זו מגיפה אמיתית! צו השעה – אחדות לאומית, אמון וסולידריות חברתית • פרשנות • ירון חנן

הערת העורך: הכותב הוא מומחה לניהול סיכונים ומצבי חירום

מגיפת הקורונה כאן אצלנו וגם מתפשטת בעיר שלנו. המגיפה חייבה את כל ממשלות העולם לשנות מיד את מצב השגרה ולעבור לתבנית פעולה במצב חירום לאומי. הראשונים שהבינו זאת ונהגו כך בצורה הכי דרסטית, היו הסינים. בדיעבד התגלה כי התנהלותם הייתה הנכונה ביותר.
מאז 23 בינואר, היום בו הוחלט על עוצר מוחלט ובידוד ביתי לכל אזרחי ווהאן ולמחרת גם על כל מחוז חוביי בסין ועד סוף פברואר השנה, הסינים הצליחו לשטח משמעותית את עקומת ההדבקות ולהקטין את גרף הנדבקים והמתים באופן דרמטי. החיים בסין חוזרים בהדרגה למסלולם, אם כי האזרחים נדרשים ומצייתים לקיים התנהגות היגיינית יומיומית שונה מהרגיל בהתחשב בכך שהמגיפה טרם מוגרה. באופן דומה ומוצלח הגיבו עוד מדינות במזרח אסיה.

מדינות שנהגו בטיפשות, איחרו להגיב, הגיבו באופן מינורי ולא הולם לרמת הסיכון, ויתרו על הסברה נאותה לציבור ותחת זאת מנהיגיהן אף התמקדו בהכחשת המציאות – פשוט “אכלו אותה” בגדול – הן במספר הנדבקים, הן בשיעור התמותה והן מבחינה כלכלית. התוצאות עבורן הן כבר ברמה של קטסטרופה בריאותית וכלכלית כאחד ואיך על כך שום ויכוח.

ארה”ב הולכת לחטוף ובגדול

ארה”ב היא כבר הבאה בתור להבין בדרך הקשה, עד כמה הם היו צריכים ללמוד דווקא מהסינים. תחת זאת, ובעיקר בגלל שיקולי בחירות וחישובים פוליטיים ותדמיתיים מטופשים מצד דונלד טראמפ וראשי מפלגתו, האמריקאים מתחילים לספוג בהדרגה מכה איומה וקשה הרבה יותר ממה שקרה להם במגה-משברים בעבר. אם כל ראשי הממשל האמריקאי וכל מושלי המדינות לא יתעשתו בימים הקרובים, זה צפוי להיות כנראה המשבר החמור ביותר בארה”ב מאז תום מלחמת העולם השנייה וכל העולם יושפע לרעה מתוצאותיו!

קבלת ההחלטות בישראל

תודה לאל שאצלנו ההנהגה לא מתנהגת כמו דונלד טראמפ או כמו ההנהגה באיטליה וספרד!
אמנם בישראל גרף ההדבקה עולה בקצב מהיר ביותר – אם רק לפני שבועיים התגלו בכל יום בישראל בין 2-5 חולים בקורונה, כעת המצב הוא 25-30 חולים בכל יום (!) והמספר הזה עלול לצמוח תוך ימים ספורים למספרים מבהילים.
עם זאת, עד עתה הצליחה המדינה שלנו לשמור על קצב הדבקה נמוך יחסית לעולם ובינתיים אין עומס על בתי החולים ואין ב”ה מקרי תמותה. כדי לדחות ככל האפשר את התגברות הסכנה הזו, שיכולה בהחלט להתממש, נדרשים עתה צעדים הרבה יותר דרסטיים.

