באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

אודיטוריום חיפה – כשהון חובר לתרבות

אודיטוריום חיפה הינו חלק ממכלול מבנים הקרוי "מרכז רפפורט...

25 שנים לאחר לכתה, רפרודוקציה ל "שיר ערש ים תיכוני" של דרורה חבקין, ילידת חיפה, ושיחה עם ירדנה ארזי

לפני עשר שנים, קצת אחרי שחזרתי מתל אביב לחיפה, לקחתי את שארית כספי הדל, ואמרתי לעצמי, אלוהים יודעים מתי אוכל להשקיע שוב את הסכום הזה, אני חייב להשתמש בו בשביל חוב היסטורי קטן שהיה לי לדרורה חבקין, הזמרת שהייתה המנטורית שלי בזמן השרות הצבאי שלי, גרמה לי לזעזועים לא מעטים, שעיצבו אותי בדמות מי שאני עד היום (שזה נודניק לא קטן, אבל לא אני נושא הכתבה עכשיו). 

ידעתי כל הזמן הזה שחייבים להוציא את "נגמרה פתאום עוד מלחמה", אלבומה הגנוז של דרורה מחדש. זהו אלבום אשר גונז בתוכו טקסטים כל כך מתוחכמים, שלא לאמר סרקסטיים, של עידן סובול שהלב לא סובל שיילכו לאיבוד. סרקזם זאת תכונה שדרורה מאוד אהבה, כמו גם עידן, וכמו גם אנחנו, החיפאים, ודרורה, יש לאמר, אחרי הכל, נולדה בחיפה.

מי שיאזין עכשיו לשירי האלבום המחודש יצא זה עתה, יוכל לשמוע את השירים שלמעשה ערכנו לגמרי מחדש באולפן. הורדנו, אני ויואב שדמה איש הסאונד המופלא, ערוץ ערוץ לתוך המחשב, ואז במלאכת מחשבה מתוחכמת שזרנו שוב את הערוצים לכדי יחידה אחת, שתשמע דומה מאוד לתקליט המקורי, רק שהמוצר שלנו נשמע הרבה הרבה יותר טוב. הסאונד הרי יותר חם, ודרורה, שומעים אותה ממש חזק וברור, ממה כמו שהיא אהבה. 

האזינו לעריכה המחודשת:

שיר ערש ים תיכוני (מילים: עידן סובול, לחן: דרורה חבקין | עריכה מחודשת: רועי הראבן ויואב שדמה)

שיר ערש ים תיכוני

מילים: עידן סובול
לחן: דרורה חבקין


שן ילדי אביך מת
גם לך צפוי כמוהו
אל המלחמות לצאת
ואחר תמצא מרגוע

שן ילדי אביך מת
מלחמות חמש סיפר
כשתיגדל תקום יבש
ותדע אותן על פה

שן ילדי אביך מת
לא סתם מת – מת כגבר
יום אחד הרי תצא
ותביא אותו אל קבר

שן ילדי אביך מת
והיה מזל גדול לו:
מלחמות חמש סיפר
רק אחת הוא לא יכול

דרורה חבקין, ארכיון משפחתי
דרורה חבקין, ארכיון משפחתי
דרורה חבקין, ארכיון משפחתי
דרורה חבקין, ארכיון משפחתי

ירדנה ארזי הגיעה להשקת האלבום

מי שבאה כעת להתארח במדור לחגוג איתי את הוצאת האלבום הזה היא אייקון ישראלי מאוד מפורסם, שאין צורך בכלל להציג. ירדנה ארזי שגדלה בחיפה, בדיוק באותה שכונה שאני מתגורר בה כיום, היא שכונת הדר.

פגשנו אותה ממש לא מזמן, כשבאה לעשות לנו כבוד במסגרת ערב החתולים המיוחד שערכה ראש העיר שלנו, ד"ר עינת קליש רותם, ואז נפעמנו לגלות שבעצם ירדנה גדלה כאן ברחובות האלה, ממש כמו קוזו – בסיסט החברים של נטאשה, ישראל ברייט (איש השמחות, "יודה יודה", שגדל כמה רחובות מעל), ארקדי דוכין שהסתובב פה לפרקים, וכמובן עופר לוי, שהרחובות של הדר היו עבורו מגרש משחקים בלתי נדלה בילדותו. חיפה הוציאה מתוכה כל כך הרבה כישרונות (דויד ברוזה, אריק סיני, יהודה פוליקר, דני ליטני, חנה גולדברג) והלב ממש מתפעם. 

