חזירים או ילדים – מי נהנה יותר מפארקים בחיפה? פרשנות • ד"ר יריב שגיא

הילדות שלי בשכונת שפרינצק הייתה נהדרת. אמנם לא היו לנו מתקני משחק מפוארים בפארקים, אבל מה שכן היה, ביחד עם השטחים הציבוריים הרחבים של השכונה, ענה על כל הצרכים שלנו. אם ממש רצינו לגוון אז היינו עולים לפארק ברחוב סטפן וייז או יורדים להשתולל בפארק הגדול בשער העלייה, ומשם כבר זורמים לים. כשגדלתי קצת, עברנו לשכונת רמות רמז. גם שם חיפשנו את המרחבים הציבוריים המזמינים וגם מצאנו. גן בורוכוב רחב הידיים ומערכת השבילים המיוערת היורדת מרחוב זלמן שניאור אל גן מוצקין היוו תפאורה לאין ספור משחקים וחוויות נעורים.

הפארקים הפכו למפגעים

מבעד לעיניו של ילד שגדל, לא כל כך נעים לראות ולחוות את המרחבים הציבוריים של שכונות הילדות שלי. מרחבי הילדות שלי הזדקנו מהר מדי, ולא בכבוד. הפארק בשער העלייה הפך לעזובה ולסכנה בטיחותית. כבר אין בו כמעט מתקנים וגם ארגז החול הגדול הפך לשדה בור. הדבר היחיד שעוד מטופח בו הם מרבדי הדשא נטולי הצל. מרבדים שהם לא יותר ממדבר ירוק שלא ניתן לעשות בו יותר מדי ברוב ימות השנה ושעות היממה. גם השבילים המרשתים את רמות רמז מוזנחים מאוד וחלקם אף מסוכנים למעבר. אך במצב הקשה ביותר נמצא גן בורוכוב העומד שומם ומזוהם בהריסותיו. המתקנים הוסרו ממנו לבלי שוב ולאורך שביליו ניתן למצוא אין ספור מפגעים ומגוון דגמים של ספסלים שבורים.

פארק שער העליה בחיפה (צילום: יריב שגיא)
פארק שער העליה בחיפה (צילום: יריב שגיא)

פארק ציבורי הוא לא רק נוף

לעיר חיפה אין עדיין תכנית עבודה מאושרת, סופית ופומבית לשנת 2020. לאור זאת, הציבור הרחב לא יכול להכיר באופן שקוף את סדרי העדיפויות הקשורים בשיקום המרחבים הציבוריים שבעיר – אם בכלל יש כאלה. גם פניות שלי ושל תושבים נוספים לבירור העניין לא זכו למענה כלשהו.

זה חבל מאוד, מפני ששיקום הפארקים המוזכרים כאן אינו מהווה מהלך מורכב כלל ועיקר. רק על מנת לסבר את האוזן, עלות שיפוץ שני הפארקים המופיעים בתמונות שבכתבה עשוי לנוע להערכתי בין 2 ל-4 מיליון ₪. תקציב כזה יכול לכלול לא רק את חידוש המתקנים אלא גם לאפשר התקנת תוספות שמטרתן לעודד פעילות קהילתית מגוונת יותר ברחבי הפארקים. לדעתי מדובר בהשקעה נבונה מאוד מבחינת ערכה לציבור, אבל השאלה היא מה מעדיפה הנהגת העיר לתקצב קודם.

תקציב חזירים

הטריטוריות המוזנחות, שבעבר היו פארקים ציבוריים תוססים, לא נזנחו לחלוטין. בימים אלה הן מאכלסות לא מעט תושבים מרוצים אחרים של העיר – חזירי הבר. לחזירי הבר אין בעיה מיוחדת עם הזנחת הפארקים – להפך. בנוסף לכך, עבור חזירי הבר מוגדרים גם תקציבים ברורים ושקופים המממנים תכנית עבודה מסודרת המפורסמת על שלטי המודעות העירוניים!  

ובעצם למה לא?

הרי ככלות הכל מדובר באוכלוסייה מועדפת בעיר, אשר צרכיה מתוקצבים בשנה זו באופן ישיר בלא פחות מ-3 מיליון שקלים. באופן עקיף, יש להוסיף לכך גם את עלות שיקום הנזקים הנגרמים מפעילות החזירים במרחבים הציבוריים. ויתכן שצריך גם להתייחס לעלות הפיצויים שהעירייה עשויה לשלם לתושבים בגלל נזקים שנגרמו להם כתוצאה ממדיניות חזירי הבר שלה.  

