חוף מרידיאן חיפה בנסיגה

גל בגובה 3 מטר הפוגע בשובר הגלים בחוף מרידיאן (צילום: מוטי מנדלסון)

חוף מרידיאן בחיפה הידוע בחולותיו היפים והנקיים, במימיו השקטים והבטוחים, ששובר גלים מגן על חופיו, ידוע בתהפוכות הזרמים שלו עקב מיקומו הגאוגרפי. ברוחות צפוניות הצד הצפוני של החוף הוא גלי וצדו הדרומי שקט וליהפך. לאורכו של שובר הגלים, הזרם נע דרך קבע מדרום לצפון, לאורך חופי ישראל, אך בזמן סערות, הגלים מכים במלוא עוזם בשובר הגלים ושוטפים אותו ממעל, גורמים ליצירת תעלה בקרבת השובר, תעלה בעלת עומקים שונים.

הגלים השוטפים את השובר בחוף מרידיאן חיפה (צילום: חי פה, מוטי מנדלסון)

שובר הגלים הישן והטוב ששירת את חיפה שנים רבות עומד לפני סוף דרכו. השינויים הקיצוניים במזג האוויר בשנים האחרונות גלגלו חלק מהסלעים, עד כשני מטרים מהשובר, כך שמתאפשר לגלים לעבור באין מפריע ללגונות הסגורות למחצה, דבר הפוגם בהנאת המתרחצים. כיווני הזרימה החדשים משנים את תוואי הקרקע. בזמן סערות חזקות, הגלים והזרמים השוטפים את השובר, גורמים לחתרור (חריץ) בקרקע. לחריץ תעלות בעלי שיפועים בזווית של שישים מעלות.

סחיפת החול לים גרמה לשער הקט רגל להיות חשוף לגלים (צילום: מוטי מנדלסון -חוקר ימי)
סחיפת החול לים גרמה לשער הקט רגל להיות חשוף לגלים (צילום: מוטי מנדלסון -חוקר ימי)

ביום שבת האחרון בפרצי רוח שהעלו את גובה הגלים לכמה מטרים בעומק הים, זזו מספר סלעים לתוך הלגונה וזאת לאחר מעקב שבועי בחורף. קל מאוד לזהות סלע שזז ממקומו וזאת על ידי שינו צבעו על גבי הסלע. כשסלע מונח על חול תקופה ארוכה, שאין לו מגע רגיל של מים ושמש, צבעו הופך לבן, חיוור. כתוצאה מכך שלא גדלות עליו אצות ובעלי חיים שונים. כמו למשל: תולעים נרתיקניות (תולעים ימיות שיושבות למעשה בתוך צינור חלול שהן בונות בעצמן).

עלות תיקון שובר כזה היא גבוהה, אך לא יהיה מנוס מכך. המשך התעלמות ממצב זה עלול לסכן מתרחצים שאינם מצייתים להוראות המצילים העומלים קשות לשמור על חיי המתרחצים והשוהים בחוף.

שקע במרכז השובר של אבנים שקרסו עקב הסערות (צילום: מוטי מנדלסון - חוקר ימי)
שקע במרכז השובר של אבנים שקרסו עקב הסערות (צילום: מוטי מנדלסון – חוקר ימי)

שגל נכנס דרך פירצה כלשהי בשובר הוא גם חייב לצאת לים הפתוח עם תנועת הגלים. כשהזרם חוזר, הוא גורם לשאיבה ועלול לגרום למתרחצים להישאב החוצה אל הים הפתוח. גם צורת החוף משתנה ללא הרף במשך כל ימות השנה. חוף זה מזכיר מאוד את שני החופים באי קופיפי שבתאילנד, אך שינוים אלו גורמים להזזת חול ושמירה על בריאות החול והמים. כשאני מציין בריאות חול ומים, אני מתכוון שתזוזת החמצן לחול הקבועה מסלקת כל מיני אורגניזמים ומשקעים לא רצויים ומונעת זיהומים.

חוף מרידיאן חיפה קיים משנת 1949, כ- 6 שנים לפני שנולדתי, שנים רבות חלפו מאז, השובר הממוקם בחלקו שקע ובחלקו אבנים התגלגלו ממנו וככל שעברו השנים והפתחים בו גדלו, עוצמתו של הים שהיכה בשובר גדלה. אנו צריכים להתכונן לכך כי השובר ישחק לחלוטין. הסיבה לכך שהסערות מתחזקות משנה לשנה ומשטחות את האבנים ואז למעשה יעלם השובר.

