עיריית חיפה החלה בגידור נקודות מעבר של חזירי בר בשכונת כרמליה

עיריית חיפה מגדרת מעברי חזירי בר בשכונת כרמליה, בניסיון להתמודד עם תופעת המרעה של חזירי הבר בשכונות העיר, תופעה שהתגברה מאד בשנה האחרונה.


תושבים בשכונת כרמליה מביעים היום שביעות רצון על כך שמאבקם למען ההתמודדות עם התופעה נושא פרי וגורם לעירייה לבצע פעולות בשטח, אך לצד זה מביעים התושבים גם חוסר וודאות לגבי היעילות של חסימת מעברים בתוך השכונה עצמה, מכיוון שהחזירים נעים גם על מדרכות וכבישים. ייתכן שרק גידור היקפי של כל קו הממשק בין שכונות העיר לואדיות יצליח לעצור את התופעה, אך מדובר בקילומטרים רבים, שיגררו את העירייה להשקעה של תקציבי-ענק ולכן ספק אם תושבי העיר יכולים לממן פרויקט כזה מתשלומי הארנונה. בינתיים, מומחים צופים התגברות התופעה ברחובות העיר, באביב 2020, לאחר המלטות החורף.

גידור מעבר חזירי בר בשכונת כרמליה (צילום: עיריית חיפה)
גידור מעבר חזירי בר בשכונת כרמליה (צילום: עיריית חיפה)

מעיריית חיפה נמסר לחי פה:

גידור מעברי חזיר הבר הוא אחד ממגוון פעולות המתבצעות בעיר. בשלב הראשון תבוצע פעולת הגידור בשכונת כרמליה בקטעי המעבר ברחובות: ויצ”ו, לאה, צדקיהו, בייליס, רחל, אלכסנדר ינאי וברחוב לוטוס סביב בית הספר “הרצל”. ההחלטה באשר למיקומים בהם מבוצע גידור, התקבלה בשילוב של נתוני פניות ציבור למוקד העירוני וביצוע מחקר בשטח על ידי אנשי מקצוע. בכוונת העירייה להרחיב בהמשך את המהלך לשכונות נוספות.
צילום עיריית חיפה

בשבוע האחרון התקיימה בעיריית חיפה ישיבה בנושא ההתמודדות עם תופעת חזירי הבר

עיריית חיפה קיימה ביום שלישי (21/1/120) כנס מקצועי בנושא חזירי בר. במסגרת המדיניות החדשה של העירייה, להתמודדות עם תופעת חזירי הבר בעיר. בכנס, הוצגה תוכנית עבודה, שהכינה העירייה לניהול הקונפליקט שבין חזירי הבר לתושבים
הנציגים שהוזמנו לכנס הנם אנשי מקצוע מטעם ארגוני טבע וסביבה, “החברה להגנת הטבע”, “רשות הטבע והגנים”, וכן אנשי מחקר ואקדמיה, כגון פרופ’ דן מלקינסון מאוני’ חיפה, אשר עורך בימים אלה מחקר מקיף בנושא חזירי הבר עבור העירייה, פרופ’ אסף שוורץ מהטכניון, ד”ר דרור בן עמי מאוני’ ת”א וד”ר טל רז מהפקולטה לחקלאות באוני’ העברית. במהלך הכנס התחלקו אנשי המקצוע לצוותי חשיבה ופעולה, לצורך קיום דיון מקצועי בנושאי הסברה וחינוך, תכנון ופעילות שטח.

צילום: ראובן כהן עיריית חיפה

בעיריית חיפה מתכוונים למנות בתקופה הקרובה אקולוג מומחה, שירכז את מגוון הפעולות בנושא ובהן:
הקמת תחנות האכלה מותאמות לחתולים בלבד (תחנות המונעות גישה לחזירים), קיבוע מוגבר של פחי אשפה, שימוש בצמחייה שאינה מושכת חיות בר, הקמת מעברי מנע וגדרות למניעת כניסת חזירים לשכונות, השבת הפחד הטבעי של חזירים מבני אדם (הייזינג), הרחבת יחידת המתנדבים המסייעים לתושבים, עריכת מחקר אקדמי ללימוד שיטות המקובלות בעולם והחלת תכניות חינוך והסברה במערכות החינוך, ללימוד כללי התנהגות במפגש עם חזירי הבר, גורמי המשיכה שלהם לעיר ודרכים למנוע אותם.
בעיריית חיפה מדגישים כי אין מדובר בפתרון מוחלט לתופעה, אלא בניהול הקונפליקט בין החזיר לאדם, באופן כזה שיוביל להפחתתו. מהלך זה מחייב משאבים, לימוד ועבודה מתואמת של כלל הגורמים העוסקים בנושא, כמו גם שיתוף פעולה מצד תושבי העיר, בעיקר בכל הקשור לשמירה על ניקיון המרחב הציבורי ממקורות מזון, המהווים גורם משיכה עיקרי של חיות בר לעיר.

חזירים בחיפה

הגיבו כאן לכתבה

7 תגובות
 1. שרי אמר/ה

  תחלקו לנקבות החזיר גלולות למניעת הריון

 2. Natalia אמר/ה

  “מדובר בתקציבי ענק שספק אם תושבי העיר יכולים לממן מתשלומי הארנונה” – בדרנים.

 3. חגי גוטמן אמר/ה

  ימים יגידו אם זה עוזר או לא לא יודע מה להגיד אני אומר אם תגדר נקודות המעבר הם עדין כאן ויכולים למצוא נקודת מעבר אחרת אני אומר לקחת אותם ולעביר אותם לחי פארק ביערות הכרמל טל אקר ולסרס שלא יתרבו ככה יהיה להם מקום גדול להסתובב. ולא יפריעו ולא יתרבו יותר מידי הבנתם אבל ימים יגידו אולי זה יעזור ואני טועה

 4. דין דין אמר/ה

  החזיר הוא חיה חכמה ומוצאת פתרון לכל בעיה. גם לגדר.

 5. דוד אמר/ה

  רק בכרמליה מגדרים או גם בשכונות החוף

 6. עדנה אנגל אמר/ה

  אני מבקשת שיגדרו גם ברחוב לוטוס הם עולים משם גם. ומשם לגן שמואל.

 7. משה אמר/ה

  הגדר המצולמת היא בגן שמואל, הגן וכל כיכר היינה אינם חלק משכונת כרמליה.

הגיבו כאן לכתבה