אבל בכל פעם שמזכירים את שמה של ירדנה ארזי, אז הלב מתפעם במיוחד. כי היא מן אייקון נצחי שכזה, ודרורה אהבה את זה. כמובן שהשתמשה בסרקזם שלה בשביל להתנגח בה. ממש כפי שגם עשתה לי, לפרקים. זה היה חלק מטיפול פסיכולוגי מקיף שכולל שימוש בערש, שלא לאמר הרס עצמי. אבל היא נותרה אהובה עד מאוד, וגם אני וגם ירדנה סלחנו לה מזמן. 

עכשיו זה יהיה שיר ערס (שן ילדי) שאנחנו מוציאים בשבוע הבא אל תחנות הרדיו במסגרת האלבום המחודש שיוצא כעת. 

וכעת חזרה אל ירדנה שאני ממש מתרגש לארח. 

ירדנה ארזי (צלם: עידו לביא)
ירדנה ארזי (צלם: עידו לביא)

שוקולד מנטה מסטיק – קשת בענן

עבור ירדנה, המפגש הראשוני עם דרורה החל בשנות השבעים. היא הייתה אז זמרת צעירה בראשית דרכה המקצועית, רגע אחרי הלהקות הצבאיות, ומהר מאוד מצאה את דרכה לתוך שלישיה המוכרת לנו עד היום בתור "שוקולד מנטה מסטיק". 

ירדנה מספרת, "בשנת 1976 הוחלט לשלוח אותנו לייצג את ישראל בתחרות האירוויזיון ונערך בפעם הראשונה משדר טלוויזיה לבחירת השיר, למעשה – הקדם אירוויזיון הראשון. אחד משלושת השירים שהתחרו על הזכות היה "קשת בענן" שדרורה כתבה והלחינה ואני זוכרת את העבודה איתה באולפן על השיר המאוד לא שגרתי ומאוד מיוחד שהיא כתבה לנו, שכמובן כלל גם קריאה לשלום ולאחווה שמאוד אפיינה את היצירה שלה".

בוידאו שלמעלה תוכלו לקבל את דרורה המלווה בפסנתר של השלישיה. זהו באמת וידאו נדיר שבו רואים את דרורה מנגנת בפסנתר, בדרך כלל התיעודים שנותרו הם שלה עם הגיטרה שרה שירי רחוב של אקורד וחצי. בוידאו הזה של השיר הזכור לטובה, "הקשת בענן", שימו לב להרמוניית הקולות בין השלוש, ירדנה ארזי, לאה לופטין ורותי הולצמן. לא שומעים דברים כאלה היום. ושימו לב לפסנתרנית הגאה דרורה חבקין מאחורי הפסנתר. היא באה מהאקדמיה הקלאסית, וזה ניכר בכל תו שהיא מנגנת שם. 

העתיד יזמן לדרורה ולירדנה שיתוף פעולה נוסף, וזה עתיד להיות השיר האחרון שתלחין דרורה לזמר ישראלי בטרם תפרוש לעולם הצמחים והשקט של ראש פינה. 

ירדנה נזכרת, "לימים נפגשנו שוב, הפעם כבר בביתה בראש פינה. הגעתי לאזור לצילומי "שביל באמצע שביל בצד" והקליפ לשיר "אתה לי ארץ" והתארחנו בביתה, שם נחשפתי לראשונה לתורת העשבים שלה שהקסימה אותי מהשנייה הראשונה. מצאתי בה נפש רגישה אבל סוערת, מחוברת לטבע ומשוחררת מכבלים, נפש חופשיה, אפילו פרועה, שמאוד דיברה אלי. דרורה היא בת למשפחה עם אג'נדה מאוד ברורה בעניין הטבע וסבא שלה היה כנראה הצמחוני העברי הראשון – בשנים שבהן אף אחד לא דיבר ולא חשב על נפשם של בעלי חיים".

המפגש המחודש, עשר שנים אחרי שוקולד מנטה מסטיק הוליד לחן לשירה, "תפילה"

תפילה, מילים: מילים של לאה גולדברג, לחן: דרורה חבקין. השיר האחרון שחבקין הלחינה לזמר ישראלי.

Yardena Arazi "Tfila" (=Prayer) 1987 "ירדנה ארזי "תפילה

"תפילה" מתוך קונטרס השירים של לאה גולדברג, "שירי סוף הדרך". הוא גם השיא של מפגש של שתי נשים מאוד יפות ומאוד חכמות. 

ירדנה נזכרת, "הלחן שלה באמת נשמע כמו תפילה ולימים שמחתי לגלות שיהודים בקהילות מסביב לעולם שרים את השיר הזה כל שנה מחדש בראש השנה".

