בית העלמין הישן בנווה דוד בחיפה יורחב

בית העלמין כפר סמיר בחיפה (צילום: ירון כרמי)

בית העלמין הישן בשכונת נווה דוד בחיפה יורחב במסגרת התוכנית להתחדשות מתחם “המלך שלמה”.

במסגרת תוכנית ההתחדשות העירונית של עיריית חיפה הוחלט גם על הרחבת בית העלמין הישן הנמצא בלב ליבה של שכונת נווה דוד בחיפה.

שמואל גלבהרט (צילום: ירון כרמי)
שמואל גלבהרט (צילום: ירון כרמי)

סגן ראש העיר לשעבר מטעם הירוקים שמואל גלבהרט, אדריכל ומתכנן ערים במקצועו, פנה ל”ירוקים של חיפה” כדי לברר אודות תוכנית ההתחדשות העירונית בנווה דוד.
זאת , לאחר שנחשף אליה וציין, כי הרחבת בית העלמין צפונה, לכיוון רחוב שלמה המלך, באה על חשבון שטח המשמש היום כמרחב ציבורי ירוק ומגרש משחקים לילדים.

עוד ציין גלבהרט, כי מדובר בהתחדשות עירונית, פינוי-בינוי המלך שלמה, חפ/מק/2455א’
המהווה חריגה מתוכנית תמ”א 19, תכנית המתאר הארצית לבתי קברות, מס’ התכנית 304-0638478.

גלבהרט: “הגדלת בית הקברות על חשבון השכונה, תוסיף לכאורה, אלפי מקומות קבורה,
שמשמעותם מאות מיליוני שקלים. אולם השאלה היא אם יש הצדקה ציבורית לתכנית.
עובדה שניסיון קודם לקרב את הקברים לשכונה חזקה כמו כרמליה, נדחה על הסף”. 

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

בתוכנית להתחדשות מתחם “המלך שלמה”, בדומה לתוכניות התחדשות נוספות, העוסקות בתכנון מחדש של שכונות שלמות, התבצע תהליך של החלפת ייעודים במטרה לייעל את השימוש בקרקע ולהבטיח תכנון מיטבי לתועלת ולרווחת התושבים. לאור זאת אושרה התוכנית פה אחד בישיבת הוועדה המקומית ביום 20.1.20.

התכנית אינה סותרת את תמ”א 19 לבתי עלמין, מכיוון שהיא מציעה הרחבה של בית העלמין הישן, שנמצא בלב שכונת נווה דוד, ולא פיתוח בית עלמין חדש.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

22 תגובות
 1. דבי אמר/ה

  למה לא משתמשים לקבורה בקוביה הריקה שעליה היו מבני השק”ם? האם השטח ” שמור” לחללי כוחות הבטחון וצה”ל?

  1. ה אמר/ה

   למה להשתמש במקום הנטוש הזה, כשאפשר לבנות כעשרה בניינים בני 22 קומות כל אחד ולמקם באחד מהם את כל השכונה והשאר למכור… זה הרבה יותר פשוט מאשר להתחיל לחפש את האמא והאבא של שטחים נטושים

 2. נ אמר/ה

  הלוואי שלפחות איש מקצוע אחד – סוף סוף יצליח לעצור את המחדל הזה עם ההתחדשות העירונית המפוברקת הזאת! שאף ועדה ותלונה לא עוצרת מבעדם!

  לוקחים מקומות מגורים מאנשים בשכונה שקטה, מאכלסים אותם מול בניין 22 קומות אל מול בית הקברות ועוד עושים טובה לדירות מוגדלות ומורחבות ש״יחזירו להם כסף״ על המטרים שנלקחים מהם!
  עושים מיליארדים על הגב של האנשים שקנו דירות בשכונה שקטה עם בתים קטנים ופסטורליים …… שום אדריכלות נוף, שום התחדשות עירונית אין פה. רק כסף!! כל הכבוד למר שמואל גלבהרט! עלה והצלח להגן עלינו!

 3. אורי+שרון אמר/ה

  ראוי וחשוב לברר: האם בעקבות ההרחבה המתוכננת – בית העלמין כיום (שמוכרז כ״סגור״) – ייפתח לציבור היהודי הרחב בחיפה ב״מחירי״ המוסד לביטוח לאומי (לכל אזרח ״מגיע״ מקום קבורה בחינם, למעט תשלום של כמה מאות שקלים). מאחר והוא מוכרז ״סגור״ – מקום קבורה בו עולה כ-20 אלף שקלים, ויתכן אף יותר. במרוצת השנים ב״סגור״ הזה נוספו יותר מ-1500 מקומות קבורה. (אני ספרתי!). למשל, נפתח שער ״ורד״. מדוע הוא לא ״נפתח״, שהמשמעות היא הוזלה דרסטית במחיר מקום קבורה? זו שאלה שצריכה להתברר. אז איזה מין ״סגור״ הוא זה? כידוע – ה״פתוח״ לחיפנים נמצא בתל רגב.

