הישיבה הסודית נחשפת | צוק הציע לירוקים להצטרף לקואליציה ולהוביל את איגוד ערים להגנת הסביבה

אביהו האן (צילום: ירון כרמי)

הישיבה הסודית שהתקיימה לפני כשבועיים נחשפה בישיבת מועצת העיר (11/08/20). הירוקים טוענים “הוצע לנו להצטרף לקואליציה ולהוביל את איגוד ערים – מפרץ חיפה” – צוק טוען “הצעתי להם להצטרף לאיגוד”.

מ”מ ראש העיר נחשון צוק, זימן לפגישה לפני כשבועיים את יו”ר הירוקים של חיפה, חבר מועצת העיר אביהו האן, וחבר מועצת העיר מוטי בליצבלאו.

באותה פגישה צוק, הציע לירוקים להצטרף לקואליציה ולהוביל את איגוד ערים להגנת הסביבה חיפה, מאחר והנהגת העירייה לא מרוצה מתפקודו של האיגוד. האן ובליצבלאו טוענים, כי צוק ביקש מהם לשמור על סודיות הפגישה.

ביום שלישי האחרון (11/08/20) בסוף ישיבת מועצת העיר חיפה, עת שחברת מועצת העיר הילה לאופר, מהירוקים של חיפה, דיברה על נושא הזיהום והריחות החזקים שמקורם מתש”ן, מהם סובלים תושבי קריית חיים והעבירה ביקורת על תפקוד איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, שאינו נותן מענה לתושבים עת שפונים להתלונן. צוק ביקש להגיב.

בתגובתו אמר צוק ללאופר:

קיימתי פגישה עם שתי הקולגות שלך יו”ר הירוקים אביהו האן, ומוטי בליצבלאו והצענו להם להצטרף לאיגוד ערים להגנת הסביבה כי אני בכלל לא “מבסוט” ממה שקורה שם. אבל קיבלנו סירוב והם אמרו שלא מעוניינים.
נחשון צוק (צילום: עיריית חיפה)
נחשון צוק (צילום: עיריית חיפה)

לאופר בתגובה לדבריו של צוק:

אנא תדייק בדבריך. ביקשת מהם להצטרף לקואליציה ולהוביל את האיגוד בגלל זה סירבו להצטרף להנהגה.

צוק:

זה שקר. לא ביקשנו מהם לקחת ולהוביל את האיגוד, ביקשנו מהם להצטרף ואני מציע גם לך להצטרף, כי אני בכלל לא מרוצה ממה שהולך שם. אני לא מתבייש להגיד את זה וזה יירשם בפרוטוקול.
אביהו האן (צילום: עיריית חיפה)
אביהו האן (צילום: עיריית חיפה)

יו”ר הירוקים אביהו האם מסר לחי פה בתגובה:

בישיבת מועצת העיר האחרונה צוק, חשף את מה שביקש שיישאר דיסקרטי. כהרגלו הוא לא נאמן למקור פעמיים – פעם אחת בבקשה לסודיות, ובפעם השנייה בפרטי ההצעה של קליש ושלו לירוקים.

אז כן, קליש ונחשון הציעו לירוקים להיכנס לקואליציה ולקחת את הובלת איגוד ערים מפרץ חיפה תוך אמירות קשות על חוסר שביעות רצון מתפקוד האיגוד. ההצעה לא מגיעה מאהבת מרדכי אלא משנאת המן. אנחנו הרי הסיעה הגדולה במועצת העיר ולא רצו את ארבעת המנדטים שלנו אחרי הבחירות, אז מה השתנה?

הסיבה שהציעו לנו הירוקים להיות המלבין של הקואליציה הרעה הזאת היא כי אין לראש העיר רוב להחלטות רבות, והיא היתה מאוד רוצה את ארבעת חברי המועצה הירוקים, החרוצים והאיכותיים איתה. אני בהחלט מבין אותה.

הקואליציה של נחשון צוק ועינת קליש מתפרקת, ראינו את זה אתמול כאשר נחשון, עצמו הסיר הצעה לסדר שהוא העלה כאשר לא עלה בידו לגייס רוב, בזמן שחברי הקואליציה נמנעו או נעלמו. פני הקואליציה כפני העיר, והאכזבה מקליש ענקית.