עדר חזירים פשט על גן שמואל בחיפה והבריח את התושבים • נזק כבד לדשא (צילום: חי פה)
עדר חזירים פשט על גן שמואל בחיפה והבריח את התושבים • נזק כבד לדשא (צילום: חי פה)

העדפת הדחוף על החשוב

בהחלט יתכן שתופעת החזירים חשובה לתושבי העיר יותר מתופעת הזנחת הפארקים. אם כך הדבר הרי שהנהגת העיר צודקת. לאור זאת אנו עשויים להידרש כבר בקרוב להגדלת התקציבים הרלוונטיים לקראת תכנית העבודה של שנת 2021. הרי הריבוי הטבעי של חזירי הבר הוא עצום, ולכן התקציב שהוזכר לעיל הוא ככל הנראה רק ההתחלה.

אבל מהי התועלת שצומחת לתושבים מהעדפת החזירים על רווחתם של הילדים בפארקים?

זוהי כמובן שאלה פוליטית לחלוטין ולכן, כטבעה של פוליטיקה, מי שיושב על הברז הוא הקובע. אפילו אם הקביעה שלו התקבלה ללא שיתוף ציבור ואפילו אם הקביעה שלו מעדיפה את הדחוף על החשוב.

בינתיים נצטרך לשאול את עצמנו האם אנחנו מוכנים להשתתף בכלל בניסוי כזה. או במלים אחרות, במה הייתם אתם מעדיפים להשקיע 3 מיליון ₪ השנה? ברווחת הילדים או ברווחת החזירים?

30 תגובות
 1. צור אמר/ה

  אתה דוקטור לילדים או לחזירים???
  תן הרצאה לביבי ושרה במסגרת פסיכולוגיה פוליטית, מבלי שהיא תשליך אותך לחזירים….

  1. משה אמר/ה

   איזה חוש הומור מדההההההההים

  2. עזרא שוורץ אמר/ה

   חולה נפש או מגיב בתשלום ?
   הכתובת שלך לטענות צריכה להיות האסון שקבלנו במקום עו"ד יונה יהב.

 2. אילן+זיוון אמר/ה

  היתה לנו גינה לתפארת עם דשא מסלעה עם פרחים עצי פרי .החזירים פלשו לגינה . פרקו את המסלעה . עשו בורות ענקיים וממש פחד להסתובב שם . כל ציוד הגן כסאות ושולחנות עומדים זרוקים והפוכים ואין נפש חיה שיורדת לגינה . פעם השכנים חגגו שם ימי הולדת . היו פעם פגישות משפחתיות והמקום היה שוקק. לגדר את הגינה אמור לעלות 20000 אלף שח ולשקם את הצנרת עוד סכום דומה . לצערינו נטשנו את הרעיון והמקום נראה כמו אי. חורבות . העיריה לא מטפלת בבעיה כלל ועיקר

  1. ירון חנן אמר/ה

   עצוב לקרוא, מקומם ומרגיז. חייבים לפעול לשנות את המחדל העירוני הזה שפוגע בכל הרבה תושבים בחיפה! אני מחןייב למאבק עד למיגור מכת החזירים בשכונות העיר

  2. יובל שטרנברג אמר/ה

   אפשר לשקם הריסות של חזירים. העלות תלוייה בבחירה שלכם איך להתמודד עם החזירים. ישנם דרכים יצירתיות לטפל בהם ובנזק שקיים.

  3. גיא אופיר אמר/ה

   פארק שער העלייה חייב לא יותר ממהפכה הוא מונזח קשות! במשך עשרות שנים אין שום טיפוח או פיקוח לרווחת התושבים.
   עיירית חיפה ברור שלא יהיה להם אכפת, הם לא גרים באיזור הזה מה אכפת להם שיש פארקים שקרובים לים עזובים ולא מתוחזקים.
   תקראו את המילים הבאות- המהפכה צריכה לבוא מלטה – מהתושבים ולא לחכות עוד עשר שנים שיחליטו לעשות שינוי בפארקים האלו

  4. גיא אופיר אמר/ה

   אפשר להביא לכתבה זו את התגובה של העייריה? מעניין מה יש לומר להם…

  5. משה אמר/ה

   כרגיל, ביקורת חשובה ומדוייקת. אבל כמובן הזנחת הגנים ובעיית החזירים הן ירושה של מיודענו הגביר מהרדיו, ראש העיר הנצחי יונה יהב, שלתיקון נזקיו יידרש עשור של תכנון ערים. מציע לחכות קדנציה ולראות.