 4. א.א.א.חיפה אמר/ה

  מעניין מאוד אני ידעתי שי’ בית קברות בעיר התחתית בחיפה ישן עוד מתקופת הבריטים הלכתי לראות כי חפשתי דוד של אבי שנפטר ב1920. המקום מוזנח מאוד. מלוכלך. המצכות דהויות אי אפשר לדעת של מי הקבר הכל מחוק כל האותיות. אין כבוד למתים .אנחנו מעבירים ביקורת על תחזוקת קברות בעולם.בושה לחברת קדישא. לעירית חיפה

 5. אילן אמר/ה

  תגובת עיריית חיפה איננה נכונה ומטעה את הציבור. חשוב להדגיש, תמא 19 היא תכנית מתאר ארצית לבתי עלמין והיא בבחינת חיקוק שחייבים לקיים אותו. שינוי מס’ 3 לתמא 19 – הוא הרלבנטי בענייננו והוא קובע כי “שינויים בתשריטי תמ”א/19,על פי סקרים שיוכנו מעת לעת, יהיו באישור המועצה הארצית” – קיים תשריט הנוגע לבית העלמין הרלבנטי במסגרת תמא 19 ולא ניתן לשנות אותו ללא החלטה של המועצה הארצית ולאחר שיוכן סקר בעניין זה – אין סקר ולא היה סקר ונראה שלעולם לא יהיה סקר שיאשר את האבסורד המביא אלפי קברים חדשים וטריים ממש מול וליד בתי התושבים המוחלשים החיים בנווה דוד – כמובן שגם אין החלטה של המועצה הארצית – אין אישור כזה. במילים אחרות הועדה המקומית אישרה תכנית תוך עקיפת המועצה הארצית, שלא כדין, ואישרה הרחבת בית עלמין בניגוד לחוק – בניגוד לתמא 19 – פשוט לא חוקי !!!!!

  בנוסף, גם אם הייתה המועצה הארצית מאשרת את ההרחבה – והיא הרי לא אישרה, אזי, לפי שינוי 3 לתמא 19 “תכנית …להקמת או הרחבת בית עלמין מאושר, תבחן את השימושים הסמוכים ותקבע את המרחקים המזעריים ביניהם, בין היתר על פי נספח נופי-סביבתי” – יש נספח נופי-סביבתי והוא מתעלם מהרחבת בית העלמין וכלל איננו עוסק בו – לכן הרחבת בית העלמין איננה חוקית גם מסיבה זו. מדוע כך מתנהגים עם תושבי נווה דוד – פשוט מאחר ומדובר באוכלוסייה מוחלשת שלא חייבים להחיל את החוק ביחס עליה בוודאי שלא לטובת תושביה, במיוחד כאשר מישהו גורף כאן רווחים של מאות מיליוני שקלים.

 6. אילן אמר/ה

  תגובה 2 – לא מדובר פה בבית עלמין רגיל. מדובר בפרויקט בניה אדיר ממדים שרוכשי הדירות מהקבלן – חברה ציבורית – יידרשו לסבול את בית העלמין ממש בסמוך לבית שלהם ומול החלונות. בוודאי שרוכשי הדירות ישמחו להינות מבית העלמין זאת בכפוף להוזלה משמעותית במחיר הדירה (נראה שמדובר במחיר הפסד לקבלן). כשאדם חלילה מתאבד נהוג לקבור אותו ליד הגדר. כשחברת בניה ציבורית רוצה להתאבד כלכלית היא קוברת את עצמה בסמוך לבית העלמין, ממש מעבר לכביש. האם אנחנו צריכים חברות ציבוריות בחיפה שחלילה עלולות להתגלות כחברות מתאבדות ? האם אנחנו יכולים להרשות לעצמנו פגיעה באנשים מוחלשים בנווה דוד כי מישהו הולך לגרוף כאן רווחי עתק ממכירת קברים ? מי בעצם מאשר את הפגיעה האנושה בתושבי נווה דוד ? האם לא מדובר כאן בעובדי ציבור ובנבחרי ציבור שפוגעים אנושות בתושבי נווה דוד ומה יוצא להם מעניין זה ? רק תחושה טובה שמישהו גורף כאן מאות מיליוני שקלים ? הגיע הזמן לפקוח את העיניים ולהגיד עד כאן !!

