אותה חיפה רק בקטן – סוף סוף אושר תקציב העיר לשנת 2020 • פרשנות • כולל הצגת התקציב עצמו • ד"ר יריב שגיא

פרשנות

בשבוע שעבר אישרה עיריית חיפה, באיחור ניכר, את תקציב 2020, הכולל קיצוץ רוחבי של מעל 5% בסעיפי הפעולות של האגפים וגידול של כ-80% בתקציב היועצים והסוקרים.
זה אולי התקציב המוזר ביותר שאושר בתולדות העיר חיפה. מתחרה איתו רק תקציב עירוני אחד שאושר בשנת 1761. בתקציב המוזר ההוא רשם ככל הנראה דאהר אל-עומר, שליט הגליל באותה התקופה, רק סעיף מתוקצב אחד: "להעתיק את חיפה מקצה המפרץ לשפלת ההר". בעצם הפעולה ההיא עשה דאהר אל-עומר פעולה היסטורית בחיי העיר כאשר העתיק אותה מאזור "אל-עתיקה" אל אזור דואר שקמונה בעיר התחתית של היום . מאז הלכה חיפה והתפתחה אל הכרך הגדול שהיא היום. אלא שהיום, ולראשונה מאז 1761, נמצאת חיפה במגמת קיצוץ מוצהרת.

אני לא מתכוון רק לקיצוץ הרוחבי של 5.2% דווקא בסעיפי הפעולות של האגפים  (ולא בסעיפי השכר). אלא גם ובעיקר לקיצוץ המתוכנן בפרויקטים. אבל יש עוד הבדל חשוב בין שני התקציבים. בניגוד לתקציב של היום, הרי שהתקציב של 1761 נגזר מחזון ברור, הייתה לצדו תכנית עבודה ונקבעו מדדי הצלחה מובהקים. התקציב שאושר בשבוע שעבר מוגדר כתקציב ה"מציג פירוט יחסית דל עם מספר שורות לא גדול". וכבר ציינתי שאנחנו כבר באפריל?


הערת העורך: כאן תוכלו לעיין במסמכי התקציב שאושרו במועצה


לא שקוף, מתומצת מאוד ומזכיר מאוד את התקציב הקודם

חבל שחומרי התקציב שנכללו בסדר היום של המועצה לא נחשפו לציבור הרחב מבעוד מועד. אתר תובנות של העירייה יכול היה לשמש זירה מעניינת מאוד לתהליך צודק שכזה. בגלל חסיונו של התקציב הרי שכמעט כולם הפסידו תופעה מאוד מעניינת. על אף הביקורות השוצפות נגד התקציבים וההנהלות הקודמות הרי שברוב רובם של סעיפי התקציב אין שום שינוי מהותי פרט לזחילת שכר. מספר התקנים ברוב הסעיפים נשמר, היקפי הפעולות נשמרו ויש למעשה רק שני מגזרים שיחייכו למראה התקציב החדש.

מי כן יוכל לישון טוב בלילה?

המגזר הראשון שמאוד יחייך הוא מגזר היועצים שיכללו בסגל מנהלת 2030. תקציב הפעולות של המנהלת, שעד כה נראה שהן מורכבות בעיקר משכר יועצים, תוקצבו ב-2.086 מיליון ₪. זאת בנוסף לתקציב שכר של 1.150 מיליון ₪. לא בדיוק המנהלת הרזה שהבטיחה ראש העיר. המגזר השני שיחייך הוא מגזר הסוקרים – נכון, יש סעיף נוסף בתקציב העיר עבור "יועצים וסוקרים". מגזר הסוקרים הוא אמנם בן-דוד של מגזר היועצים אבל גם לו מגיע סעיף משל עצמו וגם תקציב מוגדל משל עצמו.  לאר זאת זכו הסוקרים והיועצים בתוספת דרמטית של כ-80% בתקציבם (מ-2.1 מיליון ₪ ל-3.763 מיליון ₪). אז תושבים יקרים, תתכוננו להרבה מאוד שאלות שיבואו אליכם מכיוון העירייה. ומה עם השאלות שלכם אל העירייה? יתכן מאוד שהיחס אליהן יהיה זהה כי נראה שאין שינוי מהותי בתקציבי השירות לציבור.

