איך יודעים אם זאת רשלנות רפואית?

freepik

תביעות הנזיקין הגדולות בישראל ובכלל, בעולם, נובעות בשל נזקים קשים שנגרמו בגלל רשלנות רפואית. הכוונה למקרים שבהם אנשי צוות רפואי, רופאים, אחיות ואנשי סיעוד, גרמו בשל טעות רשלנית לנזקי גוף חמורים ולצערנו, ישנן אין ספור דוגמאות לכך, כפי שנסביר מיד.

במקרים כאלה, לנפגע ובני משפחתו ישנה זכות חוקית לפנות לערכאות המשפטיות בתביעת פיצויים ולדרוש תשלום כספי ניכר בשל הנזקים שנגרמו בשל הטעויות של הרופאים. למרות שמדע הרפואה מתפתח בקצב מהיר, עדיין בכל שנה מוגשות בישראל יותר ויותר תביעות רשלנות רפואית וסכומי הפיצויי שנפסקים לנפגעים עולים בהדרגה לאורך השנים.

חשוב לדעת כי לא בכל מקרה שהטיפול הרפואי נכשל ולא בכל מקרה שנגרם למטופל נזק במהלך הטיפול הרפואי, קיימת עילה להגשת תביעה. על מנת לענות לשאלה “באילו מקרים ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית?” צריך לבחון את נסיבות הטיפול הרפואי שקיבל המטופל וכמובן שגם את היקף הנזק שנגרם לו.

בדיקת המקרים והערכתם מתבצעת בידי עורך דין מומחה בתחום הרשלנות רפואית, בשיתוף עם מומחה רפואי בתחום הרלוונטי למהות הפגיעה והטיפול שקיבל הנפגע. עורך הדין והמומחה הרפואי יעיינו בתיק הרפואי של הנפגע, על מנת להבין את השתלשלות ההליך הרפואי, הבדיקות שבוצעו, מהלך הטיפולים ולמעשה כל המידע הרלוונטי לפגיעה הנטענת ולנזקים שנגרמו לנפגע.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

אם וכאשר ימצא כי הרופאים ואנשי הצוות הרפואי שטיפלו בנפגע אכן טעו, התרשלו ולא מילאו את תפקידם כמי שמצופה מרופא מיומן (מבחן הרופא הסביר) יהיה צורך להצביע על קשר ישיר בין ההתרשלות לנזקי הגוף והנזקים הנפשיים שנגרמו לנפגע, כך שיהיה ברור שאלמלא אותה רשלנות רפואית סביר כי לא היו נגרמים לנפגע הנזקים שנגרמו.

בשלב הזה ניתן יהיה להעריך את סכום הפיצויי שאותו ניתן לתבוע בכל מקרה לגופו ולפי נסיבותיו, ולהגיש תביעה בעילת רשלנות רפואית ובהתאם לפקודת הנזיקין.

כמה עולה לתבוע וכמה זמן עד שמקבלים פיצויים?

בתביעות נזיקין בכלל ובתחום הרשלנות הרפואית בפרט, שכר הטרחה של עורך הדין המייצג את הנפגע ובני המשפחה, הנו נגזרת של סכום הפיצויי שיפסק לזכות הנפגע בסוף ההליך, במסגרת פשרה, בהליך גישור או באמצעות פסק דין מנומק של בית המשפט.

ללא קשר, על מנת להגיש תביעת רשלנות רפואית יש צורך בחוות דעת של מומחה רפואי ולעיתים יותר מחוות דעת אחת, כאשר עלויות חוות הדעת הנן מעל ל-15000 ₪ ברוב המקרים. חשוב לדעת כי ישנן מספר אפשרויות מימון זמינות לנפגעי רשלנות רפואית, שידם אינה משגת וזקוקים לסיוע במימון חוות הדעת שלצורך הגשת התביעה בעניינם.

עלויות חוות הדעת הנדרשת בתביעות אלו למעשה מובילות למצב שבו לא משתלם כלכלית להגיש תביעה במקרים שבהם היקף הנזקים קטן יחסית, שכן סכומי הפיצויים שיפסקו ביום מן הימים יספיקו לכיסוי ההוצאות ואולי רק קצת יותר מזה. לכן, חשוב להעריך את ההתכנות הכלכלית שבהגשת תביעה לפני שפונים לערכאות.

