משחק הוקרה מרגש לזכרו של יעקב “טורקו” בכר ז”ל, אוהדה האהוב של מכבי חיפה

ראש העיר קריית ביאליק אלי דוקורסקי, שחקן העבר ראובן עטר ומשפחתו של יעקב "טורקו" בכר ז"ל, ערב מרגש לזכרו (צילום: יוסף הירש)

ביום חמישי (19/9/19) התקיים במגרש הכדורגל “ספורטיון” שבקריית ביאליק, משחק ראווה והוקרה מרגש שאורגן להפליא, במלאת 15 שנה לזכרו של יעקב “טורקו” בכר, מי שהיה אוהדה האהוב של קבוצת הכדורגל מכבי חיפה.

משחק לזכרו של יעקב "טורקו" בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)
משחק לזכרו של יעקב “טורקו” בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)

קהל רב הגיע למשחק שנערך במעמד ובנוכחות שחקני העבר של מכבי חיפה, בהם ראובן עטר, ניר דבידוביץ, שחקני עבר של קבוצת הוותיקים של מכבי חיפה, שהראו ביצועים יפים כמו בעבר על כר הדשא, בהם: זאהי ארמלי, פטריסיו סייג, דורון מרדכי, צבר דניאל, יהודה כהן, גדי שטרן, שי דהן, אבי בן סימון, השוער קובי בוסקילה, שאול סלמה, החברים חיים חזמוס, איילון שווגר בנו של בלם העבר ישעיהו (שייע) שווגר ז”ל, דני הרדי בנו של מאמן העבר ג’וני הרדי ז”ל, גילי ברזילי, ברוך אופיר, גבי יפרח, בני משפחת בכר ורבים מתושבי חיפה, קריית ביאליק ועוד.

לזכרו של יעקב "טורקו" בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)
לזכרו של יעקב “טורקו” בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)

יעקב בכר או בכינויו הידוע לכולם “טורקו” היה האיש שהפך בין לילה לאוהד הכי שרוף של קבוצת מכבי חיפה, בחייו ובמותו ציווה לנו מה זה לאהוד את קבוצת מכבי חיפה.

משחק לזכרו של יעקב "טורקו" בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)
משחק לזכרו של יעקב “טורקו” בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)

טורקו היה מאותם אוהדים שאהבתו לקבוצה החלה עוד בילדותו, בהיותו ילד בן 8, עת התחיל ללכת למשחקי הקבוצה במגרש קרית אליעזר. אהבתו של “טורקו” למכבי חיפה הייתה ללא תנאי, עם המון אהבה לשחקנים, כאילו היו חלק ממשפחתו. “טורקו” נהג ללכת לכל משחקי הקבוצה, בין אם זה במשחקי הבית ובין אם זה משחקי החוץ. נאמנותו לחולצה הירוקה לא פסחה על ראשי המועדון אשר ידעו שלכל משחק שהקבוצה תופיע, ביציע יהיה “טורקו” שיעודד ויתמוך בכל רגע ורגע וגם בשעת צרה. אהדתו של “טורקו” יצרה לו מן מסלול פתוח לשחקנים ובין רגע הפך לאחד מהם וחבר של כולם.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
שחקני העבר של מכבי חיפה, ניר דבידוביץ וראובן עטר עם שרה בכר מקרי, בתו של יעקב "טורקו" בכר ז"ל (צילום: יוסף הירש)
שחקני העבר של מכבי חיפה, ניר דבידוביץ וראובן עטר עם שרה בכר מקרי, בתו של יעקב “טורקו” בכר ז”ל (צילום: יוסף הירש)

השחקנים ידעו לספר כי בלי “טורקו” ביציע, הם מרגישים שחסר משהו כדי להשלים את הפאזל שנקרא אוהדי מכבי חיפה.