קליש לא מתעניינת במאבק הסביבתי, היא מעולם לא התעניינה בו באמת ונהגה להגחיך את הירוקים וארגוני הסביבה על אמירתם שבז”ן צריכים לצאת ממפרץ חיפה, וללגלג על הפגנות. אין לקליש מושג ירוק איך לנהל עיר, והיא דואגת מהקואליציה הרופפת שלה. אבל סיעת הירוקים בראשותי לא תיתן לחיפה להתדרדר לוועדה קרואה משל היינו טבריה.

מהאופוזיציה, נצביע עניינית על כל נושא, ונמשיך לפעול ולהציע כל עזרה בשביל לשקם את מפרץ חיפה ולהוציא את המפעלים המזהמים.
ראש העיר – הירוקים לא צריכים, ולא מחפשים ג’ובים וטייטלים בשביל לעבוד, מהאופוזיציה, אנחנו מנהלים דיאלוג ישיר וטוב עם שרים רלוונטיים לרבות שר הביטחון, שר המדע יו”ר ועדות וח”כ. יוזמים פגישות וכתבות עם גורמים בעלי השפעה בכל כלי התקשורת בשביל להשפיע על דעת הקהל ומלווים תושבים בזעקתם הקשה. מהאופוזיציה אנחנו מובילים את המאבק

האן, קורא לכל תושבי מטרופולין חיפה, לא משנה למי הצבעתם, להצטרף אלינו להפגנה המתוכננת ביום ה’ היום, 13.8.2020 בשעה 17:30 בחוף נאות בקריית חיים, כדי לעצור את זיהום האויר והסיכונים הרבים ממיכלי הדלק של חברת תש”ן.

הגיבו כאן לכתבה

13 תגובות
 1. אורית אמר/ה

  מה עשה אביהו בכל שנותיו באופוזיציה של יהב? קשקשן

 2. דן אמר/ה

  בקיצור – הירוקים רק מדברים ומדברים, כשמגיע זמנם לתרום משהו, 100 תירוצים למה לא.
  התעסקות נטו בפוליטיקה של הטלת רפש – ללא עשיה כלל עבור העיר הזו. מה טוב בזה??