 3. לימבו אמר/ה

  זו לא התנגשות בין הדחוף לחשוב אלא בין שני ״חשובים״.

 4. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  אתה כות נהדר ד"ר יריב שגיא.יישר כוח.

 5. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  אתה כותב נהדר.

 6. רד אמר/ה

  חזירים אוכלים הכל ומלבד הרס של כל מוצר דומם וחי הם במיוחד נקבות עם גורים בהחלט מסוכנים לציבור ולרכוש. מן הראוי שיתפסו אותם ויחזירו אותם למכלאות ולא חופשיים ליד בני אדם.

  1. דרור אמר/ה

   לדעתי, יש להכניס את הגזענים (racists), כולל הסוגנים (speciesists) למכלאות, אבל לא בסביבה הקרובה, אלא על הירח או במקום מרוחק יותר.
   גם לכם זה יהיה עדיף, לא תראו חזירים או כל חיה אחרת לידכם, תוכלו לשמור על "טוהר הגזע".

  2. עזרא שוורץ אמר/ה

   גם את הבריון המרוקאי שתקף אותי, סינוור אותי כדי להפוך אותי לעיוור וירק עלי ברחוב בשיא מגפת הקורונה.
   הסיכוי שזה יקרה זהה לסיכוי לזכות בפרס כלשהו בלוטו ללא משלוח טופס.
   בכל פעם שהזמנתי ניידת משטרה, הוא שלף תעודת אח"מ של התחנה המקומית ו/או הראה לשוטרים תמונות שלו עם מפקדי התחנה לדורותיהם

  3. יוסי אמר/ה

   יש כל מיני מינים שקצב הריבוי הטבעי שלהם מסוכן יותר לאין שיעור מזה של החזירים. כמובן שאת זה אסור להזכיר. האם לגבי החזירים יאה להתבטא כך?

   ואם לא היו מחריבים את כל השטחים הפתוחים אולי הם לא היו נאלצים לנדוד לערים

  4. נעמי אמר/ה

   יש לסלק את החזירים ממקום ישוב, הם לא הפרות הקדושות בהודו, צריך לכלוא אותם בגן חיות כמו חיות מסוכנות אחרות,
   גם נחשי צפע צריך באיזורים מיושבים צריך לחסל, אם לא , הם יחסלו אותנו, ליפי נפש אין כאן מקום.

  5. דן אמר/ה

   לא הבנתם את הנקודה קליש דואגת לבני שבטה (משפחתה) כנהוג בתרבות מזרח ים תיכון

 7. מירה+זלצר אמר/ה

  יפה כתבת. עצוב שזה המצב. עצוב שזה לא מענין אף אחד בעיריה. שנים אני דומעת על פניות של גנים מוזנחים ואין כלום. בנו ברמת הנשיא וזהו. שילכו ללמוד מעיריות אחרות, איזה פארקים, איזה צל, מזרקות מים לילדים… ובנוגע לחזירים
  ש ע ר ו ר י ה. רק חושבים איך לעשות עוד כסף…. יקנסו את מי שיאכיל חזירים. אבל לדאןג שלא יהיו ושבוודאי לא יתרבו????
  מתי לא יצאנו לרחובות בכיף וללא פחד???

 8. דרור אמר/ה

  מה הקשר לחזירים?! איזה מן הקשר מאולץ ושקרי ביצעת בין שני הדברים?
  העובדה היא, שאין שום קשר בין הזנחת הגנים הציבוריים, שנמשכת כבר הרבה שנים, לבין אוכלוסיית חיות הבר המקומית (אגב, אילו היית יודע חצי דבר על חזירים, היית יודע שהם לא אוהבים הזנחה וזוהמה, ההיפך הוא הנכון, אבל למה להתבלבל עם העובדות כשאפשר להפיץ דעות קדומות ואמונות תפלות?).
  הדבר הנכון היחיד בכתבה הוא, שיש צורך לטפח יותר את הגנים הציבוריים ואתרים ארכיאולוגיים ברחבי העיר. כאשר הדבר יבוצע, הוא ודאי יכלול גידור המקומות, דבר שיימנע כניסת חזירים (אפילו שהם לא באמת מזיקים).