חיפשתי את הבור התקציבי ולא מצאתיו

עוד סוגיה מעניינת בתקציב 2020 היא היעלמותו של הבור התקציבי המפחיד ממנו הקפידו להזהיר אותנו לאורך השנה האחרונה. להיכן הוא נעלם? אז ככה, הוא לא נעלם, אלא ככל הנראה רק קיבל הגדרה חדשה – "יתרת הרשאות פתוחות לשנת 2019". לפי מיטב הבנתי הוא פשוט תורגם לשורה ארוכה של פרויקטים העתידים להתבטל. למה הם יבוטלו? הנימוק הרשמי של העירייה הוא שינוי בסדרי העדיפויות ופרשנות שונה לנחיצות באותם הפרויקטים. מהם הקריטריונים ותכנית העבודה לפיה שינו את סדרי העדיפויות ואת הגדרת הנחיצות? לא כתוב. אבל דווקא לכך יש הצדקה בדברי ההסבר לתקציב. לפי הכתוב שם יפורסם בתוך כמה חודשים תיקון לתקציב ופירוט מתאים. לפיכך, תקציב 2020 "האמיתי" יאושר סופית רק באזור מחצית שנת 2020 – אם המצב יאפשר זאת כמובן.

עוד על "הבור התקציבי" תוכלו לקרוא כאן:

התנהלות  חריגה לעיר איתנה

מספר ההסתייגויות שהתקציב הזה סובל מהן הוא גדול מדי. ההסתייגויות הללו אינן מתבטאות רק באמירת הנהלת העיר לפיה מדובר בתקציב "מאחוריו איננו יכולים לעמוד באופן מלא". אלא שבאופן רשמי מדובר בכלל בטיוטה לתיקון אשר יתרחש בשאיפה במחצית השנייה של שנת התקציב. רק על מנת לסבר את האוזן, חשוב להזכיר שתקציב לשנה העוקבת מאושר ברוב הרשויות האיתנות בדצמבר של השנה הקודמת. הכנת התקציב ברשויות הללו מתחילה לרוב בסביבות חודש מאי. אז למה לא לקרוא לטיוטה המתוקנת שתעלה לאישור המועצה ביוני פשוט "תקציב 2021"? ייתכן אפילו שלפי קצב אישור התקציבים של הנהגת העיר הנוכחית כבר כדאי לעשות תקציב דו-שנתי עד 2022. כך  ניתן יהיה לקבור סופית את ההתנהלות הביזארית של שנת 2020 הי"ד.  

בכל זאת התפלק להם חזון

במתכוון או שלא במתכוון ניתן להבין מבין השורות של תקציב 2020 את חזון הנהגת העיר לחיפה. והחזון הזה הוא דווקא ורוד וצבעוני למדי. לפי חזון זה אנחנו נלמד להסתפק במועט. נזכה לפחות ריבודי כבישים אך נדע גם להעריך יותר כל אחד ואחד מהם. נהיה צנועים הרבה יותר באירועים ולא נקפוץ מעל הפופיק בכל הקשור לתהליכים גדולים עבור העיר. נסתפק באירועים בינוניים ומטה ונרדוף אחרי תהליכים נפלאים שהיכולת להשיגם אינה נמצאת בטווח התחזית הרציונלית. בהמשך הדרך נלמד גם לחגוג את ההצלחות הקטנות, כמו גינון פה ושם, ורחוב נקי למשעי. הרי בסופו של דבר זאת עדין אותה חיפה, רק בקטן. 