 7. אילן אמר/ה

  תגובה 3 – מדובר באלפי קברים חדשים !! בצמוד לבתים קיימים ולבנייה חדשה למגורים. מי מוכן לסבול מפגע כזה ? מי היה חשוף לריח הקשה בימי הקיץ החמים שמקורו בקברים טריים ? מי מוכן לסבול את זעקות השבר של משפחות הנפטרים ? מדוע להלביש את המפגע על תושבים תמימים ומוחלשים ? רק מאחר ויש לכך ביקוש ופוטנציאל כלכלי גדול, מה קרה הכל רק כסף ? נבחרי הציבור תפקחו עיניים או שתאבדו את הכסא !

 8. אייל אמר/ה

  צריך לקדם קבורה בקומות במחצבת נשר אפשר לתת שם חלופה לנוה דוד ואחרי הקבורה בקומות השטח של הגג מעל יכוסה באדמה למעט פירי אוורור ואור, וככה יהיה בית עלמין חדש לנשרהץ וחיפה שיספיק לשני עשורים וגם כיסוי פצע נופי שהמחצבה יצרה.

 9. קלמן אמר/ה

  כל המגיבים טועים. לפי טבלת האיזון של התכנית שערך שמאי מוסמך מאד – שווי בית הקברות הוא אפס. מכאן המקומות שם יינתנו חינם. הכל מוסמך מאד. כל מי שטוען אחרת יקבל שרות מיידי בבית הקברות .

  1. אילן אמר/ה

   קלמן שלום – טבלת האיזון שערך שמאי מוסמך היא חלק ממסמכי התכנית – אבל בין טבלת האיזון המצורפת לתכנית ובין המציאות עוד רחוקה הדרך. כאן מדובר בבית עלמין סגור בו נמכרים הקברים במחיר הגבוה האפשרי – מדובר במחירים יקרים מאוד ובסך הכל מדובר במאות מיליוני שקלים ! נכון שחוק התכנון והבניה מחייב איזון וטבלת איזון שוויונית המיטיבה עם בעלי הזכויות בקרקע, אלא שאנו נמצאים כידוע בחיפה, בחיפה החוק לא מצליח לטפס ולעבור את מחסומי הבירוקרטיה – החוק דווקא רוצה – אבל הוא לא זה שקובע, כאן קובעים הגורמים החזקים, הפקידים, והחוק הוא רק לעיתים משמש אותם כדי למנוע דברים וכדי לסרבל את ההליכים, לעיתים החוק הוא בבחינת המלצה בלבד, לעיתים החוק הוא ‘האיש הרע’ אותו יש לדכא ומפניו יש להתעלם. בכל מקרה גדולת הדור, האחראית על תכניות המתאר בעיר חיפה, בכללן תכנית זו, הבהירה (ראה תמליל הדיון שאיננו מפורסם באינטרנט ולמעשה מוסתר מהציבור) כי כאן, בניגוד לטבלאות האיזון, מדובר בבית קברות סגור (הכוונה היא בית קברות המייצר הכנסות כספיות עצומות לטובת אותם אלו ששם נעדר מטבלת האיזון). כך שעם כל הכבוד, ויש כבוד, ועם כל הרצון הטוב, מר קלמן היקר, צריך להכיר במציאות – המציאות הקשה היא שאין חוק, לא היה חוק ולא יהיה חוק- כאן בחיפה הפקידות תחלק את מאות המיליונים לא לפי טבלת איזון שאיננה רלבנטית כלל לענייננו, אלא לפי קריטריונים אחרים לגמרי ואם זה לא מוצא חן בעיני מישהו, שילך להתווכח עם הפקידות …

 10. אילן אמר/ה

  תגובה 4 – למה מתכוונת עיריית חיפה בתגובתה “תכנון מיטבי לתועלת ולרווחת התושבים” ? הכוונה היא שמקום קבורה לאלפי נפטרים ממש מעבר לכביש במרחק של 20 מ’ ומעלה מבתי התושבים – הוא תכנון מיטבי ? לתועלת התושבים ? לרווחת התושבים ? מה חושבת עיריית חיפה שהתושבים הם כסילים גמורים, מה חושבת העירייה שהקדוש ברוך הוא חדל מלספק סכל לציבור ? מה חושבים אותם אנשי תרבות, פרנסי העיר, הם סבורים שהציבור ישלים עם אותה גזירה נוראית ? היה מי מבין תושבי נווה דוד שהציע ליו”ר ועדת המשנה של הועדה המקומית בדיון בהתנגדויות כי הם יחליפו מפתחות – היו”ר יקבל את הדירה הסמוכה לבית הקברות והמתנגד יקבל את דירתו של היו”ר – משל – על תעשה לחברך את ששנוא עליך – המפתחות לא הוחלפו – אבל ברור כי במדינה יהודית כל שנותר הוא למחוק את העוול הנורא, לבטל את התכנית, ולייצר תכנית טובה שאיננה פוגעת, במקום התכנית הגרועה שקודמה ואושרה, וכך מצופה מהנהגה אחראית של עיר, ככל שקיימת כזו בחיפה, אם אכן קיימת ? – זו השאלה העומדת על הפרק.

