באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

אודיטוריום חיפה – כשהון חובר לתרבות

אודיטוריום חיפה הינו חלק ממכלול מבנים הקרוי "מרכז רפפורט...

מנופים ראשונים נפרקים בנמל המפרץ בחיפה • תמונות ראשונות

לראשונה נפרקים כעת המנופים הראשונים אשר הגיעו לנמל המפרץ בחיפה. המנופים הגיעו על גבי הספינה הסינית ZHEN. הנמל יתופעל על ידי חברה סינית.
זו גם הפעם הראשונה בה נקשרת אניית מטען לרציף החדש, שבנייתו נמצאת בעיצומה.

מנופים ראשונים נפרקים בנמל המפרץ בחיפה (צילום: ליאורה גינת, על היאכטה שיינה של דני אמסטר)
מנופים ראשונים נפרקים בנמל המפרץ בחיפה (צילום: ליאורה גינת, על היאכטה שיינה של דני אמסטר)

מומו כהן, קומודור שייטי כרמל, מסר לחי פה:
ברגעים אלו ממש מתרחשת היסטוריה. לראשונה אנייה גדולה נקשרת לרציף בנמל החדש שבחיפה. אניה בשם זן הוא ועל סיפונה מנופי ענק לנמל הצפון החדש. ימים יגידו האם הפרוייקט הענק הזה במחיר הרס המפרץ היה מוצדק או מיותר. האם כניסת הסינים לניהול ובעלות הנמל תהיה בכייה לדורות. מיחד מרגש שההיסטוריה מתרגשת מול עינינו מאידך מה תהיינה המשמעויות של תחילתו של עידן הנמל הסיני החדש בחיפה.
נמל נבנה בהסתכלות של 50 שנים קדימה. האם ישראל באמת צריכה את כלל מזחי המים עמוקים שמספק הנמל הצפוני ונמל אשדוד החדש? האם מיצו את כלל האפשרויות במזח המזרחי של נמל חיפה הקיים או שהחשש מעימותים עם ועד חזק מנעו פיתוח מסוף כרמל והרחבת הנמל בטוענות של פתיחת תחרות זאת הגישה הנכונה. הרבה נסתר וכאמור רק העתיד הרחוק יספק תשובות.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ירון כרמי
ירון כרמי
הפניית רעיונות לכתבות במייל - [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

20 תגובות

 1. תמהני למה לא הציעו ניהול הנמל לארה"ב שבטוח שלא היתה "בוגדת" בנו לעולם. למה ממהרים למכור את עצמנו למי ש"עושה לנו עיניים" יותר מוקדם? זה כאילו לעשות exit ולהתגרש מאשה אהובה ולהיפרד ממנה. שאלה רטורית, מסתבר.

 2. מגניב !
  כל הכבוד ! עכשיו חיפה תתחיל להיות מגה עיר עם נמל רציני כמו סינגפור ופורטסמית… טוב עדיין לא. אבל בדרך ! יפה ומעולה !

 3. נמל חיפה הוא מהיפים בעולם,רק חבל שהעובדים שם הם ההיפך.

 4. יש הבדל בין חפירת מנהרה לבין מסירת נכסים אסטרטגים למדינה זרה זו שגיאה חמורה ולמדינה דיקטטורית זה פשוט הזוי. טוב שפומפיאו הציל את עצמנו ממסירת ביצוע מתקן ההתפלה לסינים.

  • מעניין עם מחירי התה והקפה יוזלו בעקבות הנמל החדש או שלמיטב בנינו לא יהיה מקום עבודה . אני מציע להפריט את הצבא ולמכור אותו לסינים שיגנו וישמרו על גבולות המדינה בזמן שביבי וכץ שותים קוקטיל סביב הבריכה בקיסריה . אבל תכלס את מי זה מעניין רק ביבי מלך ישראל

