עשרות שחקנים ואמנים במחאה בתיאטרון חיפה • משבר הקורונה | וידאו ותמונות מהשטח

מחאה של תיאטרון חיפה (צילום: סמר עודה - כרנתינג'י)

ניצה בן צבי במחאה לחזרה לאולמות (צילום: סמר עודה – כרנתינג’י)

עשרות אמנים ועובדי מוסדות תרבות ואמנות מובטלים מוחים בשעה זו בתיאטרון חיפה ובמקביל נערכות מחאות נוספות בכל הארץ על המצב אליו נקלעו המוסדות בעקבות משבר הקורונה. מדובר בפורום חברים ממאות מוסדות מכל תחומי התרבות מכל רחבי הארץ וכוללים תיאטרון, מחול, מוזיקה, מוזיאונים, בתי ספר למשחק, פסטיבלים, מוסדות קולנוע ועוד.

במסגרת המחאה, הגיעו לתיאטרון חיפה השחקנים אסי לוי, רמי הויברגר, ירון ברובינסקי ,מיכל ינאי, טלי אורן ,שלום שמואלוב, יואב בר לב, יובל כספין, המנהל האמנותי משה נאור, מנכ”לית התיאטרון ניצה בן צבי, קבוצת השחקנים ” החיפאית ” ועוד, כשהם לבושים שחור,  ובידיהם שלטים: ‘אסור להשאיר את המוזיאון/מסך/במה הזו ריקה’.

דב חיון • מחאה לחזרה לשיגרה של תיאטרון חיפה (צילום: סמר עודה – כרנתינג’י)

ניצה בן צבי • מחאה לחזרה לשיגרה של תיאטרון חיפה (צילום: סמר עודה – כרנתינג’י)

מחאה לחזרה לשיגרה של תיאטרון חיפה (צילום: סמר עודה – כרנתינג’י)

המחאה התארגנה במטרה להעלות לסדר היום הציבורי את גרירת הרגליים של משרד התרבות בכל הנוגע לגיבוש מתווה תפעולי וכלכלי שימנע פשיטת רגל של מוסדות התרבות אשר סגורים כבר שלושה חודשים, עם הפסד הכנסות של 400 מיליון שקלים, נכון להיום.

לפי נתוני משרד התרבות סקטור התרבות תורם מדי שנה לתל”ג כ- 63 מיליארד שקלים. למעלה מ- 150 אלף עובדי מגזר התרבות נותרו מחוסרי פרנסה ולא ברור מתי יוכלו לשוב לעבודה.

אסי לוי • מחאה לחזרה לשיגרה של תיאטרון חיפה (צילום: סמר עודה – כרנתינג’י)

מיכל ינאי •

נכון לעכשיו לא ניתן לפתוח מוזיאונים, תיאטראות, אולמות קונצרטים, מופעי מחול, סינמטקים, בתי ספר לאמנויות, מאחר ולא ניתנו עד כה הנחיות ברורות כיצד לעשות זאת. שאלות דוגמת מה התפוסה המותרת, מה מותר לעשות על הבמות,  כיצד מקיימים חזרות תחת מגבלת 2 מ’ ועוד רבות נוספות. יתירה מזאת, המוסדות נדרשים לפתוח בתפוסות של 35-40%, שיובילו אותם תוך זמן קצר לפשיטת רגל כלכלית.

פורום המוסדות אף הציע מתווה פשוט וישים מטעמו לפני מספר שבועות, ונותר עד כה ללא מענה וללא דיון מעמיק בנושא. הפורום מצפה ממשרד התרבות שייצג את המוסדות מול משרדי הממשלה, ימלא את תפקידו ויוביל להדברות ולפתרון מיידי.

