מחווה בנמל חיפה לאנשי הים העובדים באוניות מבלי לרדת לרציפים בתקופת הקורונה • אוניות ב-60 מדינות השתתפו בצפירת ה-1 במאי

מחווה בינלאומית, כהוקרה לימאים בכל העולם, התקיימה היום בשעה 12:00 בצהריים בנמלי ישראל, במסגרתה השמיעו האוניות בנמלים צפירה כהוקרה לאנשי הים. היוזמה של לשכת הספנות העולמית, נועדה כדי להביע הערכה והוקרת תודה, לימאים ולצוותי הנמלים, שרובם לא הוחלפו משך חודשים וחלקם אף אינם מורשים לרדת לרציפים בערי העולם, על מנת להגן עליהם ועל צוותי האוניות מפני הידבקות במחלת הקורונה.
היוזמה למחווה הינה של ארגון FONASBA המשמש כלשכת הספנות הבינלאומית, אשר ביקש בכך להוקיר את פעלם של הימאים, אשר רובם לא הוחלפו, מאז החל משבר הקורונה בעולם.

צפירה בנמל חיפה כמחווה לאנשי הים (צילום: לשכת הספנות)

“FONASBA פנו אל לשכות הספנות ב-60 מדינות בהן הארגון פעיל ברחבי העולם וביקשו לציין את תרומת הימאים ב-1 במאי, שהינו יום חגם של הפועלים בעולם. אוניות אינן יכולות לצפור בנמל ללא אישור של רב החובל של הנמל. ביקשנו את אישורו של ראש מינהל הספנות במשרד התחבורה, יגאל מאור, והוא ביקש את רשותם של רבי החובלים של נמלי חיפה, אשדוד, אשקלון, חדרה, אילת ונמל מספנות ישראל.

ד"ר יורם זבה נשיא לשכת הספנות (צילום: לשכת הספנות)
ד”ר יורם זבה נשיא לשכת הספנות (צילום: דורון גולן)

המדינות החליטו למנוע את החלפת הצוותים בחוף

נשיא לשכת הספנות, ד”ר יורם זבה, לחי פה:

מאז התפרצות מגיפת הקורונה נמשכה פעילות סחר החוץ באופן סדיר בכל מדינות העולם. למרבה הצער, כל המדינות החליטו למנוע את החלפת הצוותים בחוף, בשל החשש להדבקות.
בכך הן “כלאו” אותם באניות לפרקי זמן ארוכים הרבה מהרגיל. יש לזכור שאנשי הים מתפקדים גם באופן מעשי בפריקת וטעינת האניות.

אנשי הים קבלו, בלית ברירה, גזירה אכזרית זו, אבל המשיכו לשרת את הסחר העולמי, על כל מטעניו החיוניים הרבים, באופן מלא ובלב שלם.

רק בימים האחרונים החלו מדינות בודדות, שמונה במספר וישראל אחת מהן, להתיר ירידת אנשי הים לחוף תחת נהלים מחמירים. ישראל היא מדינת יצוא-יבוא מובהקת הנשענת באופן ניכר על סחר החוץ שלה, המהווה קרוב ל-70% מהתוצר הגולמי. רוב רובה של הספנות העולמית פוקד את נמליה הממוקמים גיאו-פוליטית על נתיבי הים החשובים בעולם. רוב מפעליה הגדולים מייצרים ביעילות את רוב תוצרתם למטרות יצוא.
אנו סבורים שכולנו חייבים חוב של תודה לאנשי הים על מסירותם ועבודתם החיונית בעת השתוללותה של מגיפת הקורונה

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

    מחווה מרשימה בנמל חיפה לאנשי הים . תודה למנהל הנמל מר מנדי זלצמן. וליורם זבה

הגיבו כאן לכתבה