מים צורבים • סיום עונה צורב במיוחד בחופי חיפה

צורבים בחופי חיפה (צילום: מוטי מנדלסון)

מים צורבים

סיום עונה צורב במיוחד רשמתי לעצמי בסוף החודש. מתרחצים שנכנסו לים הבוקר בחוף הכרמל, מיהרו לברוח מהמים כנשוכי נחש. הם התגרדו, התלוננו על כאב עז, ובהבעת פניהם ניכר היה שהם ממש סבלו. לטענתם הם הרגישו ש"משהו אוכל" אותם. טיעון מפחיד אולי אבל אמיתי. אנשים תארו את מה שהם הרגישו.

גם במיתולוגיה היוונית המדוזה מתוארת כאישה ששערה נחשים. כשנתקלים במדוזה גדולה מהסוג רופילמה היתקלות ישירה נרגיש כאילו זו הצלפה של גדר תיל. מאנשים נפגעי מדוזות, שעימם שוחחתי, הכוונה לפגיעה שהצריכה פינוי לבית חולים, אמרו לי שהם הרגישו כאילו הם התחשמלו וממש לא יכלו לזוז.

במקרה זה מדובר גם כן בצריבה חזקה וכואבת על אף שהמינוח הנכון הוא עקיצה, פלוס ארס מסוים. כמי שנפגע אינספור פעמים ע"י יצורים ארסיים, אני יכול להבחין בהבדלים בין כאב לכאב. תיאורם של הרוחצים מתאים לכאב צריבה של יצור ממשפחת הצורבים.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
הפרט הצורב (צילום: מוטי מנדלסון)
הפרט הצורב (צילום: מוטי מנדלסון)

במקומות אחרים בעולם נמצאת מושבת צורבים דומה אך גדולה יותר ומוכרת בשם "פיסליה" או "ספינת הקרב הפורטוגזית", שהפגיעה ממנה רעה במיוחד. לפי מחקרים אפשר לכנות את  המושבות שנמצאות בחיפה "מוטציות", כלומר מושבה זהה, אך קטנה יותר וההרגשה של הנפגעים ממנה, היא של נשיכות קטנות וכואבות.

המדוזה מעוגנת על יריעת ניילון ענקית (צילום: מוטי מנדלסון)
המדוזה מעוגנת על יריעת ניילון ענקית (צילום: מוטי מנדלסון)

היצור המוזר הינו בעל עין די מפותחת שעוקבת אחר גופים הנעים בסביבתה. יצור זה גם רגיש לתנודות במים ובצילומים הללו, מדובר ביכולת שלו להימתח לאורך עשרה סנטימטרים ואף יותר. הוא שוחה לאטו ונצמד בזרועותיו הדביקות לכל גוף הנקרה בדרכו, במקרה הזה הוא נדבק ליריעת ניילון ענקית.

עין המדוזה ואברי שיווי המשקל שלה בחלק התחתון (צילום: מוטי מנדלסון)
עין המדוזה ואברי שיווי המשקל שלה בחלק התחתון (צילום: מוטי מנדלסון)

הזרועות נראות כמו ריר וקצת קשה להסירן. הטיפול כמו בעקיצות מדוזה אחרת. הסיבה שתופעה זו התרחשה דווקא עכשיו היא, בגלל השקע הברומטרי שעבר אותנו, הים עלה וגלים דחקו מספר גדול מאוד של יצור זה לחופי חיפה ובין שוברי הגלים של החופים הדרומיים שלה. 

צריבה באצבע שהייצור נאחז ע"י זרועותיו הצורבות (צילום: מוטי מנדלסון)
צריבה באצבע שהייצור נאחז ע"י זרועותיו הצורבות (צילום: מוטי מנדלסון)

אנשים אלרגיים לארס, אולי ידאגו, אך בסך הכול מדובר בתופעה ברת חלוף, שאולי תמשיך אך בקו הזרימה רחוק מהחוף, בנוסף, הגלים גם קרעו את זרועותיהן, ולכן המים מוצפים בהן.

הייצור בהגדלה דקות לאחר שהוצא מהים (צילום: מוטי מנדלסון)
הייצור בהגדלה דקות לאחר שהוצא מהים (צילום: מוטי מנדלסון)

לשחיינים קבועים הסובלים מהמפגעים הללו, מומלץ להשתמש בחליפות לייקרה עד "יעבור זעם". היצור אכן מרשים ומוזר, עם עין מורכבת… אך זו  לא עין רעה.

המשך ימים רגועים לבילוי בים.

5 תגובות
 1. אושרת אמר/ה

  כתבה מרתקת ,עם הרבה מידע חדש…

 2. חוה אמר/ה

  כתבה מעניינת וחשובה ביותר ישר כח למוטי שמביא לנו את המידע העדכני והחשוב הזה

 3. יניב אמר/ה

  כתבה מרשימה וללא ספק מלאה במידע וידע,מחכה לכתבה הבאה בקוצר רוח.

 4. מרים אמר/ה

  כתבה מאוד מעניינת ומרשימה תודה רבה

 5. אחד שלא ידע אמר/ה

  וואוו לא ידעתי את כל זה, תודה
  המשך כך

לא ניתן להגיב