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים בה העביר הנחיות בנוגע לקורונה

בישראל צריכים לעבור לשלב הבלימה הבא

כעת בדיוק הזמן לעבור לשלב הבלימה הבא, שיהיה הרבה יותר דרמטי, כפי שתקבע מערכת הבריאות בשיתוף בין כל גורמי השלטון בהחלטות יומיומיות, על פי תמונת המצב שתתגבש בחמ”ל הלאומי.
כדי להמשיך לקבל החלטות נכונות, ובעיקר ע”מ לקבל את ההחלטות הדרמטיות הנדרשות עתה בישראל, חשוב לזכור כי לא נוכל להצליח במאבק להקטנת החשיפה למגיפה בישראל, אם לא יתקיימו כמה תנאים הכרחיים וכולם חשובים באותה מידה:

 1. שמירה על אמון הציבור במערכת קבלת ההחלטות והקפדה על משמעת ציבורית מלאה להנחיות הגורמים הרשמיים המוסמכים.
 2. ניהול המשבר באופן ריכוזי, אינטגרטיבי, ויומיומי כנדרש באירוע חירום לאומי מתמשך.
 3. שינוי מוחלט של השיגרה והתאמתה למצב החירום ע”י כל תושבי המדינה וכמובן בכל ארגון עסקי וממסדי.
 4. הוצאת צווי חירום הכרחיים ואכיפתם.
 5. השקעת משאבים נדרשים לצורך שמירת רציפות תפקודית של תהליכים קריטיים במהלך המשבר והגברת יכולת ההתאוששות והחזרה המהירה לשגרה של כל הארגונים והאזרחים, בחלוף המשבר.

הצורך לעלות מדרגה

באופן כללי, עד עתה כך נהגה הממשלה וטוב שכך. כעת קיים הצורך לעלות מדרגה גם בהיערכות הממשלתית.
האם עולה בדעתו של מישהו שאת כל התנאים ההכרחיים הללו להתמודדות ראויה עם המגיפה הקשה הזו נוכל להשיג בזמן שהמערכת הפוליטית במדינה ממשיכה להתנהל כאילו אנו עדיין בתקופת בחירות, או בהמתנה חלילה למערכת בחירות רביעית?

אני משער שכל קורא הגיוני וסביר מבין שזו שאלה רטורית. לא משנה מאיזה צד פוליטי אנחנו, רובנו מבינים שאין למדינת ישראל את הלוקסוס לחיות באשליות וכולנו חייבים לשנות את תבנית החשיבה שהיתה פה לפני הבחירות ולהתאימה למצב החירום שנוצר.
לכן אין כרגע מנוס אלא לעבור משיגרה לחירום בהתחשב במצב המגיפה והצורך להכילה מהר ככל הניתן וזה כולל כל רשות שלטונית במדינה, כל מפלגה וכל אזרח.
לדעתי, מפלגה שלא תבין זאת ולא תראה לציבור באמת ובתמים כי היא עושה הכל על מנת לשלב כוחות עם שאר המפלגות ומנהיגיהן, בלי יוצא מן הכלל – תינזק פוליטית ובאופן אנוש לאחר מכן!

הציבור רוצה אחדות לאומית

מכל עבר אני שומע גם משותפי לדרך, שאכן רצינו לראות שינוי לטובה בממשלה וכך גם הצבענו בשלוש מערכות הבחירות שעברו, אך עדיין רובנו מבינים עתה שהציבור רוצה אחדות לאומית אמיתית בשעת חירום!
לכן אין היום מקום להמשך ההתחשבנות האישית והפוליטית מצידו של אף מנהיג. כל מי שעדיין מתבצר באמונה שניתן בימים אלה להקים ממשלה גושית מצד ימין-חרדים, או מצד המרכז-שמאל, ייתפס ע”י רוב הציבור כקטנוני ומנותק מהמציאות!

