ארגוני הסביבה בתום הדיונים החשובים בוועדה במחוזית: “הקולות הרבים המצדדים באינטרס הציבורי לא נפלו על אוזניים ערלות”

בתום יום דיונים ארוך שנערכו בוועדה המחוזית בנושאים חשובים שיקבעו את העתיד הבריאותי של תושבי מפרץ חיפה – מפרץ החדשנות ותחנת הכוח בבז”ן, נציגי ארגוני הסביבה יוצאים בתחושה מעודדת שהקולות הרבים המצדדים באינטרס הציבורי לא נפלו על אוזניים ערלות.

ארגוני הסביבה בחיפה מסרו לחי פה, כי מצפים להחלטת הוועדה שתתקבל בימים הקרובים: “אנחנו מאמינים כי למרות שעדיין אין החלטת ממשלה ליישום תוכנית הבראת מפרץ חיפה- מפרץ החדשנות, חברי הוועדה יפנימו שזה הכיוון אליו מתקדם מפרץ חיפה”.

מפגינים בדרישה לסגירת בז”ן ומעבר לעמק החדשנות • דיונים חשובים מתקיימים בוועדה מחוזית • וידאו ותמונות

מוקדם יותר הבוקר, שני 20/01/20, הפגינו עשרות פעילי סביבה מול בניין הטיל בחיפה בו התקיימו בוועדה המחוזית שני דיונים חשובים: תכנית מפרץ החדשנות (עמק החדשנות) ונושא הקמת תחנת כוח בבתי הזיקוק. חברת הכנסת מיקי חיימוביץ, באה לשמוע ולתמוך באזרחי חיפה בוועדה.

המפגינים שמזג האוויר הגשום לא מנע מהם לצאת, דרשו לסגור את בז”ן ולעבור לעמק החדשנות.

מפגינים בדרישה לסגור את בז”ן ולעבור לעמק החדשנות. צילום: מגמה ירוקה
מפגינים בדרישה לסגירת בז”ן ומעבר לעמק החדשנות צילום: דודי מיבלום

דודי מיבלום, פעיל סיבתי וחברתי אמר לחי פה:

מדינת ישראל מתכננת עיר נוספת בין חיפה והקריות ומתייחסת לעניין כאל שכונה של חיפה תכנית לא רצינית, שלא ברור בה מי ישלם על ניקוי השטח, ובו זמנית מרחיבים למגדלים את התעשייה הפטרוכימית. אלו מהלכים סותרים שלא ברור איך הדבר יתבצע.

רותי בנין, פעילה סביבתית וחברתית אמרה לחי פה:

הגענו הבוקר בגשם, כמה עשרות פעילים להפגין בכניסה לבניין הטיל. דרשנו לסגור את בז”ן. ולעבור לעמק החדשנות. היום מתקיימים שני דיונים חשובים ונקווה שהפעם התוצאות יהיו עוד צעד לסגירת בז”ן.

רוית שטוסל, הקואליציה לבריאות הציבור ומנקים את מפרץ חיפה: הכוח צריך להינתן לתכנית מפרץ החדשנות, ולא כתחנה לבז”ן.  המתחם המזהם בישראל מבקש לקדם תחנה משולבת לייצור חשמל וקיטור כדי לכפות את הישארותו במפרץ חיפה ואסור לאפשר זאת ולקבע עובדות בשטח כל עוד אין ממשלה ולא התקבלה החלטה בנושא.

ד”ר רויטל גולדשמיד, מרכז מחקר סביבתי חיפה: בז”ן מבקשים לבנות תחנת כוח שתאפשר את הרחבת הזיקוק והפליטות לאוויר ובמקביל עומדת לדיון תוכנית מפרץ החדשנות לפינוי בזן.

אומדן עלות הקמה של מתקן איזומרציה כפי שבז”ן מבקשים עומד על מליון יורו ל-1 מגה וואט. המשמעות היא כי נדרשות לבזן לפחות 10 שנים של פעילות בתחנה כדי להחזיר את עלותה – וזה עומד בסתירה לעשר השנים שניתנו לבז”ן על ידי המדינה כדי להתארגן לסגירת המתחם בשנת 2030.

מאיה ון חלדר, מארגנת קהילתית של תא מגמה ירוקה חיפה: אין מקום לקידום תוכניות להקמת מתקנים חדשים בבז”ן כשעל הפרק תוכנית לסגירת המתחם כולו. אנו מצפים ממנהל התכנון להפנים את תפקידו ההיסטורי בתהליך, לקחת אחריות ולהתגייס לקידום חזון חדש למפרץ חיפה.

חברת מועצת העיר שרית גולן:

רגע חשוב בקידום תכנית מפרץ החדשנות מתרחש ברגעים אלו ממש כאשר אנשי רשות מקרקעי ישראל מציגים בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה את התכנית. מיד לאחר מכן, בחזון הפוך לחלוטין, יוצגו הנחיות לתסקיר השפעה על הסביבה לבניית הקמת כוח שבזן מבקשים להקים. את התכנית הראשונה נפעל לקדם בכל הכוח. את התכנית השנייה נפעל בכל הכוח לעצור. כדי שזה יקרה אנחנו חייבים את הגב הציבורי. בדיוק כמו שקרה הבוקר עם פעילי סביבה מסורים שהגיעו לכאן.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
 1. עמי אמר/ה

  עוף השמים הדורס הרחם.
  הגיע לחיפה לאחר 40 שנה.

  שלום.לאותם פעילים של איכות הסביבה נגד זיהום בחיפה.
  הגיע בשורה טובה.שזה מציין לרווחה
  על זיהום אויר.שזה לא נכון במה שאתם מציינים.
  הגיע לארץ.עוף דורס לאחר 40 שנה.שזה (רחמים). ושמו.הרחם עוף דורס.הרחם* הוא עוד בסכנת הכחדה .והוא הגיע. לקנן בערי הכרמל וחיפה
  שזה מבשר לטובה .לגבי הזיהום אויר .שבזן חיפה נכון להיום עומדת בתקנים המרבים בזיהום אויר.

  ונכון להיום מה שהביא להעלמות זה היה זיהום אויר .כמו טורבינות ורייח של גזי חממה.מארובות הפעלים. בכל מפרץ בחיפה.
  וכיום כל האוכלוסיה היום מקננת בישראל .באיזור הכרמל בחיפה
  וזה משמח לשמוע את הבשורה הזאת.
  אילו היה זיהום גבוה הרחם הדורס לא היה מגיע שוב לקנן להקחם משפחה ביפה .
  תודה עמי אבוטבול

  1. חגי גוטמן אמר/ה

   עמי מה אתה מבלבל פה את המוח כתבת שטיות במיץ