פעולת הנישוב באסדת לוויתן תחל ביום שלישי 24/12/19

תחנת ניטור בנקודה הצפונית תופעל
לפני הנישוב הצפוי

המשרד להגנת הסביבה הודיע ביום שישי לחברת נובל אנרג’י, המפעילה את אסדת לוויתן, כי בהתאם לאישור תכנית ההרצה, המשרד מצא כי ביצוע הנישוב ביום ב’ הקרוב אינו עומד בתנאי המשרד להגנת הסביבה, שכן החברה לא פרסמה את מועד הנישוב לציבור כפי שנדרשה.

לפיכך, על חברת נובל אנרג׳י לפרסם הודעה לציבור על ביצוע הנישוב לכל המוקדם ביום שלישי. עוד הודיע המשרד לחברה, כי עליה להיערך לעמידה בכל התנאים טרם פעולת הנישוב.

אסדת לוויתן נמצאת כעת בתקופת הרצה. כמקובל במתקנים חדשים, כל המערכות לרבות מתקני הטיפול בפליטות – נכנסות לפעילות באופן הדרגתי.

המשרד להגנת הסביבה בדק את תכניות החברה עבור תקופת ההרצה והנישוב, ובנוסף, ביצע מודל פיזור מזהמים במצבים סינופטיים שונים. הממצאים הראו כי לא צפויה חריגה מערך הסביבה לבנזן בקו החוף, ובפרט במועדי הנישובים המהותיים. תרחישי הפיזור המחמירים ביותר הצביעו כי פליטות הבנזן מהאסדה לא צפויות להביא לעלייה משמעותית בריכוזי הבנזן באזור החוף. מהבדיקות שבוצעו, ניתן לקבוע כי לא צפוי סיכון לתושבי יישובי החוף בכל שלבי ההרצה, כולל בזמן הנישובים.

ביום הנישוב, צוותי המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה יהיו נוכחים על האסדה ובחוף, כולל בתחנות הניטור ובמרכז הבקרה של נובל.

המשרד להגנת הסביבה מחדד, כי אין כל הנחיות מיוחדות באשר להפסקת פעילות או שינוי בהתנהלות היום-יומית של תושבי האזור, גם לא בעת הנישוב באסדה. המשרד מדגיש, כי אין בסיס לאמירות חסרות האחריות הקוראות לתושבים להתפנות בתקופת הרצת האסדה והנישוב. ריכוזי המזהמים בחוף ינוטרו באופן רציף ובמקרה הבלתי סביר שתתגלה בזמן אמת עלייה בזיהום האוויר העלולה לסכן את האוכלוסייה – הפעילות באסדה תופסק.

במשרד להגנת הסביבה ממליצים לציבור להוריד את האפליקציה: “אוויר בסביבה” ולהתעדכן בזמן אמת בתוצאות תחנות הניטור, המשקפות את מצב איכות האוויר באזורו.

יש לציין כי תחנת ניטור (נקודה צפונית) זמנית הותקנה היום, 22/12/2019, יום ראשון, בחוף נוה ים, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים שרון-כרמל . התחנה תפעל כבר היום ולפני הנישוב הצפוי ביום שלישי. בהמשך תוחלף תחנת הניטור הניידת בתחנת ניטור קבועה. באתר האיגוד ניתן לצפות און ליין בכלל תחנות ניטור האוויר.

תחנת ניטור

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. מרק אמר/ה

  שהשר זאב אלקין, יתכבד ויבוא לעשות פיקניק על החוף מול האסדה עם אשתו וחמשת ילדיו.
  מוכן לנדב לו אוהל לכל שעות הנישוב

 2. דרור אמר/ה

  הפעלת האסדה הזו היא לא פחות מפשע נגד האנושות והעולם בכלל, תוצר ישיר של ריקבון שלטוני בשירות קומץ בעלי הון.
  כל המעורבים בפשע הזה צריכים להישפט ולהיענש בחומרה, כיאה לפושעים נגד האנושות.

 3. חגית אמר/ה

  מתי צפוי הנישוב השני ומה צפוי להיות הזיהום בימים שאחרי הנישוב הראשון?
  מתי יודלק הלפיד שאמור להקטין את הזיהום?
  מדוע אין הודעה בדבר תאריך הנישוב השני?

 4. צביקה החשמלי אמר/ה

  מדהים שתושבי זכרון העשירים לא מוכנים להכניס את הגז הטבעי ולסגור את ארובות הפחם בחדרה .

 5. אושרית אמר/ה

  שקר וכזב הם כבר התחילו אתמול!!!!!!!!

הגיבו כאן לכתבה