון לשבח לסרט קצר עצמאי הוענק לסרט “גלם”. בימוי: אלון סהר
מנימוקי חבר השופטים: עבודה מפתיעה ובועטת הבוחנת נושא טעון באמצעים שאינם שגרתיים ומעלה שאלות על עשייה קולנועית ונקודות ההשקה בין האותנטי-דוקומנטרי, לדרמטי המבוים.
מענק קרן מקור לקולנוע וטלוויזיה, ע”ש שרון עמרני, לסרט קצר שנוצר בבתי ספר לקולנוע בישראל, בסך 10,000 ₪ הוענק לסרט ״משרה מלאה״. בימוי: מיה צרפתי. אוניברסיטת תל אביב, המחלקה לקולנוע ולטלוויזיה.
מנימוקי חבר השופטים: מיקרוקוסמוס מלא הבעה ועומק, המתחולל בין שני אנשים הלכודים בחדר אחד, ומהתל ברגשות הצופה בווירטואוזיות תסריטאית. בבימוי חד ומדויק ובמשחק משובח ומרוסן – מצליח הסרט לסחוף לרגש ולהפתיע את הצופה.
ציון לשבח הוענק לסרט קצר שנוצר בבתי ספר לקולנוע בישראל: ״זוכרת שהתנשקנו״ בימוי: נאיף חמוד. ביה”ס לקולנוע וטלוויזיה סם שפיגל, ירושלים. מנימוקי חבר השופטים: רגישות ועדינות, מתח וארוטיקה מרומזת המבוימים ביד בוטחת, עבודת צילום וסאונד מרהיבים ועריכה משובחת יוצרים רגע משמעותי, אותנטי ומלא חמלה.
פרס אלי גלפנד לסרט אנימציה בסך 5,000 ש”ח הוענק לסרט ״LUMA״.
בימוי: כרמל בן עמי, סוהיני טל. בצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים
מנימוקי השופטים: העיצוב המשובח של הדמויות והסביבה, הבימוי הרגיש של הדמויות המונפשות, והתסריט המשויף והנוקב, יוצרים אמירה העוסקת בפלישת העולם הדיגיטלי אל המרחב האינטימי של בית ומשפחה, באמצעים מלאי פנטזיה ומעוררי השראה אמנותית.
ציון לשבח הוענק לסרט אנימציה : ״A Way of Being״ בימוי: קובי ווגמן
בצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים – היחידה לאנימציה.
מנימוקי חבר השופטים: עבודה מדויקת ויפהפייה המצליחה לתאר דמות אנונימית וסימבולית ולהנפיש אותה באנושיות, רגישות, דיוק ובטכניקה העשויה לעילא.

תחרות עוגן הזהב לקולנוע ים תיכוני

חבר השופטים: קנוט אלסטרמן (איש תקשורת,מבקר קולנוע וסופר-גרמניה), אסתי יעקב-מקלברג (מפיקה-ישראל), טובה אשר (עורכת ותסריטאית-ישראל) .
פרס עוגן הזהב לסרט המצטיין אשר צולם במדינות אגן הים התיכון הוענק לסרט ‘שנת חורף’. בימוי: נורי בילגה ג’יילן.
“שנת חורף”, זוכה דקל הזהב בפסטיבל קאן 2014, מתרחש במהלך לילה מושלג באמצע החורף, במלון קטן במרכז אנטוליה. איידין, בעל המלון, מתגורר שם עם אשתו הצעירה, שאינה מאושרת בנישואיה לו, ועם אחותו הגרושה.מנימוקי השופטים: הסרט משקף את המבנה החברתי של המעמד הכפרי בדרך אישית ונוגעת. זו יצירת מופת מיוחדת שמשתמשת בנוף כדמות נוספת. סרט אוניברסאלי מורכב שעוסק במוסר, אובדן החלומות והדמיון וחודר עמוק יותר ויותר אל מעמקי נפשו של האדם.
ציון לשבח בתחרות עוגן הזהב הוענק לסרט ‘אויב הכיתה’. בימוי: רוק ביצ’ק.
בכיתה אחת בסלובניה האווירה קשה. המחנכת האהובה יוצאת לחופשת לידה ואת מקומה תופס רוברט, מורה צונן וחמור סבר. כשסבינה השקטה והביישנית מתאבדת בלי להשאיר מכתב או הסבר, פורץ מרד.מנימוקי השופטים: חדר הכיתה הנו מעבדה אנושית של בני נעורים, החוקרים שאלות מהותיות אודות משמעות החיים בדרך אינטנסיבית ומהפנטת.

