קנסות של 400 אלף שקל לאוניות שעגנו בחיפה בגין זיהום ים בשמן ואי-סדרים

האוניה טנגו ריי. צילום - ניר לוינסקי, המשרד להגנת הסביבה

בעקבות חקירות פליליות שביצע המשרד להגנת הסביבה: בית משפט השלום בחיפה הטיל קנסות בסך כולל של כ-400 אלף שקל על בעלי אוניות שעגנו בחיפה ונושאי תפקיד נוספים, בגין זיהום ים בשמן ואי-סדרים בספרי האוניות


שתי הרשעות שונות התקבלו באחרונה בבית משפט השלום בחיפה, על-ידי השופטת אורית קנטור על בעלי אוניות ונושאי תפקידים בגין זיהום ים בשמן ואי סדרים בספרי האוניות, בעקבות חקירה פלילית שביצע המשרד להגנת הסביבה וכתבי אישום שהגיש.

גילה גמליאל
חכית גילה גמליאל – השרה להגנת הסביבה. צילום – רפי קוץ, לשכת העיתונות הממשלתית

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל:

פעולות הביקורת והאכיפה השגרתיות של מפקחי המשרד להגנת הסביבה מול אוניות הפוקדות נמלים בישראל, מעלות את ההרתעה מול בעלי האוניות וצוותיהן. נמשיל לשמור על איכות הסביבה הימית ונטפל בחומרה בכל העובר על החוק

הרשעת חברת URANUS SHIPPING & TRANSPORT:

בית משפט השלום בחיפה (השופטת אורית קנטור), הרשיע באחרונה את חברת URANUS SHIPPING & TRANSPORT במסגרת הסדר טיעון, וקבע כי בעלי החברה ובעלי תפקידים נוספים ישלמו קנס בסך כולל של 253 אלף שקל בגין ליקויים חמורים בספר השמן של אונייה שלה שעגנה בנמל חיפה.

במסגרת הסדר הטיעון, הודו הנאשמים בעובדות בכתב האישום כפי שהתגלו בחקירה פלילית שפתחה היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה. הנאשמים הורשעו בעבירות שיוחסו להם בכתב האישום: שפיכה של שמן למי ים, איסור לכלוך ברשות הרבים, מילוי פנקס שמן שלא כדין וניהול יומן אשפה שלא כדין.

החקירה נפתחה לאחר שבאוגוסט 2019 התגלו על-ידי מפקחי המשרד להגנת הסביבה ורשות הספנות והנמלים, אי-סדרים חמורים ברישומי ספר השמן של אוניית הבקר URANUS L שהפליגה בדגל של סיירה ליאון ועגנה בנמל מספנות ישראל בחיפה.

הביקורת העלתה אי-סדרים חמורים בניהול ספרי האשפה והשמן של האונייה, שתפקידם לעקוב ולתעד את כל פעילות השגרה הקשורה בהעברת שמנים ואשפה בכלי השיט. אי סדרים כפי שנתגלו, מעלים חשד מיידי להשלכת אשפה או הזרמת שמן לים. בביקורת בחדר המכונה של האונייה נראו מציר ההינע הראשי של האונייה דליפה של שמן החוצה וכניסת מים פנימה.
בעקבות התביעה שהגיש המשרד להגנת הסביבה, הטיל בית המשפט על הנאשמים קנס בסך 223 אלף שקל, בתוספת התחייבות כספית להימנע מביצוע העבירה בסך 446 אלף שקל למשך שנתיים. על רב החובל ועל המכונאי הראשי הוטל קנס בסך 15 אלף שקל כל אחד, בתוספת התחייבות בסך 30 אלף שקל להימנע מביצוע העבירה למשך שנתיים.

חדר המכונה. צילום - ניר לוינסקי המשרד להגנת הסביבה
חדר המכונה. צילום – ניר לוינסקי המשרד להגנת הסביבה


הרשעת חברת TANGO REY:

בביקורת של מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה ומפקחי רשות הספנות והנמלים, שנערכה באונייה TANGO REY הנושאת דגל איי קוק, בעת שעגנה בנמל חיפה באוקטובר 2019, נמצאו ליקויים חמורים בניהול ספרי השמן באונייה.
הביקורת העלתה אי-סדרים חמורים בניהול ספר השמן של האונייה, וחשד מיידי להזרמת שמן לים בניגוד לחוק.
בעקבות הביקורת, פתחו מפקחי היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה בחקירה פלילית והגישו כתב אישום נגד בעלי האונייה, הקברניט והמכונאי הראשי שלה.

