קמפיין געוואלד בנוסח עיריית חיפה – נא להגיש קר • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

בקול מונוטוני, כשהיא נוטעת את פניה בעמוד שמולה, וכמעט ולא מישירה מבט אל הקהל, הוכיחה ראש העיר שהיא "לא פראיירית". לפיכך, היא גם לא תנוח עד שתהפוך כל אבן ותנבור בכל סעיפי התקציב בכדי להוכיח זאת. זה כמובן מבורך, רצוי ואף נדרש. אבל במקרה של עיריית חיפה נראה שהנבירה הזו הפכה בעצמה לבעיה. אחרת לא ניתן להסביר איך "רשות איתנה" מבחינה פיננסית שזוכה לאורך שנים בפרסי משרד הפנים על ניהול התקציב הופכת בבת אחת לעבריינית. את הקרדיט על המהפך המדהים במוניטין העירייה צריך לתת לראש העיר. בזכות יועצי הסתרים שלה היא הצליחה לחשוף, לטענתה, עוול נורא. ולגמרי לבדה הצליחה למנוע את התפרצות נגיף השחיתות מתוך תקציב העירייה. מה גודלה של המגפה שנמנעה? לא ברור, אולי 80 מיליון ₪ אולי 170 מיליון ₪, זה לא באמת משנה. הדבר החשוב באמת הוא שאין לה מושג. כי לפי הדיון במועצה הרי שהיא וסגנה לא מקבלים תשובות מגזבר העירייה כבר לאורך זמן.
◄ קישור לדיון בנושא התקציב במועצת העיר (יש לעבור לדקה 01:17:00)

יש אפשרות שראש העיר טועה?

היה מוזר מאוד לראות כיצד גזבר העירייה ניצב על במת המועצה ובחצי מבוכה מוכיח בקלות לראש העיר שהיא פשוט טועה. התשובה של ראש העיר הייתה מביכה לא פחות. היא לא קיבלה את עמדת הגזבר מכיוון ש"היועצים החיצוניים והבלתי רשמיים" שלה קבעו מפורשות שההתנהלות התקציבית של העיר אינה חוקית. חשוב להדגיש שייעוץ חיצוני ובלתי רשמי הוא דבר שראש העיר יכולה לקבל. הבעיה מתחילה כשהיא מתחילה לנפנף בייעוץ הזה מול עיניהם של חברי המועצה מבלי להציג את היועץ הסמוי, את עמדתו ואת יחסו לעמדת הגזבר. הרי ככלות הכל היועץ הנעלם עשוי להיות דמות שנויה במחלוקת או טיפוס המקבל החלטות באמצעות הטלת קוביות והתבוננות בכדור בדולח.

ג'אקי ואכים במהלך הדיון על התקציב במועצת העיר (צילום: עיריית חיפה)
ג'אקי ואכים במהלך הדיון על התקציב במועצת העיר (צילום: עיריית חיפה)

משבר מבוים, מהונדס או מכובס?

ניתן רק לשער מדוע הצגתו של משבר כזה נעשתה באופן קר וכמעט אדיש על ידי ראש העיר וממלא מקומה. אותו מ"מ אף התייחס לצורך לקצץ מיליונים מתקציב העירייה באופן צונן למדיי וציין "אני לא בדיוק מבין איך אפשר לעשות את זה". ה"היסטריה המבוקרת" של זוג ראשי העיר (נחשון צוק ועינת קליש) מצביעה לכאורה על כך שמהלך ההתרסקות של העיר אולי מוצג כמשבר אך הפתרון כבר מחכה מעבר לפינה. בהקשר זה חשוב לציין שהדיון הדרמטי הזה כלל לא היה אמור להתקיים במועצה בשלב בוסרי כל כך. המקום הנכון מבחינה תהליכית לדיון כזה הוא בכלל בוועדת הכספים של העירייה. היא זו שהייתה אמורה להציג חלופות ולהצביע על פתרון. אבל יש הבדל חשוב מאוד בין דיון בוועדת הכספים לבין דיון במליאת המועצה. את המועצה מצלמים לציבור הרחב ואת הדיון בוועדת הכספים לא. כנראה שמישהו ממש העדיף את ההזדמנות לצלם את המבוכה, הבלבול והפאניקה המיותרים של יושבי המועצה על פני ניהול מסודר של הליך אישור התקציב. השיבוש המתוכנן הזה בהליך המקובל גובל בחוסר אחריות ציבורית.