 11. אילן אמר/ה

  תגובה 5 – מה מותר דמם של תושבי נווה דוד מדמם של תושבי שכונת כרמליה ? שתושבי כרמליה הם אנשים יותר מבוססים ופחות מוחלשים והם יכולים להתמודד (בקושי רב) עם הבירוקרטיה העירונית בסיוע עורכי דין ובעלי מקצוע – בעוד תושבי נווה דוד – הם תושבים מוחלשים – שק החבטות של העיר חיפה, אנשים חסרי זכויות שכולם התרגלו לקפח אותם ולפגוע בהם, בין השאר, בכך שגרמו להם לסבל נוראי בקיומו של בית קברות פעיל שהיה מפגע קשה כנגדם במשך עשרות שנים. ירדה קרן אור מהשמים והפסיקה את הסבל הנורא. בית הקברות התמלא כמעט לגמרי והמפגע הקשה למעשה חדל מלהפיץ את הריח הרע והקשה מהקברים וצמצם מאוד את תהלוכות האבלים וקולות השבר שליוו את תושבי נווה דוד במועדי ההלוויות. מה עשו פרנסי העיר ? החליטו ‘להחזיר עטרה ליושנה’ לחדש את הקבורה לאלפי קברים חדשים ובדרך זו לדכא מחדש את תושבי שכונת נווה דוד. קרן אור שירדה להציל את תושבי נווה דוד – לא אצלנו, לא בבית ספרנו, לא בעיר חיפה !!!

  1. חיים אמר/ה

   הלוואי שהיו מחדשים ומחזקים את נווה דוד, הם שכונה חלשה בחיפה והמקום מוזנח כבר שנים, כנראה לעיריית חיפה אכפת מהשכונות החזקות כמו מרכז הכרמל, נווה שאנן וכו’

   1. אילן אמר/ה

    מחדשים אבל זה כולל גם את חידוש הקבורה בהיקף גדול מאוד – לא מחזקים רק מחדשים – בפועל מחלישים והורסים, חבל …. מי רוצה בית קברות חדש טרי ופעיל מעבר לחלון ?

 12. אילן אמר/ה

  תגובה 6 – עיריית חיפה מספרת לנו בתגובתה כי התכנית אושרה ‘פה אחד’ – התכנית משתרעת על שטח של 100 דונם. מתוכם 22 דונם הוא השטח של בתי הדירות הקיימים המיועדים להריסה, יתר השטח הוא שטח נלווה הכולל דרכים, בית עלמין, שטח ציבורי פתוח, שטח לבנין ציבורי ואחרים … התוצאה היא שהתכנית החדשה מגדילה את השטח המיועד לדירות ולשטחים מסחריים ב-6 דונם ומקטינה את השטח הכולל המיועד לשטחים ציבוריים (הקטנת השטח היא בעיקר – הקטנת שטח ציבורי פתוח). אם קטן השטח הציבורי אז על פניו נראה שהחוק איננו מאפשר לוועדה המקומית לקדם את התכנית, איננו מאפשר לוועדה המקומית להפקיד את התכנית ואיננו מאפשר לאשר את התכנית – לא פה אחד ולא בכלל – יש כאן חשד כי התכנית קודמה ואושרה בחוסר סמכות !!! נראה שהוועדה המקומית לא הייתה יכולה לאשר תכנית כזו !!! תכנית המאושרת בחוסר סמכות – איננה מאושרת לפי החוק – אז צריך להחליט בחיפה יש חוק – או אין חוק ?