מרגע הגשת התביעה ופתיחת ההליך המשפטי, יחלפו בין שנה (במקרה הטוב) למספר שנים עד לסיום ההליכים, בין אם באמצעות הליך גישור, פשרה ביוזמת בית המשפט או פסק דין סופי ומנומק כאמור.

שימו לב, ניתן להגיש תביעה בעילת רשלנות רפואית עד 7 שנים ממועד הפגיעה או ממועד גילוי הנזקים שנגרמו למטופל, שלאחר תקופה זאת תחול התיישנות ולכן לא ניתן יהיה להגיש תביעה.

איך מקבלים החלטה אם לתבוע?

על מנת לקבל מענה מקצועי ומפורט לשאלה זאת, פנינו אל עורך הדין עופר סולר, שותף בכיר במשרד סולר קפלינסקי המתמחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית מזה 20 שנה. לדברי עורך הדין סולר, ההחלטה האם צריך וראוי לתבוע בעילת רשלנות רפואית, היא החלטה שצריכה להתקבל רק לאחר בחינה משפטית-רפואית מדוקדקת של כל מקרה ומקרה ואין אפשרות לתת תשובה כוללנית.

לדברי עורך הדין, כל אדם שנפגע במהלך טיפול רפואי וכאשר המדובר על תינוקות, כמובן שמדובר על ההורים, צריכים לפנות להתייעצות אישית עם עורך דין מנוסה ולבדוק את המקרה האישי שלהם לעומקו.

דרישות הסף להגשת תביעה לפיצויים הנן שאכן נגרם נזק פיזי ונפשי משמעותי לנפגע, וניכר מתוך דבריו של הנפגע, בני משפחתו או ההורים במקרה של קטינים, כי הרופאים פעלו שלא כשורה.

במהלך הייעוץ הראשוני עורך הדין יבדוק את המסמכים הרפואיים שבידך וידע להעריך האם יש צורך בהעמקת הבדיקה של התיעוד הרפואי המלא מתוך התיק הרפואי של הנפגע, כמו גם פניה למומחה רפואי שיתן את חוות דעתו הראשונית לגבי ההתכנות לתבוע פיצויים.

הדרך היחידה להעריך ולהחליט האם לתבוע פיצויים בשל רשלנות רפואית, מתחילה בפניה לעורך דין וקבלת ייעוץ משפטי כאמור. עורך הדין סולר אומר כי חשוב מאד שהנפגע ובני משפחתו לא יבצעו פעולות באופן עצמאי קודם לפניה לעורך הדין. על מנת להעריך האם אפשר לתבוע על הנזק שנגרם, אין צורך לפנות לקופת החולים, לרופא, לבית החולים או למומחה רפואי באופן עצמאי.

רק עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית יוכל להעריך בצורה מדוייקת האם ניתן וראוי לתבוע בכל מקרה לגופו.

ניתן לשוחח עם עורך הדין עופר סולר ולהתייעץ איתו בכל מקרה של ספק לגבי רשלנות רפואית, ללא התחייבות כלשהי בטלפון: 072-334-0001

דוגמאות למקרים בהם ניתן להגיש תביעת פיצויים

רשלנות באבחון מחלת הסרטן הארורה לסוגיה או איחור באבחון המחלה
מקרים קשים הנוגעים להתרשלות הרופאים בחדר הלידה וגרימת נזק לתינוק
אי אבחון מומים ומחלות גנטיות בהריון בשל הימנעות מביצוע בדיקות גנטיות
פגיעה קשה לאחר ניתוח פלסטי באף וגרימת נזקים בלתי הפיכים למנותח
איחור בהגשת טיפול רפואי במקרי חירום כמו התקף לב או שבץ מוחי

ועוד…

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. קרול אמר/ה

    משרד עורכי דין סולר קפלינסקי מייצג אותי בגלל רשלנות רפואית בלידה – אני חייבת להגיד כי המדובר על משרד מאד מקצועי, שנותן שירות מעולה ויחס אישי והכי חשוב – הם מקצוענים בתחום. מומלץ בכל פה ובכל לשון.