התקבלו לביה”ס ‘רעות’ לאומנויות בחיפה וגילו שקבלתן בוטלה

הורי תלמידות שקבלתן לביה”ס רעות בוטלה נערכים להגשת עתירה מנהלית

חודש לפני תחילת שנת הלימודים

שבע התלמידות מזיכרון יעקב, שהתקבלו לביה”ס לאומנויות “רעות” שבחיפה ואף קיבלו על כך הודעה בכתב, נדהמו לגלות, חודש לפני פתיחת שנת הלימודים, כי קבלתן בוטלה והן אינן רשומות לבית הספר.

עברו את מבחני הקבלה והמיון

הורי שבע תלמידות מזיכרון יעקב, שסיימו כיתה ו’ ונרשמו לבית ספר “רעות” לאומנויות בחיפה, עברו את כל מבחני המיון והקבלה, ובחודש מרץ קיבלו תשובה חתומה ממשרד החינוך, מבית הספר ומעיריית חיפה בדבר קבלתן, הופתעו לגלות, חודש לפני תחילת שנת הלימודים, כי קבלתן בוטלה והן לא יתחילו את הלימודים בבית הספר.

לקבל את התלמידות על פי חוק

עו”ד גילי שפר, ממשרד עו”ד בן ארי, פיש ושות’, המייצגת את ההורים, שיגרה מכתב דחוף למחזיקת תיק החינוך בעיריית חיפה, סיגל ציוני, היועצת המשפטית של העירייה ימית קליין, ומנהלת מחלקת החינוך בעירייה אילנה טרוק, ובו היא דורשת מהעירייה לקבל את התלמידות על פי חוק ובהתאם למכתבים שנשלחו אליהן, אשר מאשרים את קבלתן.

במכתב ציינה עו”ד שפר, כי שמו של בית ספר לאמנויות “רעות” בחיפה יצא למרחוק, כמוסד חינוך מיוחד בעל אווירה מיוחדת, וכל אחת מהילדות, כל אחת מסיבותיה, מצאה בו קסם מיוחד שיתאים לאישיותה ועשתה את המאמצים הכרוכים בקבלה אליו.

מבחני קבלה מפרכים

כל הילדות השתתפו במבחני קבלה מפרכים וצלחו אותם בהצלחה, ואין צורך להכביר מילים על הלחצים שהיו כרוכים בתהליך הקבלה, ועל גודלה של השמחה להתבשר על תוצאותיהם המשמחות. תלמידות מיוחדות בעלות נפש אמן, קיבלו את כלל האירועים בצורה עוד יותר רגישה ומטלטלת מאשר תלמידים רגילים. כתוצאה מכך, הן כמובן ויתרו על אלטרנטיבות חינוכיות אחרות.

התלמידות כולן קיבלו במהלך חודש מרץ 2020 את הודעות הקבלה על גבי נייר מכתבים הנושא לוגו של משרד החינוך מחוז חיפה, של עיריית חיפה ושל בית הספר.

סיפקו מסמכים ואישורים

במסגרת הודעות הקבלה לבית הספר נכתב להורים כי לצורך השלמת הליכי הרישום עליהם להעביר לבית הספר מספר מסמכים. הם פעלו להמצאת המסמכים האמורים ומסרו את מכתבי הקבלה והבקשה לקבלת אישורי רשות שולחת מהמועצה המקומית זכרון-יעקב כבר ביום 4/4/20. המועצה המקומית זכרון-יעקב הודיעה כי אישורי רשות שולחת יוכלו לצאת רק בחודש יולי, לאחר קיום ועדות המעברים היישוביות, וכי הדבר נעשה באותו אופן ביחס לתלמידים המבקשים לעבור לבית ספר “רעות” מזה שנים רבות מאוד.

נוכח דאגה שהביעו ההורים כי בית ספר “רעות” לא ימתין לאישורים עד יולי, הודיעה להם מנהלת מחלקת החינוך במועצה המקומית זכרון יעקב, כי שוחחה עם בית הספר ווידאה כי הנוהל שהיה מקובל ביניהם כל השנים יחול גם השנה, וכי בית הספר ימתין לקבלת אישורי הרשות השולחת עד סוף חודש יולי 2020, תוך שיישמרו המקומות שהובטחו להם.

מנהלת מחלקת החינוך במועצה המקומית זכרון-יעקב, ציינה במפורש כי משך למעלה מ-15 שנים היא פועלת באותו אופן, ישירות מול ביה”ס “רעות”, בכל הנוגע למסירת אישורי רשות שולחת, ומעולם לא נדרשה לספק אישורים כלשהם ישירות לעיריית חיפה. במהלך חודש יולי 2020 סיפקה המועצה המקומית זכרון-יעקב להורי התלמידות אישורי רשות שולחת, ואלה נשלחו לבית הספר.

העירייה מסרבת

בכך היה אמור להסתיים הליך הרישום והנערות היו יכולות להתכונן לקראת פתיחת שנה”ל תשפ”א. אלא, שלפני כשבוע נודע, לתדהמת ההורים, כי העירייה מסרבת לקבל את אישורי הרשות השולחת וכי חרף הודעות הקבלה המפורשות והבלתי מותנות שמרשיי אוחזים בהן, וכי כל הבנות אינן בסטטוס “התקבלו” אלא נמצאות ברשימת המתנה לביה”ס, שכן העירייה מסרבת לרישומן בהיותן תלמידות חוץ.

עו”ד שפר, הדגישה במכתב כי שינוי עמדת עיריית חיפה ביחס למרשיה, באופן הנוגד את הסתמכותם הסבירה ומבלי לשקול את העובדה שמרשיה שינו את מצבם לרעה עקב התשובות המפורשות מביה”ס ומהמועצה המקומית זכרון יעקב, בניגוד להתנהגות רבת שנים ולהוראות הדין, מהווה שינוי רטרואקטיבי בלתי סביר ומנוגד לפסיקה הענפה בנושא.

בנוסף, דרשה עו”ד שפר, להימנע מביצוע כל שינוי לרעה במצבם של מרשיה וכי ימתינו לקבלת ההרשמה אחרת יאלצו לעתור לבית המשפט המוסמך לקבלת סעד מתאים.

עו”ד גילי שפר

עו”ד גילי שפר מסרה לחי פה:

עיריית חיפה תהיה חייבת לכבד את מכתבי הקבלה שהוציאה לתלמידות. אי אפשר להתאכזר בצורה כזו לילדות שעברו את כל תהליך הקבלה המפרך ל”רעות” והן כעת מחכות לתחילת הלימודים עוד שלושה שבועות. כל המשפחות שאני מייצגת הסתמכו על הודעות קבלה כתובות.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
 1. ליאת ביטון אמר/ה

  משהו מתנהל שם לא תקין
  לפני 4 שנים אנחנו קבוצה של כמה ילדים מטירת כרמל הגיעו להיבחן
  הבנות שלנו לקחו קורס שיעזור להכין תיק עבודות אצל מורה שעבדה ברעות.
  כל הקבוצה לא התקבלה בתירוץ שלא מקבלים מטירת כרמל.
  הבנות נורא התאכזבו גם השקיעו בקורס והכינו תיק עבודה.
  משהו בבית ספר הזה לא כשר.
  בכל מקרה הם הפסידו מכיוון שהת שלי תותחית היום באומנות.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.