הורים חיפאים לילדים במסגרת החינוך המיוחד מתלוננים על אי הפעלת מערך ההסעות

חזרה ללימודים (צילום: ראובן כהן)

הורים חיפאים לילדים במסגרת החינוך המיוחד מתלוננים על אי הפעלת מערך ההסעות. בעיריית חיפה מסבירים כי ההסעות לא יפעלו לפני שהעירייה תוודא כי ההסעות בטוחות ומופעלות בהתאם לכל ההנחיות והתקנות שנקבעו בנושא.

פניות רבות התקבלו בימים האחרונים למערכת חי פה, מהורים מודאגים ומתוסכלים לילדים הלומדים במסגרת החינוך המיוחד, וזאת כי המסגרת החינוכית חזרה לפעול אך מערך ההסעות טרם הופעל. הורים רבים מתלוננים על כך שהילדים שלהם נשארו בבית כי אין ברשותם רכב פרטי או שאין ברשותם רכב המותאם לילדים עם צרכים מסוימים.

לטענת ההורים כי הכל נובע ממחסור בתקצוב שיתאים לדרישות החדשות כמו פיצול הילדים בהסעות והוספת מלוות, והם וילדיהם ממשיכים לשלם את המחיר. עוד מתלוננים על כך שבכל הרשויות הגדולות מערך ההסעות חזר לפעול ורק בחיפה לא.

מעיריית חיפה נמסר חי פה: “הבהרת עיריית חיפה בנושא הסעות החינוך המיוחד”.

עיריית חיפה פועלת מאז פרוץ משבר הקורונה להפעלה אחראית ובטוחה  של הסעות החינוך המיוחד, תוך שמירה קפדנית על בריאות הילדים. העירייה ממשיכה לפעול בנושא גם ברגעים אלה ממש , תוך קיום קשר שוטף עם כל גורמי הממשל על מנת להחזיר את שירותי ההסעות החשובים וההכרחיים, מתוך מחויבות לעשות זאת באופן אחראי תוך הבטחת מיגונם ובריאותם של התלמידים.

לפיכך, ההסעות יחודשו רק לאחר שהעירייה תוודא כי הן בטוחות ומופעלות בהתאם לכל ההנחיות והתקנות שנקבעו בנושא. נכון להיום, ישנן עדיין סוגיות לא פתורות הדורשות אישור על פי הנחיות משרדי הבריאות והחינוך ובהן:

1. תוספת תקצוב ממשלתי המוערך בעשרות מיליוני שקלים בשל הצורך בהכפלת כמות הרכבים וכח האדם המלווה – לאור שינוי תוואי המסלולים וצמצום כמות הילדים בכל רכב.

2. מציאת פתרון למחסור האדיר הצפוי ברכבי הסעה, בשל צמצום כמות הילדים בכל רכב, כאשר ההנחה היא שכל רכב יידרש לנסוע שעות ארוכות יותר , ולבצע מסלולים רבים יותר.

3. בנוסף, נכון להיום , לא קיימות עדיין הנחיות ברורות לגבי אופן חיטוי הרכבים בין הסעה להסעה, ובעיקר אין יכולת לאכוף את ביצוע חיטוי הרכבים משום שאלה נוסעים ברחבי העיר והמטרופולין. סוגיית הניקיון והחיטוי הכרחית במידה ויעלה הצורך להשתמש ברכבים בתדירות גבוהה יותר.

4. טרם יצאה התייחסות משרד הבריאות לעובדה שתלמידי ההסעות חייבים לשהות רק באותה קפסולה עם חבריהם לכיתה במהלך יום הלימודים, דבר שסותר את מתווה משרד הבריאות להרכב הקבוצות בבתי הספר.
עיריית חיפה ביצעה מבעוד מועד מיפוי מדויק של פרופיל ההסעות הנדרש עבור כל ילד וילד, לרבות הצורך בפיצול ושינוי מסלולים והקצאת כח אדם נוסף בהתאמה להנחיות הנדרשות – והיא מוכנה להתחיל לפעול.

כאמור, נותרו שאלות פתוחות בנושא שאינן מאפשרות את הפעלת ההסעות ומעכבות את יכולת העירייה לתת שירות אמין על פי דרישות והנחיות ממשרד הבריאות ומשרד החינוך. עיריית חיפה ממתינה לאישור כאמור.

קורונה – כל הכתבות

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
 1. אחת אמר/ה

  גאה בעיריית חיפה.
  הנחיות לא ברורות או שלא ניתן לעמוד בהן. אין לבצע. לא יתכן שיהיו תקנות והנחיות שיגררו את השטח לעבוד מרטש בניגוד אליהן.
  הכתובת היא לא העירייה. הכתובת היא משרדי הממשלה. וראוי לבדוק את העיריות האחרות כיצד מצליחות לעמוד בכל הנהלים.
  וכותבת אינה מאיזור חיפה….

 2. אביאל אמר/ה

  בעניין ההסעות גם לי יש ילדה בחינוך המיוחד ואפשר להגיד שאפו ענקי לכול מי שמטפל בענייני ההסעות היילדים שלנו כי הייחס שלהם והשירות נפלא זה שהממשלה מזלזלת אין טעם להאשים תצוות שיישב ימים ודאג איך לסדר תמסלולים עבור מספר הילדים רכבים מחוטים וכול מה שחסר אז בבקשה מותר גם להודות להם לאחראי הסעות לצוות מחלקת החינוך המיוחד למנהלים הייקרים והייקרות