תחרות פדאורה

חבר השופטים: גידי אורשר (מבקר קולנוע, גלי צה”ל -ישראל), יהודה סתיו (מבקר קולנוע, ידיעות אחרונות- ישראל), דוברובקה דוקיק (מבקרת קולנוע, סרביה)
בפרס תחרות “הבמאים של המחר” בחסות “פדאורה” – איגוד מבקרי הקולנוע האירופי והים תיכוני – זכה הסרט “לוויתן” של הבמאי הרוסי אנדריי זבייגינצב . מנימוקי השופטים : פרס פדאורה לסרט הבינלאומי הטוב ביותר מוענק לסרט לוויתן על הנרטיב המטאפורי, ההיבטים המיתולוגיים ועוצמתו החזותית.
בפרס “פדאורה” להישג אמנותי בסרט ישראלי עלילתי זכה הסרט “את לי לילה” של הבמאי אסף קורמן. מנימוקי השופטים: השופטים ציינו את הישגיו האמנותיים והאנושיים היוצאים מן הכלל של התסריט, המשחק, הצילום העיצוב האמנותי והבימוי של הסרט.
ציון לשבח של איגוד מבקרי הקולנוע האירופי “פדאורה” הוענק לסרט הישראלי “מנפאואר” של הבמאי נועם קפלן . מנימוקי השופטים: על הייצוג העדין של ארבעה אינדיבידואלים הכמהים להשתייכות.

תחרות בין ישראליות ליהדות

תחרות בינלאומית חדשה שסרטיה עוסקים ביחסי הגומלין, בקונפליקטים ובהדדיות שבין שני מושגים אלה. חבר השופטים: ד”ר אריאל פרידמן (ישראל, ראש החוג לתקשורת באורנים- המכללה האקדמית לחינוך), דר’ מרקוס זילבר (ישראל, ראש החוג ללימודים רב תחומיים באוניברסיטת חיפה) הלן שומן (צרפת, עיתונאית וסופרת)
הפרס ע”ש טוביאס ספנסר לסרט הטוב ביותר בתחרות “בין ישראליות ליהדות” על סך 20,000 ₪ הוענק לסרט ‘פליקס ומאירה’ של הבמאי מקסים ג’ירו.
מירה, אישה צעירה נשואה מן הקהילה היהודית האורתודוכסית של מונטריאול, מוצאת קורטוב של חרות מן הכבלים של הדת דרך הקשר עם פליקס, גבר צעיר שמתאבל על מותו של אביו. מנימוקי השופטים: הסרט מעביר בצורה עדינה, מאופקת ובשפה קולנועית מרתקת את המורכבות של החיים בקהילה סגורה ומסורתית אל מול הרוחות המנשבות מהעולם החדש. סופו של הסרט משאיר את טעמן של הדילמות, השאלות והפתרונות האפשריים ואינו מציע תשובה אחת.
ציון לשבח בתחרות “בין ישראליות ליהדות” הוענק לסרט “גיבור עיוור – אהבתו של אוטו ווידט”. בימוי: קאי כריסטיאנסן.
הדוקו-דרמה המרגשת מביאה את סיפורו האמיתי של אוטו ווידט, ‘שינדלר אלמוני’ שהציל יהודים ממחנות המוות הנאצים. ווידט נסע בעצמו לאושוויץ להציל את מזכירתו. מנימוקי השופטים:”בימוי שתופר בחכמה ובקצב בין קטעי ארכיון, עדות דוקומנטרית וסרט עלילה; מציג דמויות מרתקות ומציב שאלות מוסריות.
בתחרות 59 SECONDS לסרטי מובייל שיזמו אלון דאום ודורון ויצמן מחברת
SO CREATIVE בחסות אורנג’ זכה הסרט “דקה אחת ממך” של היוצר אריאל כהן בפרס השופטים בסך 10,000 ₪ . בפרס חביב הקהל מטעם חברת אורנג’ זכה הסרט
DOWN THE DRAIN של היוצרים ליאור עילם וליאור מנלה שזכו במכשיר אייפון 6

תמונות נוספות מטקס הסיום


nh7CDn6fTkIDIwMTQg8u0g_=_פנינה_בלייר_מנהלת_אמנותית_של_פסטיבל_חיפה.JPG

פנינה בלייר המנהלת האמנותית של פסטיבל חיפה
255_B_7On45e8g+ezl+Szu9On3IPnl+vMg6eLg7CDu5eL44ekg5e7y8On3+iDk_=_פרס-ברכה_סלע_מזכיר_העיר_חיפה.JPG
פרס-ברכה סלע מזכיר העיר חיפה

פסטיבל הסרטים חיפה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.