עוד סערה בכוס אספרסו

אני מניח שהמהלך הזה לא מיצה את עצמו וכי אנו עוד צפויים להיחשף להתדרדרות נוספת במצב העיר. ולמה לא בעצם? כגודל ההתרסקות כך תהיה גם גודלה של הישועה. ומה גודלה האמיתי של הישועה? האמת שהיא די קטנה. אבל חוסר היכרות הציבור עם הפרטים, וההסתמכות על יועצי סתרים יודעי-כל אמורים להספיק על מנת לשלוח את רוב הציבור לפאניקה. ומי יבוא להציל את הציבור מעצמו בעוד כשנה וחצי? ניחשתם נכון, צוק וקליש. בינתיים, דימויה של חיפה לא נהנה מההתרחשויות הללו בשום מימד. המהלכים המתנהלים כיום בלשכה צובעים את העיר חיפה בצבעים אפורים יותר ויותר – ולא בגלל זיהום האוויר.

עיריית טירת כרמל – רחב

עומק הבור כגובה הסולם

הקלישאה מכתיבה שכאשר פוליטיקאים מתקשים להתרומם אז הם תמיד יעדיפו לחפור אל מתחת לפני האדמה. לבור הזה הם לעולם לא ירדו לבד. הם ישתדלו לקחת לא מעט אנשים איתם, וגם סולם. אורך הסולם תמיד יהיה תואם בדיוק לעומק הבור הנחפר. בשפה המקצועית קוראים לזה "להתכונן לבחירות הבאות". הרגע המאוד-מרגש מבחינה פוליטית יהיה כאשר האנשים שדואגים להאיר עבורנו את הדרך אל תוך הבור יבשרו לנו לפתע בחיוך מאובק שהכל הסתדר. בחופזה הם יציבו את הסולם על קירותיו התלולים של הבור ויאפשרו לנו לחזור אל נקודת ההתחלה. כמובן שלא נדע מדוע פתאום הדבר הזה קרה וסביר להניח שגם לא נעז לשאול אותם. הרי התשובה שנקבל לא תהיה מילולית. היא תהיה סוג של מבט שאומר
"מצילים אותם וגם אז הם לא מרוצים"

9 תגובות
 1. גילה אמר/ה

  יום אחד כשהם יצעקו: זאב! זאב! או בשפה החביבה על המפקד שלהם: גוועלד! גוועלד! אנו לא נרים טת הראש ונתייחס באדישות כי ימאס לנו מהופעות האיימים בתוספת: ״אנשים אמרו לי״ החביב על קליש מאז ומתמיד.
  האנשים הללו יכולים להיות מישהו בסופרמרקט, הערה בחניון אבל לפי מה שמבפרים לי, החמ״ל הכי חשוב שלה נמצא אצל שבו הספר, שם היא מפרטת באזניו הלוך ושוב את משנתה תוך כדי שהוא עושה לה פן

  1. נעמה אמר/ה

   אילו רק קליש הייתה מדברת עם ה"אנשים". ראש עיר כה מנותקת מהתושבים, טרם נראתה במחוזותינו. התנהלות בזויה בלשון המעטה.

 2. אלה נווה אמר/ה

  יריב יקר, כשכותב כותב דברים – גילוי נאות הוא דבר חשוב בהתנהלותו . ודי לחכימא ברמיזא .

  1. מונקו אמר/ה

   כל מי שישב בהיכל ונבעט – שיאמר מדוע הכעס ומילים ריקות מתוכן.

 3. נפתלי אמר/ה

  יש לכל ראש עיר זכות וגם החובה לחקור ולקבל תשובות ברורות ומניחות את הדעת .
  התיאורים הפלסטיים בכתבה של הסיטואציה לא משכנעים.

 4. חיים י אמר/ה

  אלה שלום,
  למה התכוונת?
  האם יתכן שדר' יריב שגיא יעץ לראש העיר היוצא?
  ועכשיו הוא כבר לא יועץ לראש העיר??
  היתכן הדבר???
  לזאת התכוונת בגילוי נאות?
  שבת שלום

  נ.ב.
  הוא גם לא מתיחס למשובים לכתבותיו.
  עכבר מקלדת קוראים לזה.

 5. מונקו אמר/ה

  עכבר מקלדת? מי שטס מחוץ להיכל עם התגלית שתואר איננו מביא בשורה אלא רק שכר…."יועץ פוליטי" ….

 6. אייל אמר/ה

  מצטער לומר אני מאבד אמון בעירייה הזאת
  חזירי בר ענקיים משוטטים לילה לילה מעיפים פחים ומפזרים אשפה
  במקום להתאפס על עצמם ולהבין שמיידית חייבים דילול של חזירי הענק
  הם עוסקים בגימיקים קמפיינים שלטים ועכשיו כמו בעירייה הקודמת טיסות מיותרות בעולם.
  מה שקורה באחוזה כרמליה וכבביר עבר כל גבול

 7. דר' שמפנייר אמר/ה

  גילוי נאות. בעוונותיי בחרתי בעינת קליש לראשות העיר. זו הייתה טעות קולוסלית. היא חוטאת בחטא ההיבריס. עיניה סגורות לרווחה ואין לה מושג איך מנהלים עיר

לא ניתן להגיב