 3. בושה אמר/ה

  את מה שהתרחש בישיבת המועצה האחרונה אפשר לתאר במילה אחת: בושה. את חיוך הבוז על פניו של נחשון צוק, שבלשון גסה וללא הצלחה, ניסה להשתיק חברי מועצה, גם המסיכה שעטה על פניו, לא הצליחה להסתיר. אם רק היה יודע כמה פאתטי הוא נשמע, כשהוא משתיק דוברים בגסות, קורא להוצאתם מהאולם, או מאיים עליהם בתביעת דיבה, רק משום שהעזו להביע דיעה. איומים, סתימת פיות ונסיונות השתקה הם נשקם של החלשים. ואין ספק, ההנהגה הנוכחית בחיפה לא רק שהיא כושלת, היא גם מאוד חלשה. ושוב מתברר שמעבר למילים הגבוהות והחלולות, לנחשון צוק ולעינת קליש אין מושג קלוש בדבר. לא בכספים, לא בתכנון, לא בניהול. גם לא בספורט, בתיירות ובים. אין להם מושג בכלום. ובינתיים, במשך כמעט שנתיים, הם רק הורסים. הרסו את חברת יפה נוף, הורסים את אתוס, והורסים את הספורט, את התרבות ואת הרווחה בחיפה. למה? ככה, פשוט כי הם יכולים, ואנחנו הציבור, לא עוצרים בעדם ולא יוצאים לרחובות ומוחים. אנחנו מקיימים הצבעה דמוקרטית הכריז נחשון צוק, שניהל את ישיבת המועצה במקומה של ראש העיר עינת קליש שנעדרה, מבלי שהסיבה להעדרותה ניתנה. הצבעה דמוקרטית? הרי החברים בקואליציה העירונית כפופים וכבולים למשמעת ברזל קואליציונית, ומצביעים כפי שמורים להם שני ראשי העיר שלה, נעדרי הראש והלב, גם במקרים בהם ההצבעה נוגדת את שכלם הישר ואת מצפונם. ההצבעות במועצת העיר חיפה רחוקות מלהיות דמוקרטיות וחופשיות. ראויים להערכה חברי הקואליציה שהירה שלבי, נעמה לזימי ואלי לנדאו שנמנעו מלתמוך במהלך, שנכשל בסופו של דבר, מהלך שאותו יזם והוביל נחשון צוק, ממלא מקום ראש העיר, שתכליתו לנקות את עצמו ואת שותפתו להנהגה מאחריות לקריסתה של חברת יפה נוף, להתנער מאחריות אישית ולגלגל אותה על כלל חברי המועצה. שלושה חברי קואליציה נמנעו, ואחרים עזבו את האולם קודם שהסתיימה ההצבעה, אולי כדי לא להיות שותפים לפארסה ולא להיות חלק מהבושה. מי שצפה בשידור החי מישיבת המועצה, ודאי ראה איך הצעקות באולם הפכו את הגברת שתירגמה לשפת הסימנים בפינה השמאלית התחתונה של המסך למיותרת – הצעקות באולם היו כל כך רמות עד שבודאי גם החרשים וכבדי השמיעה מבין הצופים היו מסוגלים לשמוע. הערה למזכירת העיר, ברכה סלע – במקום להוכיח, מלשון תוכחה, את חברי המועצה, הגיע הזמן שתוכיחי ותעמידי במקומם את שני הבוסים שלך, ולא תהיי שותפה פעילה למצגי השווא החלקלקים והמתעתעים שהם, בעזרתך, יוצרים. לעינת ולנחשון – במקום לנקות אורוות דמיוניות, מוטב שתתחילו לנקות את הרחובות. חיפה, לדאבון לב, מעולם לא היתה מוזנחת ומלוכלכת כל כך. למי שיבוא אחריכם בעוד שלוש שנים תהיה עבודה רבה בשיקום ההרס שאתם זורעים ובניקוי האורווה הגדולה, הבזבזנית והיקרה שאתם עכשיו מקימים.

 4. י. אמר/ה

  האן הקשקשן. לא מאמין למילה אחת שלו.

 5. אבי הראל אמר/ה

  חשוב מאוד שהירוקים ישארו כאופוזיציה לוחמת. התרומה שלהם לאיכות ההחלטות לא תסולא בפז.

 6. ירון חנן אמר/ה

  צודק מאד! אסור לירוקים להיכנס לקואליציה המתפוררת והכושלת של קליש. כמו שסייענו בתקופת יהב למאבק האמוניה ופעילות הצוות המקצועי שריכזתי כחבר אופוזיציה תרמה לשובר השיוויון במאבק המשפטי שניהלה העירייה, כך הירוקים יכולים להצטרף לכל מהלך עירוני להבראת מפרץ חיפה, אילו קליש היתה מנהלת מאבק משפטי וציבורי עיקש כזה, כפי שהיה בימי קודמה.
  את מה שהיא בישלה כאשר הקימה את קואליציית האינטרסנטים הזו, שהיא ונחשון צוק יאכלו לבד…
  בתיאבון!

 7. חסמבה אמר/ה

  חבורת סוד מוחלט בהחלט. כך מתנהלים בעיריית חיפה. תמיד בסודיות, בחשאיות, במחשכים. טוב עשו הירוקים שדחו את ההצעה להצטרף לקואליציה. תרומתכם ופועלכם לטובת העיר מספסלי האופוזיציה איכותית ורבה. המשיכו להיות שומרי הסף של המנהל התקין, ולהיות אוזן קשבת ופה זועק למצוקות התושבים. אביהו, מוטי, יעל והילה – לאיכות, לחריצות, וליושרה שלכם אין דומים. עוקבים אחר פועלכם, תומכים, מעריכים ומודים לכם בשם תושבים רבים.