אוהד חיטמן • מחאה לחזרה לשיגרה של תיאטרון חיפה (צילום: סמר עודה – כרנתינג’י)

מיכל ינאי • מחאה לחזרה לשיגרה של תיאטרון חיפה (צילום: סמר עודה – כרנתינג’י)

מחאה לחזרה לשיגרה של תיאטרון חיפה (צילום: סמר עודה – כרנתינג’י)

דני וייס, מנכ״ל המדיטק ויו״ר פורום מוסדות תרבות בישראל:

אחרי שלושה חודשים ללא הכנסות. מצפים ממוסדות התרבות לקפוץ ראש לבריכה ריקה. אין עדיין שום מסלול המסביר איך ימנעו המוסדות מקריסה כלכלית בחודשים הארוכים שבהם יעבדו המוסדות בהפסד וינסו להחזיר לעבודה שחקנים, נגנים, תאורנים ,עובדי במה, מדריכים וסדרנים. עד כה ניתנו המון הצהרות ואפס מעשים. ברור שניתן לפעול אחרת מאחר ובמדינות דוגמת דנמרק, שבדיה, גרמניה ואוסטריה נקבעו מודלים להתנהגות תפעולית ותקציבית שניתן ליישם גם בישראל. במידה ולא תהיה התקדמות בימים הקרובים להבנה כיצד לפתוח את מוסדות התרבות בצורה אחראית ומהיכן יגיע המימון להפעלתם – לא נוכל לפתוח באמצע מאי או באמצע יוני.

קורונה – כל הכתבות

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

8 תגובות
 1. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  כל הכבוד לך הגברת ניצה בן צבי,מנכ”לית תיאטרון חיפה.כאשר נפגשתי איתך התרשמתי לטובה ממך.יישר כוח לך ניצה.סיפרתי עליך דברים טובים לראש העיר חיפה ד”ר עינת קליש רותם.קליש שמח מאוד לשמוע את הדברים.

 2. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  שמחה

 3. לודמילה אמר/ה

  כרגיל האומנים דואגים רק לתחת של עצמם.
  לא לחלשים, לא למרובות ילדים וילדים בכלל, לא לחולים ולא למדינה.
  שיפנו ללפיד, למשותפת ולמרץ.. גם ככה הם הנציגים שלהם.

  1. אסי לוי אמר/ה

   על מה את מדברת לודמילה יקרה?
   את יודעת איזה עובדים יש לנו בתיאטרון? אנשים מבוגרים חלקם חולים חלקם חד הוריות גרושות מכל הקשת מלבד עשירים זה אין לנו. מאיפה השנאה שלך לאומנות ותרבות? אף אחד לא מבקש נדבות אבל התיאטרון מפרנס 200000 אלף משפחות שעונות על חלק מהקטגוריות שציינת כאן. אני מזמינה אותך באופן אישי כשנחזור לפעילות להצגה של התיאטרון ולסיור מודרך מאחורי הקלעים שתכירי את העולם שלנו. אין לי ספק שתשני את דעתך. ואולי אף תתאהבי אני לא אשמור לך טינה על דברייך להיפך.אחבק אותך .אסי לוי

   1. אסי לוי אמר/ה

    נב
    הראשונים שמתנדבים לבתי חולים לשמח לשלוח ברכות לילדים לחגיגות וימי הולדת לרפואה ולשמחה אלו האומנים ללא תשלום ללא שכר בהתנדבות מלאה. מלאה. אלפי בקשות כאלה קיבלתי במשך הקריירה שלי וביצעתי אותם באהבה ולב גדול ללא תמורה. התנדבתי בלי סוף לשמח אני ואלפי חברותיי השחקניות והשחקנים.
    מאחלת לך ולכל עם ישראל ברכות ובריאות ושלום בין אחד לשני.

    1. בני מק. מוצקין אמר/ה

     זה לא בדיוק “התנדבות” זה שילוב של ניצול הצלחה ליחסי ציבור.
     הם מגיעים ביליווי של צלמים עיתונאים נותנים הופעה קצרה והיידה הפרסום ברשתות רץ עם מעט צילומים של ילדים נרגשים ומזילים דימעה כדי לרגש את הציבור.
     הלוואי ואני ועוד רבים כמוני כשכיר הייתי מרוויח רבע מהשכר שלהם.
     בכיינים שמנסים לגזול מהקופה הציבורית ומצליחים

 4. בני מק. מוצקין אמר/ה

  מה מסתתר מאחורי ההפגנה אם לא ניסיון לחלץ מהקופה הציבורית עוד כסף לטובתם
  הרי גם אם יאשרו להם לחזור לעבודה הציבור הרחב עדיין לא ערוך מכל הבחינות בעיקר הפחד ובכך לא יגיעו למופעים בתיאטרון.
  לראות אותם מפגינים זה מעלה בי ובעוד רבים כמוני המון סלעדה וגועל

  1. בני מק. מוצקין אמר/ה

   ***(סלעדה)סלידה,