חוף נקי • סיפור כוכב הים • ושתי סטודנטיות חיפאיות מעוררות השראה

שיר פרל ונופר בליזובסקי, מנקות חופי חיפה באופן מעורר השראה (צילום: גלעד שטיין)

"חוף נקי" זו לא רק יוזמה של רשות ההגנה לסביבה. שתי סטודנטיות חיפאיות, שיר פרל ונופר בליזובסקי עושות זאת מיוזמתן בצורה הכי פשוטה, יפה ומעוררת השראה, פשוט כי אכפת להן.
בבוקר שבת 21/12/19, יום יפה, יצאתי להליכה עם בת זוגתי והכלב, כי באמת, זה לא יום לבלות בבית.

שיר פרל ונופר בליזובסקי, מנקות חופי חיפה באופן מעורר השראה (צילום: גלעד שטיין)
שיר פרל ונופר בליזובסקי, מנקות חופי חיפה באופן מעורר השראה (צילום: גלעד שטיין)

בעודנו צועדים על החוף, הבחנתי בשתי צעירות אוספות אשפה ומנקות את החוף. בדרך חזרה, ראיתי אותן עדיין אוספות. הסקרנות שלי לא אפשרה לי להתעלם עוד. ניגשתי אליהן, שאלתי אותן, מה הן עושות? ולמה?


"שיהיה נקי. אנחנו גם ככה עושות הליכה, אז בכיף שלנו להרים את הלכלוך".
מסתבר, ששתי הבנות היפות הללו, תרתי משמע, חזרו לסוף שבוע בחיפה והרגישו צורך לעשות משהו בעניין. לקחו שקיות ויצאו לחוף. הן הזכירו לי את "סיפור כוכב הים".

סיפור כוכב הים / מחבר לא ידוע

בשעת בוקר מוקדמת, קצת לפני הזריחה, יצא איש זקן להליכת הבוקר שלו על חוף האוקיינוס..

מרחוק הבחין בנער צעיר שנראה כי רוקד הוא לבדו אל מול המפרץ. כשהתקרב הזקן אל הנער, הבין כי הנער איננו רוקד מול המפרץ, אלא מתכופף כדי לברור את השיירים שגאות הלילה השאירה מאחריה. הנער עצר, הרים כוכב ים והזדקף כדי להשליכו חזרה אל הים.

שאל הזקן את הצעיר למטרת מעשיו.
"הגאות שטפה את כוכבי הים אל החוף והם אינם יכולים לחזור אל הים בכוחות עצמם, ענה הנער. כאשר השמש תעלה, הם ימותו אילולא אשליך אותם חזרה הימה."

עיריית טירת כרמל – רחב

הזקן סקר את המרחב העצום של החוף שהשתרע בשני הכיוונים אל מחוץ לשדה הראיה. אינספור כוכבי ים היו מתפזרים על החוף. חוסר התקווה של תכנית הנער הייתה ברורה.
אמר הזקן: "אישי הצעיר, אינך מבין שעל החוף נמצאים הרבה יותר כוכבי ים מאשר תוכל להציל עד עלות החמה? אינך באמת מצפה לחולל שינוי כאן!"

הנער השתהה מעט ושקל את דברי של האיש הזקן, אחר התכופף והרים עוד כוכב ים, חייך השליכו אל הים רחוק ככל שניתן. אז פנה אל הזקן ואמר: "לכוכב הים הזה חוללתי שינוי!"

מסתבר, שלא רק אני הסתקרנתי, אנשים נוספים ראו אותן "מנקות" נגשו אליהן ולקחו מהן שקיות והצטרפו למעשה "הקטן – גדול". אולי באמת כדאי שהעירייה תאמץ את הרעיון של שיר ונופר ותציב שקיות אספה בכניסה לחוף. מי שרוצה ייקח שקית ויעשה את המעט שלו. וכולנו נהנה מחוף נקי יותר.

לכל אחד מאתנו יש את היכולת להשפיע ולהפוך את העולם למקום אוהב לחיות בו. כל דבר שנעשה – אפילו קטנטן, שנראה כבלתי מורגש, מוסיף משהו למאזן הטוב שבעולם.

תגובה
  1. חנה מורג אמר/ה

    מרגש

לא ניתן להגיב