תשעה באב • 1952 זה לא רק מספר

הכותל המערבי-תשעה באב

מה המספר הזה אומר לכם?

מסופר על הקיסר נפוליאון שפעם סייר ברובע היהודי בתשעה באב וראה את היהודים כשהם עצובים, יושבים על ספסלים הפוכים ומקוננים בדמעות.
כששאל לפשר הדבר, נענה כי היהודים אבלים על חורבן בית המקדש שבירושלים.
“חורבן בית המקדש”? ענה נפוליאון, “לא שמעתי על זה!”
“כן, זה היה לפני כמעט אלפיים שנה”, ענו לו היהודים.
הוא חשב קמעה, בתחילה גיחך ואז הרצין ואמר: “זהו סוד קיומו של העם היהודי. אלפיים שנה ולא שוכחים את המסורת ואת המורשת שלהם”.
תשעה באב הקרוב מסמל שכבר 1952 שנים והמקדש עדיין חרב.

אז מה באמת קרה?

אז מה באמת קרה בתשעה באב, ואיך תשעה באב, שהוא יום אחד, מתמתח על שבוע וחצי?
בואו נעשה טיפ טיפה סדר:
בעשרה בטבת בשנת 588 לפנה”ס, החל המצור של נבוכדנצר מלך בבל, על חומות העיר ירושלים, מצור שנמשך כשנתיים וחצי, עד לבקיעת העיר בשבעה עשר בתמוז.

שני הימים האלו מצוינים כצום עשרה בטבת (שבעשרות השנים האחרונות מציין גם את “יום הקדיש הכללי” לנרצחי השואה השם-יקום-דמם) וצום שבעה עשר בתמוז.

כחלוף קצת יותר משבועיים, הצליחו הרומאים להיכנס לתוך בית המקדש הראשון (בתאריך ז’ באב), וכעבור יומיים הציתו את הבית, שנשרף במשך יום שלם עד לתאריך עשרה באב.
הסיבה הרוחנית לחורבן, הייתה עבירות חמורות שנעשו על ידי היהודים באותה התקופה.

כעבור שבעים שנה, חזרו היהודים מגלות בבל ובנו את בית המקדש השני, שהחזיק מעמד 420 שנה ונחרב גם הוא בתשעה באב בשנת 70 לספירה.

הכותל המערבי שהקיף את הר הבית נשתמר מאז והוא משמש עד היום כ”שריד בית מקדשנו” אליו מגיעים מליוני יהודים מכל העולם, ועל המקום נאמר “מעולם לא זזה השכינה מכותל המערבי.

הכותל המערבי (צילום: ירון כרמי)
הכותל המערבי (צילום: ירון כרמי)

עוד קצת היסטוריה

כמה מאות שנים לפני כן, שלח משה את המרגלים לתור את הארץ, ואילו הם חזרו וסיפרו את דיבתה, והתורה מספרת כי “וַתִּשָּׂא כָּל הָעֵדָה וַיִּתְּנוּ אֶת קוֹלָם וַיִּבְכּוּ הָעָם בַּלַּיְלָה הַהוּא” (במדבר-יד). גם אירוע זה חל בתשעה באב.

תשעה באב הוא גם יום בו נחרבה העיר ביתר והסתיים מרד בר כוכבא, היום בו גורשו יהודי אנגליה ומאוחר יותר גם גירוש ספרד. היום בו פרצה מלחמת העולם השניה, החלו מאורעות תרפ”ט, ולפני שתים עשרה שנים החל הגירוש מגוש קטיף בו נעקרו אלפי משפחות מבתיהם, חלקם ללא בית קבע עד היום.

חורבן? גאולה!

המדרש מספר “אמרו אותו היום שנכנסו אויבים לעיר והחריבו בית המקדש, היה חוץ לירושלים יהודי אחד חורש במחרשתו, וראה שהפרה שהיה חורש בה הפילה את עצמה לארץ… שמע קול אומר: מה לך לפרה, הנח אותה, שהיא צועקת על חורבן הבית ועל מקדש שנשרף היום. שמע האיש, מיד קרע את בגדיו, ותלש את שערו וצעק, ונתן אפר על ראשו ובכה … לאחר ב’ או ג’ שעות עמדה הפרה על רגליה ורקדה ושמחה… שמע קול אומר: טעון וחרוש כי בשעה זאת נולד משיח. שמע האיש, רחץ פניו וקם ושמח הלך לביתו …. ” (מדרש זוטא)

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

ובסגנון אחר מופיע במדרש איכה: “מעשה באדם אחד שהיה חורש את שדהו. געתה פרתו.  עבר ערבי ואמר לו: מי אתה?  אמר לו: יהודי אני.  אמר לו: התר שורך והתר מחרשתך.  אמר לו: למה?  אמר לו: שהרי נחרב בית המקדש.  אמר לו: מאין לך? אמר לו: יודע אני מגעיית פרתך.  בינתיים געתה הפרה שנית. אמר לו: אסור פרתך ואסור מחרשתך, שהרי נולד מושיע היהודים.  אמר לו: ומה שמו?  אמר לו: מנחם שמו”.

הנה כי כן, יום החורבן הוא גם יום התחלתה של הגאולה שתבוא במהרה בימינו.

הרב_יהודה_גינזבורג
הרב_יהודה_גינזבורג

מה תכל’ס?

כזכר לאבלות, תיקנו חז”ל כמה וכמה תקנות כלליות, אחת מהן מוכרת לכולנו מטקס החופה בה שובר החתן כוס לזכר החורבן ואומר “אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני”.

מלבד זאת תיקנו את שלשת השבועות הללו שבין י”ז בתמוז לתשעה באב לימי אבל, וככל שמתקרבים לתשעה באב האבל גובר, עד שבתשעה באב צמים כבר משקיעת השמש של היום הקודם, אומרים קינות, לא מתרחצים ולא לובשים מנעלי עור, ועוד הלכות ומנהגים.

להיזכר ולהזכיר

כניסת הצום הערב 29/8/20 בשעה 19:39 באיזור חיפה.
משעה זו אסור לאכול ולשתות, לנעול נעלי עור, לקיים יחסים ולהתרחץ – עד מחר בשעה 20:05 בערב.

הערב אחרי תפילת ערבית ומחר אחרי תפילת שחרית קוראים בבתי הכנסת את מגילת “איכה” ואת נוסח ה”קינות” לזכר החורבן והשואה (אפשר גם למצוא באינטרנט ולקרוא בבית)
מחר לובשים טלית ומניחים תפילין רק אחר הצהרים (בבתי הכנסת מתפללים עם הטלית והתפילין את תפילת המנחה במקום תפילת השחרית)

לומדים רק נושאים בתורה שקשורים לחורבן הבית (אפשר גם לראות סרטונים עצובים על השואה, עקירת יהודים מאדמתם ועוד), ולא מתעסקים בשום דבר שישכיח מאיתנו את העיקר – הרצון לחזור לירושלים המאוחדת והשלימה, ובנין המקדש במהרה בימינו.

חשוב מאוד! גם אם איננו יכולים להקפיד ולנהוג בכל המנהגים של ימים אלו, חובה עלינו להיזכר ולהזכיר למשפחתנו על ירושלים בתפארתה ועל שיבת ציון תקוותנו, בבנין המקדש השלישי וביאת מלך המשיח בקרוב ממש!

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
  1. קורא אמר/ה

    מלחמת העולם השניה התחילה בי”ז באלול

  2. מור אמר/ה

    מאמר נהדר ומחזק, יישר כוח לרב היקר, אהבת חינם בין כולנו – אמן.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.