ד”ר אבי צרפתי יו”ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות: “אם פגשתם חזירי בר פנו להם את הדרך לשלום”

הכירו את חזירי הבר שלא הכרתם, הם חברותיים, בעלי אינטליגנציה גבוהה יותר מזו של הכלבים, ודומים לנו בני האדם בהתנהגותם.

פלישתם של חזירי הבר המשוטטים בחופשיות בשכונות המגורים הפכה בשנים האחרונות לתופעה מוכרת ומטרידה בארץ. בארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מודעים לכך שתופעת חזירי הבר בעיר גורמת מטרד לתושבי העיר, ומציעים פתרונות מבלי לפגוע בחזירי הבר או בטבע.

חזירי בר בשכונת כבביר חיפה – צילום: סמר עודה כרנתינג’י

בארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מסבירים, כי חזירי הבר הם חלק מנוף ארץ ישראל וחלק מהמערכת האקולוגית שלה, מאז ומתמיד. הם בעלי חיים מיוחדים, מעניינים ודומים מאוד לאדם בהתנהגותם; גם הם יונקים, חברותיים, בעלי יצר אימהי מגונן, סקרנים, שורדים וחיים בלהקות של עד כ-20 חזירים. האינטליגנציה שלהם גבוהה משל הכלבים, הם מסוגלים לזהות את עצמם במראה, לפתוח כלובים,  לזהות סכנות ממשיות ולהתגונן מפניהן.

חזירי הבר מאבדים בהדרגה את פחדם הטבעי מהאדם, דבר הגורם להם להסתובב בקרבת בתי המגורים ולאכול מכל הטוב שהאדם והעיר מאפשרים להם. לא פשוט להפחיד אותם, בעבר נעשו ניסיונות להרחיק את חזירי הבר באמצעות תותחי רעש, זרקורים ואפילו על ידי פיזור צואת אריות שנאספה מגן החיות, אך הם תמיד מבינים את ה”טריקים” לאחר כמה ימים ומפסיקים לפחד.

עוד מסבירים בארגון, נוכחות חזירי הבר בסמוך לערים כמו חיפה, ראשון לציון ועוד, וליישובים הכפריים, נובעת מקרבתם של יישובים אלו לטבע הפתוח ומטבע עירוני עשיר בסמוך להן. צמצום השטחים הירוקים ,איבוד הפחד מהאדם וירידה במקורות המזון הטבעי, הובילו את חזירי הבר לחיפושים אחר מקורות מזון ומים בשכונות הערים.

חזירי הבר הם אוכלי כול, ובעיר קיימים מקורות מזון זמינים כמו:  פחי אשפה שעולים על גדותיהם או שניתנים להזזה בקלות, פסולת מושלכת, מזון חתולים ושל בעלי חיים אחרים בחצרות וגינות, מדשאות , עצי פרי ועוד. ­­­­כמו שכבר ציינו, חזירי הבר הם חיות חכמות, וברגע שהם מבינים שהם יכולים להשיג מזון מאזור ספציפי, לדוגמה מחצרות הבתים בכרמל, הם מעבירים את המסר לדורות הבאים בלהקה וכך, יותר ויותר חזירים יחפשו את מזונם במקומות אלה.

חזירי הבר הם חיות שוחרות שלו ובאופן טבעי הם יעדיפו להתרחק מבני האדם

חזירי בר במוריה חיפה - שבת צהרים
חזירי בר במוריה חיפה – שבת צהרים

חזירי הבר הם חיות חברותיות, שוחרות שלום, ובאופן טבעי הם יעדיפו להתרחק מבני האדם. אך אלה שהתרגלו לאכול בעיר עלולים לאבד את פחדם הטבעי מבני האדם, ולהסתובב בחופשיות בשכונות העיר; בין גני ילדים, בכבישים, בתוך מבנים ובמקומות שעלולים להרתיע תושבים. עם זאת, בשנים האחרונות, כמות המקרים של פגיעה פיזית מחזירי הבר נמוכה מאוד. האירועים הנדירים של תקיפות אינם לצורך טריפה או פגיעה אלא ככל הנראה מחזירים שנקלעו לסכנה: נבהלו מאדם שהתקרב אליהם, מכלב נובח או תוקף, או שחשו איום לגוריהם.

בארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מציינים כמה דרכים לצמצום תופעת חזירי הבר מבלי להיפגע, ומבלי לפגוע בחיות הבר:

 • הימנעו מהשארת אשפה ליד הפח, השליכו אותה לתוך הפח והקפידו לסגור את מכסה הפח.
 • יצבו וקבעו את פחי האשפה בשכונתכם לקרקע, כך שחזירי הבר לא יצליחו להפוך אותם.
 •  האכילו את החתולים והכלבים בגינה או ברחוב, בכמויות מזון סבירות, הישארו עד סיום אכילת החתולים או הכלבים ופנו שאריות מהשטח והשאירו את השטח נקי.
 • אל תאכילו את חזירי הבר. האכלתם גורמת לאיבוד הפחד מהאדם ועליה במספר החזירים שיחדרו לעיר.
 • בבתי קרקע, גדרו את חצר ביתכם בגדר יציבה וחזקה, למניעת כניסתם של חזירי הבר.
ד"ר אבי צרפתי יו"ר ארגון הוטרינרים
ד”ר אבי צרפתי יו”ר ארגון הוטרינרים

ד”ר אבי צרפתי, יו”ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות: אם פגשתם חזירי בר אל תתגרו בהם ומומלץ שלא להתקרב אליהם כלל, פנו להם את הדרך לשלום. בנוסף לכך, הסבירו לילדים על חזירי הבר, על החשיבות לשמירה על חיות הבר והדגישו את הסכנות שעלולות לקרות במפגש בלתי צפוי איתם. כאשר אתם נוסעים בכבישים שידוע שבקרבתם נמצאים חזירי בר, סעו לאט ובזהירות, היו קשובים ושימו לב לבעלי החיים החוצים כדי להימנע מדריסתם ומתאונות.

***לדיווחים ולהתייעצות בכל הקשור לחזירי הבר ניתן להתקשר למוקדי הרשויות המקומיות במספר 106.

הגיבו כאן לכתבה

21 תגובות
 1. דין דין אמר/ה

  הציבו דחלילים בצורת אריות בחצרות והחזירים לא יבואו או לחילופין השמיעו להם מוזיקה צורמת הם אינטליגנטים ולא יסבלו.

 2. ירון אמר/ה

  הדר צודק מאה אחוז אין שום חשש מחזירי הבר אני אישית פוגש הרבה ושמח אם אינכם רוצים לפגוש אותם בבקשה תשמידו את פחי הזבל בגני משחקים תשאירו פחים ירוקים סגורים ושלא יזרק זבל בנגישות לחיות

 3. מעיין אמר/ה

  חיות נהדרות וחביבות. סיימנו כבר עם הסאגה הזאת של חזירים. תתקדמו חי-פה…

 4. הילה אמר/ה

  לא מבינה את ההיסטריה, הם יותר מפחדים מאיתנו, כל נביחה של כלב קטן מבריחה אותם. בסה”כ רוצים לאכול בשקט, הם היו פה לפנינו וניתן לחיות איתם בשלום.

 5. תושבת אמר/ה

  החזירים באמת חיות מקסימות,מתהלכות צשפחה משפחה
  תהנוג לראות ,עוברות במעבר חציה,עוצרות עד שנותנים להם לעבור, מה קרה? זה כייף לילדים לראות תופעה כזו מיוחדת במחוזותינו. העיריה חייבת ליצור להם תנאי מחייה בטבע שלא יגוועו מרעב הרי בנינו קניון וכבידים ולא חשבנו עליהם,אז עכשו שהעירה תתמוך בצער בלי חיים.

 6. חיים בשותפות אמר/ה

  החזירים באמת חיות מקסימות,מתהלכות צשפחה משפחה
  תהנוג לראות ,עוברות במעבר חציה,עוצרות עד שנותנים להם לעבור, מה קרה? זה כייף לילדים לראות תופעה כזו מיוחדת במחוזותינו. העיריה חייבת ליצור להם תנאי מחייה בטבע שלא יגוועו מרעב הרי בנינו קניון וכבידים ולא חשבנו עליהם,אז עכשו שהעירה תתמוך בצער בלי חיים.

