באנר טירת כרמל עצמאות

חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

רעות אשכנזי • ריאליזם אוטודידאקטי

אליזבט קרוגלוב היא יוצרת ויזמית מקומית בעלת גלריה לאמנות...

יוסי ברגר • מעצב מוצר, צלם וסופר חיפאי

פגישה עם יוסי ברגר עשויה לתת טעם של הימצאות...

היהודי התשיעי – פרק 6

תקציר ב- 30 באוקטובר 1942, הודיעה משטרת פינלנד למפקדת הגסטאפו,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

תרומת מכונות הנשמה לבי"ח רמב"ם בחיפה מעמותת בית חם

עמותת "בית חם" הפועלת מזה שנים רבות בראשות עטרה חיימוביץ, הפועלת מזה עשרות שנים לסייע לחולי אס. אמ.איי, תרמה למחלקת הקורונה החדשה "כתר" שנפתחה בתחילת משבר הקורונה בבית החולים רמב"ם בחיפה, יחד עם תורמים נוספים, למעלה ממיליון ש"ח עבור רכישת מוניטורים, דפיבריאלטורים, מסיכות, וכן-27 מכונות הנשמה.

מיהי עטרה חיימוביץ מייסדת עמותת בית חם?

עטרה חיימוביץ היא אישה עם לב חם ומחבק, שמכיל מאות ילדים נזקקים רק לאוויר אימהי. היא  תרמה  45 שנה מחייה למען ילדים, שנמסרו לאימוץ או ילדים עם נכויות. היא הקימה את עמותת 'בית חם', שתרמה לאחרונה מכונות הנשמה לבית החולים רמב"ם עבור חולי SMA.

"מזה 22 שנה אני מטפלת בביתי ב-73 ילדים. לפני 23 שנה קבלתי ילד עם SMA, שאמו לא רצתה ולא יכלה לקבל אותו בביתה. כאשר קיבלתי את הילד, שהיה במצב תרום הנשמה, עם תוחלת חיים של בין חצי שנה עד שנתיים. היום הוא בן 23, אתו עברתי והבנתי מהו כל הליך ההנשמה. ואת הכל עברנו יחד, בבית החולים רמב"ם בחיפה. אז נחשפתי למצוקת הילדים, ההורים, והמשפחה, בהליך הזה.

כך החלטתי להקים את עמותת "בית חם לילדי SMA",שמונשמים בישראל. הקמתי בית ברחוב שמשון 1 והיו בו 14 ילדים, חלקם היו באים בבוקר. וחלקם היו שם 24\7."

כמה זמן העמותה קיימת ומהי פעילותה?

"העמותה קיימת החל משנת 2003, כלומר 17 שנה.
עד שנת 2015 העמותה הייתה פעילה בשני סניפים: אחד ברחוב שמשון ואחד במגזר הערבי בישוב ערערה ליד אום אל פחם.

בשנת 2015 לקחתי פסק זמן מפעילויות העמותה. סגרתי את 2 הסניפים, היות ובעלי חלה והייתי צריכה לטפל בו עד שנפטר. רק אז המשכתי לטפל בילדים בביתם ולהוציא אתם ואת ומשפחותיהם לחופשות כדי לתת להם איכות חיים. מאז ועד היום אני ממשיכה בעזרה וטיפול במשפחות באופן פרטני".

מה הביא אותך לייסד את העמותה?

"במשך האשפוז עם הילד שלי, בטיפול נמרץ ילדים, ראיתי את הקושי של ההורים ושל הילדים והמשפחה המורחבת."

מהי מחלת ה SMA ?

"מחלה זו  היא מחלה קטלנית שכוללת ניוון עצבי השרירים. מי שלוקה במחלה זו לא מאריך חיים.

יש 3 סוגים של מחלת SMA:

בסוג הראשון (Type-1) הילדים לא שורדים את השנתיים. הם מונשמים בשלב מוקדם של החיים. היא מוציאה את החולים בה מכל תפקוד. לא תראי אותם לא בקניונים ולא ברחובות.

בסוג השני (Type-2) החולים נמצאים באיחור התפתחותי. במקרה הזה הרופאים עושים בדיקות, בהן מגלים עד כמה האיחור הוא חמור. במקרים האלה הילדים החולים בה שורדים עד גילאי 30 במידה שהם לא נדבקים בזיהומים.

בסוג השלישי (Type-3) יש הרבה ילדים חולים, שאין להם הליכה יציבה. העתיד של הילדים האלה יותר אופטימי, והם יכולים בבגרותם להתנדב לצה"ל ולמשטרה.

לפני שנה נמצאה תרופה למחלה שעולה כמיליון ש"ח ל-6 זריקות, אך התוצאות לא מרשימות.

כמו כן התגלתה עוד תרופה שנותנים לילדים עד גיל שנתיים, אך עלות התרופה המוזרקת הוא מרקיע שחקים. זריקה אחת עולה כ-7 מיליון ש"ח. גם בתרופה זו לא ראיתי שיפור משמעותי".

עטרה חיימוביץ (צילום אדיר יזירף)
עטרה חיימוביץ (צילום אדיר יזירף)

מדוע  החלטת לתרום דווקא לרמב"ם?