 13. אילן אמר/ה

  תגובה 7 – התכנית חורגת מתכנית המתאר הכוללנית לעיר חיפה – חפ/2000 – שפורסמה למתן תוקף במרץ 2019 – חפ/2000 מאפשרת גובה בינוי מכסימלי של 22 קומות מעל מפלס הכביש – התכנית קובעת 22 קומות מעל לקומה מסחרית / קומת כניסה (בגובה של קומה כפולה – 6 מ’) – מעל הכביש – זו חריגה אחת; חריגה נוספת היא הרחבת שטח בית הקברות על שטח שאיננו מיועד לבית קברות בתכנית חפ/2000. באופן רגיל אין לוועדה המקומית סמכות לקדם ולאשר תכנית החורגת מתכנית חפ/2000 (כל הטיפול מתבצע בוועדה המחוזית). במקרה זה קידום התכנית התחיל עוד לפני פרסום התוקף לתכנית חפ/2000 ולכן קיימת הוראת מעבר הקובעת שהוועדה המקומית חייבת לקיים דיון בחריגות ביחס לתכנית חפ/2000 לבחון היטב אם צריך חריגות ומה השפעתן, וחייבת לנמק את החלטתה. במקרה זה לא התקיים דיון בחריגות, אין נימוקים המצדיקים את החריגות, ואף חמור מכך, כשכותב תגובה זו התלונן על התכנית הכחישו נציגי הוועדה המקומית שהתכנית חורגת מחפ/2000 ולמעשה העלימו, בין בשוגג ובין מכל סיבה אחרת, את החריגות והכחישו את קיום החריגות – אם כך מה המשמעות של הטענה לפיה התכנית אושרה פה אחד ? במה הועילו חכמי העיר בתגובת העירייה – מצופה מהעירייה לומר את האמת – האמת הפשוטה – התכנית קודמה ואושרה – לכאורה, וכך זה נראה, שלא כדין – בחוסר סמכות – ומכאן שנראה שהתכנית בטלה ומבוטלת – צריך רק לומר את האמת !!!

 14. אילן אמר/ה

  תגובה 8 – מדוע הורסים בתים בתוך השכונה ושטח גן ציבורי הסמוך להם – לצורך הקמת בית קברות או לצורך הרחבתו ? ממתי מכניסית בית קברות עמוק לתוך שכונת מגורים ? מדוע ? רק מכיוון שהפדיון של אלפי הקברים צפוי להכניס למישהו מאות מיליוני שקלים ? מישהו פה צריך לקחת כמה צעדים אחורה לפי שכל העניין יתפוצץ בתקשורת.

 15. אילן אמר/ה

  תגובה 9 – אם הכל כל כך טוב מדוע סיפרו לחברי הועדה שדנו בתכנית כי התכנית תניב היטלי השבחה משמעותיים לקופת העירייה הריקה – כאשר אין כוונה לשלם היטל השבחה, לא ראוי ולא נכון לחייב בהיטלי השבחה ולהעמיסם על אוכלוסיה מוחלשת בנווה דוד, למה עשו כן ? האם רצו לפתות את חברי הועדה להצביע בעד התוכנית ? מדוע, לכאורה, יצרו מצג שווא ? התכנית גרועה, מחדל תכנוני ויש לבטלה.

  1. לודמילה אמר/ה

   מזעזע

 16. אילן אמר/ה

  תגובה 10 – איך חברי הוועדה המקומית הצביעו פה אחד לטובת התכנית – מאחר והוסתר מפניהם והוסתר מהציבור הרחב ומוועדת הערר – אותו הליך משפטי משנת 2008 – הליך משפטי שמנע את הרחבת בית העלמין לכיוון שכונת כרמליה. תושבי כרמליה גייסו כספים, שכרו עורכי דין מיומנים, והם בעזרת גורמים נוספים, בכללם גורמים שהיו חלק מעיריית חיפה, למשל, סגן ראש העיר דאז – אדריכל שמואל גלבהרט – מנעו את המפגע הקשה של הרחבת בית העלמין למרחק של 100 מ’ עד 200 מ’ מהבתים בכרמליה – פרנסי העיר היום מייצרים בית עלמין במרחק של עשרות מטרים (החל מ-20 מ’) מבתי תושבי נווה דוד – כאילו תושבי נווה דוד לא נפגעים מבית העלמין – כאילו רק תושבי כרמליה ראויים להגנה מהפגיעה הקשה – כאילו דמם של תושבי כרמליה סמוק יותר מאלה הגרים בשכונת נווה דוד, שק החבטות של העיר חיפה. בושה.

 17. אחד שאכפת לו אמר/ה

  בושה לראש העיר חיפה עינת קליש, שבמקום להגן על החלשים ולמנוע גזל של התושבים עי היזמים, נותנת את ידיה לביצוע עושק ועוול לתושבי נווה דוד אחת מהשכונות הותיקות בחיפה.
  מאידך אותה ראש עיר מגינה על דניה הירוקה. ועל בעלי ההון.
  “מראה לכם שחור בעינים אני מראה את הכל” .