 7. אורית אמר/ה

  כל ההיסטריה מחזירי הבר, “מה יקרה אם חזיר יתקיף ילד” . משום מה אין היסטריה ממכוניות, או נהגים שיכורים, או אנשים עם נשק. אלה מקרים שאינם “אם”, אלא קורים ממש. אבל חזירי בר – וואוו.
  אני אוהבת אותם, הם עולים מהואדי לדלת שלנו. חבל שאיני יכולה להסביר להם שלא לאכול את הצמחים ששתלנו בגינה. אבל הדורבנים עושים עבודה טובה גם.

 8. אחוזה אמר/ה

  החזירים מחכים לי בכניסה לבית למטה במדרגות. מה לעשות? אין להם לאן לברוח ואז זה קרב ראש בראש
  פעם אחרונה בכיתי והתקשרתי לפקח שבא אחרי שעה

 9. כרמליסט אמר/ה

  החזירים שוחרי שלום וחביבים מאד.אולי נעשה איתם שלום???

 10. כרמליסט אמר/ה

  נו מה יותר מזה? הם שומרים עלייך.הם שומרי הראש שלך.

 11. ירוק אמר/ה

  שאלה לוטרינר : א. מסכימה וביד הרעיונות הנ”ל. ב. שאלה, באין לחזירי הבר אויבים (טורפים), כיצד יישמר האיזון שלהם בטבע ?

 12. שירה אמר/ה

  סוף כל סוף משמיעים בעיתון הזה קצת קול הגיוני בנושא ולא את ההיסטריה הרגילה והתלושה מהמציאות בשטח.

 13. דרור אמר/ה

  חזירי הבר הם יצורים אינטליגנטיים ומקסימים. זה נכון, שהם תמיד יעדיפו לברוח מאשר להתעמת עם בני-אדם. חשוב להקפיד:
  – לא להפתיע אותם (הרעישו קצת כשאתם עוברים בין שיחים)
  – לא לחסום להם את נתיב הבריחה

  כאשר גרים בסביבה ירוקה, זה מצריך הסתגלות לנוכחות של חיות בר, לדעתי זה נכס.

 14. לילי אמר/ה

  אני מעונינת לראות את הוטרינר הזה יוצא לטיול עם הכלב שלי ונתקל עם חזיר, אני בטוחה שהיה חושב אחרת..לדעתי האנשים שאומרים את מה שהם חושבים, מנותקים מהמציאות, צא לשטח וטרינר חביב.

 15. דבי אמר/ה

  גם בשכונה שלנו מסתובבים חזירי בר בעקבות המזון לחתולים.
  כאן בנווה-דוד יש כמה מוקדי האכלת חתולים.

 16. גלי פ. אמר/ה

  סופסוף קול שפוי. תשוו בבקשה מקרים שבהם בני אדם הותקפו על ידי כלבים (לדוגמה, מתה על כלבים ובואו – הכי מסוכן לכל החיים על פני כדור הארץ הוא בן האדם) ותבינו שזו סתם בהלה שלא לצורך. מתוקים ועדינים למרות המראה המחוספס. פשוט חיו ותנו להם לחיות. אם יש משהו שצריך לעשות זה לגונן עליהם.

 17. אלכסנדר אמר/ה

  תודה רבה על הכתבה! מלמדת ומרגיעה

 18. חי-פה בשקט אמר/ה

  עצוב…אתם מדברים על חזירי הבר כאילו הם איזה מפלצת….א.אני בטוחה שהם חושבים בדיוק אותו דבר על בני האדם
  וב. חזירי הבר היו לפנינו וגם יחיו הרבה אחרינו בנתיים אנחנו אלה שפלשנו לאזורי המחיה שלהם…כול כמה זמן עוד איזה יער ניחרב ועוד איזה בניין ניבנה בחיפה…עצוב

 19. מיכל אמר/ה

  גם אני אוהבת טבע ובעלי חיים אבל כל מי שהגיב פה בעד החזירים כנראה שאין לו ילדים שצריכים לחזור לבד הביתה ומפחדים לפגוש חזיר על שביל הגישה לבית…

 20. גדעון אמר/ה

  יש להחזיר אותם לטבע.בעיר הם מטרד קשה ומזיק!!

 21. יונטב אמר/ה

  כל הכבוד לוטרינר שדווקא אוהב חיות
  כי רוב הוטרינרים אוהבים כסף יותר מאשר את החיות

הגיבו כאן לכתבה