בהסדר טיעון שאליו הגיעו הצדדים, הרשיע בית משפט שלום חיפה את הנאשמים וגזר קנס של 135 אלף שקל על בעלי האונייה והתחייבות כספית בסך 270 אלף שקל להימנע מביצוע העבירה במשך שנתיים.
על המכונאי הראשי הוטל קנס של 15 אלף שקל וכן התחייבות כספית בסך 30 אלף שקל להימנע מביצוע העבירה באופן שנתיים.

מכיוון שקברניט האונייה לא אותר, ההליך נגדו הותלה. אם יאותר בישראל בעתיד, ניתן יהיה לחדש את ההליך נגדו בכפוף להוראות החוק.

האוניה טנגו ריי. צילום - ניר לוינסקי, המשרד להגנת הסביבה
האוניה טנגו ריי. צילום – ניר לוינסקי, המשרד להגנת הסביבה

הגיבו כאן לכתבה

12 תגובות
 1. משה כהן אמר/ה

  כל הכבוד שלא ויתרתם וכל הכבוד לביהמש.

 2. מוטי אמר/ה

  הצחיקו, זה קנסות שלא מדגדגים להם!!
  אין הרתעה בשיט!! צריך להכפיל את הקנסות פי 10!

 3. שרה+צפריר אמר/ה

  שלום רב, בקשר לאומיות, זה סכום זעום, לעומת הזיהום ששקוע בקרקעית הים, צוללנים יסבלו ממחלות , לא עלינו, מהמצב הזה. צריך לקנוס במליונים כדי לעמוד בתלונ וו ת העתיד. זו דעתי בלבד.

 4. אבנר אמר/ה

  מגיע לנו לשחות בים נקי כמו שצריך. מגיע להם קנסות

 5. סקיפר חיפאי אמר/ה

  קנסות ועונשים מצחיקים ופופוליסטים, לאזרח ה”פשוט” זה נראה הרבה, לחברות הספנות זה לא מדגדג את הברניקלס שבתחתית הספינה.
  כשהם מזהמים את הים הם לוקחים בחשבון את הקנס – וכנראה שזה עדיין משתלם להם.
  עד שלא נראה מאסר בפועל שום דבר לא ישתנה.

 6. רמי אמר/ה

  מצוין אך לא מספיק.
  יש להחמיר יותר עם מזהמי הסביבה ולהגדיל מאד מאד הקנסות כדי להרתיע את העבריינים.

 7. רפי חסון אמר/ה

  כל הכבוד לשרה גילה גמליאל.יישר כוח

 8. זריעת חול בעיניים אמר/ה

  קנסות מגוחכים. בקושי עשירת מהנזק. יש לשנות את החוק ולהכליל בו מאסרים ואפשרות לכנס גבוה שחעביר את השיפוט לבית משפט מחוזי.

 9. עצוב אמר/ה

  למה רכב עם זיהום מורידים מהכביש אבל אוניה.. לשלולל רישיון של רב החובל ולהוריד את האונייה תחשבו שרק עכשיו הם נתפסו כמה מהדגה הם הרגו בזיהום שעשו עד כה ואני בטוח שהם ידעו על הזיהום

 10. משיח נאו.. אמר/ה

  החוף בקריות מזוהם לכל האורך…פלסטיקים קשיחים קצף מוזר..על החוף..קרשים ועוד…גם היום…

 11. מרידור דני אמר/ה

  אוי לנו,
  זו ידיעה,היא לא חדשה הזיהום נמשך עשרות שנים עשרות אלפים ויותר מתו מזיהום במפרץ.רק הכסף והשטרות ,הם שמיניעים את אלו שצריכים להגן על היהודים.
  כסף והשטרות כסף, הם שומעים את פינוי התעשיה המזהמת.
  תחשבו, אז אתם יודעים מי מקבל כסף? כדי לא לפנות את המזהמים.
  כסף והשטרות מי מקבל???
  זה עשרות שנים!!!

 12. ישראל אמר/ה

  מה יעזור הקנס לים שהזדהם

הגיבו כאן לכתבה