 9. ירון חנן אמר/ה

  עצוב לקרוא, מקומם ומרגיז. חייבים לפעול לשנות את המחדל העירוני הזה שפוגע בכל הרבה תושבים בחיפה! אני מחןייב למאבק עד למיגור מכת החזירים בשכונות העיר

 10. ירון חנן אמר/ה

  מדובר בשתי בעיות חמורות אך שונות. בעיית הזנחת הפארקים העירוניים ומכת חזירי-הבר בשכונות שהפכה למפגע נוראי עם עלויות כבדות וסכנות מוחשיות. יש לטפל בשתי הבעיות, אבל ראש העירייה שלנו עסוקה בדברים "חשובים" בהרבה, כגון הגדלה דחופה של שכר בעלי התפקידים שהיא הביאה איתה לעירייה… לכן קליש היא המקור לבעיות שתוארו וחובתנו לטפל קודם במקור

  1. דנידין אמר/ה

   כל חיפה מוזנחת בצורה קשה אין בנייה אין שיקום שכונות אין תמ"א הכל רק תוכניות על נייר שייקח עוד 2 עשורים אם משהו בכלל יזוז חזירי הבר הם מכה צריך לדלל ולא לגדר או לקבע פחי אשפה.

 11. ורדינה אמר/ה

  כותב הכתבה הינו דמגוג. כמה עלוב להעלות על הדעת שאם מכבדים מין אחד ( חיות במקרה זה) אזי מזלזלים במין אחר( בני אדם) . פשוט עלוב..

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   שלום ורדינה,

   הפרשנות שלך אינה קשורה למה שכתבתי. לא הזכרתי את המונח "זלזול" והוא גם לא רלוונטי לדיון. לעומת זאת, כאשר בודקים את המקומות בהם יש ממשקים בין שני המינים, במקרה הזה פארקים ציבוריים, אז ניתן לראות הטיה ברורה. כאשר בודקים את תכניות העבודה העירוניות אז רואים הטיה ברורה. הציבור צריך בסופו של דבר לשפוט האם ההטיה הזו היא גם על דעתו.

 12. משקיף עצוב. אמר/ה

  ההגיון של קליש הוא דרך הכיס.יש להתארגן ולתבוע תביעה יצוגית, את ראשת העיר והעיריה על פגיעה כלכלית וריגשית .ברכוש ובחופש התנועה המאחב הציבורי.
  ולאותם חולי נפש שמעדיפים חזירי בר משוטטים,כדי לכם עכשיו להשיג גור.יש מלא גורים בתקופה זו.עידן החזירים יגמר ,כשהעיריה תתחיל לחסל אותם.

 13. עינת אמר/ה

  יש לנו ראש עיר זחוחה,
  היא בטוחה שהיא יודעת הכל ולא פתוחה לאפשרות שאולי בנושאים ספציפיים, אפשר היה לשמור על המדיניות של קודמה בתפקיד.
  מפחידים אותי אנשים שחושבים שהם יודעים הכל .
  בקצב הריבוי הטבעי של החזירים , בקרוב תתחיל הגירה שלילית מאסיבית של רבים

  1. ורדינה אמר/ה

   אותי מפחידים אנשים שחושבים שהם אדוני הארץ , וכל סוג אחר של קיום מלבדם, אם בא להם לא טוב , אפשר להרוג אותו בכיף.

 14. אייל אמר/ה

  יהב תלש את המתקנים מכל גני המשחקים בשכונות חיפה והחזיר ושיפץ רק כמחצית מהם. הכסף הלך לגינון ראווה בכיכרות ופארק הכט. תעשה בדיקה מינימלית.. 15 שנה של הרס אתה מצפה מקליש לשקם תוך שנה?

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   אייל, עשיתי בדיקה מינימלית פלוס פלוס. אתה יודע מה גיליתי? שגם אבא חושי, פלימן, אלמוגי, צייזל, גוראל ומצנע עשו דברים שמקשים עלינו את החיים עד היום. אבל להם היה חזון, תכניות עבודה מאושרות, יחסי אנוש בסיסיים, הבנה פוליטית, הוכחות על קידום העיר, יחסי עבודה יציבים עם ועד עובדי העירייה, מורשת מפוארת ובעיקר ערך אמיתי עבור תושבי העיר. אתה יודע למי חסר די הרבה מזה? בעצם תלוי את מי שאולים… לחזירי הבר יש תפיסה אחרת לחלוטין משלי ביחס לנושאים הללו…

לא ניתן להגיב