4 תגובות
 1. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

  ד"ר יריב שגיא היי. סוף סוף ובשעה טובה אושר תקציב עיריית חיפה.חג פסח כשר ושמח לכם. בהזדמנות זו אני מבקש לברך את מנכ"ל עירית חיפה החדש לרגל כניסתו לתפקידו החדש וגם לגזבר עירית חיפה החדש עם כניסתו לתפקידו החדש.יישר כוח לשניים ובהצלחה.

 2. תקציב 2020 אמר/ה

  באיחור של שלושה חודשים, אישרה הקואליציה של קליש במועצת העיר, תקציב לוקה בחסר, שלא נותן מענה כמעט לכלום, תקציב שהמעוף והחזון נעדרים ממנו, ובעיקר, תקציב שמעלה תמיהות ותהיות בנוגע לסדרי העדיפויות. אותה קליש שרק כמה שבועות קודם, כינסה ישיבת מועצה מיוחדת שבה התבטאה בדרמטיות האופיינית לה כנגד הכללת מימון פעילויות שוטפות בתקציב הפיתוח, הגישה הצעת תקציב שבה מרבית התקציב למימון פעילויות שוטפות של ניקיון ופינוי אשפה (62 מיליון ש״ח!) מקורו שוב – בתקציב הפיתוח. אותה הגברת בשינוי אדרת. והנה עוד כמה פנינים מתוך תקציב 2020 כפי שאושר במועצת העיר חיפה: תוקם מחלקת ים (מחלקת ים?! מה שאתם שומעים…) והעמותה לתיירות תתוקצב ב-8.96 מיליון שקלים (מסתבר שבחיפה של קליש וצוק, תיירות קודמת לחינוך ורווחה… עצוב!). תקציב אתו״ס יקוצץ ב-1.5 מיליון ש״ח, עם זאת תקציב הפיתוח של אתוס יגדל ב-1.5 מיליון ש״ח (אתם מבינים את זה?! כנראה שמישהו בעיריה חושב שאנחנו טיפשים…), ארבעה מיליון ש״ח (והיד עוד נטויה) יוקצו למנהלת 2030 וליועצים המיותרים שגרים בכלל בתל אביב, 1.5 מיליון ש״ח לשיפוץ לשכת ראש העיר, 1.5 מיליון ש״ח לשיפוץ היכל העיריה, ועוד מיליון ש״ח לשיפוץ מנהל ההנדסה. פשוט מטורף!!! ומול כל אלה – אף מילה על דרכי ההתמודדות עם בעיות הזיהום מהמפעלים, אף מילה על פיתוח חזית הים (העוגן המשמעותי היחידי לתיירות בחיפה), אף מילה על שיקוע ומנהור הרכבת. תקציב בעייתי שלא נותן מענה של ממש לאתגרים המורכבים שאיתם אנחנו מתמודדים. עסקים רבים בעיר בקושי שורדים, וקליש מבזבזת כל כך הרבה כסף על כל כך הרבה עוזרים, יועצים, ועכשיו גם על סוקרים. צריך לבטל לאלתר את כל החוזים עם היועצים והסוקרים ולהפנות את הכסף לרווחה, לחינוך ולעסקים שקורסים. ולסיום, ראש העיר, מלאה בעצמה כדרכה, חתמה עוד ישיבת מועצה ״הסטורית״ כהגדרתה, שבדומה לישיבה ״היסטורית״ קודמת, שבה כזכור ניסתה לנכס לעצמה את תכנית ״עמק החדשנות״, אותה הגה וקידם מנהל מקרקעי ישראל בראשות שר האוצר משה כחלון, נידונה גם היא, כך נראה, לשקוע במחוזות השכחה והחידלון.

 3. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

  עינת היי. זה מינוי נכון במקום הנכון של גזבר העירייה.

  1. בן דוד ומשפחתו אמר/ה

   נכון

לא ניתן להגיב