ביירות | היום שאחרי 5 באוגוסט 2020 • אנדרי סוידאן

הרס בביירות (אנדרי סואידן)

בירת לבנון נכנסה לרשימת המקומות מוכי האסון

הרס בבירות • וידאו

עיר מפורסמת ואטרקטיבית

בירת לבנון, ואחת הערים המפורסמות והאטרקטיביות בים התיכון נכנסה אתמול לראש רשימת המקומות מוכי האסונות מעשה ידי אדם. עידן הסתיים ועידן חדש מתחיל.

ההדף שיצר הפיצוץ, ריסק רכוש בהיקף קילומטרים ממקום הפיצוץ, גרם להרג של עשרות רבות של בני אדם ואלפי פצועים, והותיר עיר ועולם המומים. 

קורבנות של זלזול והזנחה

הקורבנות, בנפש וברכוש, הם קורבנות של הזנחה וזלזול, קורבנות של רווחי הענק של החברות הרב- לאומיות, קורבנות של בצע כסף. 

פוליטיקאים מושחתים ובצע כסף

ההשתלטות הכלכלית על עיר נמל חלשה, דרך פוליטיקאים מושחתים, לוביסטים שהעיקרון היחיד שהם חיים על פיו הוא רווחיות הכסף ואנשים שבצע הכסף עיוור את דרכם, הביאו לאחסון טונות על גבי טונות של חומרים מסוכנים, רעילים וקטלניים, זה לצד זה ובניגוד לכל הגיון בריא. 

הרס בביירות (אנדרי סואידן)
הרס בביירות (אנדרי סואידן)

לא רק רשלנות – פשע!

ספק אם הפוליטיקאים ממש מכירים את שמות החומרים המסוכנים והשפעתם הסביבתית, המיידית ולטווח הארוך. החומרים נאספים ומאוחסנים בדרכים אולי חוקיות אך מסוכנות וחסרות אחריות בעליל. כך קרה שהאמוניום החנקתי ( Ammonium Natrate) סוג של דשן שמשמש את הטכנולוגיה המודרנית של החקלאות, נאסף בנמל ביירות בכמויות, שעל פי הפרסומים, הגיעו ל-2700 טונות!

שילוב של האמוניום החנקתי עם דלקים אחרים, יגביר כל פיצוץ במאות מונים. זו הסיבה שלא מאחסנים אמוניום חנקתי בקרבת דלקים אחרים (הפיצוץ בטיאנז'ן בסין, הרג לפחות 170 איש מאותה הסיבה בדיוק).
לעשות זאת זו לא רק רשלנות, זה פשע!

הרס בביירות (צילום: אנדרי סויאן)

ארץ ענייה עם חובות גדולים

כמיליון איש חיים בביירות ועוד כמיליון בסביבותיה. ארץ שהייתה פעם ענייה הפכה בעקבות המלחמות שבה ובסביבתה לאחת המדינות עם החובות הגדולים ביותר בעולם לנפש. משמעות העניין היא, שכמחצית מההכנסות של המדינה הולכות לכיסוי ריביות. למדינה, במצב כזה, יש יכולת השקעה מועטה, ומכאן הצורך בהשקעות זרות. כך הפכו הסחר במתכות ובכימיקלים לעמודי תווך של ההכנסות לארץ קטנה זו, כאשר פוליסת ה"חייה ותן לחיות" של לבנון, לא מגבילה העברות כספים אל תוך ומתוך המדינה.

פגיעה קשה בכלכלה

כך נוצרה דרך פתוחה ונוחה, בכל רגע, לעסקים פרטיים לעשות כסף ולהבריח אותו אל מחוץ למדינה.
התוצאה של העדר רגולציות פיננסיות, הביא לפגיעה כלכלית קשה בעסקים הקטנים ובמצבה הכלכלי של הארץ בכלל.

מחאה גדולה

ניסיונות הממשל לגבות מסים נוספים לכיסוי הגירעונות, הביאו לאחת המחאות הגדולות של העיר ביירות, כאשר באוקטובר 2019, ראו רחובות ביירות אלפי מפגינים שבאו להגיד לשלטון רה"מ סעד אל-חרירי – עד פה.