התנגשות גלים בשני צידי החוף (צילום: מוטי מנדלסון - חוקר ימי)
התנגשות גלים בשני צידי החוף (צילום: מוטי מנדלסון – חוקר ימי)
התנגשות גלים בשני צידי החוף (צילום: מוטי מנדלסון - חוקר ימי)
התנגשות גלים בשני צידי החוף (צילום: מוטי מנדלסון – חוקר ימי)
הגיבו כאן לכתבה

7 תגובות
 1. לודמילה אמר/ה

  שיבקשו מהחברה שעשו את שובר הגלים בנמל הסיני, לסייע.. אולי הם יהיו מוכנים לעשות גם דבר טוב עבור החברה… 🙏🏼

 2. שולה אמר/ה

  חוף הכרמל הסגור לשעבר. היה חוף פרטי והכנטסה בתשלום ולא היה בזמנו שובר גלים

 3. שי אמר/ה

  אכן הים בחורף לעיתים אגרסיבי ומים שמגיעים לחוף חייבים גם לחזור, מה שגורם לתעלות ומים שעלולים לסחוף מתרחצים.
  באמת מקווה שאנשים אכן יקראו ויפנימו את מה שכתבת כאן על מנת לשמור על חייהם.
  מעניין כתמיד

 4. נילי מור אמר/ה

  חברותי ואני שוחות במיוחד בחוף הזה וגם מתרחקות הרבה מעבר לשובר הגלים.
  האם המקום מועד להיות מסוכן לשוחים? בדרך כלל החזרה לחוף לא קשה, אבל קרו לי פעמים שחיתי במאמץ ונשארתי במקום והיה די קשה להיכנס בחזרה אל המקום התחום ע״י שובר הגלים.
  לכן, כשהים ידידותי אני שוחה בחופים האחרים ליד הנכים או מול בתי הקפה והמסעדות, אבל כשהים סוער, חוף מרידיאן הוא היחיד שאפשר לי תמיד לשחות בבטחה ועכשיו קצת נלחצתי!
  מקווה שתגיע אלינו שוב ו

 5. אייל אמר/ה

  ושוב מחדל של יהב. 15 שנה לא קידמו שוברי גלים.
  הייתה הזדמנות פז לחייב את מקימי הנמל הסיני להקים גם שוברי גלים.
  העירייה ובעיקר מהנדס העיר כשלו באופן מחפיר בטיפול בכל טיילות החופים בחיפה.
  לא ברור לי איך האנשים שכשלו ככה ממשיכים בתפקידם כאילו כלום וההרס נמשך באין מפריע.

  1. אבי בוחבוט אמר/ה

   עוד בימי מצנע הובטח על שידרוג שובר הגלים בחוף מרידיאן. ודבר לא.נעשה בשנת 1997 היתה ליד שובר הגלים בחלקו הצפוני טביעה המונית של כ 15.אנשים מבוגרים ש 2 מצאו את מותם כתוצאה של אוזלת יד של.ראש העיר וראש מנהל התפעול מר איזי ענבר שלא היתייחסו לדברי המוממחים לגבי שובר הגלים שנמצא במצב שזקוק לשיפוץ דחוף לשלומם של המתרחצים ולשמירת החוף טוב שעה קודם לטפל בנושא לתשומת.ליבך.ראשת העיר הגב’ קליש רותם יש לנו.רצועת חוף בחיפה מבן היפות בארץ חייבים.לשמר ולשמור את הקיים אי לכך אם צוות שיש היום.במחלקת החופים של עיריית חיפה ניתן ליישם את הפעולות הנ”ל בברכהאבי בוחבוט פעיל חברתי

 6. חיפאית אמר/ה

  באמת היו צריכים לסכם את תיקון שוברי הגלים עם בוני הנמל הסיני..כי לפי מומחים. בניית הנמל החדש גרם לשינויים חדים בקוו החוף של חיפה…נסיגת החול..ולכן הנזקים של הסערות גדולים יותר מתמיד..זה פספוס גדול…שלא הכריחו את הסינים..לתקן את הנזקים שהם גרמו בבניית הנמל…

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור העיר חיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו