פריצת דרך ברמה עולמית • שקיפות והחדשנות באתר נמל חיפה

אחרי עבודת תכנון ומחקר ארוכה ומקיפה, עלה בחודש יוני אתר האינטרנט החדשני של נמל חיפה. הפיתוחים החדשניים שעולים היום לאוויר באתר האינטרנט של נמל חיפה מהווים פרצת דרך ברמה העולמית.

מהפכת השקיפות והחדשנות באתר נמל חיפה מתעצמת. לראשונה, ניתן לעקוב בזמן אמת באתר, אחר הביצוע של כל עגורן בנמל, שפורק או טוען מכולות, כולל חישוב ממוצע העבודה של כל מנוף, בזמן אמת. בנוסף – לראשונה בישראל, ניתן לעקוב בזמן אמת אחר הביצועים בכלל אניות המטען הכללי בנמל (כל אניית מטען שאיננה מכולות), כולל אפשרות לראות אונליין את היתרה של המטען בכל אוניה.

אתר נמל חיפה המחודש, מציג בשלוש שפות (עברית, ערבית ואנגלית) את פעילות הנמל באופן מרהיב ושקוף ובזמן אמת, הן בתחום המטענים והן בתחום המתפתח של תיירות וקרוזים. האתר מבטא את האסטרטגיה של נמל חיפה לשנים הקרובות הכוללת מצוינות בשירות, שקיפות אל מול הלקוחות והציבור, חדשנות, פנייה ללקוחות במדינות ערב הסמוכות לישראל כדוגמת ירדן וחיזוק תחומי פעילות כמו מטען כללי (מטען שאינו מכולות) ותיירות.

שלושה חודשים לאחר עליית האתר לאוויר, נוספים כעת שלושה כלים חדשים שמגבירים את פריצת הדרך בחדשנות, שקיפות ושירות מצוין לכל לקוח ומאפשרים מבט חסר תקדים בעומקו ובפירוטו על פעילות הנמל בזמן אמת:

 1. דף פריקה וטעינת מכולות בנמל אמת   www.haifaport.co.il/rt-at-berth/  – הדף החדש שעלה היום לאוויר ומתעדכן מדי חמש דקות,  נותן חשיפה מלאה בזמן אמת לתפעול הנמל בתחום המכולות. הדף מראה אונליין עבור כל אניית מכולות את שיעור הביצוע עליה (כמה מכולות כבר שונעו וכמה עוד נותר לפי פרוט לפריקה וטעינה ולמכולות מלאות וריקות), וכן את הביצוע נכון למשמרת הנוכחית כולל “ממוצע לשעת אוניה” – כלומר כמה מכולות שונעו מהאנייה בממוצע לשעה. בנוסף, עבור כל אוניה ישנו פירוט לפי עגורנים העובדים על האנייה בכל משמרת, כולל כמה מכולות שינע כל עגורן בנפרד וכמה עוד נותר לו, וכן “ממוצע לשעת עגורן” – כלומר כמה מכולות שינע העגורן מ\אל האנייה. הממוצע לעגורנים מופיע בצבעים המציגים עד כמה מהירה העבודה של המנוף (ירוק\צהוב\אדום). ממוצעים אלו הם הנתונים המרכזיים לפיהם נבחנות היכולות של כל טרמינל מכולות בעולם, וכעת נמל חיפה, לראשונה בעולם מציג זאת באונליין, לכולם. נזכיר, שעל פי רשות הספנות והנמלים, נמל חיפה הוא היעיל בישראל ולפי מחקר שערך ה-OECD, נמצא שנמל חיפה הוא הרביעי ביעילותו בעולם ביחס לגודלו, בתחום המכולות.
 • דף אוניות מטען כללי https://www.haifaport.co.il/rt-general-cargo/  – דף חדש שמראה לראשונה בישראל את פעילות המטען הכללי בנמל חיפה בזמן אמת. הדבר מתאפשר לאחר העברת כלל המטען הכללי לשליטה ממוחשבת של מערכת ה-TOS (מערכת ניהול מסופים) המתקדמת של חברת נמל חיפה של חברת NAVIS האמריקאית. הדף החדש מציג את המידע המלא לגבי אוניות ברזל\מתכות, עץ, מלט, מכוניות וגלנוע ושאר מטעני הצובר (תפזורת) והספיר (מטען כללי הניתן לספירה לפי יחידות ולא משקל). בדף המטען הכללי, המתעדכן בכל 10 דקות, מוצגים נתוני האוניה (שם, מספר, מצהר, סוג מטען וכו’), ובנוסף, בלב הדף מוצגות בזמן אמת יתרת המטען לפריקה\טעינה על האוניה לפי חלוקה לתפזורת (טונות) ולספיר (יחידות). בנוסף, הדף מראה את תוכנית העבודה על אוניות המטען הכללי לשבע המשמרות הקרובות.
 • לוח אניות כולל (QUICK LOOK / www.haifaport.co.il/quick-look)  – דף נוסף שעלה לאוויר המאפשר צפייה בנתוני כלל האניות על מסך אחד מרוכז. בדף ישנו מידע על כל האניות, כולל מידע בזמן אמת על יתרת המטענים באניות מכולה. הדף מאפשר בחירה (פילטור/סינון) בצפייה בכלל האניות, באניות מכולה בלבד, ובאניות מטען כללי בלבד. המידע בלוח כולל גם את תכנית העבודה הצפויה באניות בנמל בשבוע המשמרות הקרובות.
זוהר רום, דובר נמל חיפה (צילום: תגלית גרופ)
זוהר רום, דובר נמל חיפה (צילום: תגלית גרופ)

זוהר רום דובר הנמל, מנהל תחום התיירות ומנהל אתר האינטרנט בתגובה:


מדובר במהפכה, לא פחות. גם אחרי מחקר מעמיק, טרם מצאנו נמל\טרמינל בעולם, המציג באופן שקוף ופתוח כל כך את פעילותו בזמן אמת באופן נגיש שכזה. זה מעיד הן על חדשנות ושקיפות יוצאות דופן מצד הנמל ובעיקר על מחויבות לתת ללקוחות נמל חיפה שירות בסטנדרט הכי גבוה בעולם. אני רוצה להודות לאנשי התפעול בנמל חיפה בראשות הסמנכ”ל לתפעול דוד כהן, לראש אגף מערכות מידע ומחשוב בנמל חיפה יהושע פורמן, וכן, לעמית ליבוב ראש מדור תחום תוכנה שבזכותם החדשנות הזו אפשרית. תודה גדולה גם לשותפים הנהדרים שלנו מחברת Y&A שהקימו ומפתחים לנו את האתר. המשך יבוא, ובקרוב.
אתר נמל חיפה, מציג את פעילות הנמל באופן מרהיב ושקוף ובזמן אמת
אתר נמל חיפה, מציג את נתוני האניות הפורקות וטוענות באותו רגע בנמל

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

5 תגובות
 1. עודד צדר אמר/ה

  כתבה מעניינת ומרחיבת דעת.

 2. יוסף פסטרנק אמר/ה

  כל הכבוד לדוד כהן. כוכב

 3. הדס אמר/ה

  נמל חיפה כול כך מתקדם .אז מי צריך נמל נוסף??

 4. emmanuel אמר/ה

  מעניין! תודה רבה

 5. מרדכי פרטוש אמר/ה

  חג שמח לכל עובדי נמל חיפה היו גאים בהכרה של עמל קשה ותובעני . המשיכו לייעל לשפר ולישאוף למצוינות . שמרו על הקיים נהגו בחוכמה ביעלות אדיבות וצניעות