"היות שרק ברמב"ם יש מחלקת טיפול נמרץ ילדים וברור שאני יותר קרובה לשם בגלל התנסותי האישית". הרמתי את הקמפיין לטובת רמב"ם היות שאני יודעת וכל מדינת ישראל יודעת כמה מערכת הבריאות זקוקה עכשיו לעזרה, בשל החוסר בציוד, בכוח אדם, במיטות אשפוז ובעיקר בתקנים. לכן החלטתי לתרום מכונת הנשמה וציוד מתכלה, כדי שאת הטיפה בים אוכל להציל".

האם המצב ברמב"ם במכונות הנשמה הוא חמור יותר משאר בבתי החולים בארץ?

"בכל בתי החולים ישנה בעיה של חוסר במכונות הנשמה וחבל שכך."

האם יש מחדל בתחום מכונות ההנשמה?

"אי אפשר להגיד שיש מחדל, אבל כן אפשר להגיד שמשהו לא דופק כמו שצריך במדינת ישראל, או בעולם כולו, כאשר לא לקחו בחשבון כמות כזו של חולים ובטח לא חולים מונשמים. לכן, ברצוני להדגיש שכל אחד מצווה כרגע לעזור במלחמת במגפה הקשה הזו. אי אפשר להגיד שיש כאן מחדל אבל אפשר בהחלט לומר שמשהו לא דופק כמו שצריך."

איך היית מתקנת אותו?

"אני חושבת כמו שהבהאיים קמים כל בוקר ותורמים את כל מה שיש להם למטרתם. הגיע הזמן שכל אזרח במדינת ישראל יתרום שקל כל בקר לחלש ולעני במדינה. ככה נראה יותר טוב כלפי ילדינו ונכדינו, כי הם דור ההמשך שלנו".

מהם מטרותיך לעתיד העמותה?

"אני מעוניינת להקים בית חם לילדים ולמשפחות. אני שמחה לבשר שהגשמתי את החלום הזה, ובעוד מספר חודשים נפתח, בעזרת השם, בית כזה. אנחנו מתרימים למען הילדים מכל עבר ומכל מי שמוכן לתרום".

ישנם קשיים בדרך?

לצערי לעתים אנחנו אכן נתקלים בקשיים. לפני שנים לקחנו את אולמי "בת גל"  (בשכונת בת גלים) כדי לפתוח 24 מיטות אשפוז במסגרת טיפול יום. קיבלנו את ברכת הדרך מוועד השכונה, ממהנדס העיר ומכל הגורמים. בעיקר רישוי ממשרד הבריאות חינוך ורווחה, אך מר יונה יהב, ראש העיר לשעבר, לא רצה עוד בית חולים בבת גלים הוא רצה מרינה, כך שלצערי עד עכשיו הבניין עומד נטוש ומרינה אין. והעמותה ואני הפסדנו הרבה מאד כסף".

מה דעתך על טיפול המדינה במשבר הקרונה?

"לפי דעתי המדינה ממזמן פשטה את הרגל והעבירה את הטיפול לארגונים ועמותות. אך לצערי הרב ישנן עמותות שקודם דואגות למשכורות ולכיסם הפרטי ולא לנצרך. אנו העמותה שהיא בין הבודדות שנותנת ולא לוקחת."

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

תגובה 1

  1. אני מלא הערכה והוקרה לעמותת בית חם על תרומתם לבית החולים רמב"ם העושים עבודת קודש.כל הכבוד

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

שיקוע הרכבת: עיריית חיפה יוצאת למאבק על שיקוע ומינהור כתנאי לחשמול המסילות – המסמך המלא • פרשנות

עיריית חיפה פנתה במסמך מסודר המעיד על כך כי בכוונה לפעול בכל כוחה לאפשר את חשמול המסילות בסביבה החופית, רק בכפוף לתכנית סדורה, מתוקצבת...

הוקמה מפקדה משימתית: המשטרה מגבירה את הלחץ על העבריינים באזור דאליה – עיספיא

(חי פה) - בעקבות העלייה בפשיעה באזור דאליה - עיספיא, הקימה המשטרה מפקדה משימתית, אשר תבצע מגוון פעילויות אכיפה נגד משפחות פשע, עבירות של...

הודעות חשובות לתושבי קריית אתא

הפסקת מים בשכונת גבעת אלונים ובקשה שלא להחנות לאורך רחוב רמז • הלילה שבין ראשון לשני, 19-20/24 מעיריית קריית אתא נמסר לחי פה: לידיעת...

בז"ן וגדיב הורשעו בבית המשפט בחיפה ונקנסו במיליוני שקלים • "הפרות היתר פליטה והיתר רעלים"

בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והגשת כתבי אישום, הרשיע היום (19/05/24) בית משפט השלום בחיפה, את חברות בז"ן וגדיב ונושא...

רעיונות לחגוג יום נישואין

חגיגות יום הנישואין שלכם היא דרך נפלאה לכבד ולהוקיר את הזמן והשנים הרבות שאתם חיים זה לצד זו, ואם אתם נשואים רק זמן קצר...