חיפה: חרם ואיומים על בתי עסק ערביים

גל ההסתה והגזענות שפרץ בעקבות המלחמה לא פסח על חיפה. בשבועות האחרונים מוחרמים עסקים בעיר חיפה ביניהם מאמא פיתה וחומוסיית פארג', שהם הרבה יותר מעוד בית עסק. מדובר במקומות שהם סמל לדו קיום ושותפות בעיר.

פאראג' מחומוסיית פראג' בעיר הפסיד 70% מהלקוחות שלו בעקבות המלחמה והחרם של היהודים שהחליטו לא לקנות אצל ערבים. למי שלא מכיר את פארג' מדובר באדם שתמיד התנגד לכל ההפגנות שמתקיימות בעיר נגד המדינה, ולא פעם תרם לחיילים בזמן מלחמה, כמו תרומותו לחיילים בזמן מלחמת לבנון השניה- והוא סמל לדו קיום אמיתי ואיש שלום.

פארג_.jpg

פארג' עם חיילים בזמן מלחמת לבנון השניה
תושב העיר עדן צדוק החליט לעזור לפארג' ושיתף פוסט ברשת החברתית "פייסבוק" לאחר ששמע על החרם על פארג', פוסט שזכה לשיתוף גם בדף האישי של ראש העיר יונה יהב, ובו כתב:

"תביישו לכם!"
את מי אתם מחרימים?!
רק רציתי להכיר לכם את חומוס פראג' משפחה נוצרית ערבית חיפאית שבמלחמת לבנון השניה התגייסה כולה להאכיל את חיילנו בצפון מכיסה הפרטי!
היום התקשר אליי חבר מהחומיסיה של פראג' וסיפר לי שפארג' מוחרם ע"י יהודים טיפשים שלא קונים אצל ערבים ובנוסף הוא מוחרם ע"י ערבים בגלל שהתנגד לחנין זועבי ולהפגנות האנטי ישראליות בעיר! פארג' הפסיד 70% מהלקוחות שלו בגלל טיפשות של אנשים רעים! דיברתי עם אמיר שבדמעות סיפר לי את סיפור העסק והמחרימים ולא יכולתי להיאשר אדיש! אז ישראלים טובים, בואו לאכול אצל חומוס פראג' בעיר! כי זאת תמצית הדו קיום ישראלי באמת! בתורה שלי כתוב "כבד את הגר!" המשפט אומר שעלינו לתת את המקסימום לאותם גרים שחיים בקרבנו ועושים למעננו, פארג' תרם לצה"ל, פארג' מפנק כל חייל שמגיע לאכול! בואו לחומוס פראג', מגיע לו", כתב צדוק.

הבעלים של מאמא פיתה מצאו את עצמם במצב קשה יותר, בנוסף לחרם ממנו הם סובלים הם גם מאוימים ע"י קיצונים באיומי רצח ושריפת המקום – כל זאת בגלל ציידים קיצונים שכל מטרתם היא הסתה והפצת שנאה. אותם קיצונים הפיצו ברשת החברתית "פייסבוק" תמונה ובה שלט עליו כתוב: בערבית "הטוב עדיין קיים בעולם" מבצע התרמה לרכישת תרופות עבור אזרחי וילדי עזה ובהמשך נכתב גם בשפה העברית תרומה עבור תרופות לתושבי עזה.

00-123_מאמא_פיתה.jpg

שלט התרומות שהוצב על המדרכה ליד מאמא פיתה
השלט שהוצב על המדרכה ליד מאמא פיתה, אינו קשור לעסק ומי שהציב אותו היא שכנה שמתגוררת מעל בית העסק והיא זו שמארגנת את המבצע. יש לציין כי המדרכה היא שטח ציבורי ולא פרטי. אותם קיצונים הפיצו את התמונה וציינו כי מאמא פיתה אוספת תרומות עבור עזה. אותה תמונה זכתה לאלפי שיתופים ברשת ומאז הבעלים והעובדים לא מפסיקים לקבל איומים כמו: נערוף לכם את הראשים , נשרוף לכם את המקום ונרצח אתכם.

בשיחה לחי פה סיפרו בעלי המאפייה, כי הם דואגים לחיי ולשלום העובדים ולשלומם יותר מאשר לחרם. וכי הם הגישו תלונה במשטרת חיפה. אחד מבעלי המקום אף שיתף פוסט ברשת החברתית "פייסבוק" ובו הוא מסביר את העניין אך זה לא ממש עזר.

הפוסט אותו שיתף אחד מבעלי מאמא פיתה:
"בימים טרופים אלה עלינו להיות סבלנים וסובלניים יותר מימים כתיקונם..
על כן ראינו לנכון להבהיר את העניין. קיבלנו הרבה שיחות טלפון וגם תגובות בפייסבוק כי "מאמא פיתה" העמידה דוכן בפתח העסק עם דגלי פלסטין. בכדי להעמיד דברים על דיוקם, "מאמא פיתה לא העמידה שום דוכן ברחוב, "להזכירכם כי הרחוב הוא נחלת הכלל ולא רכושה של "מאמה פיתה". מי שהעמיד את הדוכן הוא אחד השכנים בבניין בכדי לגייס תרומות לסיוע רפואי לילדי עזה, ואין בכך כל עמדה פוליטית או תמיכה בצד כלשהוא. כמו כן לדידי כי צה"ל העמיד בית חולים שדה למען אותם אנשים שזקוקים לעזרה רפואית לאנשי עזה. האם גם את צה"ל צריך להחרים? הבורות וחוסר האמפתיות הוא האויב הגדול ועל כולנו להחרימו. בברכת ימים טובים יותר".

יש לציין כי בימים אלה מוחרמים עסקים רבים בעיר גם של ערבים וגם של יהודים.
בעלי עסקים יהודים התלוננו על ירידה חדה במכירות האופייניות לקראת חג הפיטר. לחי פה נודע שחלק מבעלי העסקים הפסידו לא מעט לאחר שמלאו את החנויות בסחורה לקראת החג אך לא הגיעו קונים וחלקם נאלצו לקחת הלוואות בגלל ההפסד.

ראש עיריית חיפה יונה יהב, מסר לחי פה בתגובה לחרם: "על תושבי הואדי, שאותם אני פקדתי בכל חיי, כראש עיר הראשון שנולד כאן, אני פוקד וגם אמשיך לפקוד כבדרך קבע. את סויידאן, את אבו שקארה, את נד'ימה, את ויקטור חג'אר, את הזקנים, את אמיל, את מישל וכל שאר החברים".

ממשטרת חיפה נמסר בתגובה לגבי האיומים על בעלי ועובדי מאמא פיתה: "התקבלה תלונה והתיק נמצא בחקירה".

אם לא די בהחרמת עסקים ואיומים על בעלי עסקים, הערב בוטלה הופעתה של הזמרת רונה קינן, שהיתה אמורה להופיע בעיר התחתית. קינן ביטלה את ההופעה בעקבות גל ההסתה נגדה והאיומים ברצח.

בעקבות ביטול הופעתה של קינן, הוקמה קבוצה ע"י חיפאים שפויים תחת השם "רונה בואי לחיפה" בה הם קוראים לה לחזור ולהופיע בחיפה.

רונה.jpg

רונה קינן
מערכת חי פה קוראת לקהל הקוראים ולכל אזרחי המדינה להתאזר בסבלנות ולהפסיק עם גל ההסתות שגורם לכולנו נזק יהודים וערבים כאחד.

דו קיום בחיפה

לא ניתן להגיב