 5. בושה וחרפה, מוכרים כל דבר גם נכס אסטרטגי תמורת בצע כסף.
  ולמי מוכרים?
  למשטר הקומונסטי הסיני, משטר אפל , המבצע פשעים נגד האנשות מזה שנים בעמו, תוך עצימת עיניים של פוליטיקאים ברחבי העולם שכל מה שעניין אותם זו רווח כספי.
  משטר שקוצר איברים מאזרחים שכל פשעם הוא שהם חיים לפי שיטת טיפוח סיני עתיקה – הדוגלת ולחיות לפי ערכים של: אמת, חמלה וסובלנות. אזרחים אלו, שמנו בתחילת שנות 2000 כ 100 מיליון סינים, נרדפים ושמים אותם ב"מחנות לחינוך מחדש", שהם למעשה מחנות לעבודת פרך ומשתמשים בהם בתור "בנק איברים" חי.
  זה משטר מרושע, שתעשיית קצירת האיברים מכניס לכיסו כמה מיליארדי דולרים בשנה.
  משטר שמנסה להישתלט על העולם באמצאות "תמיכה " כביכול למדינות במשבר כלכלי, או מדינות רודפות בצע כספי (במקרה שלנו ), בתמורה לעבודה זולה- אך אין ארוחות חינם, למשטר המרושע הזה יש מטרות – ואותם הוא מסתיר. כפי שהוא מסתיר הרבה עוולות שעשה או עושה , קצירת האיברים, פרוץ מגיפת הסארס , הקורונה וכו.
  טוב שבאו האמריקאים ושמו הקלפים לממשלה שלנו על השולחן. לולא זאת , הפוליטיקאים פה, היו ממשיכים לחזר אחרי ההשקעות הסיניות המסיביות בארץ.
  אין הפסד – אין רווח.

  • שאול וברוך. אתם צבועים בדיוק כמו כל אלה שדיברו נגד לטייל בגרמניה או לעשות עסקים עם גרמניה. והם בעצמם נוהגים באיקס 5…. גרמניה גרמניה גרמניה. סין סין סין. על כל מדינה תמצאו מה להגיד לא ?
   בו נראה אותכם. כן אותכם. וכל תומך אחר בדעות שלכם. מפסיק לקנות כל דבר שמיוצר בסין.
   תוך כמה ימים אתה מוגדרים כהומלסים ח ח ח ח ח
   אז שבו בשקט. ותגידו תודה וכל הכבוד לישראל היקרה.

 6. הגיע הזמן שמלגזן בנמל יפסיק להרוויח 30 אלף שקל לחודש, הגיע הזמן שיבינו שיש אלטרנטיבה לארגון המושחת הזה.

  • לא מאשים אותך שאתה שטוף מוח מהתקשורת
   המדינה כבר מזמן מפעילה שני נמלים פרטיים (מספנות ואילת) אגב של מקורבים!
   הציבור לא נהנה מהפרמטר הזה בכלום.
   ההפך הוא נכון יותר עושקים אותנו
   מה תגיד שהנמלים (חיפה ואשדוד) יופרטו
   לאיזה כיס תיכנס?!
   אתה או שתול או שטוף מח

  • ואתה תהיה מוכן לרוץ ברציפים בשמש גשם סערה חמסין בפחות?

 7. היסטוריה עצובה אין אף מדינה שמסרה ל-25 שנה את התפעול של נמלי ים אצלה למדינה זרה שאפילו עוינת אותה בהצבעות באו"ם ובועידות בינלאומיות. זה טירוף. הנמל הזה יהיה בפיקוח של מי? של רשויות ישראל או סין?
  מה זה "נמל סיני"? האם סין הייתה נותנת לישראל לנהל אצלה נמל אקס-טריטוריה?
  מה לגבי שינוע חומרים מסוכנים מהנמל למתחמים לוגיסטיים מסביב מי יקבע ויפקח מה יישמר במחסנים האלו?
  צודקת ארה"ב שהזהירה מהשליטה הסינית המוחלטת. זאת שערוריה.
  השר כץ שאחראי לשערוריה טען שהנמל החדש יהיה מנוף כלכלי. מה המנוף הכלכלי? הנמל הרובוטי יעסיק מעט מאד עובדים, חלק גדול יהיו זרים. הוא יחסל את נמל חיפה הקיים כמו שקניון חדש מחסל קניון וחנויות ברחובות ולמעשה לא מוסיף תעסוקה אלא מזיז אותה לקניון של אוליגרכים ככה יזיזו את התעסוקה מנמל חיפה לנמל הסיני. נמל חיפה לא יכול להתמודד עם אוניות ענק ככה שמראש יצרו נחיתות מול הנמל הסיני. תושבי חיפה עלולים לגלות שהנמל הסיני לא הוסיף מקומות עבודה להיפך הוא יוצר אבטלה.