המחאה הייתה נגד המצב הכלכלי המתדרדר, השחיתות של האליטות הפוליטיות שמשלו במדינה, וההתערבות הכלכלית מבחוץ, שבאה על חשבון התושבים, במקום לטובת התושבים. 

הפיצוץ בנמל בירות (צילום רגע הפיצוץ מתוך מצלמת רכב)
הפיצוץ בנמל בירות (צילום רגע הפיצוץ מתוך מצלמת רכב)

הקש האחרון

ההתדרדרות הכלכלית של לבנון הגיע לשיאה לקראת סוף ספטמבר. מאות מסעדות ואלפי מובטלים הצטרפו למורד הכלכלי המתדרדר בין ספטמבר 2019 לפברואר 2020, החוב הלאומי טפח. עידן הקורונה הוסיף שמן למדורה ונראה כי החורבן שהותיר הפיצוץ מאתמול הוסיף את הקש האחרון על גב הגמל. 

תקופה קשה לארץ מדהימה

ביירות ולבנון נכנסו לעידן חדש בתקופה הקשה ביותר שידעה ארץ מדהימה זו עד כה. עיר הנמל, שעדיין לא הצטרפה למחרוזת הפנינים הסינית, נותרה כנראה עם מעט מאוד ברירות. הכסף הקטארי ומאות המיליונים המוצעים לפתרון חלקי וקטן של החובות הטופחים של המדינה, או ישועה ממוסדת סינית, שארץ קטנה כמו לבנון, בספק אם תהיה מכשול בדרכה. 

שכנים טובים

אם יש משהו יותר חשוב מהבית, זה שכנים טובים. כולי תקווה ששכנינו, חברינו, קרובי המשפחה ובני תרבותינו הים-תיכונית יתאוששו, ירימו ראש ויראו באסון הזדמנות להחזיר עטרה ליושנה.

חיפה לא שונה

חיפה לא שונה מבירות בהרבה מובנים. ערים מקסימות ששוכנות במזרח הים-התיכון. אנשים דומים, שאפילו רבים מהם בני משפחה. הר שנושק לים, ולצערנו הגדול, תעשייה מזהמת. בחיפה הכתובת שנים רבות מידי על הקיר. חומרים מזהמים ומסוכנים עוברים דרך קבע בצנרות מעל ומתחת לפני המפרץ, מזהמים אותו ומסכנים את שוכניו.

הגיע הזמן, גם כאן, אצלנו, להתעורר למציאות אחרת, נקייה יותר, טובה יותר ועם עתיד מבטיח לילדים.

 ההרס בביירות (צילום: אנדרי סוידאן)
ההרס בביירות (צילום: אנדרי סוידאן)
5 תגובות
 1. מרק אמר/ה

  לצערי חיפה הצטרפה למחרוזת הפנינים הסינית. או שמא לחגורת הקרקפות הסינית? מי יעז להתנגד לסינים כאשר (לא אם) הם יזהמו את הים, את האוויר המזוהם ממילא או יאחסנו מה שיאחסנו בנמל? בברכת ככ"כ (כח, כסף, כבוד)

 2. שמשון אמר/ה

  כן יאבדו כל אויבך ישראל

 3. ליבי ליבי אמר/ה

  אני עושה הפרדה בין החיזבאללה שהוא אירגון טרור שיעי שיש לו תומכים מבין חלק מערביי המדינה וחיפה לבין כלל אזרחי לבנון שנפגעו כל כך קשה באסון. ליבי ליבי אליהם ומשתתף בצערם וכאבם

 4. אביבה אראל אמר/ה

  ככ קשה לצפות….מדינה מוכת הרס כאב צער וניצול של רשע בעם תמים .לבנון זה פריז של המזרח התיכון,ומה עשו החיזבאאלה למדינה הזו!!!
  הלוואי ותמוגר החיזבאאלה ויבוא סוף סוף שקט ללבנון
  ליבי איתם בכנות!😥😥😥😥

לא ניתן להגיב