 8. גלבהרט אמר/ה

  אורית את לא שואלת כדי לדעת, אלא כדי להתריס

 9. גלבהרט אמר/ה

  כדי לעשות לא צריך להצטרף לקואךיצית קליש וצוק שהסכימה לפארק המכולות בקישון. עדיף ל ישאר באופוזיציה ולהגיש ערר. וזו רק דוגמה אחת. יש רבות המוכיחות שאביהו והאופוזיציה תורמים יותר מראשת העיר וסגניה

 10. גלבהרט אמר/ה

  האם אביהו שיקר אותך אי פעם?

 11. רמי אמר/ה

  נכון עשה אביהו שלא לקח ההצעה. אין סיבה להצטרף לקואליציה כושלת, שהוקמה בחטא, שדרכה רצופה מהמורות ונזקיה הולכים ןמתרבים בכל העיר.
  אין הצדקה להציע 4 מנדטים תמורת נזיד עדשים.

 12. לראשי העיר אין כח אמר/ה

  לחיפה דרושה ועדה קרואה.
  אף ראש עיר קואליציוני לא מסוגל לנקות את שכבות השחיתות והבזבוז שיהב יצק לתוכה. עירייה מנופחת עם אגפים כפולים ועכשיו עוד ג’ובים למקורבי קליש וחבריה במנהלת 20304050

 13. חטא היוהרה אמר/ה

  תזכורת למי שהספיק לשכוח: זמן קצר לאחר הבחירות המקומיות, בעת שעינת קליש ונחשון צוק היו עסוקים בהרכבת הקואליציה העירונית, הציע אביהו האן לעינת קליש לשמש כסגן ראש עיר ללא שכר. שיכורי נצחון, מתוך גבהות לב ויהירות, וכהרגלם בבטחון עצמי מופרז, דחו צוק וקליש את ההצעה, ובאטימות אופיינית אולי אף התעלמו ממנה. מתוך חוסר נסיון וחוסר מושג קלוש, העדיפו השניים לרקוח קואליציה המורכבת מרשימות קטנות, בחלקן שוליות וקיקיוניות, בחלקן קצוות קיצוניות, ואילו את שלוש הרשימות הגדולות, המייצגות את המרכז, המיינסטרים של העיר – הירוקים, יונה יהב וצעירי חיפה, והליכוד – השאירו בחוץ, עם חלקן אף סרבו לקיים כל הידברות. כמה אירוני מצידה של קליש לצפות שנאמין לה כשהיא מכריזה שהיא ראש העיר של כולם. ועכשיו, כשקליש וצוק (ואגב צוק, מישהו בכלל בחר בו להיות ראש עיר?) מגלים שניהול עיר זה לא עסק לחובבנים, והגועליציה המקרטעת שהקימו כושלת ומאכזבת, הם שבים ופונים, כדרכם במחשכים, כמעט מתחנפים, לירוקים. נחשון צוק, איש הצללים, איש רב פעלים ותככים, מנסה לרקוח מאחורי גבה של שרית גולן, חברה בקואליציה שהקים, הסכמים נכלוליים. לא יפה נחשון, ככה לא מתנהגים. מה שהצליחו צוק וקליש לעשות עם סיגל ציוני, שאיתה ניהלו משא ומתן מכוער ולא ישר מאחורי גבו של יונה יהב שלא ידע על העריקה שלה דבר, לא הצליחו לעשות עם הירוקים. כבוד לאביהו ולמוטי שלא נכנעו לפוליטיקה הקטנה והקטנונית שקליש וצוק מנהלים. אם קליש וצוק קיוו לגרום לירוקים ליישר איתם קו, ובכך לשפר את תדמיתה הרעועה של ההנהגה בחיפה, תוך שהם מחייבים את הירוקים במשמעת קואליציונית ומשיגים שקט תעשייתי במועצה, הרי שהם נכשלו כישלון חרוץ, למזלם של תושבי העיר. הירוקים הם אחד הנכסים האחרונים שנשארו לחיפה ואסור שקליש וצוק יפגעו בו. על חטא היוהרה משלמים, ועכשיו קליש וצוק, בדרך הקשה ומלאת המהמורות, לומדים אולי שיעור בצניעות. כמעט שנתיים שהם נמצאים בלמידה, ולמרבה הצער והאכזבה, חיפה בהנהגתם מידרדרת מראש הצוק אל פי תהום ונמצאת בנסיגה מתמדת.

הגיבו כאן לכתבה