הענקת גביעים במשחק לזכרו של יעקב "טורקו" בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)
הענקת גביעים במשחק לזכרו של יעקב “טורקו” בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)

עם סיום המשחק ובתחילת טקס הענקת המדליות והגביעים לזוכים ולמשתתפים שנטלו חלק באירוע, נשאה בתו של טורקו דברים מרגשים ביותר כשעיניה דומעות והיא נרגשת, שרה בכר מקרי אמרה: “אבא יקר, אני אקרא מה שאני קוראת עכשיו בזכותך”.

הענקת מדליות וגביעים במשחק לזכרו של יעקב "טורקו" בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)
הענקת מדליות וגביעים במשחק לזכרו של יעקב “טורקו” בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)

יש בני אדם שבלעדיהם החיים לא אותם חיים, האוויר לא אותו אוויר והחיוך לא אותו חיוך.. זה אתה! 15 שנים חלפו ואתה ואנחנו רק מפסידים, הפסדנו אותך בחתונות שלנו, בלידות, בבריתות, בשמחות וברגעים קשים. בשנה האחרונה דיברתי אתך לא מעט וביקשתי הכוונה ואתה יודע מה התשובה שכל הזמן חזרה על עצמה במסרים שלך ? זוכרת איך כל חיי הלכתי עם האמת שלי? עם האמונה שלי? גם כשקראו לי משוגעת המשכתי, אז עם זה הלכתי השנה: המשוגעת הולכת עם האמת שלה, עם האמונה שלה וזה בזכותך, אבא. תמיד ידענו בבית שמכבי חיפה זאת אהבת חייך וגם שזה בא על חשבוננו. כמובן שמיותר לציין שצבע אדום לא היה נכנס הביתה ואם היינו שמים בקיץ אבטיח על השולחן, אבא לא היה מסכים בכלל.
ראובן עטר ושרה בכר מקרי, בתו של יעקב "טורקו" בכר ז"ל (צילום: יוסף הירש)
ראובן עטר ושרה בכר מקרי, בתו של יעקב “טורקו” בכר ז”ל (צילום: יוסף הירש)

עוד הוסיפה שרה בדבריה המרגשים ואמרה: “ימי האזכרה נועדו להזכיר אדם שנפטר, אני לא צריכה אזכרה. אותך אבא אני מזכירה יום יום, מזכירה לילדים שלי, מזכירה לחברים שלי, מזכירה לחברים שלך, שומעת עוד סיפור, עוד חוויה שלא הכרתי, אם היית כאן היית אומר לי:
היי, גדלת. תחזרי הביתה ואל תתערבבי יותר מידיי”.

בערב הוקרה מרגש לזכרו של יעקב "טורקו" בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)
בערב הוקרה מרגש לזכרו של יעקב “טורקו” בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)

אז כן גדלתי, התערבבתי ואתה יודע מה ?
גם זה בזכותך! בזכות מה שהשארת אחריך. היית איש ענק, שכולם אהבו, שתמך ועזר לכל כך הרבה אנשים מסביבו, שנהנה מהחיים וחיבק אותם חזק חזק. גם ברגעייך האחרונים כשהנחתי את הראש על החזה שלך וביקשתי ממך לשחרר הרגשתי כמה אתה לא מוכן לזה. נאחזת בחיים עד השנייה האחרונה. אני רוצה מכאן שתדע שאמשיך עד יומי האחרון להנציח אותך ושכולם ידעו מי היה “טורקו”.

ראש העיר קריית ביאליק אלי דוקורסקי, שחקן העבר ראובן עטר ומשפחתו של יעקב "טורקו" בכר ז"ל, ערב מרגש לזכרו (צילום: יוסף הירש)
ראש העיר קריית ביאליק אלי דוקורסקי, שחקן העבר ראובן עטר ומשפחתו של יעקב “טורקו” בכר ז”ל, ערב מרגש לזכרו (צילום: יוסף הירש)

אני רוצה שתביט מלמעלה תראה את כל היופי כאן והאנשים הטובים שהגיעו לכבד אותך ותגיד לעצמך הצלחתי! אני חי וקיים ברוחי, אף אחד לא שכח אותי וכל מי שהכיר אותך יודע כמה היה חשוב לך להיות במרכז תמיד ואני התחייבתי לעשות הכל שאף אחד לא ישכח אותך וכך יהיה. אוהבים אותך מאוד אבא, מתגעגעים כל יום מחדש !