 8. השר כץ הסתכסך עם הועד של נמל חיפה ורצה להראות להם למי יש יותר גדול.
  וסין, כמו כל מעצמת על מתפתחת הכניסה רגל גסה למדינה שלנו. זו רק ההתחלה של השתלטות שאת סופה איש לא יכול לנבא.
  כמו שהסינים השתלטו על תנובה ומאז לא משתלם להם לייצר חמאה ואנחנו נאלצים לקנות חמאה מיובאת… מי יודע מה יקרה כאן בעוד כמה שנים עם הנמל וכל המשתמע ממנו….

 9. אני רואה את רציפי הנמל הישן מהבית.ב- 50 אחוז מהזמן רציפי הנמל ריקים מאוניות- אז מה ישתנה בעוד שניים וחצי רציפים מסכנים? מה שבטוח שמישהו כאן עשה אחלה סטיפה של כסף ובטח לא לטובת העיר חיפה.

 10. הסטוריה רעה מביישת ומסוכנת ,ושֵם נתניהו יהיה מרוח על השער הראשי למדינה – שלא מדינת האם שולטת עליו. איך איך נתנו לזה לקרות? נתנו למדינה שכל כולה נגדנו ( בין אם ישירות או דרך פרוקסי עויינים לנו ) , לעגן לעצמה בּיוּן מוצלח במיוחד ..

 11. יש פה הון שלטון
  זורים לנו חול בעיניים…
  נמאס מהמדינה המגעילה הזאת שהורסת כל פינה קטנה טובה עבור בצע כסף

 12. התחלה של בכייה לדורות. ארוע היסטורי שלא לטובת מדינת ישראל . עד כה אף.אחד לא יודע מה הסיבות האמיתיות להקמת הנמל הזה ומיהו המרןויח הגדול ?

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

טירת כרמל מתחדשת: קורס התחדשות עירונית לתושבי העיר

במרכז היזמות והחדשנות בטירת כרמל התקיים ביום שלישי 28/5/24 המפגש הראשון במסגרת קורס בנושא התחדשות עירונית. הקורס, שנפתח במסגרת הכשרות מקצועיות לבעלי דירות, הוא...

נחלים בצפון מזוהמים – הכניסה מסוכנת

משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מודיעים לציבור המטיילים ולמועצות האזוריות והמקומיות על תוצאות חריגות בדיגום מים שבוצע לבחינת מצב הזיהום בנחלים בצפון.לנוכח תוצאות אלו,...

קריית ביאליק אירחה את חידון ביאליק זו השנה ה-13

זה כבר הפך למסורת שקריית ביאליק מארחת את חידון ביאליק ומיוצגת בו בכבוד על ידי תלמידי בתי הספר בעיר. השנה (2024) התקיים החידון בסימן 90...

אבא ליום אחד…..וחוזר חלילה • סיפור קצר

מתאים לקריאה גם לילדים! מתחם של שלושה מגרשי כדורגל שימש בעבר הרחוק את השחקנים בחיפה. עבר ישן שהיה קרוב להקמת המדינה. מגרשי הבכירים "מכבי" ו"הפועל"...

סמים בחיפה • כ-1.5 ק"ג סמים נתפסו על-ידי פקח עיריית חיפה

(חי פה) פקחי עיריית חיפה הגיעו לאירוע אלימות במשפחה ומצאו שקית מלאה בחומר החשוד כסם מעיריית חיפה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: מהלך סיור שגרתי,...