מורדות ורדיה – לפני ואחרי הרס של ריאה ירוקה נוספת בחיפה (צילום: נילי בנו)

מורדות ורדיה - אחרי ההרס (צילום: נילי בנו)

מדיניות תכנונית עקומה בחיפה • דעה

בחיפה אלפי דירות רפאים ושכונות גדולות המשוועות להתחדשות עירונית, אך בחיפה התקיימה מדיניות תכנונית פרועה, של הרס ריאות ירוקות, במקום להתמודד עם פרוייקטים מורכבים של התחדשות עירונית. כך קרה עם גבעת זמר, גבעת העיזים ורמת הנשיא. כך קורה גם היום עם הגשת תכנית “דניה הירוקה”. מדיניות זו גורמת לכך ששטחים ירוקים בלב העיר ובשולי העיר פשוט נהרסים, ללא שום צורך אורבני ממשי.
חמור מכך, מדיניות זו הביאה גם לכך ששכונות נרחבות פשוט לא שוקמו בהתחדשות עירונית, ברבות השנים ועומדות בעליבותן בכל רחבי העיר, עם מבנים מתפוררים שאינם עמידים לרעידות אדמה ותושבים מיואשים, המשוועים למנהיגות תכנונית שתציל אותם מביתם המתפורר.
קוראת חי פה, נילי בנו, צילמה את הריאה הירוקה שנהרסה לטובת שכונת “מורדות ורדיה”.

מורדות ורדיה – ריאה ירוקה לפני ההרס

מורדות ורדיה - לפני ההרס (צילום: נילי בנו)
מורדות ורדיה – לפני ההרס (צילום: נילי בנו)

מורדות ורדיה – אחרי ההרס

מורדות ורדיה - אחרי ההרס (צילום: נילי בנו)
מורדות ורדיה – אחרי ההרס (צילום: נילי בנו)

מאבקים על שטחים ירוקים בחיפה

הגיבו כאן לכתבה

18 תגובות
 1. ליאורה לוי אמר/ה

  זה פשוט אסון מה שקורה בחיפה לכל הריאות הירוקות המקסימות.וראש העיר שלנו לא מגיבה ולא מעונינת להיפגש עם תושבים ועם עמותות שהם נגד הבניה .

  1. להיזכר קצת אמר/ה

   זה תוכנית שאושרה בימי יונה יהב… כל בתוכניות האלה.. כולל רמת רמז

 2. מישהו אמר/ה

  העיקר אחר כך יגידו “צריך לדלל” את אוכלוסיית החזירים. בונים באמצע ואדי ירוק ואז פתאום החזירים שחיו בירוק הזה מפריעים לכם, יפי נפש?

 3. הדסה שירי פילה אמר/ה

  מצמרר ממש ! לדעת על כל כך הרבה שגיאות בתכנון האורבני שיצרו שלל העריות לדורותיהן. מזל גדול שראש העיר שלנו ,אמיצה וחכמה ,מקצועית מאוד .עם תחושה נכונה מה נכון לעיר שלנו .אכן לוקח זמן עד שרואים בשטח את השינוי לטובה .

 4. חיפאי אמר/ה

  עצוב ומזעזע. לנכדים ולצאצאיהם יישאר לטייל בין קירות הבטון, בזכות חכמי חלם בועדות התכנון.

 5. רונן אמר/ה

  את זה ניזכור ליונה יהב, הרס של ריאה ירוקה קטנה ונעימה באמצע השכונות.

 6. רמי אמר/ה

  נדמה כי רבים מאלו שעסקו ועוסקים בעשורים האחרונים הן בחזון והן בתכנון של חיפה לכודים בתפיסות סטנדרטיות, עם מושגים שבלוניים של העתקת מה שיש בערים אחרות, בין אם מתאים ובין אם לא. מעטים רוצים/מסוגלים לחשוב אחרת.

  וזה בולט במיוחד עתה, לאחר שנבחרה ראש עיר שמתיימרת להבין זאת יותר מכל…

 7. חגי גוטמן אמר/ה

  נכון מאוד מאוד נכון אין לי מילים כדי לתאר את המצב הזה וחבל שכך

  1. א. מורדיה אמר/ה

   יזם נמרץ הצליח לרתום את גורמי התיכנון העירוניים ולשכנעם כי המגדלים המפלצתיים שיתנוססו בגאון הם חלופה נאה לבניה מדורגת שהתחייבה מדרישות התב”ע. לא בכדי קבעה הועדה המחוזית כי יש לבנות באופן מדורג על צלע ההר כך שיישמר ציביונו הירוק, אך היזם חשב אחרת והצליח להעביר את תוכניתו הפוגענית, למורת רוחם של התושבים, תוכנית שמיטיבה עמו מבחינה כספית אך גורמת נזק בלתי הפיך תוך יצירת פצע כעור בהר שיקושט בחומת בטון של 6 רבי קומות.

  2. קלמן אמר/ה

   קבלן פרייר. נענה לדרישות מהנדס העיר להנמיך את הבנינים המאושרים בכדי לא להסתיר לכמה יפי נפש בשכונת ורדיה. לכן נדרשו החציבות היקרות. פרייר כבר אמרנו…

 8. ריקי אמר/ה

  עצוב. ריאות ירוקות חשובות לאיכות החיים…קאליש בהכשרתך מתכננת ערים- מבט על וארוך טווח ישנה את התכנונים הקיימים.גםהריאה הירוקה הקטנה על ההר מול נאות פרס צריכה להשאר כפי שהיא ולא להפוך לעוד משטח בנינים שיכניס מיסים לעיריה…

 9. ירון חנן אמר/ה

  כל מילה אמת. בכך חטא ראש העיר הקודם שאישר את פרויקט ורדיה, את גבעת זמר, את רמת אלמוגי ועוד ובעך ממשיכה לחטוא גם ראש העיר הנוכחית שמאשרת לחסל עוד ועוד ריאות ירוקות בפרויקטים פחות דחופים ומאידך עוצרת אלפי יחידות דיור שכבר היו בתהליכי אישור בפרויקטים של התחדשות עירונית. והכל בגלל כניעה מתמשכת ללחצי קבלנים שלא רואים את טובת העיר, ומחפשים איך “לעשות מכה” וללכת כלשונם!

 10. geosurfer אמר/ה

  מעניין לאן הלכו והולכות כמויות העפר העצומות שנכרו במחצבה הזאת שנקראת כיום מורדות ורדיה? לאיזה כיס נכנסת התמורה? היא יכלה לשמש לפחות להקמת מתנ”ס בשכונת ורדיה ולשיפור חייהם של התושבים בשכונות נוספות שנפגעו מהבנייה בפרט: מעונות גאולה, רמת ויז’ניץ, רמת הדר, ולרווחת תושבי חיפה בכלל.

 11. רן אמר/ה

  כתבה כל כך נכונה. מקווה שמישהו יעביר לקליש. ניתן לעצור הרס לפחות לאיזורים שעדיין לא נפגעו.

 12. גילי אמר/ה

  נראה אבל את כל המקטרים של היום מוותרים מתנגדים ומצביעים ברגליהם – מתרחקים ו ל א קונים שם בית.. נראה אתכם אז.

 13. יעל אמר/ה

  הבניה מתחת לורדיה תהיה בכיה לדורות. גדלתי ברחוב ליאון בלום וחלקת ההר הזו היתה תמיד קסומה בענינו הילדים. אני עדיין מתגוררת בשכונה ולצערי ילדי לא יוכלו לחוות את הטבע הנפלא הזה. גם כך אין באיזור גן משחקים ברמה או פארק כלשהו. בנוסף, החציבות והמשאיות שבאות והולכות משעות הבוקר המוקדמות הם פגיעה באיכות החיים. פעם היו כאן ציפורים. מי שומע אותן היום. לא הצבעתי ליהב רק בשל כך !

  1. קלמן אמר/ה

   דווקא לאזור הנבנה כיום היתה תכנית מאושרת שביטולה היה מטיל עומס בלתי נסבל על התושבים. אולם יתרת השטח הירוק הגובל, מאושרת כיום לבניה של בנין קטן אחד ומבקשים להגדיל את הבניה פי 1000 ואין אפילו ציוץ מהתושבים. יתרה מזאת העיריה מתכוונת לתת גם קרקע שלה לטובת הבניה. …

 14. זלמן אמר/ה

  עדיין אין התארגנות של התושבים השכנים למנוע בניית קריה שלמה בשטח הירוק שבין דרך פיקא ומורדות ורדיה. יבורך מהנדס העיר חיפה אשר חושב על התושבים ומאשר אפילו תחנת דלק לרגלי המגדלים החדשים שיבנו במקום השטח הירוק. גם האדריכלית המדופלמת ראויה לברכות כאשר היא מעמידה, ואפילו ללא תמורה, שטחים עירוניים נרחבים לטובת ביצוע הפרוייקט. זו קרייתי במקום ורדייתי …

הגיבו כאן לכתבה