את ספרי, "שיחות עם דרורה חבקין" תוכלו לקרוא בהמשך השנה, אחרי שייצא לאור. 

דרורה הותירה צוואה רוחנית עשירה ומופתית שתלווה אותנו עוד הרבה שנים מהיום. 
בינתיים אני משאיר למישהי חכמה יותר ממני לסכם את דרורה בכמה מילים. 

ירדנה מסכמת:

דרורה חבקין הקדימה את זמנה, העיסוק שלה בעשבי מרפא, בתזונה טבעית, בחזרה לטבע ולשורשים, נתפס בשנים מסוימות כ"היפיות" והיום כולם מחפשים פתרונות טבעיים ותרופות טבעיות ומבינים היטב שיש כוח מרפא לטבע ולניקיון הגוף, אבל כמו כל הנביאים, המסרים שלה מהדהדים גם היום, 25 שנים לאחר שהלכה לעולמה. 
דרורה חבקין, ארכיון משפחתי
דרורה חבקין, ארכיון משפחתי

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

רועי הראבן
רועי הראבן
מנכל Haifam ואושיית תרבות חיפאית

כתבות קשורות לנושא זה

11 תגובות

 1. אני פונה לועדה לבחירת מקבלי פרס ישראל: חשוב וראוי ךהעניק את פרס ישראל לאמן שנמצא בבריאות טובה ולא במצב אחר: כל החכמה שהאמן יהנה מהפרס : הופעות רבות…כתבות..והמון כבוד!
  הגיע הזמן להעניק לירדנה ארזי את פרס ישראל!! ירדנה ראויה להיות כלת פרס ישראל. היא מגלמת בכל עשייתה את ארץ ישראל היפה!! סיפורה של ירדנה ארזי הוא הבסה"כ סיפורה של ארץ ישראל היפה!!!

 2. כתוב מעניין, רגיש וקולח, וכמובן – המיקס המחודש עושה חסד לשיר. נהניתי לשמוע, לקרוא ולהיזכר בכתיבה השנונה.

 3. ראש העיר חיפה ד"ר עינת קליש ערכה קבלת פנים בלשכתה לירדנה ארזי והעניקה לה שי.נהדר

 4. ראש העיר חיפה ד"ר עינת קליש ערכה קבלת פנים בלשכתה לירדנה ארזי והעניקה לה שי.נהדר

 5. ראש העיר חיפה ד"ר עינת קליש ערכה קבלת פנים בלשכתה לירדנה ארזי והעניקה לה שי.נהדר

 6. השיחה עם ירדנה ארזי מרתקת.נזכור תמיד את דרורה חבקין.

 7. כתבה יפה רועי!! וירדנה ארזי..? פרס ישראל…חייבים להעניק לירדנה ארזי – מלכת הזמר הישראלי …את פרס ישראל! ירדנה היא כמו שמורת טבע נדירה…! עוד נגיע ליום המואר!!

  עופר דואק

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

טירת כרמל מתחדשת: קורס התחדשות עירונית לתושבי העיר

במרכז היזמות והחדשנות בטירת כרמל התקיים ביום שלישי 28/5/24 המפגש הראשון במסגרת קורס בנושא התחדשות עירונית. הקורס, שנפתח במסגרת הכשרות מקצועיות לבעלי דירות, הוא...

נחלים בצפון מזוהמים – הכניסה מסוכנת

משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מודיעים לציבור המטיילים ולמועצות האזוריות והמקומיות על תוצאות חריגות בדיגום מים שבוצע לבחינת מצב הזיהום בנחלים בצפון.לנוכח תוצאות אלו,...

קריית ביאליק אירחה את חידון ביאליק זו השנה ה-13

זה כבר הפך למסורת שקריית ביאליק מארחת את חידון ביאליק ומיוצגת בו בכבוד על ידי תלמידי בתי הספר בעיר. השנה (2024) התקיים החידון בסימן 90...

אבא ליום אחד…..וחוזר חלילה • סיפור קצר

מתאים לקריאה גם לילדים! מתחם של שלושה מגרשי כדורגל שימש בעבר הרחוק את השחקנים בחיפה. עבר ישן שהיה קרוב להקמת המדינה. מגרשי הבכירים "מכבי" ו"הפועל"...

סמים בחיפה • כ-1.5 ק"ג סמים נתפסו על-ידי פקח עיריית חיפה

(חי פה) פקחי עיריית חיפה הגיעו לאירוע אלימות במשפחה ומצאו שקית מלאה בחומר החשוד כסם מעיריית חיפה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: מהלך סיור שגרתי,...