גם כחברה – חובה עלינו לגלות אחדות וסולידריות בעת הזו:

 1. עלינו להפסיק את המתקפות ואת שיח השינאה, הפלגנות וההסתה שהיה רווח עד לפני כמה ימים ברשתות החברתיות ובתקשורת מכל צידי הקשת הפוליטית. אדרבא, חובה על כולנו לחפש את האינטרס המשותף לכל העם על כל חלקיו ולהתאחד סביבו.
 2. עלינו לעסוק בהגנה על יקירנו ולמנוע מהם כל חשיפה מיותרת לסכנת הידבקות ולהקפיד על שמירת ההנחיות של רשויות הבריאות.
 3. חיוני לסייע בהסברה לילדים, למבוגרים ולקרובים מהי ההתנהגות הנכונה בעת מגיפה ולסייע באכיפה עצמית איש כלפי רעהו וקודם כל כלפי עצמנו!
 4. ברמה הפסיכולוגית יש להימנע ממרה שחורה מיותרת והתנהגות אפטית ולא יעילה. זו העת דווקא לדבוק באמונה החיובית שאנו פועלים נכון ורצוי לעודד את יקירנו ולשדר להם בכנות כי יש כבר הוכחות שהתנהלות כזו תביא אותנו לחוף מבטחים בסופו של דבר ובמינימום פגיעה.
 5. מי שיכול ויש לו במה לתרום, מתבקש להתנדב ולסייע לבעלי התפקידים שנושאים בעול הן במערכת הבריאות, אך גם במערכת הרווחה, המשטרה וארגוני העזרה ההדדית, כדי להקל על העומס הכבד המוטל עליהם ולאפשר להם לרענן כוחות ולהמשיך בעבודתם המסורה.
 6. בכל מקרה של יציאה הכרחית למקומות ציבוריים, יש להתמגן ולהקפיד להתנהג על פי ההנחיות המקצועיות בשעת מגיפה.

איחוי הקרעים

כך בדיוק נהגנו במלחמת המפרץ הראשונה וזה הוכיח את עצמו. יש לראות במשבר הנוכחי גם את הצד המבורך. תמיד ידענו להתאחד בשעת צרה. בגלל המצב המפולג והמסוכן חברתית ולאומית בו היתה החברה הישראלית שסועה בשנה האחרונה, כדאי שנראה את המשבר הזה דווקא כהזדמנות הכי נאותה לאיחוי הקרעים בכל רובדי החברה שלנו ואולי אף עם שכנינו, שגם מצויים בצרה דומה עם אותה מגיפה ארורה שלא מבחינה בין אדם לאדם ולא מכירה בגבולות!

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

6 תגובות
 1. אנונימי אמר/ה

  יש לי שאלה יש לי שכן שטוען שהוא בבידוד מצד שני אני רואה אותו בחוץ עם הכלב ?
  האם מותר לו לטייל בחוץ בזמן בידוד

  1. מיכל אמר/ה

   לדווח מיד למשרד הבריאות!בידוד זה בידודדדדד!

   1. נועם אמר/ה

    נכון מיכל.

 2. Tul caffèl אמר/ה

  אני לא מבין איך אנשים בישראל מחפשים תמיד את מי לאכול בלי מלח… יש לנו את העם הכי מיוחד בעולם. מרבית ערביי ישראל טובים ובסך הכל רוצים לחזור הביתה. זה שההנהגה שלהם מלבה אש. גם הליכוד וגם כחול לבן עושים כך. חבל זה סתם מוביל לשסע בין אנשים. כרגע יד ביד לשמור על גבולות נקיים מקורונה. שהיא סוג של מסר נבואי. שאפשר וצריך לחיות וליצור ולבצר את כלל העם הזה. ואם אפשר לתת יד לעזרה לאחרים באהבה.

 3. עירית לנדסברגר אמר/ה

  תודה לך

 4. נועם אמר/ה

  כואב לראות בכתבה זו שלא מספר סיפור אלא במדור פוליטי כי ביקורת על טראמפ אומנם יותר מדי שנאה נגד טראמפ ובאותיות גדולות. עוד כואב לראת ‘ב”ה לא מתו’ כאילו הקב’ה יציל שלא ימות כאן לעומת מדינות עחרות. איפה העורך לדאוג לאיכות?