ברצוני להודות מקרב לב לאנשים שבלעדיהם כל המשחק הזה לא היה קורה וקורם עור וגידים. ברצוני להודות קודם כל לאיש שבלעדיו לא יודעת מה הייתי עושה, אריה ברזילי, הנשמה הטהורה, אוהבת אותך כמו את אבא שלי. אתה האיש הכי לא מובן מאליו שפגשתי, על כל השיחות, העזרה, התמיכה, האכפתיות, העצות וגם על הרגעים בהם ממש כמו אבא אתה אומר לי דייי תשחררי. ותיקי מכבי חיפה וקבוצת העירייה שלנו אין לי מילים. הנוכחות שלכם כאן היא ההוכחה לחברות והכבוד שהיו פעם בכדורגל הישראלי שחייבים לחזור גם לימינו, תודה לכל המארגנים ולמשתתפים וכולי תקווה שניפגש כולנו כאן גם בשנה הבאה, תודה לכולם!”
ראש העיר קריית ביאליק אלי דוקורסקי הבטיח לקיים ולערוך משחק הנצחה זה כמסורת מידיי שנה.

בערב הוקרה מרגש לזכרו של יעקב "טורקו" בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)
בערב הוקרה מרגש לזכרו של יעקב “טורקו” בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)

התקיים משחק כדורגל, כשהמשחק הסתיים בתוצאת תיקו של 9:9 ובבעיטות הכרעה פנדלים גברה בסוף קבוצת עובדי עיריית קריית ביאליק על וותיקי מכבי חיפה בתוצאה של 5-4 וזכתה בגביע, בתוך כך יש לציין כי במחצית המשחק התקיים משחק ילדים קצר ומהנה בין קבוצת ילדי בני משפחת “טורקו” לקבוצת ילדי עובדי עיריית קריית ביאליק.

בערב הוקרה מרגש לזכרו של יעקב "טורקו" בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)
בערב הוקרה מרגש לזכרו של יעקב “טורקו” בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)

במהלך הטקס המרגש הוענקו מגני הוקרה ומדליות לבני בניסטי מעיריית קריית ביאליק, לליאור טרגן מנכ”ל העירייה וראש העיר קריית ביאליק אלי דוקורסקי, אריה ברזילי מנהל קבוצת הוותיקים של מכבי חיפה שהיה ממארגני ויוזמי האירוע, אבי צרפתי מנכ״ל גוף התקשורת “עושים ספורט”, הצלם הוותיק יוסף הירש, ה-צלם של מכבי חיפה ומגן חברות והוקרה מיוחד לאיש שהיה לאגדת כדורגל שחקן העבר ראובן עטר שזוכר בלבו את “טורקו”, גם אם חלפו כבר 15 שנים.

לאוהד האהוב “טורקו” היה חלק משמעותי ובלתי נפרד מהנוף של הספורט החיפאי עשרות שנים ואין דמות בחיפה שלא הכירה אותו, או שלא ידעה מי זה “טורקו”. יעקב “טורקו” בכר הלך לעולמו בטרם עת בשנת 2004 והוא רק בן 51, יהי זיכרו ברוך !

אורחים ומשפחה בערב הוקרה מרגש לזכרו של יעקב "טורקו" בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)
אורחים ומשפחה בערב הוקרה מרגש לזכרו של יעקב “טורקו” בכר, אוהדה של מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)

הגיבו כאן לכתבה